Ekspertas rekomenduoja: mažiesiems lavinti – lavinimo priemonės iš „BabyCity & ToyCity“

Reklaminis partnerio turinys
Mažiesiems lavinti – lavinimo priemonės iš „BabyCity & ToyCity“ „BabyCity & ToyCity“ nuotr.

Su „Gandro lizdo“ kineziterapeute Agne Novickiene kalbame apie pačius mažiausius. Kai gimsta mažas vaikas, tėvai galvoja ir linki, kad jis būtų jei ne genijus, tai bent pats gabiausias ir talentingiausias. Tačiau šiame kelyje šiam mažam žmogučiui tikrai reikės tėvų pagalbos ir specialių priemonių jo motorikai, kūrybiškumui, vaizduotei lavinti, ankstyvajai raidai gerinti.

Taigi, kas dar, be tėvų meilės ir dėmesio, praleisto laiko kartu, tyrinėjant supantį pasaulį, gali paskatinti mažylio gebėjimus? Kai gimsta naujagimis, tėvai dažnai perka pačias gražiausias lovytes ar išmaniausius lopšius, ir visiškai nepagalvoja, kad geriausia kūdikiui yra ant žemės – taip jo motorinė raida vystosi greičiau. O kad mažylis turėtų ką veikti ant žemės, tam bene geriausiai pasitarnauja lavinamieji žaidimų kilimėliai, maniežai ir veiklos centrai.

Apie kūdikių ir vaikų lavinimą, judėjimo būtinybę ir būdus kalba „Gandro lizdo“ kineziterapeutė Agnė Novickienė:

 

PLAYGRO žaidimų kilimėlis

PLAYGRO – patikimiausias kūdikių prekių ženklas. Įmonė visada prioretizavo šiuolaikiškų produktų gamybą, atitinkančią augančio mažylio vystymosi poreikius. Kompanija siekia užtikrinti kokybę, išleistų pinigų vertę, prekių patvarumą ir saugumą. Jų kuriami žaislai sukurti taip, kad padėtų ugdyti mažųjų kognityvines funkcijas, klausą, regą bei lytėjimą ir vystytis motoriniams įgūdžiams. PLAYGRO produkcija yra edukacinio pobūdžio ir pasižymi smagiu dizainu.

PLAYGRO zaidimu kilimelis

Kūdikio fizinių gebėjimų ir pojūčių lavinimui itin tinka lavinamieji kilimėliai su atraminėmis sienelėmis, nes tokį kilimėlį naudosite ilgėliau. Šios atraminės sienelės aktualios kūdikiui iki trijų mėnesių, kol jis mokosi kelti galvytę, ją išlaikyti vidurio linijoje, ir labai svarbu, kad ant šių sienelių pakabinti skirtingų tekstūrų, formų ir dydžių spalvingi žaisliukai, nes kūdikis gali matyti, kelti galvą ir mėginti pasiekti. Šiame amžiaus tarpsnyje kūdikio lytėjimo pajutimas tampa geresnis ir laikas, praleistas ant grindų, – geriausia mankšta kūdikiui.

Visgi labai svarbu, perkant tokį daiktą, kad jis būtų daugiafunkcis, universalus, t. y. transformuotųsi. Pavyzdžiui, nuėmus jau minėtas atramines sieneles, gautume ištisinį kilimėlį, kad kūdikiui užtektų vietos pradėti vartytis. O vėliau, kai kūdikis pradeda sėdėti, toks žaidimų kilimėlis puikiausiai transformuojasi, pavadinkime, į „baseinėlį“, į kurį galima pripilti kamuoliukų, kad būtų skatinama smulkioji motorika, vaikas pradėtų pažinti formas, be to – jam būtų įdomu.

Labai šaunu, kad PLAYGRO žaidimų kilimėlis auga ir tobulėja kartu su mažyliu:

  • yra net 5 žaidimų režimai, tinkantys vaikams nuo gimimo;
  • komplekte – 32 spalvoti kamuoliukai, kurie gali būti laikomi gumytėje ant sienelės, arba išridenti ant žemės
  • mažylį linksmins ir 4 kabantys žaisliukai, iš kurių vienas yra vandens pripildytas kramtukas, kurį galite atšaldyti šaldytuve ir naudoti jautrioms dantenoms nuraminti, kitas – mielas veidrodukas, skirtas mokytis suvokti atvaizdą, ir dar du pliušiniai žaisliukai
  • visi nuimami kabantys žaislai gali būti tvirtinami prie vežimėlio ar autokėdutės.

Rekomenduojamas amžius: nuo gimimo.

Daugiau apie PLAYGRO žaidimų kilimėlį  (anglų k.):

 

PLAYGRO žaidimų maniežas-palapinė

PLAYGRO zaidimu palapine

Vaiko kūrybiškumui skatinti, kai jis nori kurti, statyti, konstruoti savus namus, būstines – puikiausiai pasitarnauja žaidimų maniežas-palapinė. „Palapinės amžius“ svarbus visiems vaikams. Iš tiesų naudinga, kai kilimėlis gali transformuotis į palapinę, palapinė – į kilimėlį. Kai nori, vaikai gali būti atviroje erdvėje, kai nori – užsidaryti ir būti savo uždaroje tvirtovėje. Tokioje palapinėje ypač smagu žaisti su broliuku ar sesute, kitais mažaisiais draugais. Lavinamas kūrybiškumas, vaizduotė, leidžiamas laikas kartu, kuriamas ypatingas emocinis ryšys. O šiame PLAYGRO žaidimų manieže-palapinėje yra ir karuselė, kuria puikiausiai vystoma muzikinė klausa ir vaizduotė.

PLAYGRO žaidimų maniežas-palapinė siūlo net keletą skirtingų žaidimo būdų: čia gali būti ir arbatėlės gėrimo slėptuvė, joje galima ropoti tuneliu, žaisti gulint su karusele, džiaugtis kamuoliukais.

PLAYGRO žaidimų maniežas-palapinė – su ypatingais priedais:

  • rinkinyje net 30 skirtingų spalvų kamuoliukų;
  • rinkinio komponentai lengvai surenkami;
  • žaidimo kilimėlį galima plauti skalbimo mašinoje.

Rekomenduojamas amžius: nuo gimimo.

Daugiau apie PLAYGRO žaidimų maniežą-palapinę „Convert Me Ball“ (anglų k.):

 

Įsigyti ir susipažinti plačiau su visais PLAYGRO lavinamaisiais kilimėliais, maniežais ir veiklos centrais galite čia.

Įsigyti ir susipažinti plačiau su visais PLAYGRO lavinamaisiais žaislais galite čia.

Vos išvydus pasaulį, pirmiausia lavinami vaiko fiziniai gebėjimai, lytėjimo pajutimas, pojūčiai. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais bene geriausios veiklos kūdikiui – ant kieto paviršiaus, geriausia – ant žemės. Vėliau ateina laikas kūrybiškumui, vaizduotei lavinti, emocinio ryšio su artimaisiais kūrimui. Pamažu lavinama ir muzikinė klausa, stebimi ir ugdomi vaiko talentai, o šliaužimo ar ropojimo laikotarpiu maksimaliai skatinamas judėjimas. Šiuo metu nuo visai mažutėliams skirtų priemonių pereiname prie kiek vyresniems naudingų – ne tik skatinančių judėjimą ir aktyvumą, bet ir lavinančių fizinius gebėjimus bei įgūdžius.

HAPE muzikinis žaislas

HAPE TOYS – tai vieni didžiausių pasaulyje žaislų iš tvarių medžiagų gamintojų. Įmonės gaminami žaislai yra kūrybiškai suprojektuoti ir ekologiški. Visa įmonės gaminama produkcija atitinka griežčiausius tarptautinius kokybės ir saugumo standartus.

HAPE muzikinis zaislas

Jeigu norime ugdyti vaiko talentą, vaiko lavinimu reikėtų užsiimti kuo anksčiau – vyksta įvairios muzikinės pamokėlės, spektakliai kūdikiams. Tačiau pirmosios muzikinio lavinimo pamokos vaikui puikiausiai gali vykti ir namuose.

Pianinas ar nešiojamas DJ pultas gali lavinti ir klausą, ir smulkiąją motoriką – vaikas gali pats jį spaudyti, girdėti įvairius garsus. Smulkiajai motorikai lavinti toks žaislas tiks ir mažajam vos nuo vienų metų.

Trejų–penkerių metų vaikas jau gali muzikuoti, kurti klavišų solo partijas, muzikinius kūrinėlius. Pasitelkęs HAPE DJ pultą, tokio amžiaus vaikas galės naudoti instrumentinius garsus ar garso efektus, naudoti įrašytas melodijas ir jas keisti bei gauti visiškai unikalius kūrinius!

Garsas nėra tik garsas. Klavišų spaudymas, smulkiosios motorikos lavinimas, taip pat turi įtakos vaiko raidai. Tiesą sakant, smulkioji motorika turi įtakos netgi vaiko kalbai, t. y. kalbos motorikai. Taigi kuo anksčiau vaikas lavinamas, tuo gerėja ir jo kalbinė raida. Be to, smulkioji motorika turi įtakos ir stambiajai motorikai – ir vaikščiojimui, ir sėdėjimui, ir apskritai – visam vestibuliariniam aparatui.

Pirmosios vaiko melodijos – su nešiojamu HAPE DJ pultu:

  • galima naudoti vieną iš 4 instrumentinių garsų arba 18 garso efektų;
  • galima naudoti įrašytas melodijas ir, keičiant tempą, garso efektus bei plokštelės garsus, gauti naują kūrinį.

Rekomenduojamas amžius: nuo vienų iki penkerių metų.

Daugiau apie HAPE muzikinį žaislą „DJ Mix & Spin Studio“ (anglų k.):

 

HAPE traukiamas virvele rūšiuoklis

HAPE virvute traukiamas zaislas

 

Besimokantiems ropoti, šliaužti ir vaikščioti kūdikiams, norint paskatinti judėjimą, puikiausiai tinka stumiami ir traukiami už virvelės žaislai. Tokį žaislą, pavyzdžiui, tėtis ar mama gali tempti, o kūdikis – eiti paskui. Tokiu būdu tarsi atliekami judesių mokymo ir lavinimo pratimai, kurie turi įtakos ne tik vaiko gebėjimui ropoti ar šliaužti, bet ir ėjimui, bėgimui, koordinacijai, pusiausvyros išlaikymui. Tokį žaislą kaip papildomą „motyvatorių“ iš tiesų pravartu pirkti jau tada, kai vaikas pradeda ropoti.

Kodėl vis dažniau susiduriama su problema, kad kūdikis neropoja? Esminė problema paprasta – per ilgas kūdikio sėdėjimas. Kad kūdikis ropotų, derėtų jį pamotyvuoti. Tempiami, stumiami, traukiami žaisliukai labai motyvuoja kūdikį judėti į priekį. Iš tiesų kiekvieną vaiko raidos etapą reikia šiek tiek pamotyvuoti.

HAPE traukiamas virvele rūšiuoklis, pilnas medinių kaladėlių, – daugiafunkcis žaislas: jis padės jūsų vaikučiui ne tik pažintinti spalvas bei formas, bet ir lavins vaiko pusiausvyrą, skatins drąsiau žengti pirmuosius žingsnius. Be to, mažajam bus smagu žinoti ir matyti, kad šalia jo – visada lydintis gyvūnėlis.

Apčiuopos būdu vaikas pažįsta formas, taigi šiame rūšiuoklyje rasite ir trikampį, kvadratą, ir apskritimą. Iš pradžių kūdikis skiria tik juodą ir baltą spalvas, nes jo rega dar nėra išsivysčiusi, tačiau augant rega tobulėja ir pamažu kūdikį ima traukti ryškios pagrindinės spalvos – raudona, oranžinė ar geltona. Štai šiuo metu jau galima vaiką mokyti, kokios spalvos yra saulė, boružėlė ar liūtas.

Rekomenduojamas amžius: nuo vienų metų.

Įsigyti ir susipažinti plačiau su visais HAPE muzikiniais žaislais galite čia.

Įsigyti ir susipažinti plačiau su visais HAPE žaislais, skatinančiais judėti, ropoti, eiti, galite čia.

Įsigyti ir susipažinti plačiau su visais HAPE lavinamaisiais žaislais galite čia.

Kas nutiks, jei nelavinsime vaiko motorikos?

Motorinė raida be papildomų priemonių gali šiek tiek vėluoti. Tiesą sakant, jei nelaviname kūdikio motorikos, problema gilėja, ir jos pasekmė paprastai – vėluojanti raida. Pavyzdžiui, 6 mėn. kūdikis turėtų sėdėti, o jis dar tik vartosi, arba vienų metų norėtume, kad jau eitų pirmuosius žingsnius, o jis dar tik ropoja. Beje, jei anksčiau vaikščiojimo rekomendacija buvo iki vienų metų, tai dabar – iki pusantrų.

Siekiant to išvengti derėtų mažylį dažniau laikyti ant žemės, naudoti lavinamuosius kilimėlius ir žaidimų centrus, skirtus mažiesiems žaisti ant žemės. Taip pat raidai paskatinti naudingi ir kiti lavinamieji žaislai, kurie padeda vystyti smulkiosios motorikos įgūdžius, lavina loginį mąstymą, erdvinį suvokimą, vaizduotę, kūrybiškumą, padeda pažinti spalvas ir formas.