Elektros sąskaitų mažinimas: kaip sutaupyti, sunaudojant kuo mažiau elektros energijos?
Vis brangstanti elektra verčia atsigręžti į elektros naudojimo įpročius ir taupyti net pačius išlaidžiausiuosius.
Vieni nuolat išjunginėja šviesą, net trumpam išeidami iš kambario, kiti traukia iš rozečių net arbatinukų laidus.
Ne visi nutuokia, kad be šių taupymo įpročių egzistuoja nemažai ir kitų elektros taupymo būdų, apie kuriuos paprastai nesusimąstome.
Kuo šiltesni namai – tuo didesnės sąskaitos
Šildymas – rudeninis visų gyventojų siaubas. Niekam nėra paslaptis, kad būtent šildymas maksimaliai išpučia sąskaitas.
Reguliuojant šildymo temperatūrą, galima gerokai sumažinti mokesčius (ši tiesa sena kaip pasaulis). Anot specialistų, pakankama oro temperatūra patalpose yra iki 22 laipsnių šilumos. Deja, dažnam to neužtenka, todėl neretai atsukame jungiklius visu pajėgumu net nenutuokdami, kiek tai gali kainuoti.
Nedažnas žino, kad keturi papildomi laipsniai šilumos sunaudoja 20 proc. daugiau energijos (nenuostabu, padidėja ir mūsų komunalinės išlaidos). Todėl geriausia išeitis – šildytis atsakingai, nepamirštant apie tai, kad „šiluma kaulų nelaužo“, bet štai piniginę plonina apčiuopiamai.
Kuo šalčiau šaldytuve – tuo karštesnės sumos mėnesio pabaigoje
Su šaldymo įranga viskas yra proporcingai atvirkščiai, nei su patalpų oru. O tai reiškia, kad kuo žemesnė temperatūra, tuo didesnės sąskaitos (dirbdamas aukštu pajėgumu, įrenginys sunaudoja daugiau elektros).
Svarbu nepamiršti reguliariai tvarkyti šaldytuvą. Anot ekspertų, kuo daugiau jis prišalęs – tuo daugiau elektros energijos sunaudoja. Retas žino, kad du centimetrai prišalusio ledo padidina elektros išlaidas vėlgi kone 20 proc.!
Norite kvepėti – mokėkite už elektrą
Skalbimo mašinos ir skalbinių džiovyklės – dar vienas sąskaitas už elektros energiją didinantis veiksnys. Ir kuo aukštesnėje temperatūroje skalbiate – tuo labiau jos auga. Specialistai rekomenduoja skalbimui naudoti 30 laipsnių vandenį, o džiovinimui − specialius, tam skirtus kamuoliukus. Jie pagreitina procesą, o tai reiškia, kad padeda ketvirtadaliu sumažinti elektros sąnaudas.
Dažniau naudokite greito skalbimo (15 minučių) režimą vietoje standartinio 1,5–2 valandų. Tai padės gerokai sutaupyti.
Ketinate lyginti skalbinius? Palikite juos šiek tiek drėgnus. Tokius drabužius gerokai lengviau lyginti. Be to, patikėkite, proceso metu sunaudosite mažiau ne tik elektros, bet ir savo laiko bei energijos.
Ar žinote, kad...
- Purvini langai ir apdulkėję plafonai susilpnina patalpos apšvietimą net iki 35 proc. O dulkių sluoksniai ant šildytuvų ar lempučių „praryja“ nemažą dalį jų skleidžiamos šviesos bei šilumos. Išvada: reguliariai valykite dulkes, ir, gali būti, kad sąskaitos už elektrą gąsdins kiek mažiau.
- Kuo ryškesnis televizoriaus / monitoriaus ekranas, tuo daugiau elektros energijos jis kainuoja. Panašiai yra ir su klausomos muzikos garsu: kuo garsiau jos klausotės, tuo didesnę sąskaitą gausite. Norite sutaupyti? Žiūrėkite ir klausykite protingais režimais.
- „Miegantys“ prietaisai, esantys „budėjimo režime“, sunaudoja gerokai daugiau elektros energijos, nei gali atrodyti. Todėl išeidami iš namų nepamirškite išjungti kompiuterį, spausdintuvą ir kitus įrenginius.
- Ilgai nevalytas gartraukis pasidengia dulkėmis ir riebalais, o tai skatina jį dirbti intensyviau. Be to, tai visai nėra ekonomiška. Norite sutaupyti? Reguliariai valykite šį įrenginį.
- Kad ir kaip būtų paradoksalu, bet užpildytas šaldytuvas kainuos jums mažiau, nei tuščias. Norite sunaudoti mažiau elektros sąnaudų? Laikykite šaldytuvą užpildytą bent 60 proc. viso tūrio.
- Kiekvienas orkaitės durelių atidarymas kainuoja. Darydami tai, mažinate temperatūrą orkaitėje, taigi „verčiate“ ją sunaudoti daugiau elektros energijos.
- Seni ir kiauri langai „suvalgo“ nemažą dalį namų šilumos. Todėl, jei norite sutapyti, sureguliuokite juos arba pakeiskite naujais ir kokybiškais. Juk technologijos tobulėja. Šilumos sutaupysite ir apšiltinę namo sienas bei izoliavę stogą.