Epiziotomija – tarpvietės kirpimas gimdymo metu: ką svarbu žinoti apie šią daugelį bauginančią procedūrą? (144)

Moteris plyšta gimdymo metu, tarpvietės kirpimas christinarosepix | Shutterstock.com

Epiziotomija – tai mini operacija gimdant, kurios metu žirklėmis įkerpama tarpvietė (sritis tarp makšties ir išangės).

Epiziotomijos tikslas – palengvinti gimdymą, užkirsti kelią makšties plyšimui.

Anksčiau ji buvo įprasta gimdymo dalis, dabar epiziotomija rekomenduojama tik tam tikrais atvejais. Ką svarbu žinoti apie naudą, rizikas ir gijimą po šios chirurginės intervencijos?

Epiziotomija: už

Net kelios ankstesnės medikų kartos laikėsi nuomonės, kad epiziotomija padeda išvengti didesnių makšties plyšimų gimdymo metu, o gijimas – greitesnis nei po natūralių įplyšimų. Taip pat buvo manoma, kad įkirpimas padės išsaugoti dubens dugno raumenų ir jungiamojo audinio tvirtumą.

Epiziotomija: prieš

Tačiau pastaraisiais metais atlikti tyrimai rodo, kad epiziotomija šių problemų išvengti nepadės. Atvirkščiai, medikai tvirtina, kad epiziotomija kaip tik gali padidinti makšties plyšimų tikimybę, nes pro įkirptą vietą slenkanti vaisiaus galvutė kaip tik gali pagilinti žaizdą. Manoma, kad natūralūs plyšimai gyja greičiau ir geriau, po jų susiformuoja mažesni ir silpnesni randai, nedarantys įtakos tarpvietės tempimuisi būsimųjų gimdymų metu.

Taigi, šiuo metu medikai epiziotomijos kaip įprastos procedūros gimdymo metu neberekomenduoja, išskyrus tam tikrus atvejus, kai ją atlikti tikrai būtina.

Kada rekomenduojama atlikti epiziotomiją?

 • Neįprasta tarpvietės anatomija (atstumas tarp makšties ir analinės angos – labai nedidelis).
 • Jei gimstančio mažylio petys užstrigo už dubens kaulo (vaisiaus pečių distocija).
 • Gimdymo metu sutriko vaisiaus širdies ritmas ar pasireiškė kokios nors kitos komplikacijos.
 • Būtina paspartinti gimdymą ir dėl to buvo panaudotos specialios replės arba vakuumas.
 • Natūralus plyšimas – į šlaplės pusę.

Epiziotomijos tipai

Epiziotominiai pjūviai yra kelių tipų, tačiau dažniausiai atliekamos dviejų tipų epiziotomijos:

Mediolateralinė epiziotomija. Tai dažniausiai atliekamas įkirpimas kerpant 45–60 laipsnių kampu nuo makšties įeigos vidurinės linijos į kairę arba dešinę tarpvietės pusę. Pagrindinis privalumas – mažesnė III ar IV laipsnių tarpvietės plyšimų rizika, o esminiai trūkumai – netenkama daugiau kraujo, diskomfortas gyjant.

Medialinė epiziotomija. Kerpama nuo makšties įeigos žemyn išilgai vidurio linijos. Pjūvio dydis – apie 2,5 cm. Pagrindinis privalumas – neperkerpami raumenys, maža kraujavimo rizika, esminis trūkumas – didesnė pjūvio plyšimo tiesiosios žarnos link rizika.

Su epiziotomija susijusios rizikos

Gimdyves labiausiai vargina laikotarpis po epiziotomijos. Svarbu žinoti, kad:

 • Kartais chirurginis pjūvis yra didesnis, nei būtų buvęs natūralus plyšimas.
 • Po epiziotomijos padidėja infekcijos rizika, todėl būtina kruopšti asmeninė higiena.
 • Kai kurios moterys dar bent kelis mėnesius po gimdymo ir jo metu atliktos epiziotomijos lytinių santykių metu jaučia diskomfortą ir skausmą.
 • Po medialinės epiziotomijos gali grėsti IV laipsnio makšties plyšimas, kuris tęsiasi per išangės sfinkterį ir į tiesiąją žarną dengiančią gleivinę. Galima komplikacija – išmatų nelaikymas.

Gijimas po epiziotomijos

Po epiziotomijos rekomenduojama naudoti vaistus nuo skausmo: jų tikrai prireiks pirmąsias dienas po gimdymo. Taip pat kurį laiką gali būti skausmingas tuštinimasis, tad gydytojai gali rekomenduoti vartoti išmatas minkštinančius preparatus.

Vaistinėse galima rasti skausmą malšinančių ar gijimą skatinančių kremų ir tepalų, tačiau reikšmingas jų poveikis žaizdoms gyjant nenustatytas.

Kada po epiziotomijos reikėtų sunerimti?

Diskomfortas laikui bėgant turėtų mažėti. Jei skausmas tik stiprėja, karščiuojate arba iš žaizdos pradėjo tekėti pūlingos išskyros, tikėtina, kad prasidėjo infekcija, todėl nedelsdamos kreipkitės į gydytoją arba vykite į priimamąjį.

Ar epiziotomijos galima išvengti?

Iki gimdymo

 • Dar gerokai iki gimdymo galima reguliariai atlikti Kėgelio pratimus: taip sumažėja epiziotomijos poreikio ir natūralių plyšimų tikimybė, o jei vis tik jų neišvengiama, žaizda sugyja kur kas greičiau ir sklandžiau.
 • Tinkama mityba: sveika oda yra kur kas elastingesnė.

Gimdymo metu

 • Prieš pati gimdymą arba antrajame gimdymo etape sumažinti raumenų pasipriešinimą, o taip pat ir plyšimo tikimybę padės tarpvietės masažas.
 • Stūmimo metu ant tarpvietės rekomenduojama dėti šiltus kompresus: jie taip pat sumažins plyšimų riziką.
 • Lėtesnis antrasis gimdymo etapas, kai kontroliuojamas stūmimas, taip pat sumažina plyšimų riziką ir epiziotomijos poreikį.
 • Stumdamos vaisių gimdyvės turėtų vengti gulėti ant nugaros. Didžiausia plyšimų rizika arba epiziotomijos poreikis kyla gimdymo metu gulint arba pusiau sėdint.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 mėn.

  Moonis parašė:
  Sveikos, pasidalinkit patirtim dėl plysimu tos kurios turit ne viena vaikutį ar pirmas gimdymas su plysimais? Jeigu be tai ar pavyko išvengti ir sekanciais?

  Pirmas be,o antras su plyšimais,nežinosi kaip gali būti..

 2. RamiBanga
  RamiBanga prieš 1 mėn.

  Moonis parašė:
  Sveikos, pasidalinkit patirtim dėl plysimu tos kurios turit ne viena vaikutį ar pirmas gimdymas su plysimais? Jeigu be tai ar pavyko išvengti ir sekanciais?

  Su pirmu vaiku plysau, o su antru vaiku kirpo. Abu vaikai labai dideli gime. Pirmoji 4.250, antrasis 5.520

 3. User has not uploaded an avatar
  PikaLika prieš 2 sav.

  Sveikos,per gimdyma mane kirpo ir praejus 10 dienu (siandien) pajauciau,kad isiro ar istirpo vienas siulas. Ar gali taip greit istirpti ar reikia vaziuoti siuti is naujo?😭

 4. User has not uploaded an avatar
  Pumpum prieš 2 sav.

  PikaLika parašė:
  Sveikos,per gimdyma mane kirpo ir praejus 10 dienu (siandien) pajauciau,kad isiro ar istirpo vienas siulas. Ar gali taip greit istirpti ar reikia vaziuoti siuti is …

  6sav po gimdymo jus esat laikoma gimdyve ir galit vykti i gydymo istaigos priemima apziurai jei neramu,jums cia forume tikrai nieks neatsakys

 5. User has not uploaded an avatar
  Nuomone prieš 2 sav.

  PikaLika parašė:
  Sveikos,per gimdyma mane kirpo ir praejus 10 dienu (siandien) pajauciau,kad isiro ar istirpo vienas siulas. Ar gali taip greit istirpti ar reikia vaziuoti siuti is …

  Man buvo po savaites taip, vykau i gimdymo namus, kad patikrintu, pasirodo tik pasirode
  Nuvykit, tegul patikrina