Epšteino perlai – balti kieti dariniai kūdikio burnoje (24)
Tėvai naujagimio arba kūdikio burnoje gali pastebėti baltus nedidelius darinius, dar vadinamus Epšteino perlais.
Mamos ir tėčiai neretai šiuos mažus „perliukus“ sumaišo su pieniniais dantimis, taip pat mano, kad tai kūdikių pienligė ar kokia kita burnos ertmės liga.
Tačiau svarbu žinoti, kad jokios įtakos kūdikio sveikatai ar mitybai Epšteino perlai įprastai neturi, o laikui bėgant jie išnyksta savaime.
Kaip atrodo Epšteino perlai?
Epšteino perlai – tai smulkūs, maždaug kelių milimetrų (įprastai ne daugiau nei 3 mm) skersmens gerybiniai dariniai (dažnai dar vadinami ir cistomis ar mazgeliais) naujagimių arba kūdikių burnoje. Jie dažniausiai pastebimi ant dantenų arba ant gomurio.
Kūdikio burnoje gali atsirasti vos vienas Epšteino perlas arba galite aptikti ir nedideles jų kolonijas (paprastai nuo 2 iki 6 darinių). Jų išsidėstymas atsitiktinis.
Dažnai šie smulkūs dariniai gali atrodyti kaip pro dantenas prasikalę pieniniai dantys. Kadangi šie dariniai yra kieti ir tvirti, iš tiesų kartais juos sunku atskirti nuo pirmųjų dantukų. Taip pat tėvai dažnai jaudinasi, ar Epšteino perlai nepažeis dantenų ir nesutrikdys dantukų dygimo (augimo).
Tačiau tėvams nėra pagrindo nerimauti, nes Epšteino perlai jokios įtakos dantų dygimui neturi, nesukelia skausmo, kūdikiams nekils problemų valgant.
Kada atsiranda ir kodėl susidaro Epšteino perlai?
Epšteino perlų dažniausiai aptinkama naujagimių burnytėje. Manoma, kad šių darinių turi net iki 80–85 proc. vos gimusių mažylių. Taip pat jie gali atsirasti iki 3 mėn. kūdikiams. Vėliau Epšteino perlų paprastai nebeatsiranda.
Pagrindinė Epšteino perlų susidarymo priežastis – keratino sankaupos minkštajame ir kietajame gomuryje. Keratinas – tai pagrindinė plaukų ir nagų struktūrinė medžiaga.
Manoma, kad Epšteino perlai – tai pirmojo nėštumo trimestro „palikimas“, atsiradęs formuojantis vaisiaus gomuriui.
Ar pastebėjus Epšteino perlus reikėtų kreiptis į gydytoją?
Epšteino perlai per kelias savaites išnyksta savaime. Net jei šie dariniai naujagimio ar kūdikio burnytėje tėvus erzina, su jais nereikėtų nieko daryti, pavyzdžiui, bandyti pradurti. Tai gali sudirginti odos gleivinę, gali kilti infekcija ar uždegimas.
Laikui bėgant Epšteino perlai neturėtų didėti, tad jei pastebėjote, kad jie tapo stambesni, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Taip pat jei atrodo, kad dėl Epšteino perlų mažylis jaučia diskomfortą, patartina pasikonsultuoti su gydytoju. Tačiau gydytojai taip pat nėra linkę šalinti Epšteino perlų: medicininė intervencija kūdikiui tik sukels papildomą stresą.
Svarbu
Jei Epšteino perlai netrukdo mažyliui maitintis ir kūdikio elgesys nepakinta, tiesiog palaukite, kol jie išnyks savaime.
Maniškei ilgiau laikėsi, nei iki 3 mėn