Esu labai pavargusi mama: 4 patarimai, kaip kovoti su šia būsena

Pavargusi mama su dviem šėlstančiomis mergaitėmis Yuganov Konstantin | Shutterstock.com

Ar dažnai jaučiatės išsekusi? O gal, kalbant apie vaikų auginimą, nuolatos tarsi prarandate balansą ir savitvardą?

Nuovargis, kurį sukelia motinystė, kasdien kamuoja nemažai mamų. Jis apima kur kas daugiau būklių: tai ir fizinis išsekimas, perdegimas, nuobodulio, nusivylimo, pralaimėjimo, pervargimo ir kiti jausmai.

Suprasdami, kokio tipo nuovargis jus labiausiai kankina, galite pasirinkti geriausią būdą, kuris jums greičiausiai padės susigrąžinti energiją, būtiną grumiantis su tėvystės iššūkiais.

Kelias tėvystės link

Prisiminkite tą laiką, kai dar neturėjote vaikų. Kaip tada įsivaizdavote tėvystę? Tikėtina, kad jei ir nebuvote su tais rožiniais akiniais, tikriausiai vis tiek nė nenumanėte, koks didelis išbandymas tai bus. Tėvystė – tai daug ištvermės pareikalaujantis maratonas, kuriam pasiruošti tiesiog neįmanoma.

Kai kurios šios kelionės akimirkos bus jaudinančios, kai kurios išeikvos daug jūsų energijos. Balansavimas tarp vaidmenų visuomenėje ir tėvystės pareigų – neįtikėtinas žygdarbis. Tuo tarpu ieškodami būdų, kaip įsikrauti energijos ir pakeisti požiūrį, gebėsite išsaugoti sveiką nuovoką ir efektyvumą, o kartu – ir patirti džiaugsmą, kurį suteikia vaikai.

Taigi, keli patarimai, kaip kovoti su fiziniu ir psichologiniu nuovargiu, kurį sukelia tėvystė.

1 patarimas. Nuleiskite kartelę: užtenka būti tik pakankamai gera mama

Šiuolaikinės mamos patiria itin didelį spaudimą daryti viską: prižiūrėti vaikus, rūpintis buitimi, siekti karjeros ir t. t. Be to, esame linkusios puoselėti visas jėgas atiduodančių, tobulą gyvenimą savo vaikams siekiančių užtikrinti mamų įvaizdį.

Tačiau vaikų elgesio terapeutas, knygų apie probleminį vaikų elgesį autorius Džeimsas Lymanas teigia, kad užtenka būti tik pakankamai geromis mamomis. Tikrai nebūtina būti nepriekaištinga supermama, kad užaugintume gerus vaikus. Tiesą sakant, bandymas bet kokia kaina suteikti vaikams įspūdžių, persiplėšti ir veda į nuovargį.

Taigi atsipalaiduokite, pasistenkite rasti balansą tarp šeimos poreikių tenkinimo ir rūpinimosi savimi.

2 patarimas. Raskite žmonių, kurie galėtų jums padėti prižiūrėti vaikus

Kai pastebėsite, kad tiesiog pervargote nuo tėvystės pareigų, pasinaudokite turima pagalba arba ieškokite naujos: kreipkitės į senelius, draugus ar aukles, kad leistų jums šiek tiek atsipūsti nuo vaikų, o jūs galėtumėte atgauti jėgas ir įsikrauti energijos. Pasistenkite tą laiką išnaudoti prasmingai (o ne gulėdamos ant sofutės): mankštinkitės, vykite pietauti su antrąja puse, išgerkite kavos su drauge. Rinkitės bet kokią veiklą, kuri įprastai pakelia jums nuotaiką.

Jeigu nėra, kas padėtų prižiūrėti vaikus, galbūt pavyktų rasti netoliese gyvenančią mamą, kuri sutiktų retkarčiais pasaugoti jūsų vaiką, o savo ruožtu jūs – jos atžalą. Internetinės bendruomenės, socialinių tinklų grupės, forumai – tarsi gelbėjimosi ratas mamoms, kurios jaučiasi izoliuotos ir tiesiog pririštos prie mažo vaiko.

3 patarimas. Mokytis tėvystės – niekada nevėlu

Visi turime unikalų tėvystės įgūdžių rinkinį, kurį susikomplektavome laikui bėgant. Kai kuriuos įgūdžius perėmėme iš savo tėvų, kai kuriuos išsiugdėme savaime, dar dalį – iš knygų ar net žiniasklaidos, o kai kurie įgūdžiai – visiškai intuityvūs. Taigi, nors mes tiesiog darome viską, ką galime, eksperimentuodamos su naujais elgesio valdymo būdais galite sužinoti, kas geriausiai tinka jūsų situacijoje.

Internete taip pat galite rasti galybę medžiagos ir patarimų, susijusių su tėvyste. Drąsiai semkitės tėvystės žinių: ir šioje srityje tobulėti niekada nebus per vėlu.

4 patarimas. Sutelkite dėmesį į teigiamus aspektus

Kai tėvai yra nusivylę ir pavargę, jiems tikrai sunku įžvelgti teigiamus tėvystės aspektus ir pačių vaikų gerąsias savybes. Tad tais sunkiais laikais prisiminkite, kas jūsų vaikams puikiai sekasi ir kur jie daro pažangą. Girkite vaikus už mažus dalykus ir puoselėkite stipriąsias jų puses. Pagyrimai daro tikrus stebuklus!

Taigi, apibendrinant, vaikus auginantys tėvai neišvengiamai jaus milžinišką nuovargį, tačiau kiekvienam jų svarbu rūpintis ir savimi: tai padės geriau pasirūpinti ir visa šeima.

Daugiau skaitykite:

Susiję straipsniai

MAMOS ISTORIJA. Naujas mamos vaidmuo, arba kaip aš mėgaujuosi atradimais

Niekada nemaniau, kad iki pilnos laimės žmogui reikia tiek nedaug. Mėgautis maistu. Bet kokiu, iš bet kur. Svarbiausia – šiltu.

MAMOS ISTORIJA. Mano gyvenimo tikslai, arba kaip neprarasti savęs tapus mama

Dirbame, mokomės, linksmai leidžiame laiką su draugais, kuriame milijonus planų, o galvose – milijardai idėjų. Kol vieną dieną tampame mama.

Kas padėjo Irinai Sinei atrasti balansą motinystėje?

Irina atskleidžia, kad abu nėštumai – pirmas ir antras – buvo panašūs. „Pirmus tris mėnesius tiesiog negalėjau iš lovos atsikelti, akių atmerkti.“