Finansinis raštingumas skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais

Vaikas skaičiuoja pinigus Garna Zarina | Shutterstock.com

Nesvarbu, kokio amžiaus vaiką auginate: niekada ne per anksti pradėti jį mokyti finansinio raštingumo ir supažindinti su pastarojo svarba.

Pirmiausia vaikai pradedami mokyti taupyti, vėliau – biudžeto valdymo paslapčių. Taigi, finansinis raštingumas duoda vaikams pagrindus, kurių jiems prireiks ateityje.

Neseniai Kembridžo universiteto atliktas tyrimas parodė, kad vaikai pinigų vertę suvokti pradeda sulaukę 7-erių. Tačiau tai nereiškia, kad tėvai turėtų laukti, kol vaikas pradės lankyti mokyklą, ir tik tada pradėti kalbėti apie pinigus. Jau 2 m. vaikai stebi tėvus ir kitus suaugusiuosius ir gerokai anksčiau pradeda įsisavinti svarbias pamokas. Taigi, ką apie finansus reikėtų žinoti skirtingo amžiaus vaikams?

Ikimokyklinio amžiaus vaikas ir finansinis raštingumas

Ikimokyklinukai daugiausia mokosi žaisdami, dar tik susipažįsta su ugdymo procesu, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad jie negali išmokti pinigų valdymo pagrindų.

Darželį lankantys vaikai dažnai nežino pinigų vertės, tačiau šiuo amžiaus tarpsniu svarbu padėti tvirtus finansinio raštingumo pagrindus.

Žaidimai, taupyklės pirkimas ir mokymas taupyti, skatinimas užsidirbti

Su vaikais nuo 2–3 metų galima žaisti parduotuvę ar kavinę, kur jie žaislinius pinigus galėtų iškeisti į žaislus, daiktus ar patiekalus. Per žaidimus vaikas pratinamas prie minties, kad už pageidaujamus pirkinius turi mokėti.

Visos kalbos apie pinigus ikimokyklinio amžiaus vaikams didelio įspūdžio nepaliks, todėl imkitės realių veiksmų: nupirkite vaikui taupyklę, paaiškinkite, kodėl reikėtų taupyti pinigus.

Tik iš kur jų gauti? Tikėtina, kad trimetis dar bus per mažas suprasti principą, jog jis gali užsidirbti už atliktus namų ruošos darbus, tad galite rasti kitų būdų, kaip papildyti vaiko taupyklę. Pavyzdžiui, susitarkite, kad jei parduotuvėje atsiskaitysite grynaisiais ir gausite grąžą monetomis, atiduosite jas vaikui.

Mokymasis skaičiuoti pinigus ir atsiskaityti grynaisiais

Prieš vaikui dedant pinigus (kiekvieną monetą ar banknotą) į taupyklę paprašykite, kad jis juos suskaičiuotų. Jei vaikas nežino, kokios vertės tai pinigas, pirmiausia padėkite jam atpažinti kiekvieną iš jų ir tik tada skaičiuokite.

Jei vaikas taupo pinigus kažkokiam daiktui ar žaislui, kaskart papildę taupyklę kartu suskaičiuokite, kiek jau pinigų yra ir kiek dar trūksta.

Jeigu nevengiate ekranų, kelias minutes per savaitę galite skirti internetiniams skaičiavimo žaidimams.

Taip pat jei kažką perkate, o už jūsų nėra nusidriekusios eilės, vaikas gali padėti suskaičiuoti monetas ir pats atsiskaityti už smulkius pirkinius. Žinoma, pinigus skaičiuoti mokės veikiausiai priešmokyklinukas.

Pradinukas

Mokyklinio amžiaus vaikai paprastai jau žino, kam skirti pinigai, po truputį ima suvokti pinigų vertę, moka juos skaičiuoti.

Skatinkite vaikus užsidirbti

Pradinukai jau gali patys užsidirbti pinigų smulkioms išlaidoms. Tai veiksmingas būdas išmokyti vaikus taupyti ir leisti savo pinigus.

Pradėkite nuo vieno darbo per savaitę: pavyzdžiui, nuplauti arba išsiurbti automobilį. Vėliau, jei vaikas norės, galite pridėti dar darbų, už kuriuos mokėsite nedidelį atlyginimą.

Prie finansinio raštingumo ugdymo po truputį prisideda ir mokykla: pradinukai jau susipažįsta su kitų šalių valiutomis, mokomi disponuoti pinigais, tinkamai juos paskirstyti, racionaliai apgalvoti, kurie pirkiniai tinkamesni ir t. t.

Svarbu

Nemokėkite vaikui už įprastus darbus (pavyzdžiui, kambario susitvarkymas, geras mokymasis), kurie ir taip įeina į jo pareigas.

Paauglys

Paauglystė – laikas, kai nuo taupyklės galima drąsiai pereiti prie banko sąskaitos.

Jei auginate paauglį, dabar puikus metas atidaryti jam banko sąskaitą, užsakyti debeto kortelę, supažindinti su internetine bankininkyste bei investavimo pagrindais.

Vėlgi paauglių finansinį raštingumą padeda ugdyti mokykla: paaugliai sužino apie palūkanas, mokesčius, biudžeto subalansavimą ir kt. Be to, jie turi prieigą prie interneto, įvairių finansiniam raštingumui ugdyti skirtų programėlių, tad tėvų užduotis – nurodyti reikiamą kryptį, pastebėti paauglio finansinio raštingumo spragas ir jas koreguoti.

Plačiau skaitykite:

Atminkite

Kad ir kokio amžiaus būtų jūsų vaikas, didžioji dalis finansinio ugdymo – dažni, atviri ir nuoširdūs pokalbiai apie pinigus bei tinkamas pavyzdys racionaliai elgiantis su savo pinigine.