2019 m. Rugpjūčio mėnesio mažyliai

Komentuoti
  1. 2019.05.26 21:53 (prieš 3 sav.)

Darjanka parašė:
    Virkštelė gali apsisukti aplink kakla...

Viskas apie virkštelę

Kalbamės su kauno II klinikinės ligoninės akušeriu ginekologu Kazimieru Kalvinsku

Kokio ilgio būna virkštelė ir ką lemia jos ilgis?

Vidutinis virkštelės ilgis – 50 cm (nuo 30 iki 90 cm), storis – 1,5 cm. Virkštele eina dvi arterijos (dešinioji ir kairioji) ir vena. Kraujagyslės yra ilgesnės už virkštelę, vena – ilgesnė už arterijas, todėl jos sukasi spirale. Virkštelės pagrinde yra drebutinis arba gleivinis jungiamasis audinys, dar vadinamas Vartono drebučiais. Dėl jų virkštelė yra stangri ir gimdymo metu mažiau užspaudžiamos virkštelės kraujagyslės. Virkštelę dengia amniono epitelis, o prie vaisiaus bambos žiedo – vaisiaus odos epidermis.

Virkštelė dažniausiai būna prisitvirtinusi prie placentos netoli jos centro, rečiau – krašte. Apie 1-2 proc. atvejų virkštelė būna netaisyklingai prisitvirtinusi ne prie placentos, o prie vaisiaus plėvių. Tuomet kraujagyslės, kol pasiekia placentą, gali būti lengvai pažeidžiamos. Teko stebėti porą atvejų, kai prasidėjus gimdymui nutekėjo rausvi vaisiaus vandenys ir plyšo vaisiaus plėvėse prisitvirtinusi kraujagyslė. Deja, tuoj pat žuvo vaisiai. Mirties priežastis – vaisiaus uždusimas, kurį lėmė virkštelės kraujagyslės plyšimas ir nukraujavimas.

Ilga (ilgesnė nei 70 cm) virkštelė apsisuka apie vaisiaus kaklą ar kitas kūno vietas. Per 40 darbo metų teko stebėti, kad virkštelės buvo apsisukusios apie kakliuką net 5 ar 6 kartus. Tie apsisukimai sutrikdo virkštelės kraujotaką ir sukelia vaisiaus hipoksiją (deguonies trūkumą). Kitaip tariant, smarkiai apsisukus virkštelei vaisius dūsta.

Trumpa (trumpesnė nei 30 cm) virkštelė gali trukdyti vaisiui judėti, dėl to vaisiaus padėtis gali būti netaisyklinga. Gimdymo metu per trumpa virkštelė tempia placentą – todėl placenta gali per anksti atsidalinti, gali plyšti virkštelės kraujagyslės ar pati virkštelė.

Kodėl virkštelė apsisuka vaisiui aplink kaklą ir kitas kūno vietas?

Judant vaisiui ilga virkštelė gali apsisukti apie kakliuką, kūnelį, kojytes, rankytes. Vaisius motinos įsčiose reaguoja į triukšmą, vibraciją, mamos patiriamą stresą, medikamentus, alkoholį, cigarečių dūmus. Vaisius į tai reaguoja judesiais. Jeigu judėti palankios sąlygos – daug vaisiaus vandenų – vaisius gali pralįsti pro virkštelės kilpą, tada susidaro tikrasis virkštelės mazgas arba virkštelė gali apsisukti apie kakliuką, kojytes, rankytes. Virkštelės apsisukimai pasitaiko kas trečiai gimdyvei, ir dažnai apsisukimų priežastys lieka neaiškios.

Jei virkštelė susimazgo, kas tada?

Virkštelės mazgai gali būti netikrieji ir tikrieji. Netikras virkštelės mazgas susidaro, kai viena kraujagyslė labai smarkiai susisuka aplink kitą, sudaro kilpą arba išsiplečia užspausdama šalia esančią. Netikrasis virkštelės mazgas vaisiaus hipoksijos nesukelia.

Kai neišnešiotas vaisius pralenda pro ilgos virkštelės kilpą, susimezga tikrasis virkštelės mazgas. Tai pavojinga, nes jei tikrasis mazgas per stipriai užsiveržia, vaisius dėl hipoksijos gali žūti. Jei mazgas užsiveržia nestipriai, vaisius vystosi lėtinės hipoksijos sąlygomis ir gali gimti mažesnio svorio. Be to, tada ir gimdymo metu pastebima vaisiaus hipoksija, kurios priežastys paaiškėja tik po gimdymo apžiūrint virkštelę ir placentą.

Kaip suprasti, kad virkštelės apsisuko ir vaisius patiria deguonies badą?

Hipoksijos požymiai yra:

sulėtėję ar išnykę vaisiaus judesiai;

padažnėję (daugiau nei 150 kartų per minutę) ar suretėję (mažiau nei 100-110 kartų per minutę) vaisiaus širdies tonai;

vaisiaus kardiotokogramose (KTG – tai vaisiaus širdies ritmo ir gimdos aktyvumo registravimas) atsiranda hipoksijai būdingų pakitimų;

tikrinant ultragarsu nustatomas sulėtėjęs vaisiaus augimas;

yra ir kitų požymių, kuriuos gali nustatyti tik gydytojas.

Gali susilpnėti vaisiaus judesiai. Man teko stebėti atvejų, kai pakartotinai gimdančioms moterims dėl virkštelės apsisukimų buvo netaisyklingos vaisiaus padėtys, gimdymo metu neslinko vaisiaus galvutė, buvo vaisiaus hipoksija.

Liaudyje paplitusi nuomonė, kad nėščiajai negalima kilnoti rankų, kabinti užuolaidų, nes gali apsisukti virkštelė. Ši nuomonė moksliškai nepatvirtinta.

2. 2019.05.26 21:54 (prieš 3 sav.)

dragyte1 parašė:
    Sveikos mamytes, ar kuri buvo susidurusi su lytiniu lupu perštėjimu? Iš niekur nieko va neperseniausiai atsirado, ir tas niežulys ten taip nervina😣😣 pas ginekologe …

Man prieš kokią savaitę prasidėjo perštėjimas, lyg niežulys lengvas, nulėkiau pas ginę, paėmė tepinėlį, po dviejų dienų išrašė receptinių žvakučių šešiom dienom ir tepaliuko... šiandien bus trečia žvakutė, tokio kaip labai didelio pagerėjimo kol kas nėra... šiek tiek neramu, nėra taip buvę... tikiuosi mažyliui nepakenks. Gydytoja sakė, kad čia dėl hormonų ir nėščiosioms dažnai taip būna

3. Samanta 9 m. 9 mėn.

2019.05.26 21:56 (prieš 3 sav.)

Darjanka parašė:
    Viskas apie virkštelę

Oj jus maziau sukit galva:)net neapsikraunu

1
  4. Mantas 14 m. 4 mėn.

2019.05.26 22:15 (prieš 3 sav.)

Man tas pats. Toje vietoje sausa, peršti, niežti. Nusibodo. 🙈😫

5. 7 m. 9 mėn.

2019.05.26 22:43 (prieš 3 sav.)

Aš dažnai vargdavau su išoriniu niežuliu, bet baigėsi tiu tiu....
    Kai pradėjau naudoti bekvapi prausiklį, kurio ph 3.5
    Šias priemones , kai tik pajaučiu lengva diskomfortą, niežulį. Labiau patinka Topida.

Ir taip pat pradėjau apatinius skalbti atskirai, aukštoje temperatūroje.

(Tiu tiu tiu) 😊

6. 2019.05.26 23:20 (prieš 3 sav.)

Saaule parašė:
    Oj jus maziau sukit galva:)net neapsikraunu

Na,nesukciau,jeigu per 3-4D daktaras nepabreztu nieko...

7. 2019.05.27 00:00 (prieš 3 sav.)

Darjanka parašė:
    Na,nesukciau,jeigu per 3-4D daktaras nepabreztu nieko...

Na visko būna gi, mano brolio virkštelė buvo 3 kart apsisukusi ir darė cezari, viskas laimingai. Tad nepergyvenkit taip per echo viskas matoma ir viska pasitarus su gydytoju nuspresite. O kad dabar nervinates ir jaudinates tai ne i nauda nei jums nei vaikeliui.

8. Samanta 9 m. 9 mėn.

2019.05.27 05:55 (prieš 3 sav.)

Na turejau jau 6 echo ,paskutini pries sav,nieko gyd nesake,jog matytu ,kad apsiviniojus apie kakliuka.O nutikti visko gali,tikrai neverta jaudintis ir nervuotis,jeigu ne virkstele buna kitu dalyku.Mano draugei miegant nakti is niekur nieko nubego vandenys,skausmas,pykinimas,dar kai visos neskubam,ko ten,po dusu,kol vempti nepradejo ,atvaziavo placenta plysus,dar 10 min ir nebutu nei jos nei vaiko.Sunelis dedimt dienu renimacijoj,tris dienas saldymo kazkokiam,del smegeneliu ir paklausus kodel,nuo ko?pasake,kartais taip buna labai retai,bet,taip ,kad nieko niekada negali zinoti.Galvokite visada gerai

9. 2019.05.27 07:07 (prieš 3 sav.)

Vigeri parašė:
    Būtent taip ir man. Jei nosį pučiu,tai su kraujo priemaišom. Ir kartais dar ir matyt jei per stipriai pučiu,pradeda bėgt.

Mano spaudimas 60-90/100. Daznai issigasta daktares, bet paskui primenu, kad visa gyvenima jis pas mane toks 😁

10. 2019.05.27 07:36 (prieš 3 sav.)

As jau darbinese atostogose 🌷 buvau sukaupusi pasirodo. Tai ta proga kad jau namuciuose, pradejau namucius kuopti: spinta tvarkausi ir reikes jau laisvinti komoda kudikiui. Treciadieni eisiu echo, gal ir lyti jau pasakys, nes nieko neturime nupirke is rubeliu😬
    Tai va taip ir gyvenam 😄

Žinutės parašytos:

Naujas komentaras