Gaminame paprastą lesyklėlę + idėjos, kuo lesinti žiemoti likusius paukščius

Vaikas laiko spalvingą lesyklėlę Irina Wilhauk | Shutterstock.com

Daugelį žavi medinės rankų darbo lesyklėlės, tačiau joms pasigaminti reikia ir nemažai laiko, ir medžiagų, ir įgūdžių. Todėl dalijamės greitai iš bene kiekvienuose namuose randamų daiktų, pakuočių ir kitų medžiagų pagaminamų lesyklėlių idėjomis.

Lesyklėlės iš maisto taros ir pakuočių

Lesyklėles galima gaminti iš pačių įvairiausių pakuočių: plastikinių butelių, sulčių ar pieno pakelių, konservuoto maisto skardinių ir t. t. Žiemą spalvingos lesyklėlės puoš medžius, o jai pasibaigus lesyklėlę galėsite išmesti į atliekų rūšiavimo konteinerius.

Lesyklele is pieno pakuoteskimson | Shutterstock.com

Jei gaminsite lesyklėlę iš didelio 3–5 l talpos plastikinio butelio, išpjaukite langelius, kad paukštelis galėtų įskristi į vidų ir patogiai nutūpti. Iš kito butelio dalies galima suformuoti stogelį, kad paukščiai galėtų pasilėpti sningant ar lyjant.

Lesyklele is plastikines pakuotesGansstock | Shutterstock.com

Jei lesyklėlę gaminsite iš mažesnio butelio, galima išgręžti skylutes ir per jas perkišti medines kiniškas valgymo lazdeles. Taip pat medinį pagaliuką karštais klijais galima priklijuoti ir prie butelio dugno. Jei lesyklėlė bus be langelių paukščiui įskristi, nepamirškite padaryti didesnių skylučių, per kurias lesalas išbyrėtų.

Lesyklele su lazdelemisJames Andrews1 | Shutterstock.com

O jau tuomet suteikite laisvę savo ir vaikų fantazijai: lesyklėlę galite nudažyti, apklijuoti spalvotu popieriumi, apraišioti kaspinėliais ir t. t.

Lesyklėlė iš senų indų

Tikriausiai visi namuose turi nedidelių puodelių ir lėkštučių ar dar iš tėvų ar senelių paveldėtų indų servizų. Šie indai gali būti įskilę ar truputį nudaužti. Jie puikiai tiks lesyklėlei pagaminti.

Kaip gaminti?

Karštais klijais paverstą ant šono puodelį priklijuokite prie lėkštutės, o ant ąselės pririškite virvutę, tuomet kabinkite kompoziciją ant medžio, įberkite grūdų ir sėklų bei laukite mažųjų sparnuotųjų lankytojų.

Lesyklele is servizoSvitlyk | Shutterstock.com

Lesyklėlė iš plastikinės lėkštelės

Jei namuose turite užsilikusių plastikinių vienkartinių ar daugkartinių lėkštelių, jas taip pat galite panaudoti lesyklėlės gamybai. Šioje paprasto dizaino lesyklėlėje vienu metu galės vaišintis daugybė paukščių. Tiesa, lesyklėlė neturi stogo, tad grūdai čia greitai gali sušlapti, tačiau jei lesyklėlę dažnai papildysite – problema išspręsta.

Kaip gaminti?

Išgręžkite skylutes ir lesyklėlę pakabinkite ant trijų virvučių: ji bus stabilesnė. Stabilumo gali suteikti ir pintas lėkštelės laikiklis.

https://happyhooligans.ca/

Lesyklėlė iš vaisių ar daržovių žievės

Lesyklėles galima pagaminti iš vaisių ar net daržovių žievės. Tam puikiai tinka apelsinai, greipfrutai, citrinos, nedideli moliūgai ir kt.

Kaip gaminti?

Pirmiausia išskobkite minkštimą. Perverkite apelsino žievelę mediniais pagaliukais (ant jų bus patogu nutūpti, lesyklėlė bus stabilesnė), o viduryje užriškite virvutę ir pakabinkite savo dirbinį ant medžio.

Beje, tokias gamtai draugiškas lesyklėles galima pakabinti ir parke ar greta daugiabučio. Vienu šūviu nušausite du zuikius: ir pamaitinsite paukštelius, ir papuošite medžius.

Lesyklele is vaisiu zievesR R | Shutterstock.com

O jei norite, kad lesyklėlė tarnautų ilgiau (mat šviežia žievelė greičiau suvys, gali pradėti pelyti), išdžiovinkite ją kelioms dienoms palikę ant radiatoriaus.

Lesyklele is dziovintos zievesSergeyKPI | Shutterstock.com

Koks lesalas tinka žiemoti Lietuvoje likusiems paukščiams?

Bene tinkamiausias pašaras sparnuočiams – nelukštentos natūralios saulėgrąžos. Labiausiai paukščiai mėgsta įvairias sėklas, tačiau atminkite, kad kuo įvairesnio lesalo įbersite, tuo daugiau skirtingų rūšių paukštelių sulauksite.

Taip pat tinka šie produktai:

  • įvairios kuopos: kukurūzų, sorų, avižų, avižiniai dribsniai;
  • įvairios sėklos: kanapių, spygliuočių medžių, arbūzų, moliūgų, netgi piktžolių ir kt., linų sėmenys;
  • riešutai (tinkamiausi – žemės);
  • specialūs paukščiams lesinti skirti mišiniai, kurių galima įsigyti parduotuvėse;
  • obuoliai ir jų žievelės;
  • virti produktai – ryžiai, bulvės, kiaušiniai;
  • nesūdyti lašiniai, kiaulių taukai;
  • varškė.

Galite pagaminti ir „paukščių pyragą“

„Paukščių pyragas“ gaminamas iš šių ingredientų:

  • tirpinto nesūdyto sviesto, margarino, taukų ar žemės riešutų aliejaus;
  • riešutų, saulėgrąžų;
  • kruopų, dribsnių ir sėklų.

„Paukščių pyragą“ paruošti labai paprasta: visų pirma dideliame inde reikia ištirpinti riebalus, tuomet į juos suberti pasirinktus priedus (kruopas, sėklas ir kt.), užtepti masę ant kieto pagrindo (pavyzdžiui, kankorėžio ar net tualetinio popieriaus ritinėlio) ir padėti trumpam į šaldiklį sustingti.

Pauksciu pyragas_lesalasCharlotte Payne | Shutterstock.com

https://www.kidskubby.com/

Taip pat sėklų ir kruopų masę galima dėti į maišelį, suformuoti rutulį ir vėlgi trumpam pašaldyti. Sukietėjęs „pyragas“ pakabinamas lauke. Jei paukščių skanėstas trupa, galima įdėti jį į tinklelį.

https://www.localfunforkids.com/

Koks lesalas netinka žiemoti Lietuvoje likusiems paukščiams?

  • Paukščiams lesinti netinka sugedę bei pasibaigusio galiojimo produktai (pavyzdžiui, turinčios blogą kvapą, supelijusios, maistinių kandžių apniktos kruopos, grūdai).
  • Produktai turėtų būti nesūdyti, nekepinti, neapdoroti chemikalais.
  • Paukščiams lesinti netinka nei batonas, nei tuo labiau juoda ruginė duona: ji prastai virškinama, paukštelio gurklyje rūgsta.
  • Kaip pašaras netiks ir citrusinių vaisių, bananų žievės.

Susiję straipsniai

Kavinės ir restoranai su vaikų kampeliu Vilniuje

Dalijamės kavinių ir restoranų su vaikų kampeliu Vilniuje sąrašu.

Žaidimas vaikams: „Seno žmogaus istorija“

Šis žaidimas suteiks galimybę vienu metu ir smagiai bei naudingai leisti laiką su vaiku, ir pagulėti ant sofos ištiesus kojas. Skamba neblogai, ar ne?

Žaidimai užrištomis akimis vaikams

Žaidimai, žaidžiami užrištomis akimis, sustiprina kitus jutimus, lavina vaikų koordinaciją, sužadina vaizduotę ir padeda labiau pasitikėti savimi.