Gimdos kaklelio sutrumpėjimas nėštumo metu (2690)
Gimdos kaklelis yra moterų reprodukcinės sistemos dalis, raumenų kanalas, jungiantis gimdos ertmę su makštimi. Normaliomis sąlygomis gimdos kaklelis yra maždaug 3 cm ilgio, jį sudaro centrinis kanalas (endocerviksas) su vidine ir išorine angomis.
Gimdos kaklelis svarbus organas tiek nėštumui užsimezgant, tiek ir visai jo eigai: jis gamina gleives, padedančiais spermatozoidams greičiau pasiekti tikslą ir apvaisinti kiaušialąstę, o nėštumo metu apsaugo gimdą nuo aplinkos poveikio.
Gimdymo momentui artėjant gimdos kaklelis po truputį atsipalaiduoja, ima trumpėti ir pradeda atsiverti.
Tačiau jeigu gimdos kaklelis ima trumpėti ne prieš pat gimdymą, o ankstyvesniu nėštumo laikotarpiu, kyla persileidimo arba priešlaikinio gimdymo rizika.
Sutrumpėjęs gimdos kaklelis nėštumo metu: ką tai reiškia?
Gimdos kaklelis sutrumpėjusiu laikomas, kai jo ilgis – iki 25 mm (2,5 cm) 20-ąją nėštumo savaitę. Kuo trumpesnis gimdos kaklelis, tuo labiau išauga persileidimo arba priešlaikinio gimdymo (iki 37 nėštumo savaitės) rizika.
Dauguma moterų, kurių gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs, pagimdo laiku, tačiau svarbu iš anksto žinoti, kad priešlaikinio gimdymo tikimybė yra išties nemaža (didesnė nei vidutinė). Diagnozę žinantys medikai galės imtis visų įmanomų priemonių, kad nėščiajai padėtų to išvengti.
Priešlaikinis gimdymas yra pagrindinė naujagimių ligų ir mirtingumo priežastis. Jis taip pat gali sukelti ilgalaikių sveikatos sutrikimų, atsiliepiančių vėliau – vaikystėje ar jau suaugus.
Kodėl nėštumo metu sutrumpėja gimdos kaklelis?
Yra keli pagrindiniai rizikos veiksniai, nulėmę gimdos kaklelio sutrumpėjimą nėštumo metu. Tai:
- Ankstesnis priešlaikinis gimdymas;
- Anksčiau atlikta gimdos kaklelio procedūra, kurios metu buvo pašalinta jo audinių dalis (gimdos kaklelio konizacija);
- Praeityje patirta gimdos kaklelio trauma, įskaitant gimdos kaklelio plyšimą gimdymo metu, išplėtimą ar kanalo išgramdymą (kiuretažą).
Kaip nustatoma, kad gimdos kaklelis nėštumo metu yra sutrumpėjęs?
Gydytojai turėtų pasistengti kuo anksčiau diagnozuoti gimdos kaklelio sutrumpėjimą bei skirti savalaikį gydymą, stebėti bei imtis visų įmanomų priemonių, kad būtų išvengta priešlaikinio gimdymo.
Nustatyti, kad gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs, galima atliekant echoskopiją (ultragarsinį tyrimą) per makštį.
Jeigu gimdos kaklelio sutrumpėjimo rizika yra minimali, o nėštumas yra vienvaisis, po pirmojo trimestro echoskopinis tyrimas bus atliekamas tik per pilvo sieną (jis dar vadinamas transabdominaliniu ultragarsiniu tyrimu).
O jeigu gydytojui kyla įtarimų, per pilvo sieną sunku pamatuoti gimdos kaklelio ilgį, jis gali rekomenduoti atlikti ultragarsinį tyrimą per makštį ir vėliau arba šį tyrimą pasitelkti tik gimdos kaklelio ilgiui išmatuoti, o vaisių apžiūrėti per pilvo sieną. Būtent atliekant echoskopiją per makštį gimdos kaklelis geriau matomas ir apžiūrimas, tiksliau išmatuojamas jo ilgis.
Jei gimdos kaklelio sutrumpėjimo rizika yra didelė, visuomet atliekamas ultragarsinis tyrimas vaginaliniu davikliu.
Ką daryti, jei nustatoma, kad gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs?
Yra įvairių būdų, kaip spręsti šią problemą ir nėščiosioms padėti išvengti priešlaikinio gimdymo bei kitų komplikacijų sutrumpėjus gimdos kakleliui.
Progesterono vartojimas
Gydytojas gali pasiūlyti vartoti progesteroną, padedantį sumažinti priešlaikinio gimdymo riziką. Šis vaistas gali būti vartojamas įprastai, tablečių pavidalu; gali būti naudojamos progesterono žvakutės / kapsulės, dedamos į makštį arba į išangę.
Plačiau skaitykite:
Gimdos kaklelio apsiuvimas
Jeigu nustatoma, kad gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs, ankstesni nėštumai yra pasibaigę persileidimu (ypač antrąjį nėštumo trimestrą), moteris pagimdė neišnešiotą kūdikį, jei gimdos kaklelis ir toliau trumpėja nepaisant kasdien vartojamo progesterono ir antrąjį trimestrą jo ilgis yra mažiau nei 10 mm, 12–13 nėštumo savaitę gali būti atliekama procedūra – vadinamasis gimdos kaklelio apsiuvimas. Tai gimdos kaklelio sutvirtinimas operaciniu būdu nėštumo pradžioje, siekiant išvengti vėlyvo persileidimo ar priešlaikinio gimdymo.
Lovos režimas ir nėščiosios stebėsena ligoninėje
Kai kuriais atvejais nėščiajai, kurios gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs, taip pat gali būti rekomenduojamas lovos (gulimas) režimas vengiant bet kokio fizinio aktyvumo ir guldymas į ligoninę stebėjimui.
Plačiau skaitykite:
Gimdos kaklelio apsiuvimas iš pilvo pusės taikant laparoskopijos metodą (nesilaukiančioms moterims)
Jei įprastas gimdos kaklelio apsiuvimas nėra efektyvus, moteriai nesilaukiant gali būti dedamas sintetinis implantas – 1,5 cm pločio juostelė, o gimdos kaklelis apsiuvamas iš pilvo pusės, pasitelkus laparoskopijos metodą (paprasčiau tariant, gimdos kaklelis tarsi apjuosiamas dirželiu). Tačiau tokiu atveju negalima gimdyti natūraliai – būtina cezario pjūvio operacija.
Sveikos. Buvo rastas 20mm kaklelis ir puse cm praviros žiotys, pradėjus vartoti prg žiotys užsivėrė, prieš tai būdavo nemažai tirštų išskyrų, kaip vėliau supratau, tai budavo dalis kamščio.
O kaip jums su išskyromis sutrumpėjus kakleliui? Šiuo metu vartoju progesterono žvakutes, žinoma kažkiek yra išskyrų nuo pačių vaistų, bet atrodo viskas ten net išsausėjo 😳 nejaugi ten viskas taip užsivėrė, kad niekas nebeprateka 😅