Gimdos kaklelio sutrumpėjimas nėštumo metu (2376)

Nėščia moteris lankosi pas gydytoją Africa Studio | Shutterstock.com

Gimdos kaklelis yra moterų reprodukcinės sistemos dalis, raumenų kanalas, jungiantis gimdos ertmę su makštimi. Normaliomis sąlygomis gimdos kaklelis yra maždaug 3 cm ilgio, jį sudaro centrinis kanalas (endocerviksas) su vidine ir išorine angomis.

Gimdos kaklelis svarbus organas tiek nėštumui užsimezgant, tiek ir visai jo eigai: jis gamina gleives, padedančiais spermatozoidams greičiau pasiekti tikslą ir apvaisinti kiaušialąstę, o nėštumo metu apsaugo gimdą nuo aplinkos poveikio.

Gimdymo momentui artėjant gimdos kaklelis po truputį atsipalaiduoja, ima trumpėti ir pradeda atsiverti.

Tačiau jeigu gimdos kaklelis ima trumpėti ne prieš pat gimdymą, o ankstyvesniu nėštumo laikotarpiu, kyla persileidimo arba priešlaikinio gimdymo rizika.

Sutrumpėjęs gimdos kaklelis nėštumo metu: ką tai reiškia?

Gimdos kaklelis sutrumpėjusiu laikomas, kai jo ilgis – iki 25 mm (2,5 cm) 20-ąją nėštumo savaitę. Kuo trumpesnis gimdos kaklelis, tuo labiau išauga persileidimo arba priešlaikinio gimdymo (iki 37 nėštumo savaitės) rizika.

Dauguma moterų, kurių gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs, pagimdo laiku, tačiau svarbu iš anksto žinoti, kad priešlaikinio gimdymo tikimybė yra išties nemaža (didesnė nei vidutinė). Diagnozę žinantys medikai galės imtis visų įmanomų priemonių, kad nėščiajai padėtų to išvengti.

Priešlaikinis gimdymas yra pagrindinė naujagimių ligų ir mirtingumo priežastis. Jis taip pat gali sukelti ilgalaikių sveikatos sutrikimų, atsiliepiančių vėliau – vaikystėje ar jau suaugus.

Kodėl nėštumo metu sutrumpėja gimdos kaklelis?

Yra keli pagrindiniai rizikos veiksniai, nulėmę gimdos kaklelio sutrumpėjimą nėštumo metu. Tai:

 • Ankstesnis priešlaikinis gimdymas;
 • Anksčiau atlikta gimdos kaklelio procedūra, kurios metu buvo pašalinta jo audinių dalis (gimdos kaklelio konizacija);
 • Praeityje patirta gimdos kaklelio trauma, įskaitant gimdos kaklelio plyšimą gimdymo metu, išplėtimą ar kanalo išgramdymą (kiuretažą).

Kaip nustatoma, kad gimdos kaklelis nėštumo metu yra sutrumpėjęs?

Gydytojai turėtų pasistengti kuo anksčiau diagnozuoti gimdos kaklelio sutrumpėjimą bei skirti savalaikį gydymą, stebėti bei imtis visų įmanomų priemonių, kad būtų išvengta priešlaikinio gimdymo.

Nustatyti, kad gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs, galima atliekant echoskopiją (ultragarsinį tyrimą) per makštį.

Jeigu gimdos kaklelio sutrumpėjimo rizika yra minimali, o nėštumas yra vienvaisis, po pirmojo trimestro echoskopinis tyrimas bus atliekamas tik per pilvo sieną (jis dar vadinamas transabdominaliniu ultragarsiniu tyrimu).

O jeigu gydytojui kyla įtarimų, per pilvo sieną sunku pamatuoti gimdos kaklelio ilgį, jis gali rekomenduoti atlikti ultragarsinį tyrimą per makštį ir vėliau arba šį tyrimą pasitelkti tik gimdos kaklelio ilgiui išmatuoti, o vaisių apžiūrėti per pilvo sieną. Būtent atliekant echoskopiją per makštį gimdos kaklelis geriau matomas ir apžiūrimas, tiksliau išmatuojamas jo ilgis.

Jei gimdos kaklelio sutrumpėjimo rizika yra didelė, visuomet atliekamas ultragarsinis tyrimas vaginaliniu davikliu.

Ką daryti, jei nustatoma, kad gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs?

Yra įvairių būdų, kaip spręsti šią problemą ir nėščiosioms padėti išvengti priešlaikinio gimdymo bei kitų komplikacijų sutrumpėjus gimdos kakleliui.

Progesterono vartojimas

Gydytojas gali pasiūlyti vartoti progesteroną, padedantį sumažinti priešlaikinio gimdymo riziką. Šis vaistas gali būti vartojamas įprastai, tablečių pavidalu; gali būti naudojamos progesterono žvakutės / kapsulės, dedamos į makštį arba į išangę.

Plačiau skaitykite:

Gimdos kaklelio apsiuvimas

Jeigu nustatoma, kad gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs, ankstesni nėštumai yra pasibaigę persileidimu (ypač antrąjį nėštumo trimestrą), moteris pagimdė neišnešiotą kūdikį, jei gimdos kaklelis ir toliau trumpėja nepaisant kasdien vartojamo progesterono ir antrąjį trimestrą jo ilgis yra mažiau nei 10 mm, 12–13 nėštumo savaitę gali būti atliekama procedūra – vadinamasis gimdos kaklelio apsiuvimas. Tai gimdos kaklelio sutvirtinimas operaciniu būdu nėštumo pradžioje, siekiant išvengti vėlyvo persileidimo ar priešlaikinio gimdymo.

Lovos režimas ir nėščiosios stebėsena ligoninėje

Kai kuriais atvejais nėščiajai, kurios gimdos kaklelis yra sutrumpėjęs, taip pat gali būti rekomenduojamas lovos (gulimas) režimas vengiant bet kokio fizinio aktyvumo ir guldymas į ligoninę stebėjimui.

Plačiau skaitykite:

Gimdos kaklelio apsiuvimas iš pilvo pusės taikant laparoskopijos metodą (nesilaukiančioms moterims)

Jei įprastas gimdos kaklelio apsiuvimas nėra efektyvus, moteriai nesilaukiant gali būti dedamas sintetinis implantas – 1,5 cm pločio juostelė, o gimdos kaklelis apsiuvamas iš pilvo pusės, pasitelkus laparoskopijos metodą (paprasčiau tariant, gimdos kaklelis tarsi apjuosiamas dirželiu). Tačiau tokiu atveju negalima gimdyti natūraliai – būtina cezario pjūvio operacija.

Susiję straipsniai

Dauno sindromo diagnozavimas nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama atlikti bent pirminius tyrimus, padedančius diagnozuoti Dauno sindromą, vyresnėms nei 35 m. - papildomus tyrimus.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Kokių vaistų negalima vartoti nėštumo metu?

Nėštumo metu vaistus, o taip pat maisto papildus bei žolelių arbatas reikėtų vartoti labai atsargiai ir tik pasitarus su gydytoju arba vaistininku.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Mujeer prieš 13 val.

  Hordė parašė:
  Na, pas mane penktadienį dar buvo berods 3,4 cm. O šiandien jau tik 1.6 cm. Ar čia greitai trumpėja?

  Labai sutrumpėjo, turėtų skirti bent progesteroną.

 2. cristina.nork
  cristina.nork prieš 11 val.

  Hordė parašė:
  Dar forume skaičiau, kad sutrumpėjus kakleliui kartais skiria progesteroną, jis irgi padeda sumažinti persileidimo/priešlaikinio gimdymo tikimybę...

  Man kai 16 sav pamate kad kaklelis sutrumpėjo iki 27mm iškarto apsiuvo plius padidino progesterona. Vartojau 200 mg 1x dienoj o po to sugrįžom į 400 mg 2x dienoj. Plius griežtas gulimas režimas. Tokioj ankstyvoj stadijoj su tokiu sutrumpejimu manau taip pat tūrėtu žiūrėti kiek rimčiau. mano istorijoje jau yra vienas prieślaikinis, tai gal dėl to mane taip ir žiuri beto ne Lietuvoje

 3. Evitaa
  Evitaa prieš 10 val.

  Hordė parašė:
  Sveikos, šiandien apžiūros metu gydytoja pasakė, kad gimdos kaklelis 1,6 cm. Progesterono neskyrė, magnį jau vartoju. Liepė pasisaugoti, daugiau lovoje gulėti. Sakė…

  Sveika. Jei gerai nurodytos pas Jus nėštumo savaitės, tai tokiame laike turint 16mm yra labai mažai, o jei dar ir sutrumpėjo per savaitę nuo 34mm tai čia yra tikrai drastiškas trumpėjimas tai čia progesteroną Jums kaip minimum turėjo pasiūlyti. O su tokiu trumpėjimu, tokiame laike Jum turėtų pasiūlyti ir kaklelio apsiuvimą. Mano nuomone Jūsų gydytoja per daug nerimtai pasižiūrėjo į šią situaciją. Tai dabar svarbu tausojantis rėžimas, kuo daugiau gulinėti. 🌸

 4. User has not uploaded an avatar
  Hordė prieš 5 val.

  Ačiū už atsakymus. Vakar atvažiavom į Santariškes. Paguldė, davė progesterono žvakutę, bet sako, kad daugiau nieko negali padaryt. Gulim ir laukiam. Paklausiu pati šiandien dėl apsiuvimo.

 5. User has not uploaded an avatar
  korete prieš 50 min.

  Hordė parašė:
  Ačiū už atsakymus. Vakar atvažiavom į Santariškes. Paguldė, davė progesterono žvakutę, bet sako, kad daugiau nieko negali padaryt. Gulim ir laukiam. Paklausiu pati …

  Laba diena. Netikekite tuo ka sako, kad nieko nebegali padaryti. Jusu laike ir situacijoje tikrai dar galima daug ka galite padaryti. Isejus is santariskiu galite pasikonsultuoti ir su kitais gydytojais privaciai, pvz pas Abraiti, jis dirba Kaune.
  Su dvynukais kai laukiausi, jauciausi prastai, tikejau gydytoju zodziais kad tai yra normalu. Ir baigesi persileidimu kai tada jau tikrai nieko nebegali padaryti. Si nestuma einu kaip tankas, konsultuojuosi su daugiau specialistu, ir tures, jau pradeda daryti viska kas imanoma. Nenuleiskite ranku
  Papildysiu, kad su dvynukai tiesiog dingo kaklelis, niekas tada jo net neziurejo. Siuo metu ji tikrina, daznai , vartoju progresterona, konsultuosimes del jo uzsiuvimo