Ginekologas Mindaugas Balnys paneigė nėštumo mitus

Reklaminis partnerio turinys
Akušeris ginekologas Mindaugas Balnys konsultuoja pacientę Klinikos „Sveikata Jums“ nuotr.

https://www.sveikata-jums.lt/ Mindaugas Balnys Akušeris ginekologas
www.sveikata-jums.lt

Net ir šiuolaikinės medicinos laikais dalis žmonių vis dar tiki įvairiais mitais ir prietarais apie nėštumą. Pasak akušerio ginekologo Mindaugo Balnio, mokslu nepagrįsti „močiutės patarimai“ dažnai yra ne tik neveiksmingi, bet gali net ir pakenkti.

Dalis prietarų neatitinka realybės

„Yra daug prietarų ir taisyklių, kurios tiesiog kertasi su logika: pavyzdžiui, draudimas kelti rankas aukštyn, sportuoti nėštumo metu. Visiškai atsisakyti judėjimo nėra sveika – reguliari mankšta ir fizinis aktyvumas yra būtinas norint palaikyti gerą nėščiosios savijautą ir fizinę būklę. Juk perdėtai visko bijanti, užsidariusi namuose ir dienas ant sofos leidžianti nėščioji vargu ar jausis gerai tiek fiziškai, tiek psichiškai. Žinoma, viskam reikia saiko: nėštumas nėra tinkamiausias metas bėgti maratoną, tačiau tikrai galite išbandyti jogą, pratimus baseine ar lengvos formos aerobiką“, – sako akušeris ginekologas M. Balnys.

Mitais apaugę maisto ribojimai

Pasak gydytojo, kai kurie maisto ribojimai taip pat nėra naudingi, pavyzdžiui, draudimas nėščiosioms valgyti žuvį. „Visiškai atsisakyti žuvies nėra reikalo, juk žuvis yra vertingas maisto produktas, turintis daug baltymų, omega rūgščių ir vitaminų, reikalingų vaisiaus vystymuisi. Nėštumas – ne liga, o tik laikina organizmo būklė, todėl daugelį dalykų, kuriuos darėte iki pastojimo, galite saugiai tęsti. Valgykite įvairų ir subalansuotą maistą, maitinkitės sveikai, tačiau kartais leiskite sau ir pasimėgauti. 

Baimė gerti vaistus

Dar viena akivaizdi tendencija, anot akušerio ginekologo, – baimė gerti vaistus. Taip, prieš geriant bet kokius vaistus būtina pasitarti su gydytoju, tačiau kaskart situaciją reikia vertinti racionaliai. Pavyzdžiui, nėščiai moteriai kelias paras kęsti galvos skausmą bus labiau kenksminga nei išgerti 1 tabletę nuo skausmo. Tai galioja ir gydant infekcijas: dažnai moterys bijo vartoti gydytojo paskirtus antibiotikus, pamiršdamos, kad infekcija gali padaryti daug daugiau žalos vaisiaus sveikatai nei vaistų vartojimas“, – aiškina gydytojas.

Ar galima keliauti nėštumo metu?

Neretai nėščiosios klausia gydytojo, ar besilaukiant galima keliauti, skristi lėktuvu. Anot gydytojo M. Balnio, skristi nėra draudžiama, tačiau reikia nepamiršti, kad daugelis aviakompanijų nebeskraidina nėščiųjų nuo 36 nėštumo savaitės. „Nors skrydžiai nėštumo metu yra pakankamai saugūs, skrydžių vykdytojai nuo 28–32 savaitės reikalauja turėti gydytojo pažymą. Tai labiau susiję su teisiniais dalykais nei su grėsme sveikatai. Tiesa, nėščiosioms galioja tam tikros rekomendacijos skrydžio metu: vartoti pakankamai skysčių, lengvai pajudėti kas 30–60 min. ir pan. Keli atostogų ar darbiniai skrydžiai nėra pavojingi, tačiau jei nėščiosios darbas susijęs su nuolatiniais skrydžiais (pvz., orlaivių įgulos darbuotojos), rekomenduojama nėštumo metu keisti darbo pobūdį.“

Rekomendacijos nėščiosioms vasarą

Paklausus, kokių rekomendacijų nėščiosioms pravartu laikytis vasarą, gydytojas tikina, kad griežtų apribojimų nėra, tačiau įspėjo, kurių dalykų derėtų vengti. „Nėštumo metu tikrai galima maudytis ežere ar baseine. Jei tai visuomeninis ar privatus vandens telkinys, kurio ekologinė būklė nekelia abejonių, – maudytis saugu. Tiesa, po maudynių patarčiau visoms, ne tik besilaukiančioms moterims, su šlapiu maudymosi kostiumėliu nesėsti tiesiai ant smėlio ar žolės, bet pasitiesti rankšluostį arba naudoti gultą. Išsimaudžius geriausia iškart persirengti sausais drabužiais – tai padės išvengti infekcinių susirgimų.

Kalbant apie saulę, nėštumo metu padidėja odos pigmentacija, todėl galima jautresnė reakcija į saulę. Apskritai galioja tos pačios saugumo rekomendacijos kaip ir ne nėštumo metu: naudoti kremą su SPF apsauga, vengti saulės vonių vidurdienį, kai yra labai karšta, nes galite tiesiog nudegti arba perkaisti.

Gyvenkite kaip įprastai

Dėl nėštumo nerimaujančias moteris paskatinčiau būti drąsesnes ir leisti sau gyventi įprastai: sportuokite, maudykitės, keliaukite, bet klausykitės savo kūno. O jeigu jaučiatės neramiai ir turite klausimų, visuomet galite pasikonsultuoti su gydytoju.

Klinikoje „Sveikata Jums“ atsakysime į visus rūpimus klausimus

Gydytojas akušeris ginekologas Mindaugas Balnys pacientes priima klinikoje „Sveikata Jums“ (www.sveikata-jums.lt), Vilniuje, el. p. [email protected].

Gydytojas M. Balnys profesinę patirtį kaupė Vilniaus miesto universitetinėje ligoninėje, Vilniaus universiteto Onkologijos institute, o nuo 2013 metų – VUL Santarų klinikų Akušerijos ir ginekologijos centre.