Grįžimas į darbą po vaiko priežiūros atostogų: kaip įveikti visus iššūkius? (152)

Mama su vaiku ant kelių dirba Natalia Deriabina | Shutterstock.com

Grįžti į darbą po vaiko priežiūros atostogų sunku bet kuriuo atveju: ir tuomet, kai su vaiku namuose prabuvote kelerius metus, ir tada, kai kūdikį auginote kelis mėnesius (tokiu atveju – ypač).

Išėjusios iš biuro į jį sugrįžtate tarsi naujas žmogus: turėdamos naujų prioritetų ir rūpesčių. Naujos – motinystės – pareigos neišvengiamai kelia daugiau streso ir įtampos.

Grįžimas į darbą – didelis pokytis

Tad pirmiausia įsisąmoninkite, kad grįžimas į darbą po vaiko priežiūros atostogų – didelė transformacija. Keičiasi bene viskas: nuo darbo grafiko ir pareigų iki tapatybės (buvote darbuotoja, dabar esate ir darbuotoja, ir mama).

Natūralu, kad, nepaisant vaiko priežiūros atostogų trukmės, daugelis mamų jausis dar nepasiruošusios grįžti į darbą. Kitos dėl to jausis kaltos. Situaciją dar labiau sutirština tai, jei kūdikis ar vaikas blogai miega, vis dar yra žindomas ir kt. Tuomet fizinis ir psichologinis prisitaikymas abiem pusėms būna dar sunkesnis.

Aišku viena – tai yra iššūkis, ir viskas, ką galite padaryti – ruoštis grįžimui į darbą ir pozityviai nusiteikti. Keli naudingi patarimai mamoms, norinčioms, kad grįžimas į darbą po vaiko priežiūros atostogų būtų kuo sklandesnis.

Būkite atlaidi sau

Bent 2–3 sav. po grįžimo į darbą nereikėtų vertinti savo emocinės būklės, daryti tam tikras išvadas, priimti spontaniškus sprendimus ir pasiduoti. Kardinaliai pasikeitus gyvenimui mamos būna pavargusios, nusivylusios, nepasitiki savimi ir pradeda nuleisti rankas. Daugelis mamų net svarsto, galbūt vertėjo prasitęsti vaiko priežiūros atostogas, tačiau jei dabar nuolat sielvartaujate, žinokite, kad tai netruks amžinai, ir nekaltinkite savęs dėl priimto sprendimo.

Susidėliokite dienotvarkę

Grįžti į darbą niekada nebus lengva, tačiau gera žinia – ta, jog daugelį dalykų galite valdyti ir planuoti.

 • Pasidomėkite galimybe į darbą grįžti palaipsniui: pirmiausia biure dirbkite dvi ar tris dienas per savaitę arba vykite į darbą kasdien po kelias valandas, o gal vadovas suteiks galimybę derinti darbą biure ir iš namų? Žinoma, ne visos mamos turi pasirinkimą, tačiau jei jūsų darbas – ganėtinai lankstus, paieškokite sau ir vaikui palankesnių galimybių. Žinoma, dirbant ne visą darbo dieną pravers laiko planavimo įgūdžiai: jei anksčiau galėdavote daryti kavos pertraukėles ir smagiai paplepėti su kolegomis, grįžus į darbą „puse kojos“ teks darbuotis labai koncentruotai, nesiblaškant.
 • Grįžimas į darbą visu etatu. Grįžusios į darbą visu etatu iš karto galėsite atnaujinti karjerą. Tiesa, pirmąją savaitę taip pat verta į darbą eiti kas antrą dieną: tai palengvins adaptaciją ir jums, ir vaikui. Penkių dienų atkarpa abiem pusėms iškart gali atrodyti per ilga.

Tegul visi pokyčiai neužgriūva iškart

Grįžtant į darbą reikia susidėlioti visą logistiką. Kitaip tariant, blogai, jei pirmoji jūsų grįžimo į darbą diena bus pirmoji vaiko diena darželyje arba pirmoji diena, kai vaikas bus paliktas su aukle.

Į darželį vaiką pradėkite vesti bent savaite anksčiau, palaipsniui po truputį vis ilgindamos jo buvimo grupėje laiką.

Jei vaikas nuo šiol bus su aukle, tegul ji dirbti taip pat pradeda bent savaite anksčiau: pirmąsias dienas kartu būkite ir jūs. Pripratinkite vaiką prie pokyčių.

Jei vaikas vis dar žindomas, žindymo nutraukimas taip pat jokiu būdu neturėtų sutapti su jūsų grįžimo į darbą ar darželio lankymo pradžios data.

Aptarkite pokyčius ir iššūkius su kolegomis

Kol tą pirmąją savaitę vaikas kelias valandas bus darželyje ar su aukle, jūs galite nuvažiuoti apsidairyti į darbovietę (apsitvarkyti, pasiruošti darbo vietą, pasikalbėti su kolegomis ir pan.).

Daugelis mamų grįžta į darbą tikėdamosi, kad viskas susidėlios ir visi prisitaikys savaime. Tačiau kolegos, nežinodami jūsų dienotvarkės ir planų, darys tam tikras prielaidas, tad nurodykite, kada dirbsite, koks tvarkaraštis jums palankus ir t. t. Pavyzdžiui, jei visus informuosite, kad iš darbo kasdien išeisite 16.45 val., kolegos žinos, kad darbo dienos pabaiga – ne laikas užklysti į jūsų kabinetą ir spręsti darbines problemas.

Ieškokite paramos

Karjeros atnaujinimas yra procesas, o ne vienadienis įvykis. Žinokite, kad jame nesate paliktos vienos. Kai grįžtate į darbą, nebijokite ieškoti paramos ir padrąsinimo. Bendraukite su kaimynais ar kolegomis, kurie taip pat turi mažų vaikų ir išgyveno šį sudėtingą atsiskyrimo laikotarpį. Klauskite jų patarimų, pasikalbėkite, išsakykite viską, kas neramina.

Skirkite daug dėmesio ir laiko vaikui

Kai grįžtate į darbą, iš anksto suplanuokite, kada galėsite skirti laiko vaikui: ryte ar vakare? Be abejo, atžalai turėtumėte skirti nemažą dalį laisvalaikio ir savaitgalių. Jei ilgai dirbate ir tenka keliauti, turite turėti dar aiškesnį planą, kada leisite laiką su vaiku.

Daugiau skaitykite:

Pagalvokite, kaip norėsite palaikyti ryšį su savo mažyliu: gal prašysite, kad dienos metu auklė atsiųstų nuotraukų, o gal per pertraukėles susiskambinsite vaizdo skambučiais? Būkite sąmoningos ir puoselėkite savo ryšį su vaiku.

Susiję straipsniai

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Mamų frazių TOP50: ar jūs jas irgi sakote?

Surinkome bene visų mamų vartojamų frazių topą - tikriausiai teko jas girdėti iš savo mamų ar močiučių, o ir pačioms vieną kitą kartą išsprūsta...

Alkoholio vartojimas prie vaikų: ką reikėtų žinoti?

Nemažai tėvų domisi, ar pagal įstatymus prie vaikų galima vartoti alkoholį ir ar už tai negrės jokios sankcijos.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Laura86S prieš 10 mėn.

  Rosy parašė:
  Kitas klausimas. Jei antrus metus buvo išmoka ant vyro, o mano pajamos nulis, tai įstojus į darbo biržą, jie skaičiuos nuo mano atlyginimo prie atostogas, ne nuo pa…

  Skaičiuos iš paskutinių 30mėn pajamų, praleidus 1mėn iki įsiregistravimo į užt. Jeigu buvo mėnesių su nulinėm pajamom, tai skaičiuos iš tuo metu buvusio mma.

 2. Lady1
  Lady1 prieš 10 mėn.

  Laura86S parašė:
  Skaičiuos iš paskutinių 30mėn pajamų, praleidus 1mėn iki įsiregistravimo į užt. Jeigu buvo mėnesių su nulinėm pajamom, tai skaičiuos iš tuo metu buvusio mma.…

  Vadinasi kažkokią pašalpą gauti įmanoma?

 3. User has not uploaded an avatar
  Laura86S prieš 10 mėn.

  Lady1 parašė:
  Vadinasi kažkokią pašalpą gauti įmanoma?

  Taip

 4. User has not uploaded an avatar
  melynake11 prieš 1 mėn.

  Laura86S parašė:
  Taip

  O kazi jei grizciau i darba 4 menesiais ankciau? Ar nemazintu motinystes man ismoku? ar ju nenutrauktu? nes atsiprasant motinystes ismokos labai mazos tik 314€,

 5. User has not uploaded an avatar
  vres prieš 1 mėn.

  Sveiki, balandzio 01 d. vaikui bus 2 metukai, darbe parasius prasyma 3 metams. Dirbu Vilniuje, taciau dekreto metu grizau i savo gimtaji miesta. I Vilniu noro grizti – nera, taciau dirbti noriu ir pagal logika galiu tik nuotoliniu budu. Darbe naujas direktorius, kuris manes nei mate nei ka, ir tikriausiai jam netiks nuotolinis darbas, sakys kad reikia dirbti gyvai ofise. Bet suprantama, kad man tokios salygos netinka. Ar jis turi teise mane atleisti siuo atveju? Jeigu as nesutinku dirbti ofise, o tik nuotoliniu. Pagal koki straipsni tada atleidzia ir kokio dydzio iseitine man priklauso?
  Aisku galiu pati tiesiog iseiti is darbo, parasyti prasyma del atleidimo, bet siuo atveju negausiu nieko. O noretusi kazkokios kompensacijos..
  Is anksto dekoju uz jusu atsakymus ir komentarus

Skelbimai

3,00 €
116 | 5 - 6 m.
18,00 €
40 | 26,0 cm | 6½
17,00 €
36 | 8 | S