Gyd. Valentina apie dantų priežiūrą: „Vaikai turi būti užčiauptomis burnomis“

„Pieniniai dantys atlieka labai svarbią funkciją“, – sako gyd. Valentina „Pieniniai dantys atlieka labai svarbią funkciją“, – sako gyd. Valentina

Iš „Tėvai paprastai“ studijos tėtis Simonas Urbonas sveikinasi jau 68-ąjį kartą. Ir džiaugiasi, kad jūs – ir vėl su mumis kartu. Šį kartą – visiems tėvams, kurie augina vaikučius, ir ne tik jiems, ypač aktuali tema – dantų priežiūra ir viskas apie ją.

Kaip visada, „Tėvai paprastai“ atvirai ir su nuostabiais švečiais. Šįkart Simonui atsakyti į klausimus apie dantų priežiūrą padės, kaip jis pats sako, ko gero, žinomiausia odontologė Lietuvoje – Valentina Kvaraciejienė su dukryte Sofija.

„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti: „Tėvų darželio“ portale čia, TV3 platformoje čia ir „TV3 Play“ platformoje čia, o ketvirtadieniais, tuo pačiu metu, 19 val., – kaip iki šiol – „Tėvų darželio“ „Youtube“ kanale čia.

Plačiau skaitykite:

Labiausiai įsišaknijęs mitas – nereikia valyti pieninių dantų

„Vaikai yra tokie patys žmonės, – sako gydytoja Valentina, – ir Dievas ne šiaip sau davė tuos dantis. – Pieniniai dantys atlieka labai svarbią funkciją.“ Anot odontologės, pieniniai dantys yra svarbūs, nes jie yra vektoriai nuolatiniams, tad jai nuoširdžiai keista, kai žmonės sako „kam tu valai tuos pieninius dantis, juk vis tiek iškris?“. Tas tiesa, bet ir nuolatiniai kažkada iškris, tik laiko tarpas yra skirtingas.

Tevai paprastai_Valentina KvaraciejieneSimonas Urbonas, gyd. Valentina Kvaraciejienė, Sofija

Jeigu mažas vaikas kvėpuoja per burną, tai – problema

Gydytoja Valentina prisimena, kai visai mažytė, iki trejų metų, jos dukra nuolat kvėpavo per burną, būdavo išsižiojusi. Odontologė kreipiasi į tėvus ir akcentuoja, kad vaiko kvėpavimas per burną turi įtakos visam jo kramtymo aparato augimui. „Daug kas to nežino, – sako gydytoja, – aš ir to nežinojau, kol nepradėjau domėtis.“ Pakako trimetei išoperuoti adenoidus, ir vaikas su ta pačia minute pradėjo kvėpuoti per nosį. „Turite žinoti vieną dalyką – vaikai turi būti užčiauptomis burnomis. Visada.“

Plačiau skaitykite:

Vaikas rėkia ir nenori šveistis dantų: ką daryti?

Vaikas šiukštu neprisileidžia, spiegia, nenori valytis dantų. Ką daryti tokiu atveju? Gydytoja Valentina sako, kad jos dukrai iš pradžių taip pat nepatiko, bet kito kelio nėra. „Vaikas vieną kartą parėks, antrą kartą parėks, bet jeigu tu būsi tikras savo sprendimu, pavyks, – sako odontologė. – Bet ar žinote, ką tai reiškia? Kad tu lygiai taip pat turi savo dantis prižiūrėti, <...> mes jiems esame pavyzdys, taigi pradedame nuo savęs.“

Apie vaikų ir suaugusiųjų dantų priežiūrą kalbamės su gyd. Valentina Kvaraciejiene „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

01:18 – Valentinos kelias į odontologiją

04:05 – būtina valyti ir pieninius dantis

07:32 – tėvų ir vaikų dantų priežiūra

11:59 – elektrinis dantų šepetėlis

17:29 – vaiką reikia vesti pas odontologą

22:20 – išpuvę pieniniai dantys

24:36 – kvėpavimas per burną

28:50 – pieninių dantų traukimas

29:55 – Dantukų fėja, ir Sofijos patarimas

31:42 – vaikų dantų būklė

37:44 – dirbtinis intelektas

41:17 – paauglių reakcijos

44:38 – normalu gerti vandenį

50:06 – patarimas tėvams

Susiję straipsniai

Kodėl moterys slepia kūno pokyčius po gimdymo? Vijolė rinkosi operuotis

„Po gimdymo susidūriau ne tik su fiziniais, bet ir emociniais pokyčiais, – atvirauja V. Jočienė. – Aplinkiniai mano, kad motina turi būti stipri.“

Ar skiepai vaikams būtini? Gydytoja paneigia mitus, o mama dėsto abejones

„Aš skiepiju vaikus, tačiau su išlygomis“, – dalijasi R. Mackevičiūtė, pripažindama, kad dalis jos sprendimų buvo nulemta ne mokslo, o baimių.

Vaiko sveikata – mamos atsakomybė? Valda Bičkutė apie sunkumus

Valda Bičkutė sako, kad tapusi mama dažnai susidurdavo su kaltės jausmu, kai jos dukra susirgdavo. „Jauti, kad aplinka lyg laukia tavo paaiškinimo.“