HCG tyrimas – ankstyvas nėštumo nustatymas iš kraujo (972)

Kraujo tyrimas nėštumui nustatyti IvanRiver | Shutterstock.com

Chorioninis gonadotropinas (hCG) – vadinamasis nėštumo hormonas, sintetinamas tik pastojus. Jį pradeda gaminti gemalas netrukus po apvaisinimo, o po to hormoną sintetina placenta.

Šio hormono padidėjimą fiksuoja ir įprasti buitiniai nėštumo testai. Nesilaukiančios moters organizme hCG lygis paprastai būna apie 5,0 IU/l (t.y. apie 50 mIU/ml) . Taigi, nėštumo testai „reaguoja“, kai hCG lygis šokteli virš 5,0 IU/l.

Daugiau skaitykite:

hCG kraujo tyrimas atliekamas ankstyvam nėštumui nustatyti. Tai pagrindinis laboratorinis testas. Moteriai pastojus hCG koncentracija kraujyje kasdien labai sparčiai didėja, o 14 nėštumo savaitę pasiekia patį piką. Vėlesniu nėštumo laikotarpiu jis truputį sumažėja ir tai yra normalu. Staigus hCG mažėjimas arba menkas koncentracijos didėjimas nėštumo pradžioje turėtų kelti nerimą ir gali signalizuoti apie prasidedantį persileidimą ar negimdinį nėštumą.

Įprastai daugiavaisio (t.y. laukiantis dvynių, trynukų ir t.t.) nėštumo atveju hCG lygis yra didesnis, tad ir nėštumo testai daugiavaisį nėštumą „pagauna“ anksčiau.

Kada galima atlikti hCG tyrimą?

Tyrimas paprastai atliekamas 6–10 dieną po implantacijos (ji įvyksta maždaug 6–12 dienų po apvaisinimo). Taigi, hCG tyrimą anksčiausiai galima atlikti praėjus bent 10 dienų po sueities.

Vieną dieną tyrimas gali dar nerodyti nėštumo, o kitą dieną, jau įvykus implantacijai, skaičiai jau gali būti dviženkliai.

Kaip kinta hCG lygis nėštumo metu?

Pastojus hCG lygis ima sparčiai kilti ir piką pasiekia maždaug 14 nėštumo savaitę. Vėliau hCG lygis ima po truputį mažėti (manoma, kad tai susiję su aktyvesne kitų hormonų - progesterono ir estrogeno gamyba), tačiau viso nėštumo metu išlieka aukštas.

hCG augimas ir mažėjimas skirtingomis savaitėmis reprezentuojamas lentelėje.

Savaitės po paskutinių mėnesinių
hCG lygis (mIU/ml)
3 5 - 50
4 5 - 426
5 18 - 7 340
6 1 080 - 56 500
7-8 7 650 - 229 000
9-12 25 700 - 288 000
13-16 13 300 - 254 000
17-24 4 060 - 165 400
25-40 3 640 - 117 000
   
Ne nėštumo metu 55 - 200

hCG lygis po persileidimo ar nėštumo nutraukimo

Chorioninis gonadotropinas iš kraujo pasišalina lėtai, todėl po persileidimo ar aborto praėjus 3–6 sav. jo dar gali būti aptinkama moters kraujyje ir šlapime.

Kur atliekamas hCG tyrimas ir kokia jo kaina?

hCG tyrimas atliekamas daugelyje laboratorijų. Tiesa, greičiausiai ir paprasčiausiai jį jums atliks privačiose klinikose.

Vidutiniškai šis tyrimas kainuoja 15–25 eurus.

Kokiais dar tikslais gali būti atliekamas hCG tyrimas?

hCG tyrimas nėštumo pradžioje. Chorioninis gonadotropinas gali padėti nustatyti negimdinį nėštumą. Jei nėštumas – už gimdos ribų, hCG koncentracija serume – mažesnė, palyginti su normalaus nėštumo. Įtariant negimdinį nėštumą kelias dienas iš eilės patariama atlikti hCG ir hormono progesterono tyrimus.

hCG tyrimas 11–14 nėštumo savaitę. Nėštumui vystantis tyrimas gali padėti nustatyti dviejų pagrindinių genetinių ligų – Dauno arba Edvardso sindromų – tikimybę. Tiesa, tuomet turi būti tiriamas ir nėštumo plazmos baltymas A (PAPP-A tyrimas): vertinant abu šiuos rodiklius genetinių apsimigimų rodmenys – kur kas tikslesni.

hCG tyrimas nuo 14 nėštumo savaitės ir kitais atvejais. hCG rodiklis – kartu ir vėžio žymuo. Jeigu moteris nėra nėščia arba hCG koncentracija ir toliau didėja po 14-osios nėštumo savaitės, galima įtarti, jog moteris serga trofoblastine liga (kai sutrinka gemalo gaurelinio dangalo raida).

Jei hCG lygis viršija 100 000 IU/l, gali būti, kad moteris serga choriokarcinoma – vėžio forma, kurią lemia trofoblastinių placentos ląstelių pakitimai.

βhCG kiekis padidėja sergant seminoma (sėklidžių vėžiu) bei germinalinių ląstelių kiaušidžių ir sėklidžių vėžiu, todėl hCG tyrimą galima atlikti ne tik moterims, bet ir vyrams.

Susiję straipsniai

Kada pradeda matytis nėščiosios pilvukas?

Vienų nėščiųjų pilvukas pradeda pūpsoti gana anksti, kitoms pasirodo ganėtinai vėlai. Kada tai nutinka ir kas tą lemia?

Nėštumas be jokių požymių (besimptomis nėštumas)

Iš tikrųjų nėštumas be jokių simptomų, išskyrus dingusias mėnesines, yra visiškai įmanomas.

Nėštumo testo „vaiduokliai“: ar galima pasikliauti buitinių testų tikslumu?

Ar kada pagalvojote, kiek patikimi nėštumo testai? Rinkoje yra daug prekių ženklų ir tipų testų: nuo pačių pigiausių iki itin tikslių skaitmeninių.

Naujausi komentarai

 1. xbrigitux
  xbrigitux prieš 4 d.

  Pagal mm turėtų būti 8sav. Echoskopu mato puslytę, kuri atitinka 5sav, bet gyventojo nemato... dėl to turėjau pasidaryti HCG ir pirmadienį vėl eisiu pas gydytoją. Žiūrėsim ar ką pamatys šį kartą...

 2. User has not uploaded an avatar
  Greta410 prieš 4 d.

  Sveiki,
  Gal kas pasakytu ar atlikus HCG yra 1400, o po dvieju paru 200, tai normalu ar verta susirupinti?

 3. User has not uploaded an avatar
  Elsmi-na prieš 4 d.

  Greta410 parašė:
  Sveiki,
  Gal kas pasakytu ar atlikus HCG yra 1400, o po dvieju paru 200, tai normalu ar ve…

  Verta susirūpinti, nei HCG taip nukrito. Ar kraujavote?

 4. User has not uploaded an avatar
  Ameli prieš 4 d.

  Sveikos,
  Ciklas reguliarus 28d., 22CD noriu išsitirti PRG, kaip manote, ar tuo pačiu pasidaryti HCG būtų per anksti? Būtų 8 dienos po OV

 5. kristute1
  kristute1 prieš 3 d.

  Greta410 parašė:
  Sveiki,
  Gal kas pasakytu ar atlikus HCG yra 1400, o po dvieju paru 200, tai normalu ar ve…

  Jei ne laboratorijos klaida, tai nesivystantis nėštumas