Ignas Bakėjus apie narkotikų vartojimą: padėti vaikui tėvai gali tik vienu atveju

Tėvai negali pasakyti vaikui, kas yra blogai, patys nebūdami pavyzdžiu Tėvai negali pasakyti vaikui, kas yra blogai, patys nebūdami pavyzdžiu

„Tėvų darželis“ ir naujienų portalas tv3.lt kartu pristato jau 22-ąjį tinklalaidės „Tėvai paprastai“ epizodą. 

Šį kartą kviečiame diskutuoti žiauria, viena baisiausių temų, su kuria susidūrė labai daug Lietuvos tėvų, ir, ko gero, ateityje susidurs dar daugiau. Priklausomybės narkotikams, alkoholiui ir kitoms medžiagoms.

Tinklalaidės svečiai: tėtis, treneris, lektorius, sveikos gyvensenos šalininkas Ignas Bakėjus ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų intensyviosios terapijos gydytoja Veslava Žukovskaja.

Nuo ko viskas prasideda? Kaip padėti vaikui? Ar įmanoma jį apsaugoti nuo priklausomybių?

Diskusijos mūsų forume apie priklausomybę:

Narkotikų vartojimo mastas tarp vaikų

Gydytoja Veslava Žukovskaja atskleidžia liūdną statistiką: beveik 90 proc. šešiolikmečių jau yra bandę vienus ar kitus narkotikus, ir 33 proc. jų – paragavę nesulaukę nė 12 metų. Liūdniausia, sako gydytoja, kad mūsų paaugliai pirmauja ES pagal elektroninių cigarečių (veipų) pabandymo mastą.

Veipas – nėra tik nikotinininis reikalas, vaikai į juos susipila viską, kas tik šauna į galvą: kanapės, neaiški chemija, sintetiniai narkotikai“, – sako gydytoja. Šį rudenį netgi buvo mada į elektronines cigaretes įsimaišyti žiurkių nuodų. Ir šie žiurkių nuodai tiesiog sutrikdydavo kraujo krešėjimo sistemos veiklą.

Tevai paprastai apie priklausomybesIgnas Bakėjus, Simonas Urbonas, gyd. Veslava Žukovskaja

Net paprasčiausiai parūkius vaikui poveikis – nenuspėjamas

Laidoje iškeltas klausimas, ar vaikai vartoja žinodami, ką jie vartoja? Kokie vaikų pasiteisinimai? Ar jie slepia tai nuo tėvų? Tyrimai atskleidžia, kad kas penktas vaikas žino, kur gauti narkotikų.

Anot gydytojos V. Žukovskajos, vaikai paprastai žino, ką vartoja, tačiau narkotikai dažniausiai atkeliauja iš draugų. Draugai spaudžia, tyčiodamiesi ir klausdami „tai ką, tu čia silpnas, negali“. Tada prasideda vaiko įrodymas: „taip, aišku, kad galiu“. Kaip visa tai baigsis, neaišku nei vaikui, nei gydytojui.

Net paprasčiausio veipo turinys, kurį pavartoja vaikas, iki galo neištirtas, tad simptomatika gali būti labai įvairi. Vaiką gali tekti gaivinti ir parą, o kartais haliucinogeninis poveikis trunka ir iki mėnesio.

Skaitykite mūsų forume apie psichikos, elgesio sutrikimus, priklausomybių ligas:

Paauglyste ir narkotikaifotoNino | Shutterstock.com

Kaip pastebėti vartojantį vaiką?

Labai dažnai tėvai gali ignoruoti vartojimo faktą: ar gali vartoti mano vaikas? Ar jis tikrai vartoja?! Ar tiesa, kad tėvai „nežino“, nes vaikams tiesiog trūksta dėmesio ir tėvų buvimo šalia? Dažnai vaikai vartoti pradeda norėdami užmiršti kasdienybę.

Ignas Bakėjus sako, kad sužinojus, jog vaikas vartoja, visada yra pagalba: psichoterapija, kiti tėvai, forumai. Vaiko negalima palikti „savaiminiam augimui“. Tėvai, sužinoję apie vaiko priklausomybę, ima keisti savo gyvenimą: būna šalia, dalyvauja, užsiima su vaiku. Kai vaikui tėvai skiria pakankamai dėmesio, procentas, kad jis papuls į priklausomybės spąstus – gerokai mažesnis.

Tėvai meluoja, o vaikai jaučia melą

Tėtis, sveikos gyvensenos šalininkas I. Bakėjus sako, kad blogiausia, kai tėvai nesikreipia į specialistą, o pradeda aiškinti patys: „nedaryk, tai – blogai“. Vaikai sutinka su tėvų žodžiais, nuleisdami galvą, tačiau tai nepadeda: jie ir vėl sugrįžta prie narkotikų.

Kodėl taip yra? Vaikai jaučia tėvų melą. Vartojantys tėvai – vaikų atspindžiai. Tėvai vaikui – paprastai autoritetas, ir jei vartoja vaiko „autoritetas“, gali būti, to neišvengs ir vaikas. Išvada – paprasta: tėvai negali pasakyti vaikui, kas yra blogai, patys nebūdami pavyzdžiu.

Vaikas ir narkotikai: ką daryti, kaip drausminti ir kaip padėti? Igno Bakėjaus asmeninė patirtis ir patarimai tėvams, susidūrus su vaiko priklausomybe. Žiūrėkite „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:21 – pašnekovių ir temos pristatymas

01:47 – Igno Bakėjaus istorija

11:29 – svaigalų vartojimo mastas tarp vaikų

15:06 – kaip atsilaikyti prieš narkotikus

18:09 – ką sako vaikai, kodėl vaikai vartoja

22:09 – kaip pastebėti vartojantį vaiką

33:16 – kaip pradėti aiškinti vaikams apie narkotikus

38:55 – gydytojų pagalba vartojančių vaikų tėvams

41:05 – narkotikai vaikui – išeitis užsimiršti

44:14 – cigaretė – pirmas narkotikas?

52:40 – ar pasakoti vaikams apie tėvų patirtis?

56:19 – kas yra narkotikai: aiškinimas vaikui

59:09 – narkotikų legalizavimas ir realybė

01:03 – nuolatinis vartojimas: kaip neprarasti vaiko?

Susiję straipsniai

Ką daryti ir kaip atpažinti, jei vaikas vartoja narkotikus?

Kaip vaikui išlaikyti tą norą nepabandyti ir atsispirti? Kaip jį apsaugoti nuo narkotikų, jei net dalis mokyklų turi problemų: rasta narkotikų.

Gydytoja įspėja apie narkotikų žalą vaikui: paveikia mirtinai

Treneris, lektorius, sveikos gyvensenos šalininkas Ignas Bakėjus sako, kad visi žmonės nori būti laimingi, vaikai – taip pat.

Gydytoja atskleidė, kaip nuodijasi paaugliai: pila net žiurkių nuodus

gydytoja Veslava Žukovskaja atvira: „Vaikai į veipus (elektronines cigaretes – aut. past.) susipila viską. Veipas nėra tiktai nikotininis reikalas.“