Indrė Trusovė – dviejų vaikų mama: auginti du lengviau nei vieną?

Indrė atskleidžia, kad gimdymas buvo išskirtinai sunkus Indrė atskleidžia, kad gimdymas buvo išskirtinai sunkus

Iš „Tėvai paprastai“ studijos tėtis Simonas sveikinasi jau 28-ąjį kartą. „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

Šįkart mus pasivijo tema, dėl kurios aktualumo negalima sudvejoti. Tema, kuri aktuali kiekvienai du ar daugiau vaikų auginančiai šeimai: kaip auginti du vaikus ir kaip rasti aukso viduriuką juos auklėjant?

Kalbamės su dietiste, nuomonės formuotoja, verslininke, mamyte Indre Trusove ir psichologe, knygų autore Egle Lukinaite-Vaičiurgiene, kuri visai neseniai parašė knygą „Dviejų vaikų mama“. Jeigu rašome knygas, vadinasi, turime apie ką kalbėti, tiesa?..

Plačiau skaitykite:

Kuo skiriasi svajonių planas „kiek turėsiu vaikų“ nuo realybės?

Moteris sako, kad niekada neturėjo įpročio nusistatyti vaikų skaičiaus. Tačiau sutikus savo gyvenimo meilę vaikų tema atėjo natūraliai ir greitai. Visgi pora „nenusistatė“, kiek vaikų norėtų turėti.

Situacija pasikeitė Indrei pagimdžius dukrą. Garsi moteris atskleidžia, kad gimdymas buvo išskirtinai sunkus, ir tai labai atsiliepė jos psichologinei būsenai. Kai sesutė ligoninėje, išrašinėjant mamą su dukra, pasakė „iki greito“, ji nedvejodama atsakė „iki niekada“.

Dukra buvo devynių mėnesių, kai vyras tarstelėjo „kaip bus įdomu, kai bus du“. Tąkart, Indrė prisimena, su vyru susipyko, nes apie antrą vaiką ji net nesvarstė. Galvoje kilo vienintelis klausimas: „Kaip mes iki vestuvių neaptarėme šito klausimo?“ 

Tevai paprastai_dviejų vaikų mamaIndrė Trusovė, Simonas Urbonas, psichologė Eglė Lukinaitė-Vaičiurgienė

Iššūkiai, su kuriais susiduria dviejų vaikų mama

Psichologė Eglė Lukinaitė-Vaičiurgienė sako, kad iššūkiai prasideda jau nėštumo metu, nes tenka susitikti su savo pirmąja gimdymo patirtimi, kuri, pavyzdžiui, nebuvo maloni, tad likusios tam tikros gimdymo traumos. Tada prasideda mamos nerimas, „o kaipgi bus tam mano pirmagimiui?“, „ar aš galėsiu mylėti du taip, kaip myliu šitą?“.

„Tapti tėvais antrą kartą yra tas pats, kas tapti tėvais pirmą kartą, – sako psichologė, – ir akcentuoja, kad vieno vaiko tėvais tampame vieną kartą, dviejų vaikų tėvais – antrą kartą, ir tie pokyčiai yra milžiniški.“ Anot specialistės, pokyčiai, tapus mama antrą kartą, labai veikia jos emocinę būklę, elgesį, net – kasdienybę, ir įsivažiuoti į tą pokytį užtrunka, o kartais – net sunkiau negu tapus tėvais pirmą kartą.

Plačiau skaitykite:

Mama – ta pati, vaikai – visiškai skirtingi

Kai laukiasi antrą kartą, mama, ko gero, galvoja, kad vaikai bus panašūs, elgsis panašiai, tačiau vaikas gimsta, ir „bam“: jis absoliučiai skirtingas.

Indrė Trusovė šypsosi sakydama, kad jos dukra, pirmagimė Amanda, valgydavo viską, ką tik jai paduodavo, miegojo, kur padėdavo, linguoti nereikėdavo, vaikas, atrodo, augo pats. Su mažyte dukra nebuvo jokių iššūkių. Indrės mama juokavo, kad taip pasiseka tik kartą iš milijono. Ir šie žodžiai pasitvirtino gimus sūnui Denui.

Dabar Indrė miega su trimečiu sūnumi kartu, vaikas per naktį keliasi kelis kartus. Garsi mama sako, kad viskas yra kitaip nei pirmą kartą: „Pirmą mėnesį dar nesupratau, kas įvyko, bet iškart buvo aišku, kad čia bus kitaip.“ Taigi susilaukus antrojo vaiko „aplankė“ tikroji motinystė.

Indre Trusove_Tevai paprastaiDietistė, nuomonės formuotoja, verslininkė, mamytė Indrė Trusovė

Kaip paruošti pirmą vaiką antrojo atėjimui?

Ar tikrai reikia pirkti dovaną pirmam vaikui, kad jis nesijaustų užmirštas ar mažiau mylimas, atėjus broliui ar sesutei? Indrė Trusovė sako, kad ši „teorija“ jų šeimoje nepasitvirtino: „Bovome nupirkę dukrai dovanų, nes visi sakė, kad būtinai reikia, ir dukra taip atsakė, kad aš visą gyvenimą nepamiršiu: „Tu rimtai? Man kažkokius čia daiktus neši, kai aš gavau brolį?“

Psichologė E. Lukinaitė-Vaičiurgienė sako, kad svarbiausia – aktyviai įtraukti pirmagimį į tai, kas vyksta, ir būtent nuo nėštumo pradžios: „Jeigu įmanoma, eiti kartu į echoskopus, pasakoti apie tai, kaip vaikas pilve auga, skaityti literatūrą apie tai, žiūrėti tinkamus filmus šia tema, pasakoti apie gimdymą, kaip gimsta vaikas, kaip jis atsiranda. Vaiką reikia kuo labiau įtraukti į procesą, nes kuo jis labiau dalyvauja tame, tuo labiau jis jaučiasi visko dalimi.“

Apie skirtingų vaikų auklėjimą, vaiko paruošimą brolio / sesės atėjimui ir kiekvienos mamos kasdienybę bei iššūkius kalbamės „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:21 – pašnekovių ir temos pristatymas

01:26 – sunkiau su vienu ar dviem vaikais?

07:07 – iššūkiai, turint kelis vaikus

11:22 – ką daryti, kai vaikai visiškai skirtingi

15:00 – visuomenės spaudimas turėti vaikų

19:30 – lūkesčiai vaikams

26:19 – nerimas dėl vaikų ir kodėl jie pykstasi

34:38 – kaip paruošti vaiką kito vaiko atėjimui

43:07 – kaip apsispręsti dėl vaikų skaičiaus

Susiję straipsniai

„Tėvai paprastai“ su Simona Lipne: lyčių skirtumai, lytinis vaikų švietimas ir stereotipai

Vaikai, tyrinėdami save, kartais verčia tėvus jaustis nepatogiai. Pavyzdžiui, vaikų įprotis rodyti vienas kitam savo lytinius organus.

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai apie šeimą, verslus ir trečią vaiką

Ineta nesutinka, kad ji pernelyg lepina ir pataikauja vaikams. Moteris sako, kad, taip, būna, nusileidžia dėl tų papildomų „dar 10 minučių“.

Simona Lipnė apie trynukus: „Jie visi yra labai skirtingi“

Anot Simonos Lipnės, nors jos vaikai turėtų būti vienodi, juk trynukai, jie visi yra labai skirtingi. Skiriasi ne tik jų pomėgiai, bet ir išvaizda.