Išbertas ir niežtintis pilvas nėštumo metu (PUPPP) (53)

Išbertas ir niežtintis pilvas nėštumo metu (PUPPP)

Nėštumo pabaigoje pilvą kartais išberia raudonais, niežtinčiais mazgeliais - tai dilgėlinė nėščiųjų dermatozė (PUPPP). Ši būklė nepavojinga nei nėščiajai, nei besivystančiam kūdikiui, tačiau ji nemaloni, todėl gydymas reikalingas.

Kas yra PUPPP?

Dilgėlinė nėščiųjų dermatozė (PUPPP, angl. pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy, Jungtinėje Karalystėje vadinama - polymorphic eruption of pregnancy (PEP) yra nėščiosioms būdingas bėrimas, paprastai pasireiškiantis apie 35-tą nėštumo savaitę.

Dilgėlinė nėščiųjų dermatozė pasitaiko 1 iš 200 nėštumų.

Dažniausiai nėščiosioms raudonais mazgeliais išberia pilvą, bet bėrimas gali išplisti šlaunų ir sėdmenų srityse, pereiti ant rankų.

Mazgeliai dažniausiai iškyla strijų įtrūkimuose, tačiau jie gali susilieti į didesnes, patinusias, paraudusias dėmes. Jeigu moters oda labai šviesi, bėrimus gali gaubti balti kontūrai.

Dilgėlinė nėščiųjų dermatozė yra nepavojinga, bet bėrimai nemalonūs, erzinantys, niežtintys. Juos nusidraskius į žaizdeles gali pakliūti žalingi mikroorganizmai, be to bėrimai nėščiajai sukelia nerimą, stresą, psichologinį diskomfortą.

Kodėl nėštumo metu beria pilvą?

Medikai ir mokslininkai nėra tikri dėl bėrimo priežasčių, tačiau, manoma, kad įtakos turi odos tempimasis ir imuninės sistemos atsakas. Įdomu yra ir tai, kad dažniausiai išberia besilaukiančias pirmą kartą ir 70% visų atvejų – berniuko.

Galimos dilgėlinės nėščiųjų dermatozės (PUPPP) priežastys:

 • Odos tempimasis. Nėštumo metu per trumpą laikotarpį priaugama daug svorio, oda stipriai įsitempia, gilesniuose jos sluoksniuose atsiranda įtrūkimų - strijų. Įtrūkimuose gali prasidėti uždegimas, pasireiškiantis bėrimais.
 • Imuninės sistemos atsakas. Kitos teorijos teigimu, į motinos organizmą patenka vaisiaus ląstelių, o bėrimas yra organizmo imuninės sistemos atsakas į jas.

Dilgėlinės nėščiųjų dermatozės (PUPPP) rizikos faktoriai:

 • Pirmas nėštumas;
 • Aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu;
 • Labai didelis ir/arba labai staigus svorio augimas;
 • Daugiavaisis nėštumas;
 • Nėščioji yra baltaodė;
 • Vyriškos lyties vaisius.

Kaip nustatoma dilgėlinė nėščiųjų dermatozė (PUPPP)?

Nėra specifinio tyrimo, padedančio nustatyti dilgėlinę nėščiųjų dermatozę.

Gydytojas ligą nustato apžiūros metu, įvertinęs simptomus ir išklausęs nusiskundimų.

Jeigu kyla abejonių, gali būti atliekami įvairūs tyrimai, siekiant atmesti kitas, su bėrimais ir niežuliu nėštumo metu siejamas ligas ir būkles. Pavyzdžiui, laboratoriniais kraujo tyrimais tikrinama, ar niežulio nesukėlė sutrikusi kepenų veikla ir prasidėjusi intrahepatinė nėščiųjų cholestazė.

Kaip gydoma dilgėlinė nėščiųjų dermatozė (PUPPP)?

Nėra žinomos tikslios dilgėlinės nėščiųjų dermatozės priežastys, todėl nėra sukurtas specifinis gydymas.

Dilgėlinė nėščiųjų dermatozė praeina savaime, dažniausiai per pirmąsias 15 dienų po gimdymo, o iki tol belieka nespecifiniai gydymo metodai, malšinantys simptomus ir bėrimų sukeliamą diskomfortą (dėl konkretaus ir jums tinkamiausio gydymo būtina pasitarti su gydytoju):

 • Nesikasykite! Dilgėlinė nėščiųjų dermatozė sukelia stiprų niežulį, tačiau labai svarbu stengtis nesikasyti, nes tai tik pablogins odos būklę. Be to, per įdrėskimus į organizmą gali patekti pavojingų mikroorganizmų.
 • Vėsūs kompresai. Į rankšluostį įvyniokite ledukų ar šaldytų daržovių pakelį ir kompresą 15-20 min. palaikykite ant labiausiai išbertų, niežtinčių vietų. Kompresą galima prisidėti kelis kartus per dieną. Taip pat galima nusiprausti po vėsiu dušu, apsilieti vėsaus vandens srove.
 • Odos drėkinimas. Odą tepkite intensyviai drėkinančiu kremu, geros kokybės augaliniu aliejumi.
 • Vaistai. Jeigu „paprastesnės“ priemonės nepadeda, gydytojas gali išrašyti uždegimą mažinančių, vietiškai veikiančių vaistų. Dažniausiai skiriami vietiniai kortikosteroidai: kremai, geliai, emulsijos ar kt. Labai retai, tik pavieniais, ypač sudėtingais atvejais skiriama kortikosteroidų tablečių. Gali būti skiriama niežulį sumažinančių antihistaminių vaistų, bet kortikosteroidai įprastai yra efektyvesni.

Naujausi komentarai

 1. Meshka
  Meshka prieš 2 m.

  Bedtime parašė:
  Del kepenu fermentu, bendra uzrase, virusinius kazkokius dar, laukiu atsakymo. (Ieskos visko ka sugalvojo kas gali buti )Dar karta einu pas gyd. 2dieni. Stebės situ…

  Kaip jums sekasi? Ka tyrimai parode?

 2. Bedtime
  Bedtime prieš 2 m.

  Meshka parašė:
  Kaip jums sekasi? Ka tyrimai parode?

  Odos biopsijos atsakyma gavau tik pries pora sav. Berimo nebuvo jau nei zenklo. Biopsija parode jog egzema. Bet tai jau susipratau pries tai pati. Nusipirkau bioderma krema ir visi berimai dingo per 1-2sav. Dabar vis
  Panaudoju kas antra diena ir tikiuosi daugiau nepasikartos:/

 3. Meshka
  Meshka prieš 2 m.

  Bedtime parašė:
  Odos biopsijos atsakyma gavau tik pries pora sav. Berimo nebuvo jau nei zenklo. Biopsija parode jog egzema. Bet tai jau susipratau pries tai pati. Nusipirkau bioder…

  Dziaugiuosi kad rado priezasti ir pagerejo situacija! Taip ir toliau! 😃👍

 4. Bedtime
  Bedtime prieš 2 m.

  Meshka parašė:
  Dziaugiuosi kad rado priezasti ir pagerejo situacija! Taip ir toliau! 😃👍

  Jo tik maza beda ta , kad net niekas nesiteike istirti kas ir kodel ir del ko.... nestumo hormonai🤭 Nu belieka tiketis kad taip ir buvo🤷🏼‍♀️

 5. Barbee
  Barbee prieš 6 mėn.

  Aš dėl niežulio..ir šeip kam oda išsausėjusi. Man labai patiko Sokind lakštinės kaukės drėkinti pilvukui didėjančiam. Man tokia naujovė buvo..bet ir tikras malonumas užsidėti tą kaukę ir ramiai kavą išgerti.. nuimdavo ta niežulį ir odos tempimą. Pirkau grusgrus.lt.. nu topu topas nėščiosiom..aišku nepigios biški..bet pasilepinti galima