Išmaniųjų namų projektavimas ir įrengimas: kokių klaidų reikėtų vengti?

Išmanieji prietaisai išmaniuose namuose Gorodenkoff | Shutterstock.com

Apie išmaniuosius namus svajoja daugelis. Ne išimtis – ir auginantieji vaikus. Apskritai gyventi išmaniuosiuose namuose naudinga finansiškai, sutaupome daug laiko ir automatizuojame procesus.

Pavyzdžiui, robotą siurblį arba skalbimo mašimą galima įjungti išmaniuoju telefonu net nebūnant namie, o grįžus su pirkiniais automatiškai atsidarys durys ir įsijungs šviesa. Visi namuose esantys prietaisai tarsi numato jų gyventojų poreikius ir automatiškai imasi veiksmų jiems patenkinti.

Taigi, gyventi išmaniuosiuose namuose – labai patogu: čia nereikia įjungti ir išjungti apšvietimo, mechaniniu būdu reguliuoti katilo temperatūros, įjungti oro kondicionieriaus, atitraukti ir užtraukti žaliuzių arba užuolaidų ir t. t.

Tačiau išmaniųjų namų kūrimas – procesas, kuriame labai sunku išvengti klaidų. Jos gali brangiai kainuoti ir sukelti nusivylimą. Tad kokių klaidų projektuojant ir įrengiant išmaniuosius daroma dažniausiai?

1. Pradedama ne nuo planavimo

Pirmiausia atsakykite sau į klausimą, kokių tikslų siekiate kurdami išmaniuosius namus: ar taupyti energiją, ar padidinti saugumą ar tiesiog padaryti juos patogesnius gyventi visai šeimai? Tada pradėkite planuoti, kaip visa tai įgyvendinsite. Pavyzdžiui, jei siekiate sutaupyti, pravartu įsirengti išmanųjį termostatą. Neturėdami plano veikiausiai išleisite daugiau pinigų, nei planavote, ir vis tiek nepasieksite tikslų.

2. Pradedama nuo didelių investicijų

Daugelis nori viską namuose automatizuoti iš pagrindų ir iškart, tačiau tai atsieina labai brangiai. Su išmaniųjų namų technologijomis paprasčiausia susipažinti praktiškai ir po truputį: skaitydami tiek žinių neįgysite. Geriausia pradėti nuo smulkmenų ir mokytis palaipsniui. Pavyzdžiui, jei šviesos jungiklis neveikia taip, kaip tikėjotės, galbūt kito prekės ženklo jungiklis labiau atitiks jūsų poreikius? Taigi, neprotinga iškart įsigyti 20 išmaniųjų jungiklių: gal jie visai neatitiks lūkesčių ir tik veltui išmesite pinigus?

3. Pasirenkami nesuderinami įrenginiai

Daugybė išmaniųjų technologijų nedera: vis dar trūksta bendrų standartų, leidžiančių išmaniesiems įrenginiams „bendrauti“, tad namo savininkas arba sprendimus diegianti įmonė turi pasirūpinti, kad visi įrenginiai, parenkami išmaniojo namo sistemai, būtų suderinami ir veiktų. Kur kas racionaliau rinktis ne daugiau nei kelių gamintojų įrangą.

4. Perkami veiklą nutraukiančių įmonių produktai

Jei susigundėte pigiau įsigyti kažkokį veiklą baigiančios įmonės produktą, ateityje galite turėti problemų: daugelis išmaniesiems namams skirtų technologijų veikia debesyje, o jei įmonė nutraukia veiklą, debesų serveriai išnyks ir išmanusis įrenginys paprasčiausiai nebeveiks.

5. Nepasidomima, ar išmaniųjų namų įranga – saugi

Įsigijus bet kokį išmaniųjų namų įrenginį iškart rekomenduojama pakeisti vartotojo vardą ir slaptažodį, pasirenkant sudėtingesnius, o ne lengvai atspėjamus (kaip, pavyzdžiui, populiarųjį slaptažodį qwerty). Be to, kiekvieno prietaiso programinę įrangą reikėtų reguliariai atnaujinti (ne viskas atnaujinama automatiškai).

6. Susikoncentruojama į kainą, o ne kokybę

Daugelis nori sutaupyti, tačiau visada turite įsitikinti, kad perkate kokybiškus komponentus, o gamintojas laikui bėgant ir toliau palaikys savo įrenginius. Nieko nėra blogiau, nei netinkamai veikiantis prietaisas ar funkcija.

7. Nepagalvojama apie ateitį

Išmaniųjų namų technologijos sparčiai tobulėja. Turite suprasti, kad šie pokyčiai neišvengiami. Kai kurios sistemos dalys laikui bėgant pasens, todėl norėsite jas pakeisti. Dėl šios priežasties turėtumėte pasirinkti įrenginius, kuriuos lengva pakeisti / atnaujinti. Pavyzdžiui, tikrai neverta pirkti šaldytuvo, kuriame integruotas išmaniųjų namų valdymo mechanizmas: tam užteks paprasčiausio planšetinio kompiuterio ar telefono, o mažiau nebūtinų technologijų „prikimštas“ šaldytuvas dar ir pigiau kainuos.

8. Nepagalvojama apie kitus, besinaudojančius išmaniaisiais namais

Jei jau skaitote šį straipsnį, tikriausiai nesate vienišas ir nebūsite vienintelis vartotojas, valdantis išmaniuosius namus. Taigi projektuodami išmaniuosius namus būtinai turėkite omenyje, kad technologijomis naudosis ir kiti šeimos nariai, tarp jų – ir maži vaikai. Jei prietaisus valdyti bus painu, sudėtinga, problemų neišvengsite, vėl teks grįžti prie jau padarytų darbų.

Taigi, susipažinę su galimomis klaidomis, kurias galite padaryti kurdami išmaniuosius namus, galėsite jų išvengti.

Susiję straipsniai

TD naktinis režimas: kaip jį įjungti?

Naktinis arba tamsusis režimas (angl. dark mode) yra tamsiajam paros metui pritaikytas išmaniųjų įrenginių režimas, kuris nutamsina šviesų foną.

Sužinokite 5 būdus, kaip technologijos pasitarnauja tėvams ir vaikams

Išmaniosios technologijos išplėtė namų funkcionalumą. Daugeliui tai – galimybė patenkinti poreikius, optimizuoti darbus.

Išmanieji namai: mitai ir tiesa

Vieniems, pagalvojus apie išmaniuosius namus, prieš akis iškyla namų prabanga. Kitiems – beprotiškai aukštos kainos. Treti mato nuolatines problemas.

Skelbimai

3,00 €
116 | 5 - 6 m.
18,00 €
40 | 26,0 cm | 6½
17,00 €
36 | 8 | S