Išsausėjusi oda nėštumo metu ir po gimdymo

Nėščia moteris įmasažuoja į pilvą kosmetinį aliejų GOLFX | Shutterstock.com

Viena dažniausiai pasitaikančių problemų tiek nėštumo metu, tiek ir jau pagimdžius – odos sausumas. Ką apie jį svarbu žinoti ir kaip sugrąžinti odai prarastą drėgmę?

Išsausėjusi oda nėštumo metu

Nėštumo metu vyksta intensyvūs odos pokyčiai. Labai dažnai riebi oda tampa normali, sumažėja spuogelių ir inkštirų, o jei iki pastojant oda buvo sausa, nėštumo metu ji gali dar labiau išsausėti. Tai lemia suaktyvėjusi estrogenų veikla: šie hormonai, slopindami riebalines liaukas, mažina ir riebalų išsiskyrimą.

Oda paprastai sausesnė tampa jau pirmąjį nėštumo trimestrą, todėl iškart reikia ją gelbėti, renkantis specialią kosmetiką su drėkinamaisiais komponentais, subalansuotą maistą, vartojant pakankamai vandens ir kt.

Išsausėjusi oda po gimdymo

Viena pagrindinių odos išsausėjimo po gimdymo priežasčių – sumažėjęs hormonų estrogenų lygis. Kintant hormonų pusiausvyrai odoje sumažėja kolageno lygis, todėl oda praranda stangrumą, suglemba, pagilėja esamos raukšlelės, atsiranda naujų.

Nėštumo metu organizme kaupiasi skysčiai, o po gimdymo, skysčiams pasišalinus, problema tampa dar opesnė. Jei odai neskiriama pakankamai dėmesio, ji gali pradėti pleiskanoti, parausti.

Kaip spręsti odos sausumo problemą nėštumo metu ir po gimdymo?

Prausimosi rekomendacijos. Jei oda linkusi sausėti, reikėtų praustis po drungnu dušu ar pasilepinti tik šilta, bet jokiu būdu ne karšta vonia (beje, nėštumo metu maudytis karštoje vonioje apskritai nerekomenduojama). Vanduo ir vandens garai gali prisidėti prie problemos paūmėjimo, todėl po dušu reikėtų praustis ne ilgiau nei 5–10 min.

Prausimuisi skirta kosmetika. Geriausia rinktis ne muilą, kuris sausina odą, bet švelnios sudėties dušo želę arba dušo aliejų. Svarbu atkreipti dėmesį į kūno prausiklio sudėtį: joje neturėtų būti sulfatų (etiketėse jie žymimi santrumpomis SLS arba SLES) – aršių ploviklių, dirginančių, sausinančių odą, sukeliančių epidermio pakitimus, užkemšančių poras ir tiesiog alinančių mūsų odą. Prausiklių sudėtyje taip pat neturėtų būti sintetinių kvapiklių, alkoholio. Geriausia, jei prausiklis turėtų drėkinamųjų komponentų.

Odą drėkinanti kosmetika. Po maudynių duše ar vonioje odą reikėtų palepinti drėkinamuoju kremu, aliejumi ar kitu odos drėkikliu. Puikiai odą drėkina sviestmedžių, kokosų, avokadų, migdolų, arganų ir kiti aliejai. Tačiau natūralūs aliejai – ne visuomet idealus pasirinkimas. Pavyzdžiui, sviestmedžių aliejus kambario temperatūroje yra kietas, užteptas ant odos sunkiai įsigeria, gali tepti drabužius.

Tad dažnai geriau rinktis iš daugybės skirtingų kruopščiai atrinktų komponentų pagamintus specialius odos priežiūros aliejus. O geriausia, jei odos priežiūros aliejus praturtintas augaliniais ekstraktais ir vitaminais, kad oda būtų maksimaliai puoselėjama. Tinkamai pasirinkus, aliejus palygins, tonizuos kūno ir veido odą, padės išlaikyti jos drėgmę. Žinoma, nėštumo metu akiratyje turėtų būti tik natūralių ingredientų pagrindu pagamintos kosmetikos priemonės ir aliejai – augalinės kilmės, be konservantų, GMO, dirbtinių priedų ir kvapiųjų medžiagų. Svarbu nepamiršti, kad nėštumo metu kosmetika per motinos kraują patenka ir į vaisiaus organizmą, todėl priemonė turi būti visiškai saugi nėščiosioms, augančiam vaisiui, taip pat – gimdyvėms ir visoms savo oda besirūpinančioms moterims.

Skysčiai ir maistas. Odos drėgmės lygį padės išsaugoti ir vanduo: jau nė nereikia minėti rekomendacijos per dieną išgerti bent 2,7 l ir daugiau skysčių, o nėštumo metu vandens poreikis dar labiau išauga. Taip pat reikėtų rinktis visavertį subalansuotą maistą, kuriame gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų. Odai ypač svarbūs vitaminai A, C, D, E ir K.

Aplinkos drėgmė. Neigiamai odą veikia sausas patalpų oras. Ši problema ypač opi šildymo sezono metu: oda sausėja, pradeda pleiskanoti, ją ima perštėti, taigi jei namų aplinka – per sausa, reikėtų įsigyti oro drėkintuvą ar ieškoti kitų alternatyvų, kaip padidinti drėgmės lygį.

Susiję straipsniai

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.