Jaučiuosi kaltas, kad palieku vaiką namuose
Rūpinatės savo vaiku kaip įmanydami ir stengiatės, kad jam nieko netrūktų. Ugdote jį, lavinate gebėjimus, žaidžiate kartu ir atveriate jam duris į didįjį pasaulį. Esate puiki komanda, neatskiriami vienas nuo kito. Bet anksčiau ar vėliau ateina ta akimirka, kai turite grįžti į darbą arba randasi poreikis ir veikloms „tik sau“. Kartu su šiais išsiskyrimais neretai ateina ir sąžinės graužatis: juk dabar praleisite mažiau laiko kartu.
Kaip sėkmingai siekti karjeros aukštumų ir išlaikyti glaudų ryšį su vaiku? Kaip rasti balansą tarp darbo ir šeimos? Tai be galo dažnas dirbančių tėvų klausimas.
Aktyvūs tėvai – šių laikų tėvai
Laikas, praleistas kartu su vaikais, be galo svarbus stiprinant ir išlaikant abipusį ryšį. Mūsų laikų tėvams aktyviai dalyvaujant visuomenėje, labai paranku mokėti tinkamai dėlioti prioritetus ir išlaikyti „multitaskinimo“ gebėjimus: kuo daugiau veiklų vienu metu gebi atlikti – tuo geriau. Tai padeda ne tik suderinti moters (vyro), mamos (tėvo) ir darbuotojos (darbuotojo) vaidmenis, bet ir daugiau spėti, efektyviai panaudoti laiką. Dalykiški ir aktyvūs tėvai – puikus pavyzdys savo vaikams. Matydami, kaip tėvai geba suderinti asmeninį ir profesinį gyvenimą, jie ir patys mokosi prisiderinti prie aplinkos, tampa savarankiškesni, socialiai aktyvūs.
Kaip grįžti į profesinį gyvenimą ir neprarasti ryšio su vaikais?
- Planuodami savo laiką, atsižvelkite į vaikų poreikius.
- Grįžę iš darbų, praleiskite kuo daugiau kokybiško laiko su vaikais, skirkite jiems kuo daugiau dėmesio.
- Pasakokite savo atžaloms apie tai, kas šiandien įdomaus jums nutiko darbe. Jei vaikai paūgėję, dalykitės su jais savo patyrimais, pakilimais ir nuosmukiais. Išklausykite jų nuomonę, reflektuokite drauge.
- Planuokite bendrą veiklą. Galite tam skirti savaitgalį arba laisvą nuo darbų dieną – pavyzdžiui, mamadienį, tėvadienį. Pagalvokite, kas gali sudominti jūsų vaiką. Tai gali būti iškyla ar tiesiog mėgstamo maisto gaminimas ir valgymas kartu.
- Išnaudokite savaitgalius bendroms veikloms.
- Sugalvokite veiklų, kuriose dalyvautumėte tik jūs. Tai suartins jus dar labiau.
- Jei turite galimybę, kasdien skambinkite vaikui iš darbo. Įsitikinkite, kad palaikote ryšį ir dienos metu, kad vaikas nesijaustų pamirštas ir jaustų, jog dalijasi tėvų laiku su... darbais.
- Sugalvokite vaikams įvairių mažų staigmenų lauke arba namuose. Mažas „radinukas“ po pagalve ar priešpiečių dėžutėje – irgi skaitosi.
- Paprašykite žmogaus, prižiūrinčio vaiką, kad užfiksuotų (nufotografuotų) svarbias dienos akimirkas – nesijausite, kad praleidote kažką reikšmingo. Tą gali padaryti ir laiką su vaiku leisdamas vienas iš tėvų.
Vis tiek ateina laikas atsiskirti
Niekada nekaltinkite savęs, palikdami vaiką. Natūralu, kad turite darbą, savo veiklų ir užsiėmimų ir bet kokiu atveju reikia palikti vaiką. Tas laikas visada ateina. Kur kas svarbiau – tai, kaip leidžiate laiką drauge laisvomis nuo veiklų akimirkomis. Šiuo atveju kokybė yra ne mažiau svarbi už kiekybę. Jūsų vaikai jus myli ir priima tokius, kokie esate. Jie vertina jus ir prisitaiko prie šeimos gyvenimo modelio. Norite suteikti teisingą pavyzdį vaikams? Nustokite save teisti. Užuot tai darę, tiesiog raskite būdų, kaip pajusti dvasinę ramybę – išlaikykite balansą.
Skleisti laimę ir meilę galėsite tik tokiu atveju, jei priimsite save ir būsite ramūs. Juk būtent jūs esate tas žmogus, iš kurio vaikai ims pavyzdį, kuriuo seks ir į kurį lygiuosis visą gyvenimą. Taigi geriau, kad jie matytų ne darbuose paskendusius ir savigrauža užsiimančius, o gebančius išlaikyti tokią gyvenimo pusiausvyrą, kuri daro juos laimingus.