Ką būtina žinoti tėvams apie sauskelnių dermatitą

Reklaminis partnerio turinys
Mama keičia kūdikiui sauskelnes New Africa | Shutterstock.com

Kūdikystė – didelių džiaugsmų ir dar didesnių vargų laikotarpis tėvams. Jų didžiausias tikslas – pasirūpinti, kad jų vaikas augtų sveikas ir laimingas, o visos ligos eitų ir praeitų pro šalį, netrikdydamos jauno organizmo formavimosi.

Tačiau ne visada pavyksta ligų išvengti, todėl rekomenduojama susipažinti su tam tikromis kūdikiams būdingomis ligomis bei tinkamu jų gydymu bei profilaktika. Viena iš dažniausiai kūdikiams pasitaikančių odos ligų – sauskelnių dermatitas.

Sauskelnių dermatito požymiai

Tai odos uždegiminė reakcija, pasireiškianti net 27 proc. 4–5 mėnesių amžiaus kūdikiams. Pagrindiniai simptomai – odos bėrimas, neryški eritema (paraudimas), patinimas. Taip pat gali pasireikšti niežulys, deginantis pojūtis ar net skausmas. Dėl tokio jaučiamo diskomforto kūdikis gali pasidaryti nervingesnis ir dažniau verkti.

Sauskelnių dermatitas paprastai pasireiškia dėl kelių priežasčių:

  • jei sauskelnės nėra pakankamai dažnai keičiamos ir kūdikio odai tenka ilgiau kontaktuoti su šlapimu ar išmatomis;
  • tarp vystyklų ir odos atsiranda trintis;
  • dėl per didelės drėgmės sauskelnėse pasireiškia odos maceracija (odos suminkštėjimas, irimas);
  • nenaudojami barjeriniai kremai, kurie ne tik apsaugo nuo sauskelnių dermatito, bet veikia ir kaip gydymo priemonė.

Tėvai, žinodami sauskelnių dermatito atsiradimo priežastis, gali lengviau imtis priemonių, padėsiančių šios ligos išvengti.

Sauskelnių dermatito profilaktika ir gydymas

Sauskelnių dermatito galima išvengti. Kokių priemonių imtis?

  • Reguliariai keiskite vystyklus, kad būtų išvengta odos sudirgimo. Sauskelnes reikėtų keisti kiekvieną kartą joms susitepus, kad odos sąlytis su šlapimu ar išmatomis būtų kuo trumpesnis. Be to, siūloma rinktis didžiausio sugeriamumo sauskelnes.
  • Prieš užmaunant naujus vystyklus pirma reikėtų kūdikio odą nuprausti šiltu vandeniu ir nusausinti švaria, švelnia šluoste ar servetėle. Sausinimo metu odos nereikėtų pernelyg smarkiai trinti.
  • Švarią kūdikio odą, kurią dažniausiai dengia vystyklai, svarbu patepti barjeriniu kremu. Šios priežiūros priemonės pasirinkimas ypač didelis, todėl renkantis kremą reikėtų atkreipti dėmesį į du dalykus. Pirma, barjerinis kremas turi būti patikimas, t. y. kliniškai patikrintas, dermatologų patvirtintas. Antra, derėtų atkreipti dėmesį į jo sudėtį. Kai kurių priemonių sudėtyje galima rasti cinko oksido, kuris pasižymi odos barjerą apsaugančiu bei atstatančiu poveikiu. Taip pat kremuose būna pantenolio, kuris taip pat padeda atkurti odos barjerą.

Sauskelnių dermatito komplikacijos

Jei pastebėjus pirmuosiuos sauskelnių dermatito požymius nėra pradedamas gydymas, gali atsirasti ligos komplikacijų: eritema pasidaro ryški, suintensyvėja skausmas, gali kilti infekcija. Tokiu atveju prevencinės priemonės nepadės ir reikės kreiptis į gydytoją.

Pasireiškus infekcijai pirmiausia nustatomas jos sukėlėjas. Jei infekciją sukėlė grybelinis patogenas Candida Albicans, tokiu atveju skiriami priešgrybeliniai vaistai. Kai infekcijos sukėlėjas – bakterijos, gydytojas skiria antibiotikus. Labai retais atvejais gali būti skiriami ir vietiniai kortikosteroidai. Vis dėlto antibiotikai ir vietiniai kortikosteroidai dažniausiai nėra rekomenduojami kūdikių ir vaikų susirgimų gydymui.

Barjerinis kremas „Relizema“ kūdikio odelės apsaugai

Relizema Baby Care kremas 100 ml tūbelėje arba Relizema spray & go-zinc + panthenol purškalas ramina odą, apsaugo nuo paraudimo ar deginimo pojūčio atsiradimo, ypač lytinių organų ir sėdmenų srityje, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, kuri saugo nuo išorinių odos dirgiklių. Kremas tepamas ant nuvalytos, sausos odos, prieš kiekvieną sauskelnių keitimą. Jaučiant poreikį galima tepti dažniau. Na, o purškalas patogus, nes lengvai pasiekia net ir sunkiai prieinamas kūno vietas, pavyzdžiui, raukšles. Rekomenduojama naudoti kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Purškalas yra itin higieniška priemonė, nes papurškus jo nereikia įtrinti.