Ką daryti ir kaip atpažinti, jei vaikas vartoja narkotikus?

Kaip vaikui išlaikyti tą norą nepabandyti ir atsispirti nuo narkotikų? Kaip vaikui išlaikyti tą norą nepabandyti ir atsispirti nuo narkotikų?

Iš „Tėvai paprastai“ studijos tėtis Simonas sveikinasi jau 40-ąjį kartą. „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

Simonas iškart akcentuoja, kad su pašnekovais kalbės ne itin linksmomis ar optimistinėmis temomis: kvaišalai, šiuolaikiniai paaugliai, vartojimas Lietuvoje, tendencijas, svarbiausia – kaip pastebėti vartojantį vaiką, kaip su juo kalbėti ir padėti: kalbame apie viską, kas aktualu tėvams.

Laidoje svečiuojasi reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjas, tėtis Marius Balčiūnas bei Narkotikų ir tabako departamento prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Aušra Želvienė.

Tai – įdomu:

Būti paaugliu, kuris nepabandė, – neįprasta

Kaip vaikui išlaikyti tą norą nepabandyti ir atsispirti? Kaip jį apsaugoti nuo narkotikų, jei nuolat net valstybiniu lygiu informuojama, kad dalis mokyklų turi problemų: rasta narkotinių medžiagų, o kas trečias paauglys žino, kur nusipirkti kvaišalų, vadinasi – vartojančių vaikų – labai daug.

„Narkotikai – madinga ir smalsu, – sako reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjas M. Balčiūnas, – taigi kiekvienas jaunuolis nori išbandyti naujus pojūčius.“ Aušra Želvienė kviečia atkreipti dėmesį ir į mūsų, tėvų, įteiginėjimą vaikams: jeigu sakome, kad kanapės – lyg ir nieko, nors jos – ta pati chemija ir nėra čia jokios ekologijos, – tai vaikui atrodo, kad ir kai kurie narkotikai yra „nieko tokio“. Tėvams reikia turėti griežtą poziciją narkotikų klausimu.

Narkotikai_Marius Balciunas Ausra ZelvieneMarius Balčiūnas, Aušra Želvienė

Tėvai perka vaikams veipukus?

Ar gali būti, kad tėvai skatina vaikus rūkyti: geriau jau elektroninė cigaretė nei tabakas? Tabakas – kenkia, o veipas – „saugesnis“? Reikia nepamiršti, kad vaikas ilgainiui tampa priklausomas nuo elektroninių cigarečių. Tėvai matydami, kad paauglio emocijos šokinėja, vadinasi, jau atsiradusi priklausomybė, duoda pinigų šioms cigaretėms.

Narkotikų ir tabako departamento prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja A. Želvienė sako nesuprantanti, kodėl tėvai mano, kad elektroninės cigaretės mažiau kenksmingos: „Aš tau nupirksiu elektroninę, tik nerūkyk paprastų cigarečių.“ Tai – netiesa. Elektroninėse cigaretėse – gausybė kenksmingų medžiagų, pavyzdžiui, galime rasti net tą pačią, kuri dedama ir į baterijas.

Tai – įdomu:

Kaip atpažinti vartojantį vaiką?

Ar įmanoma nepastebėti, kad vaikas vartoja? Abu specialistai vieningai sutaria: taip, jeigu su vaiku nebendrauji. „Jeigu turite laiko ir bendraujate, matote, kaip vaikas tipiškai elgiasi, nes po to (pradėjęs vartoti – aut. past.) jei jis pasikeičia be jokios priežasties, ir nesvarbu, į kurią pusę, – ar tai būtų euforija, ar liūdesys baisus, ar vienas keistų kitą, arba kažkur išeina, kažką neša, mokslai neįdomu, bet ko paklausiate – nieko neatsako, matyt, kad reikia truputį atidžiau žiūrėti ir labiau kalbėtis“, – sako A. Želvienė ir priduria, kad akivaizdžių savo vaiko pokyčių gali nepamatyti tik nebendraujantys tėvai.

„Pirmiausia keičiasi elgesys, – akcentuoja reabilitacijos centro įkūrėjas M. Balčiūnas, – tavo vaikas tampa nebe toks, koks buvo, taigi reikia stebėti jo būseną ir žiūrėti, ar daiktai nepradeda dingti iš namų, gal jis nebenori mokytis, nemiega – būtina stebėti ir bendrauti.“ Specialistas akcentuoja, kad tėvai, bendraudami, pastebės, kad kažkas vyksta su vaiku ne taip. Tačiau yra dar viena tėvų problema: jie kartais nenori pripažinti realybės.

Apie vaikų priklausomybes, narkotikus, vartojimą ir pagalbą susidūrus su priklausomybe šeimoje kalbamės „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:51 – narkotikų vartojimas Lietuvoje

04:43 – Mariaus priklausomybės

12:44 – vaikų priklausomybės

17:30 – ar genai lemia priklausomybes

22:13 – kaip atpažinti vartojantį vaiką

33:20 – prevencijų programos mokiniams

37:14 – narkotikų paplitimas

43:36 – kaip ugdyti vaikus

53:39 – ką žinoti tėvams – būtina

Susiję straipsniai

Gydytoja atskleidė, kaip nuodijasi paaugliai: pila net žiurkių nuodus

gydytoja Veslava Žukovskaja atvira: „Vaikai į veipus (elektronines cigaretes – aut. past.) susipila viską. Veipas nėra tiktai nikotininis reikalas.“

Gydytoja įspėja apie narkotikų žalą vaikui: paveikia mirtinai

Treneris, lektorius, sveikos gyvensenos šalininkas Ignas Bakėjus sako, kad visi žmonės nori būti laimingi, vaikai – taip pat.

Ignas Bakėjus apie narkotikų vartojimą: padėti vaikui tėvai gali tik vienu atveju

Gydytoja Veslava Žukovskaja atskleidžia liūdną statistiką: beveik 90 proc. šešiolikmečių jau yra bandę vienus ar kitus narkotikus.