Ką daryti, jei kūdikiui užkietėjo viduriai? (180)

Mama masažuoją užkietėjusį kūdikio pilvuką Photographee.eu | Shutterstock.com

Jeigu „kietu“ maistu neprimaitinamas kūdikis tuštinasi rečiau nei kas savaitę, o vyresnis, kuriam jau pradėtas primaitinamas kietu maistu – rečiau nei kas kelias dienas, galima įtarti vidurių užkietėjimą.

Kūdikio vidurių užkietėjimo simptomai

Jeigu kūdikis tuštinasi retai (ypač, jeigu staiga pradėjo tuštintis rečiau nei įprasta) galite įtarti vidurių užkietėjimą, tačiau taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į kitus vidurių užkietėjimo simptomus:

 • Kietos išmatos;
 • Iš mažų žirnelių sudarytos išmatos;
 • Kraujas išmatose;
 • Labai kietas kūdikio pilvukas, paspaudus juntamas skausmas (kūdikis raukosi, verkia, stengiasi nusisukti);
 • Kūdikiui sunku tuštintis, jis ilgai stanginasi, susierzina, ima verkti;
 • Kūdikis stanginasi ilgiau nei 10 minučių, tačiau nepasituština;
 • Kūdikis įsitempia, riečia nugarą;
 • Kūdikis įtempia kojas, ypač šlaunų raumenis, užpakaliuką;
 • Kūdikis atsisako maisto;
 • Kūdikis dažnai, atrodytų, be priežasties verkia.

Kūdikio vidurių užkietėjimo priežastys

Netinkamas ar neteisingai paruoštas mišinukas. Pastebima, kad su vidurių užkietėjimus dažniau susiduria mišinuku maitinami kūdikiai. Labai svarbu pasirinkti tinkamą mišinuką ir jį ruošti pagal gamintojo ant pakuotės nurodomą instrukciją.

Primaitinimas. Viduriai neretai užkietėja ir pradėtiems primaitinti mažyliams, nes organizmui reikia laiko apsiprasti su naujais produktais. Labiausiai tikėtina, kad vidurių užkietėjimas gali pasireikšti mitybą papildant naujais pieno produktais, taip pat kai kuriais grūdų produktais (ryžiais, baltų miltų gaminiais). Tokiu atveju batoną ar kvietinius sausainius pakeiskite pilno grūdo duonelėmis, trapučiais, baltus ryžius pakeiskite rudaisiais.

Bananai. Bananai daugelio vaikų mėgstami ir tikrai naudingi, tačiau jų suvartojimą reikėtų riboti, valgyti tik saikingai.

Skysčių trūkumas. Skysčių trūkumas – viena pagrindinių vidurių užkietėjimo priežasčių. Žindomiems kūdikiams, ypač karštomis dienomis, reikia duoti žįsti tiek, kiek jie nori, o vyresniems vaikams reikia siūlyti atsigerti vandens ar skiestų sulčių (tiesa, yra skirtingų nuomonių dėl jų davimo vaikams).

Skaidulų trūkumas. Primaitinamiems vaikams reikėtų duoti daugiau košių, daug ląstelienos turinčių vaisių, daržovių. Vaikai ne itin mėgsta daržoves, bet mažos gudrybės padeda įsiūlyti ir jas. 

Stresas. Vidurių užkietėjimas gali prasidėti ir dėl vaiko patiriamo streso, pavyzdžiui, pakitus gyvenamajai vietai, pradėjus mažylį migdyti atskirame kambaryje, paliekant su aukle, dėl adaptacijos darželyje, esant įtampai, pykčiams namuose.

Ligos. Vidurių užkietėjimas gali signalizuoti ir gerokai rimtesnes ligas, tačiau jos pasitaiko labai gerai. Vidurių užkietėjimas ir kitos virškinimo problemos gali būti susijusios su skydliaukės veiklos sutrikimais, cistine fibroze, Hiršprungo liga, celiakija.

Jeigu kūdikiui užkietėjo viduriai, būtina kreiptis į gydytoją

Suaugusieji dažnai kenčia dėl vidurių užkietėjimo, tačiau retai kreipiasi į gydytojus – šią problemą nesunku išspręsti savarankiškai, tačiau kūdikiui vidurių užkietėjimas gali būti pavojingas.

Jeigu įtariate, kad viduriai užkietėjo naujagimiui iki 4 mėn. amžiaus, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Gydytojas, tikėtina, pasiūlys vaistų arba specialių, vidurius laisvinančių ir tuštinimąsi palengvinančių žvakučių.

Lankydamiesi pas gydytoją pasistenkite pateikti kuo tikslesnę informaciją ir nurodykite:

 • Kada kūdikis tuštinosi paskutinį kartą;
 • Kada prasidėjo problemos;
 • Kuo maitinamas kūdikis;
 • Kokie buvo maitinimo pokyčiai (pavyzdžiui, nutraukėte maitinimą krūtimi ir pradėjote maitinti mišinuku, pradėjote primaitinimą ir pan.);
 • Kokiomis ligomis kūdikis serga ar sirgo;
 • Kokius vaistus kūdikis vartoja ar vartojo;
 • Ar kūdikis patyrė stresą, susidūrė su gyvenimo pokyčiais.

Kaip išvengti kūdikio vidurių užkietėjimo?

Geras pieno mišinukas

Vidurių užkietėjimas dažniau pasitaiko mišinuku maitinamiems kūdikiams. Svarbu žinoti, kad net jei kūdikiui yra vidurių užkietėjimas, mišinuką reikia paruošti tiksliai pagal gamintojo nurodymus, jokiu būdu negalima jo skiesti.

Įsitikinkite, kad mišinukas kokybiškas, tinkamas kūdikio amžiui, jo galiojimo laikas nepasibaigęs. Atkreipkite dėmesį, ar jį ruošiate teisingai, įpilate pakankamai tinkamos temperatūros vandens, gerai išmaišote.

Pasitarkite su gydytoju ir išbandykite kitą mišinuką.

Vanduo arba sultys

Žindomam kūdikiui papildomų skysčių  gali prireikti tik išimtinais atvejais, tačiau pieno mišinuku maitinamam kūdikiui galima duoti atsigerti vandens tarp maitinimų.

Primaitinamam kūdikiui tarp maitinimų taip pat galite pasiūlyti drungno, natūralaus, negazuoto vandens.

Jeigu vaikas vyresnis, vandenį kartą per dieną galite pakeisti atskiestomis (1 dalis sulčių ir 1 dalis vandens) slyvų, kriaušių arba obuolių sultimis. Rinkitės kuo natūralesnes, kuo mažiau cukraus turinčias sultis.

Prisiminkite, kad sulčių vertėtų siūlyti tik esant vidurių užkietėjimui, virškinimo problemų neturinčiam vaikui gerokai daugiau naudos suteikia ne sultys, o vanduo ir švieži vaisiai, daržovės, uogos.

Skaidulų turintis maistas.

Jei kūdikis yra primaitinamas, atsižvelgdami į jo amžių pasiūlykite vaikui daug skaidulų, dar kitaip vadinamų ląsteliena, turinčio maisto: grūdų košių, daržovių ir vaisių (reiktų vengti tik pilvą pučiančių daržovių).

Pirmo spaudimo aliejai.

Tinka alyvuogių, kokoso, linų sėmenų aliejai. Svarbu, kad aliejus būtų kokybiškas, šviežias, pirmo šalto spaudimo. Aliejai yra puiki ir natūrali priemonė padedanti susidoroti su vidurių užkietėjimu.

Pradėkite nuo pusės arbatinio šaukštelio, kurį galite suduoti ir tiesiog, ir įmaišydami, pavyzdžiui, į kūdikio valgomą košelę.

„Dviratuko“ mankšta.

Mankšta padeda ne tik raumenims ir sąnariams, bet ir „išjudina“ žarnyną, tad vidurių užkietėjimas ar kitos virškinimo problemos (pavyzdžiui, ypač skausmingi pilvuko diegliukai) pasireiškia rečiau.

Virškinimo sistemai labai pagelbėja „dviratuko“ mankšta: paguldykite vaiką ant nugaros, suimkite jo kojytes per čiurnas, švelniai sulenkite kelius ir judinkite, lyg vaikas mintų dviratį.

Kamuojant vidurių užkietėjimui šis pratimas gali būti truputį nemalonus, tad nukreipkite vaiko dėmesį rodydama jam juokingas grimasas, šnekindama, dainuodama.

Pratimo metu gali pasišalinti dujos, tai geras ženklas!

Jeigu pratimas kelia vaikui skausmą, jį nedelsiant nutraukite, pakeiskite vaiko pozą.

Gulėjimas ant pilvuko.

Kasdien guldykite vaiką ant pilvuko, jį kalbinkite, žaiskite, palaikykite už rankyčių, rodykite įvairius daiktus. Vaikas judės, stengsis išlaikyti galą, kels rankas, kojas.

Šis pratimas stiprina viso kūno raumenis, gerina koordinaciją, o taip pat suaktyvina žarnyno darbą.

Pilvuko masažas.

Pilvuko masažas gerina virškinimą, sumažina pilvuko dieglius, padeda pasišalinti dujoms.

Paguldykite kūdikį ant nugaros ir masažuokite pilvą švelniais, sukamaisiais judesiais viena kryptimi, aplink bambą.

Pilvuką galite masažuoti vandenyje, kuomet vaikutis guli šiltoje vonelėje (vandens turėtų būti iki krūtinės), tokio masažo metu atsipalaidavęs kūdikis net gali pasituštinti, tad jis tikrai naudingas kamuojant vidurių užkietėjimui.

Susiję straipsniai

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Bronchinė astma vaikui: priežastys, simptomai ir gydymas

Daugumai astma sergančių vaikų pirmieji ligos simptomai pasireiškia sulaukus 5-ojo gimtadienio.

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).

Naujausi komentarai

 1. SigitaVG
  SigitaVG prieš 11 mėn.

  Rutablaz parašė:
  Gal pamenat, kiek laiko uztruko, kol susitvarke? Kada jau per ilgai uztrunka tas uzkietejimas?

  Oi būdavo kad nekakoja savaitę,įdėdavau tą aliejinę žvakutę maždaug gal per vidury savaitės tas visas ,,smagumas" ir žaidimas bandant padaryt bijau pameluot bet iki metų susitvarkė. Jei savaitės gale nepadarydavo ir pilvelis kietas,palietus riesdavosi tada darydavom klizmą. Gydytoja minėjo ,kad negalima piktnaudžiauti bet iš patirties sakau ,kad maistelį (kai jau primaitini) derinant ( virta morka kietina žalia skystina vidurius pvz) galiausiai pradės tuštintis normaliai. Darydavom mankšteles,mindavom dviračius ir galų gale susitvarkė. O šiaip žiūrekit kaip vaikutis daro jei kakutis kietas ,spiriukai net būna kartais (mums taip buvo) tada jau viduriai užkietėję

 2. User has not uploaded an avatar
  Agnnee prieš 9 mėn.

  Sveikos, kūdikiui 7men ir nesitustina jau 2 parą, matau stengėsi paminame dviratuka pamasazuoju pilvuką bet niekas nepadeda. Ką reikia daryti kad ji lengviau pasituštintų?

 3. Bergamote
  Bergamote prieš 9 mėn.

  Agnnee parašė:
  Sveikos, kūdikiui 7men ir nesitustina jau 2 parą, matau stengėsi paminame dviratuka pamasazuoju pilvuką bet niekas nepadeda. Ką reikia daryti kad ji lengviau pasitu…

  As kartais zvakutes naudoju "Lax forte baby".

 4. User has not uploaded an avatar
  ejasikiene prieš 1 mėn.

  Sveikos. Mum dvi savaitės valgom mišinuka karibra prieš tai buvo aptamil. Antra diena neisituština. Piktas,irzlus.

 5. Mergaitele
  Mergaitele prieš 3 sav.

  pas mus taip pat antra diena nesituština raitosi