Ką daryti, jei vaikai keliasi anksti? 10 dažniausių priežasčių ir būdai joms spręsti (321)

Mama glosto galvytę miegančiam vaikui Leka Sergeeva | Shutterstock.com

 Dovilė ŠafranauskėSertifikuota kūdikių ir vaikų miego specialistė, platformos tėvams Mylu.lt autorė

Pamiegok dar! Ar ne tokia mintis atkeliauja stebint su saule bundantį mažylį? Kokios tos pagrindinės priežastys, dėl kurių vaikai keliasi anksti, ir kaip galime padėti vaikams ir sau pamiegoti ilgiau?

Ar tikrai vaikas keliasi per anksti?

Pradėkime nuo to, kas yra anksti. Kūdikių stebėjimai rodo, kad apie 80 % mažylių natūraliai yra vyturiukai ir dieną pradeda tarp 6–8 val. ryte. Tad neretai tai, kas mums atrodo anksti, kūdikiui yra tiesiog natūralus ryto pradžios laikas.

Vaiko miegas

Daugiau skaitykite:

Išeitis – migdyti vaiką vėliau?

„Patarimas, kurį dažnai išgirsite iš aplinkos, – migdyti vaiką vėliau. Deja, kalbant apie kūdikius, šis patarimas nieko vertas, nes didžioji dalis jų keliasi tuo pačiu metu ryte, nepriklausomai nuo to, kada užmigo vakare. Todėl migdydami vėliau tik sumažiname vertingojo nakties miego trukmę ir rizikuojame, jog kūdikis pervargs.“

Daugiau skaitykite:

Kiek nakties miego reikia vaikui?

Kūdikiai ir maži vaikai vidutiniškai turėtų išmiegoti 11–12 val. nakties miego. Tam tikrais periodais, tarkime, prieš dienos miegelio atsisakymą, nakties miego laikinai gali būti mažiau. Tuo pačiu, tikėtis ilgesnio nei 12 val. nakties miego – nelabai realu.

Daugiau skaitykite:

Vaikas ilgai miega dieną?

Kartais gali nutikti, kad ankstyvas pabudimas ryte susijęs su dienos miego kiekiu. Vaikui per parą reikia tam tikro skaičiaus miego valandų. Tad jei dienos metu jis pamiega ilgiau, gali nutikti, kad nakčiai paprasčiausiai nebelieka miego poreikio.

Susidūrę su ankstyva dienos pradžia pirmiausia turime peržvelgti VISĄ mažylio dienotvarkę ir įsitikinti, ar ne per didelis bendras išmiegotų valandų skaičius, ir būtinai laikytis amžiui tinkamų būdravimo laikų. Jei abejojate, ar esama mažylio dienotvarkė atitinka jo poreikius – visada galite pasikonsultuoti su specialistu individualiai!

Daugiau apie laimo ligą skaitykite:

Ar gali būti, kad vaikas pervargsta?

Įdomu ir tai, kad per mažai dienos miego ar per ilgas vakarinis būdravimas taip pat gali lemti ankstyvą pabudimą ryte. Pervargimas stimuliuoja kortizolio (dar vadinamo streso hormonu) išsiskyrimą. Dėl jo pertekliaus mažyliams sunkiau sekasi užmigti, sujungti naktinio miego ciklus, jie dažniau pabunda nakties metu bei negali įmigti paryčiais. Pervargimas – viena dažniausių ankstyvo pabudimo priežasčių!

Jei manote, kad būtent tai gali daryti įtaką ir jūsų mažylio ankstyvam pabudimui – paankstinkite užmigimo nakčiai laiką 20 min. Stebėkite situaciją 4–5 dienas, jei reikia, paankstinkite dar 20 min. Ankstinant ilgesniais intervalais, vaikams kiek sunkiau prisitaikyti, todėl neskubėkite.

Daugiau skaitykite:

Vaiko nemigos priežastis – šaltis arba karštis?

Dar viena tėvus nustebinanti ankstyvo pabudimo priežastis – šaltis. Paryčiais, tarp 4–6 val. ryte, vaikų miegas nėra gilus, todėl bet koks trikdis gali juos išbudinti. Tuo pačiu, paryčiais oro temperatūra būna žemiausia, todėl namuose dažnai tampa laipsniu kitu vėsiau. Patikrinkite anksti pabudusio mažylio nugarytę prie kaklo. Jei vėsu – mažyliui šalta. Išlaikyti šilumą padės miegmaišiai kūdikiams, merino vilnos miego rūbeliai, apklostymas paryčiais.

Panašiai ankstyvas nubudimas gali reikšti ir tai, jog mažyliui karšta. Dažniau sukaista vaikai, miegantys su tėvais vienoje lovoje, tad atkreipkite dėmesį, kad rytui artėjant mažylis nebūtų prisiglaudęs, turėtų daugiau erdvės.

Daugiau skaitykite:

Vaiko nemigos priežastis – šviesa?

Kai kurie mažyliai itin jautrūs šviesai. Net ir mažiausias šviesos plyšelis gali signalizuoti biologiniam laikrodžiui, kad jau rytas! Negana to, šviesiame kambaryje dar apsnūdusio vaiko dėmesį patraukia įvairūs žaislai, daiktai, o tai neretai tampa priežastimi rytą pradėti anksčiau.

Tamsus kambarys tikrai padidina tikimybę pratęsti ryto miegą. Beje, užklijuokite ir įvairias lempeles, kurios mirksi kūdikio kameroje, drėkintuve ar kituose įrenginiuose.

Daugiau skaitykite:

Vaiko nemigos priežastis – bloga savijauta?

Dygstantys dantukai, alergijos, pilvo pūtimas ar kiti nemalonūs pojūčiai paryčiais juntami labiausiai. Taip yra dėl negilaus miego atkarpos. Kūdikį gali lengvai išbudinti nesmagumas kūne, o užmigti bus sunku, nes jau nebėra pakankamo miego slėgio. Neretai tokiais atvejais mažyliai pabunda blogos nuotaikos, nes miego jiems akivaizdžiai pritrūksta.

Daugiau skaitykite:

Koks geriausias užmigimo būdas vaikui?

Kaip ir kalbėjome, paryčiais miegas negilus, pabudus sunkiau užmigti dėl miego slėgio stokos. Todėl vaikams, kurie užmigdomi aktyviai padedant, kartais tiesiog nebepavyksta sujungti paskutiniųjų nakties miego ciklų. Tuomet verta apsvarstyti, gal jau laikas mokytis užmigti savarankiškai.

Savarankiškas užmigimas neturi nieko bendro su tėvus gąsdinančiais metodais, kai vaikas paliekamas vienas išsiverkti. Pamirškite tai. To galima išmokyti pamažu, visuomet būnant šalia ir palaikant savo mažylį. Kuo savarankiškiau vaikas užmiega nakčiai bei pabudęs tarp miego ciklų, tuo lengviau jam sekasi sujungti miego ciklus ryte ir išmiegoti ilgiau.

Daugiau skaitykite:

Reikia formuoti vaiko miegojimo įpročius?

Dėl vienos ar kitos priežasties rytą pradėjus anksti, ilgainiui gali susiformuoti įprotis keltis tam tikru metu. Panašiai kaip ir mums, kai pabundame įprastu laiku net ir savaitgaliais. Visgi, net ir tokį įprotį galima pakeisti, tik prireiks kantrybės ir nuoseklumo.

Jei visos kitos priežastys atmestos, išmėginkite „vėluojantį rytą“. Jei mažylis pabudo per anksti (prisiminkime, kad vaikų pasaulyje anksti yra laikoma iki 6 val.), nedekite šviesos, kalbėkite tyliai ir nepradėkite ryto bent 15–20 min. arba ilgiau, jei mažylis neprieštarauja.

Praėjus šiam laikui, džiaugsmingai ir aktyviai pradėkite dieną, įsileiskite kuo daugiau dienos šviesos ar įjunkite apšvietimą, taip signalizuodami, jog būtent dabar prasidėjo aktyvus metas. Kas keletą dienų ryto pradžios laiką vėlinkite 10–15 min., kol nukeliausite iki norimo rytinio pabudimo laiko. Tokiu būdu pamažu pakeisite atsiradusį ankstyvo kėlimosi įprotį.

Daugiau skaitykite:

Išmėginote viską, kad sureguliuotumėte vaiko miegą?

Deja, kartais turime priimti faktą, kad mūsų vaikas keliasi anksčiau, nei norėtume, ir mes nežinome kodėl. Kartais tai gali būti kelių veiksnių kombinacija, kartais – tiesiog toks periodas mažylio gyvenime. Kuomet negalime pakeisti fakto, pergalvokime savo požiūrį į tai. Gal galime anksčiau eiti miegoti vakare? Galbūt rasti poilsio minutę dieną? Svarbiausia – priminti sau, kad taip TIKRAI nebus visada ir tiesiog pasidžiaugti kylančia saule.

Pasitarkite!

Apie kūdikių ir vaikų miegą Dovilė parengusi net 4 skirtingus seminarus, kuriuose pasakoja apie saugų naujagimių miegą, kaip švelniai mokyti mažylius savarankiško miego ar kaip planuoti individualų kūdikių būdravimo ir miego ritmą. Visus seminarus rasite skiltyje Video seminarai.

Jei norisi individualaus žvilgsnio ir unikalaus sprendimo būtent Jūsų šeimai – kreipkitės individualiai konsultacijai.

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. Smilga.E prieš 10 mėn.

  migg parašė:
  2,5 metų vaikas - jau virš 2 savaičių kaip praktiškai nemiega naktį. Atsikelia naktį ir jam neišeina užmigti vėl (tarsi nori miegot, jau trukčioja, bet paima ir aps…

  Mums pasitaikydavo ir kartais uzsitesdavo tokie periodai bemiegiai. Visiems trims vaikams. Tai praeina, reikia tik kantrybes islaukt. Galima stipresnes arbatos metu, ramuneliu ar kitu raminamuju vakare duoti gerti. Manau tai praeis ir dar ateityje bus ju, su tuo reiks gyvent. Cia priezastis tai sapnai, tai augimas, tai karsciai, neiprasta aplinka, psichinio vystymosi suolis buna. Aisku, jei labai jau neramu, tada galima konsultuotis, bet ar to tikrai reikia-sunku atsakyti.

 2. User has not uploaded an avatar
  Netipiška prieš 10 mėn.

  migg parašė:
  2,5 metų vaikas - jau virš 2 savaičių kaip praktiškai nemiega naktį. Atsikelia naktį ir jam neišeina užmigti vėl (tarsi nori miegot, jau trukčioja, bet paima ir aps…

  Man tai atrodo, kad šiais laikais momoms labai kantrybės trūksta Jei kas "ne pagal knygą", tuoj pas gydytojus ir vaistais šerti. Mano dukrai periodai, kai nemiega naktimis, tęsiasi mėnesiais. Kol kas net minčių nebuvo nei pas neurologus vesti, nei sirupais girdyti. Beje, jei vaikas pamiega dieną, tai realiai viskas jam gerai, tiek, kad tėvams sunkiau atlaikyti tokį režimą.

 3. migg
  migg prieš 10 mėn.

  Na, tikrai turiu kantrybės kas liečia vaiko auginimą... Tiesiog miego problemos yra tokios neaiškios, ar kenkia vaikui tas nemiegojimas, ar nekenkia. Ypač kai nebuvo ilgai nei vienos normalios nakties, ir matai pas jį vis juodesnius paakius. Pas gydytojus nueiti ir pasiklausti juk neskauda. Pati turiu nemigą, tai gaila vaiko. Bet kai ir sakot, matyt psichologiniai šuoliai bus, ir pakalbėjimas forume čia kažkiek nuramino.

 4. Rolė
  Rolė prieš 10 mėn.

  migg parašė:
  Na, tikrai turiu kantrybės kas liečia vaiko auginimą... Tiesiog miego problemos yra tokios neaiškios, ar kenkia vaikui tas nemiegojimas, ar nekenkia. Ypač kai nebuv…

  Eikit būtinai. Geriau be reikalo - nei per vėlai. Tegul patikrina, pasikonsultuosit, gal ką pasiūlys.
  Mamos širdis gi jaučia - man irgi būtų neramu kad vaikas nepailsi... Nebent dieną ilgai miega ir tą paros normą sukaupia? Juk tokiems reikia bent 10h. poilsio per parą.

 5. Cherri
  Cherri prieš 6 mėn.

  Labas grizau i tema viakui jau per 3 metus, pasitaiko nubudimu bet jau kai serga labiau, tad padejo tik laikas :))