Vyresnėlio pavydas jaunesniajam: ką daryti? (86)

vyresnio vaiko pavydas dėl jaunesnio

Būna taip, kad tėvai tinkamai paruošia vaiką šeimos pagausėjimui, šis džiaugsmingai jo laukia, tačiau mažyliui gimus viskas apsiverčia aukštyn kojomis: vyresnėlis norėtų „gražinti sesutę (broliuką) atgal“ – kad tik viskas būtų po senovei.

Tai visiškai normalu. Mažam vaikui sunku įsivaizduoti, kaip pasikeis jo gyvenimas, ir tik naujagimiui gimus jis suvokia „situacijos rimtumą“: jis jau nebėra visatos centras, dėmesiu reikia dalintis su nauju šeimos nariu, kuris didžiąją laiko dalį miega, valgo arba verkia. O juk vaikas greičiausiai įsivaizdavo, kad galų gale turės žaidimų partnerį! Žodžiu, smagumo kur kas mažiau, nei jis tikėjosi.

Kaip pasikeičia vaiko elgesys gimus broliukui ar sesutei?

Tokiomis aplinkybėmis pavydas, pykčio priepuoliai ir pasikeitęs vyresnėlio elgesys yra visiškai suprantami.

Be to, nenustebkite, jei vaikas ims guguoti arba reikalaus buteliuko vietoje įprasto maisto: matydamas, kad kūdikiui tėvai skiria daugiau dėmesio nei jam, vaikas mėgdžiodamas kūdikio elgesį gali bandyti siekti dėmesio.

Pasistenkite itin nesureikšminti tokio elgesio ir švelniai, su humoru, paaiškinkite vaikui, kad jis yra jau didelis ir paraginkite elgtis atitinkamai.

Ką daryti, jei vyresnis vaikas pavyduliauja kūdikiui?

Pirma, privalote išmokyti vaiką tinkamai elgtis su naujagimiu ir taip užtikrinti jo saugumą. Antra, kreipkite dėmesį į savo elgesį: vaikui pavydas kyla ne dėl naujagimio, o dėl netinkamo tėvų elgesio.

Štai keletas patarimų, kaip turėtų elgtis tėvai, kad nemalonių emocijų vyresnėlis patirtų kuo mažiau:

 • Įtraukite vaiką į naujagimio priežiūrą. Paprašykite vyresnėlio pagalbos – atnešti sauskelnes arba priminti, kad laikas maitinti mažylį – tai leis vyresnėliui jausti svarbiu ir reikalingu. Pagirkite, jei vaikas savo iniciatyva pasirūpina kūdikiu – pavyzdžiui, jei praneša jums, kad mažylio sauskelnės šlapios.
 • Neverskite vaiko rūpintis kūdikiu. Paliepimai iššaukia vaiko priešiškumą – daug veiksmingiau paskatinti vaiką bendradarbiauti. Užuot paliepusi vaikui „Paduok man sauskelnes“, verčiau pasakykite vaikui, kad be jo pagalbos niekaip neišsiversite: „Ar galėtum man pagelbėti? – [Taip!] – Turiu pakeisti sauskelnes, labai pagelbėtum, jei jas paduotum – mano rankos dabar užimtos“.
 • Skirkite laiko tik vyresnėliui. Bent keletą valandų per savaitę skirkite užsiėmimams, kuriuose dalyvausite tik jūs ir vyresnysis vaikas. Tą patį turėtų daryti ir tėtis. Pavyzdžiui, eikite pažaisti kamuoliu, pasivažinėti dviračiu arba išsiruoškite į kavinę ar kiną. Tai bus jo vieno vienintelio valandėlė!
 • Sumaniai dėliokite prioritetus. Jei vienu metu pradėjo verkti abu vaikai, pirmiausia skirkite dėmesį vyresnėliui (žinoma, jei tik naujagimiui negresia pavojus). Pavyzdžiui, paimkite vyresnėlį ant rankų, ir abu kartu eikite pasižiūrėti, kas nutiko leliukui. Taip vaikas nesijaus antrarūšis, be to, taip nukreipsite dėmesį nuo ašaras sukėlusių problemų ir vaikas greičiau nurims. Taip pat galite paskaityti knygelę tuo metu, kai maitinate mažylį (paprašyk vyresnėlio parinkti knygelę).
 • Kreipkite dėmesį į tai, ką ir kaip kalbate. Jei negalite pasirūpinti vyresniu vaiku dėl to, kad esate užsiėmę su mažyliu, niekada to nepabrėžkite. Pavyzdžiui, nesakykite „Dabar į lauką eiti negalime, nes broliukas miega“. Verčiau sakykite: „Į lauką eisime po valandos, kai susitvarkysime“. Taip vaikui neatrodys, kad dėl visų jo „nelaimių“ yra kaltas naujasis šeimos narys.
 • Pagirkite už rūpestį mažyliu. Jei vaikas padeda rūpintis kūdikiu, būtinai pasakykite, kad jums būtų žymiai sunkiau be jo pagalbos. Tai galite papasakoti ir kitiems žmonėms. „Kalbėdama“ su kūdikiu papasakokite jam, kokį šaunų broliuką ar sesutę jis turi. Tokį komplimentą „netyčia“ nugirdęs vyresnėlis bus labai pamalonintas ir jausis reikšmingas.

Jei jaučiate, kad vyresnėlis nėra patenkintas pokyčiais šeimoje, kalbėkitės su juo kaip su suaugusiu. Užduokite jam tikslinius klausimus: Kas būtent jam nėra priimtina? Ko vaikas norėtų? Kaip Jūs visi kartu galite pakeisti situaciją, kad jis jaustųsi geriau? Taip vaikas supras, kad jis ir jo jausmai jums rūpi. Be to, toks kalbėjimasis padeda vaikui aiškiau suvokti savo jausmus ir suvaldyti emocijas.
 

Susiję straipsniai

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Alkoholio vartojimas prie vaikų: ką reikėtų žinoti?

Nemažai tėvų domisi, ar pagal įstatymus prie vaikų galima vartoti alkoholį ir ar už tai negrės jokios sankcijos.

Kaip pagerinti santykius su vaiku? 5 aktualūs tėvystės konsultantų patarimai

Jei domitės sąmoninga tėvyste, esate teisingame kelyje ir dėl savo vaikų darote daugiau nei standartiniai tėvai.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  Net keista pasidare pries koky menesy pasiskaiciau sy foruma apie vyresneliu slapinimasi ir ka ant rytojaus maniske pripisioja poto ir rimciau pradejo daryt...gerai kad buvau paskaicius o tai buciau prisigalvojus visokiu ligu ir pan

 2. Marija40
  Marija40 prieš 5 m.

  Tarp manųjų vaikų skirtumas15 metų ir 19 metų bus gimdysiu spali o mergina jau dabar elgęsi taip kaip jai dėmesio trukumas

 3. User has not uploaded an avatar
  ingakr prieš 2 m.

  O ką daryti jei jaunėlė ( du metukai) pavydi visko vyresnelei (12 metu)? Net pavalgyti vyresnė negali, nes mažylė atima bevalgant.

 4. Ingka
  Ingka prieš 2 m.

  ingakr parašė:
  O ką daryti jei jaunėlė ( du metukai) pavydi visko vyresnelei (12 metu)? Net pavalgyti vyresnė negali, nes mažylė atima bevalgant.

  Aiškinti, aiškinti ir dar kartą aiškinti. Nebijoti ašarų. Jei nesikišit, tuoj ir pati negalėsit vyresneles apkabinti..
  Maziukas manęs vyresneliui pavyduliauja. Pasisodinu abu šalia savęs ir sakau mažajam kad mama abiejų. Stabdau mažojo znaibymus, spardymus ir kandziojimus. Turi suprasti, kad tokiomis priemonėmis nieko nepasieks.

 5. User has not uploaded an avatar
  ingakr prieš 2 m.

  Ingka parašė:
  Aiškinti, aiškinti ir dar kartą aiškinti. Nebijoti ašarų. Jei nesikišit, tuoj ir pati negalėsit vyresneles apkabinti..

  Kalbam ir mes, bet atrodo kuo daugiau sakai kad taip negalima tuo daugiau taip daro. Atrodo klauso supranta, bet apsisuka ir vėl tas pats. Būna juokai ima, kaip vyresnė sesė paima net siuksle išmesti, o mažoji pradeda ją mušti, kad atiduotų siuksle jai. Būna ir plaukus pesa ir muša, ir znybia, ir kanda. Vyresnelei juokinga, nors aš prašau jos drausmingi sesę bet su rimta veido išraiška tada klausys ir jos, bet tai taip neišeina. Na, lauksim kol išaugs.