Ką daryti, kad vaikas suvalgytų daugiau daržovių?

Daržovės yra svarbus vitaminų, mineralų ir geram virškinimo sistemos darbui būtinos ląstelienos šaltinis, todėl jas reikia valgyti! Ir daug! O kaip prie jų pripratinti vaikus, kurie mieliau maitintųsi vien cukrumi ir makaronais?

Labai svarbu nuo pat mažumės vaikus supažindinti su įvairiomis daržovėmis, pasakoti apie jų naudą ir reikšmingą vietą mūsų mityboje, o jeigu vaikas kategoriškai atsisako jas valgyti galima šiek tiek pagudrauti.

Daržovės nėra bausmė. Norėdami gero savo vaikams tėvai kartais nė nepastebi, kaip daržoves (o kartais ir valgymą plačiąja prasme) paverčia bausme. Prievartinis reikalavimas valgyti daržoves arba derybos su vaiku („suvalgyk visas salotas ir galėsi žaisti kompiuteriu“ arba „desertą gausi tik, jeigu pabaigsi daržovių troškinį“) dažniausiai turi neigiamų rezultatų.

Visų nuotaika yra sugadinta, vaikas atsikanda gabaliuko agurko ir stumdo daržoves lėkštėje, laukdamas kol mamai trūks kantrybė ir jis bus atleistas nuo šios kankynės... Arba sukemša viską, kad tik greičiau gautų išsiderėtą galimybę dumti prie kompiuterio ar pasimėgauti ledais.

Tokios situacijos kuria neigiamą asociaciją, kuomet daržovės yra siejamos su bausme arba jos niekada nėra valgomos „nemokamai“, t.y. vaikas jas sutinka valgyti tik jeigu už tai kažką gauna. Savaime suprantama, kad tai nepakloja sveikos mitybos pamatų ir tokių situacijų reikėtų vengti, o daržoves skatinti valgyti pozityviau.

Įvairovė ir mokėjimas pasiūlyti. Kiekvieno valgymo metu patiekite po nedidelį kiekį, bet įvairių daržovių ir pasiūlykite vaikui pačiam išsirinkti, ko jis nori. Savarankiškumo siekiantys vaikai dažnai apsidžiaugia galimybe patys priimti sprendimą ir pasirinkti, ką valgyti.

Jeigu vaikas delsia, pasiūlykite jam rinktis iš dviejų („norėsi morkų ar brokolių?“, „ką renkiesi agurką ar pomidorą?“) arba daržovių valgymą paverskite pamokėle ir paprašykite garsiai skaičiuojant suvalgyti keturis morkų kubelius ir du agurko griežinėlius. Tereikia tik truputį „užkalbėti dantį“ ir vaikas nė nepajus, kaip su šypsena suvalgys jau trečią pomidoriuką.

Visuose patiekaluose „paslėptos“ daržovės. Pasitelkus šiek kūrybingumo ir daržoves galima sėkmingai „paslėpti“ beveik kiekviename patiekale. Pavyzdžiui, į kotletams ar maltinukams skirtą faršą, bulvinių blynų ar kugelio masę, makaronams skirtą padažą įmaišykite smulkia tarka sutarkuotų cukinijų, moliūgų, patisonų, morkų, labai smulkiai sukapotų kalafiorų, brokolių, kopūstų, nepamirškite saujos ypač naudingų prieskoninių žolelių.

Į sriubas, troškinius, apkepus įdėkite papildomą saują įvairių daržovių. Pavyzdžiui, moliūgo, cukinijos ar saldžiosios paprikos kubeliai tikrai nepagadins įprastai tik su morkomis ir mėsa ruošiamo plovo, patroškintas daržoves galima sumaišyti su bet kuriomis virtomis kruopomis, o prie mėsos tiekiamą bulvių košę galite trinti ne vien iš bulvių, bet ir pridėti truputį virtų batatų, morkų, pastarnokų, brokolių...

Paieškokite „įprastų“ patiekalų vegetariškų, veganiškų ar tiesiog sveikuoliškų alternatyvų. Ar žinojote, kad miltinį picos padą galima pakeisti pagrindu iš sutrintų kalafiorų, o saldų šokoladinį keksą pavyksta iškepti iš cukinijų ar burokėlių?

Trinti kokteiliai su daržovėmis. Vien iš daržovių suplaktas, gaivus, tačiau nesaldus kokteilis vaikui tikriausiai nepatiks, tačiau truputį daržovių galite įmaišyti į vaisinius kokteilius. Vaikai mėgsta vaisinius, saldžius kokteilius, suplaktus iš bananų, įvairių uogų, pieno ar jogurto. Galite į juos pridėti ir saują špinatų, lapinių kopūstų, avokado ar truputį žalios cukinijos. Vaisiniuose kokteiliuose galima „paslėpti“ ir nedidelį kiekį garuose virtų saldžiųjų bulvių, brokolių, kalafiorų, moliūgų...

Daržovių lazdelės. Kai kurie vaikai įtariai žiūri į sumaišytus ir sutrintus produktus, todėl aukščiau aprašyti daržovių „slapstymo“ būdai tinka ne visuomet. Tačiau dauguma vaikų mėgsta valgyti pirštukais ir mielai skanauja įvairių daržovių lazdeles. Morkas, salierus, papriką, agurkus supjaustykite lazdelėmis ir patiekite su mirkymui tinkamais, sveikuoliškais padažais (pavyzdžiui, graikišku jogurtu, riešutų sviestu). Krakmolingas, tvirtas daržoves galite iškepti orkaitėje ir patiekti taip, kaip įprastas bulvytes fri. Tam puikiai tiks morkos, pastarnokai, batatai, burokėliai.

Rankute pasiekiamos daržovės. Augantys vaikai siekia savarankiškumo ir labai nori patys priimti sprendimus. Be to, manoma, kad vaikai geba puikiai jausti alkį, intuityviai žino, ko „reikalauja“ jų organizmas, tėvams tereikia suteikti jiems galimybę rinktis iš šviežių, sveikų ir naudingų produktų įvairovės. Vaikui pasiekiamoje vietoje laikykite vaisių ir daržovių dubenį arba iš anksto paruoškite užkandžių su daržovėmis, kuriuos vaikas galėtų bet kada pasiimti (pavyzdžiui, į nedidelį dubenėlį įdėkite šaukštą jogurtinio padažo ir kelias daržovių lazdeles, jį laikykite šaldytuve, vaikui pasiekiamoje vietoje).

Dalyvavimas gaminimo procese. Universali taisyklė padedanti pagerinti tiek nevalgiuko, tiek ir daržovių ar kitų produktų atsisakančio vaiko apetitą yra įtraukimas į procesą. Pakvieskite vaiką dalyvauti kassavaitinio meniu sudaryme, drauge keliaukite į parduotuvę, o vėliau kartu gaminkite. Tai naudinga visapusiškai, nes vaikas pažins maisto produktus (nustebtumėte, kiek vaikų neatskiria agurko nuo cukinijos), išmoks gaminti, džiaugsis ir jaus pasididžiavimą, kuomet jo ruoštais patiekalais gardžiuosis visa šeima bei tikrai norės prie jų prisijungti!


Sektinas pavyzdys. Naivu tikėtis, kad užkąsti įsigeidęs vaikas į jogurtą mirkys agurką, jeigu tėvai užkandžiui renkasi ledus ar bulvių traškučius... Parodykite gerą pavyzdį ir prisikraukite pusę lėkštės daržovių, užkandžiui rinkitės daržovių lazdeles su įvairiais padažais ar priedais mirkymui, o vietoje dar vieno sausainio suvalgykite prinokusį pomidorą.

 

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.