Ką daryti praleidus profilaktinį skiepijimą pagal vaikų skiepų kalendorių? (1)

Kūdikis skiepijamas profilaktiniais skiepais New Africa | Shutterstock.com

Ką daryti, jeigu praleidote profilaktinį skiepijimą pagal skiepų kalendorių?

Kas yra profilaktinis vaikų skiepų kalendorius?

Profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorius yra skiepijimų, rekomenduojamų vaikams nuo gimimo iki 15-16 m. amžiaus, planas.

Profilaktinių skiepijimų kalendorius yra sudarytas, atsižvelgus į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), kitų Europos Sąjungos šalių patirtį, vaikų profilaktinių skiepijimų tęstinumą ir užkrečiamųjų ligų epidemiologinę situaciją Lietuvoje.

Šiame kalendoriuje įrašyti skiepai yra nemokami, t.y. vaikai jais skiepijami valstybės lėšomis.

Profilaktinių skiepijimų kalendorių su nuorodomis į detalesnius skiepų aprašymus rasite:

Kodėl svarbu laikytis skiepijimo plano?

Vaikų skiepų kalendorius ir konkrečių skiepų skiepijimo schemos yra sudaromos vadovaujantis vakcinų aprašais, įvertinus didžiausią užsikrėtimo bei sunkios ligos eigos, šalutinių poveikių riziką viename ar kitame amžiaus tarpsnyje, epidemiologinę situaciją ir kt., t.y. siekiant didžiausio skiepų efektyvumo.

Nerekomenduojama atidėti skiepų arba nutraukti skiepijimų, nes tai siejama su užkrečiamųjų ligų protrūkiais, kurie labai pavojingi tiek nepaskiepytam/ netinkamai paskiepytam žmogui, tiek kitiems, pažeidžiamiems visuomenės nariams (pavyzdžiui, naujagimiams ir kūdikiams, kurie didžiąją dalį vakcinų gauna tik nuo 2 mėn. amžiaus).

Kai kurių skiepų ilgam atidėti negalima arba nerekomenduojama. Pavyzdžiui, skiepai nuo rotavirusinės infekcijos gali būti atliekami tik iki 32 savaičių amžiaus, vyresnių vaikų jais skiepyti negalima.

Žmogaus papilomos viruso infekcijos (vadinamaisiais skiepais nuo gimdos kaklelio vėžio) vakcina rekomenduojama skiepyti mergaites nuo 11 metų, jeigu skiepijama vyresniame nei 15 metų amžiuje, pakankamam imunitetui susidaryti reikalingos ne dvi, bet trys vakcinos dozės.

Ką daryti praleidus skiepijimą ar skiepijimui nutrūkus?

Didžioji dalis skiepijimo schemų yra pakankamai lanksčios ir skiepus, esant reikalui (pavyzdžiui, jeigu vaikas peršalo, karščiuoja) galima trumpam atidėti.

Jeigu skiepai buvo atidėti ilgesniam laikui, skiepijimas nutrūko, remiantis profilaktinių vaikų skiepijimų kalendoriumi „susikaupė“ keli praleisti skiepai, reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Gydytojas, atsižvelgęs į konkrečią situaciją, sudarys naują, individualų skiepijimų kalendorių.

Susiję straipsniai

Infekcinė mononukleozė (Epšteino-Baro virusinė infekcija)

Mononukleozė – ūmi liga, kuria dažniausiai serga jaunimas ir vaikai. Ligos protrūkių daugiausia pasitaiko rudenį ir žiemą.

Niežai: kaip atpažinti ir gydyti?

Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  b-l-o-n-d1 parašė:
  Kodėl sudėties skiepų nerašot? Aliuminis ,gyvsidabris ir t.t kiek vaikų suluošintų. Nuo šitų nuodų.

  O skaitet pavadinima straipsnio? Tai straipsnis ne apie tai kas yra skiepai ir ne apie tai ar skiepyti ar ne. Tai prie ko cia sudetis? Jus neskiepyjar tai ir neskaitot, nes jums kalendorius neaktualus. Straipsnis skirtas jau skiepyjantiems.

  Kas dar tik domisi skiepu sudetimi eina sudetis skaityti ten kur info apie tai, o ne apie skiepu kalendoriu.