Ką laikyti pirmuoju vaiko žodžiu? (23)

Pirmas kūdikio žodis

Ištisus mėnesius atsitiktinai veblendamas garsus ir skiemenis, judviejų mažylis neturi nieko konkretaus omeny – jam tai tik balso ir tarties eksperimentai ir vargu bau ar juos galima laikyti žodžiais. Tačiau, artėjant pirmajam gimtadieniui, kūdikis mokosi susieti tariamus garsus su daiktais, kuriuos jie reiškia. Tikrą pirmą žodį kūdikis paprastai ištaria tarp 11-16 mėnesių (berniukai tai padaro šiek tiek vėliau nei mergaitės).

Koks žodis paprastai būna pirmas? Na, tikrai ne „pasikiškiakopūsteliaudamas“. Artikuliuojant sudėtingus garsus dalyvauja ne tik kvėpavimo takai ir burna, bet ir liežuvis, gomurys, dantys ir kiti kalbos padargai, kurių padėtis ir veiksmus reikia koordinuoti. Taigi pirmieji žodžiai, kuriuos ištars tavo mažylis, tikriausiai bus sudaryti iš tokių garsų, kurie reikalauja paprastesnės koordinacijos. Pavyzdžiui, „mama“ tariamas tik lūpomis, o norint ištarti „tėtė“ liežuvis turi liesti dantis, todėl šis žodis paprastai ištariamas vėliau. Kokie bus pirmieji žodžiai lemia ir tai, kokius žodžius mažylis girdi dažniausiai.

Tad kaip suprasti, ar tai atsitiktinis garsų rinkinys, ar žodis (garsų sąskambis su prasme)? Atsakyti į šį klausima nėra taip jau paprasta. Jei mažylis rodo į mamą ir sako „mama“, galite būti beveik tikri, kad tai tikras žodis. Bet kartais tai gali ir nebūti taip akivaizdu, nes tarties įgūdžiai dar gali būti nepakankami ir mažylio žodis gali būti sunkiai suprantamas, nors jis pats puikiai žino jo prasmę. Tad ar ištartas žodis yra tikras pirmasis žodis, tėveliai turėtų nuspręsti patys.

Susiję straipsniai

Vaiko mokymasis kalbėti: viskas, ką reikia žinoti

Yra du dalykai, kurių labiausiai laukia visi naujai iškepti tėvai: vaiko pirmasis žingsnis ir vaiko pirmasis žodis.

Vaikas kalba dviem kalbomis: naudinga ar žalinga?

Šiais laikais nebestebina nei dvikalbės šeimos, nei dvikalbiai vaikai. Gyvenimas yra dinamiškas: mes daug keliaujame, bendraujame.

Artikuliacinė mankštelė pradedantiems kalbėti vaikams

Artikuliacinės mankštos yra skirtos tobulinti kalbinę motoriką – judesius, reikalingus sklandžiam ir raiškiam kalbėjimui.

Naujausi komentarai

 1. Myleta prieš 3 m.

  O normalu kad vaikutis 1.10men nepasako nei vieno zodzio? Tik tauška savo kalba .

 2. Pumpurelius
  Pumpurelius prieš 3 m.

  Myleta parašė:
  O normalu kad vaikutis 1.10men nepasako nei vieno zodzio? Tik tauška savo kalba .

  Mano pazystamos mergaitei 2m4men ir visiskai nepasako nieko tik savo,, vokiska“ kalba varo...

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  Myleta parašė:
  O normalu kad vaikutis 1.10men nepasako nei vieno zodzio? Tik tauška savo kalba .

  Normalu, ypac berniukams...

 4. Myleta prieš 3 m.

  @Merida@ parašė:
  Normalu, ypac berniukams...

  O mano bachurelis. Supranta viska. Paduoda atnesa. Ka besakai ta padaro. Nu kalbet nieko nei mama 🙈

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  Myleta parašė:
  O mano bachurelis. Supranta viska. Paduoda atnesa. Ka besakai ta padaro. Nu kalbet nieko nei mama 🙈

  Ziuriu kai kurias mama supykde tai, jog jos nezino, kad berniuku raida gerokai atsilieka nuo mergaiciu... iki dvieju metu net kai kuriais aspektais... ;)

  Jeigu neramu, galit prasyt vizito pas neurologa... bet as dar asmeniskai lukterciau bent metus, jeigu nematyciau kazkokiu kitu nerima kelianciu dalyku... gai but ir vaiko liezuvis tinginiukas, tada po neurologo gales ir pas logopeda apsilankyti...