Ką laikyti pirmuoju vaiko žodžiu? (13)

Pirmas kūdikio žodis

Ištisus mėnesius atsitiktinai veblendamas garsus ir skiemenis, judviejų mažylis neturi nieko konkretaus omeny – jam tai tik balso ir tarties eksperimentai ir vargu bau ar juos galima laikyti žodžiais. Tačiau, artėjant pirmajam gimtadieniui, kūdikis mokosi susieti tariamus garsus su daiktais, kuriuos jie reiškia. Tikrą pirmą žodį kūdikis paprastai ištaria tarp 11-16 mėnesių (berniukai tai padaro šiek tiek vėliau nei mergaitės).

Koks žodis paprastai būna pirmas? Na, tikrai ne „pasikiškiakopūsteliaudamas“. Artikuliuojant sudėtingus garsus dalyvauja ne tik kvėpavimo takai ir burna, bet ir liežuvis, gomurys, dantys ir kiti kalbos padargai, kurių padėtis ir veiksmus reikia koordinuoti. Taigi pirmieji žodžiai, kuriuos ištars tavo mažylis, tikriausiai bus sudaryti iš tokių garsų, kurie reikalauja paprastesnės koordinacijos. Pavyzdžiui, „mama“ tariamas tik lūpomis, o norint ištarti „tėtė“ liežuvis turi liesti dantis, todėl šis žodis paprastai ištariamas vėliau. Kokie bus pirmieji žodžiai lemia ir tai, kokius žodžius mažylis girdi dažniausiai.

Tad kaip suprasti, ar tai atsitiktinis garsų rinkinys, ar žodis (garsų sąskambis su prasme)? Atsakyti į šį klausima nėra taip jau paprasta. Jei mažylis rodo į mamą ir sako „mama“, galite būti beveik tikri, kad tai tikras žodis. Bet kartais tai gali ir nebūti taip akivaizdu, nes tarties įgūdžiai dar gali būti nepakankami ir mažylio žodis gali būti sunkiai suprantamas, nors jis pats puikiai žino jo prasmę. Tad ar ištartas žodis yra tikras pirmasis žodis, tėveliai turėtų nuspręsti patys.

1. angel22
    angel22 prieš 2 m.

Musu pirmi zodeliai ( kati, kaka arba tete ;) ) mama pasakom kai verkiam dar daznai bambamba sako arba ba-ba

2. nilnyhug
    nilnyhug prieš 1 m.

Maniškė dabar jau 11mėn. Mane vadina vardu (Ada) o tėvelis tai dadady. O daugiau tai visokį atsitiktiniai garsai

3. PeČius
    PeČius prieš 2 mėn.

20 mėn. Mane vadina “teti“, tėtį taip pat.

Pirmi žodžiai buvo “Oh dear“ iš panašaus amžiaus pusbrolio nugirstas.

4. Myleta prieš 2 mėn.

10 menesiu kaip užsuktas dėde dėde.. 😂

5. To_the_Moon
    To_the_Moon prieš 2 mėn.