Ką laikyti pirmuoju vaiko žodžiu? (16)

Pirmas kūdikio žodis

Ištisus mėnesius atsitiktinai veblendamas garsus ir skiemenis, judviejų mažylis neturi nieko konkretaus omeny – jam tai tik balso ir tarties eksperimentai ir vargu bau ar juos galima laikyti žodžiais. Tačiau, artėjant pirmajam gimtadieniui, kūdikis mokosi susieti tariamus garsus su daiktais, kuriuos jie reiškia. Tikrą pirmą žodį kūdikis paprastai ištaria tarp 11-16 mėnesių (berniukai tai padaro šiek tiek vėliau nei mergaitės).

Koks žodis paprastai būna pirmas? Na, tikrai ne „pasikiškiakopūsteliaudamas“. Artikuliuojant sudėtingus garsus dalyvauja ne tik kvėpavimo takai ir burna, bet ir liežuvis, gomurys, dantys ir kiti kalbos padargai, kurių padėtis ir veiksmus reikia koordinuoti. Taigi pirmieji žodžiai, kuriuos ištars tavo mažylis, tikriausiai bus sudaryti iš tokių garsų, kurie reikalauja paprastesnės koordinacijos. Pavyzdžiui, „mama“ tariamas tik lūpomis, o norint ištarti „tėtė“ liežuvis turi liesti dantis, todėl šis žodis paprastai ištariamas vėliau. Kokie bus pirmieji žodžiai lemia ir tai, kokius žodžius mažylis girdi dažniausiai.

Tad kaip suprasti, ar tai atsitiktinis garsų rinkinys, ar žodis (garsų sąskambis su prasme)? Atsakyti į šį klausima nėra taip jau paprasta. Jei mažylis rodo į mamą ir sako „mama“, galite būti beveik tikri, kad tai tikras žodis. Bet kartais tai gali ir nebūti taip akivaizdu, nes tarties įgūdžiai dar gali būti nepakankami ir mažylio žodis gali būti sunkiai suprantamas, nors jis pats puikiai žino jo prasmę. Tad ar ištartas žodis yra tikras pirmasis žodis, tėveliai turėtų nuspręsti patys.

Naujausi komentarai

 1. Myleta prieš 10 mėn.

  10 menesiu kaip užsuktas dėde dėde.. 😂

 2. To_the_Moon
  To_the_Moon prieš 10 mėn.

  Mazdaug 1metuku pirmasis tikras zodis buvo “mama” o paskuj “amam”. Galvojau, kad nesamone jog taip anksti, bet dabar zinau, kad tikrai taip anksti, nes dar iki siol jei valgyt nori sako “amam”, o jei siaip kazko is manes nori tada sako “mama”. Dar sako “au au”, “kaka” (buvo uzsivedes, bet nebesako), kelis kartus buvo pasakes kate (ati) ir viena syki pasake “opa” “opapa”. Ir viskas. Pagrindiniai zodziai liko “mama”, “amam”, “au au” 😁 tai laukiu, kada prasimus jam ta kalba, nes toks nekalbus 🙂

 3. Ginta0605
  Ginta0605 prieš 6 mėn.

  Mano sunelis 9 menesiu proga pasake teciui einant I darba ''ate tete" man buvo sokas

 4. Kristele
  Kristele prieš 5 mėn.

  Mano viena mergyte tai pirma zodi istare butent baba😁nors mes si zodi visai nevartojom,tai db visi mes jai babos,net ir mane baba vadina🙈

 5. Jule123
  Jule123 prieš 1 sav.

  Prieš savaitę suėjo 11men, neseniai pasakė ir parodė pirmą kartą ate ate, ir parodo nu nu nu ir pirštu makaluoja xD