Ką laikyti pirmuoju vaiko žodžiu? (10)

Pirmas kūdikio žodis

Ištisus mėnesius atsitiktinai veblendamas garsus ir skiemenis, judviejų mažylis neturi nieko konkretaus omeny – jam tai tik balso ir tarties eksperimentai ir vargu bau ar juos galima laikyti žodžiais. Tačiau, artėjant pirmajam gimtadieniui, kūdikis mokosi susieti tariamus garsus su daiktais, kuriuos jie reiškia. Tikrą pirmą žodį kūdikis paprastai ištaria tarp 11-16 mėnesių (berniukai tai padaro šiek tiek vėliau nei mergaitės).

Koks žodis paprastai būna pirmas? Na, tikrai ne „pasikiškiakopūsteliaudamas“. Artikuliuojant sudėtingus garsus dalyvauja ne tik kvėpavimo takai ir burna, bet ir liežuvis, gomurys, dantys ir kiti kalbos padargai, kurių padėtis ir veiksmus reikia koordinuoti. Taigi pirmieji žodžiai, kuriuos ištars tavo mažylis, tikriausiai bus sudaryti iš tokių garsų, kurie reikalauja paprastesnės koordinacijos. Pavyzdžiui, „mama“ tariamas tik lūpomis, o norint ištarti „tėtė“ liežuvis turi liesti dantis, todėl šis žodis paprastai ištariamas vėliau. Kokie bus pirmieji žodžiai lemia ir tai, kokius žodžius mažylis girdi dažniausiai.

Tad kaip suprasti, ar tai atsitiktinis garsų rinkinys, ar žodis (garsų sąskambis su prasme)? Atsakyti į šį klausima nėra taip jau paprasta. Jei mažylis rodo į mamą ir sako „mama“, galite būti beveik tikri, kad tai tikras žodis. Bet kartais tai gali ir nebūti taip akivaizdu, nes tarties įgūdžiai dar gali būti nepakankami ir mažylio žodis gali būti sunkiai suprantamas, nors jis pats puikiai žino jo prasmę. Tad ar ištartas žodis yra tikras pirmasis žodis, tėveliai turėtų nuspręsti patys.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Gigita prieš 3 m.

  Vyresnėlės pirmas žodis buvo "batai" - jai tiesiog neišdildomą įspūdį paliko kaimynės atnešti batukai (mergytei buvo 9 mėn.). Po to sekė "tiaga, tita tiaga"(saga, kita saga), ir 1,5 metų jau kalbėjo sakiniais, sakė eilėraščius gal ir nelabai suprasdama turinį. Antra duktė, būdama 11 mėn. pradėjo viską vadinti iš a raidės: "atiukas" buvo ir šaukščiukas, ir pieštukas. Aš buvau "anytė", tėvelis buvo "avelis" iki dvejų irgi kalbėjo sakiniais. O sūnaus pirmas žodis buvo "aka" - ačiū (10 mėn.). Po to labai greitai valgymas buvo pavadintas "amam", o su dėjimu į burnytę susijęs daiktas (čiulptukas)- "ama". Dabar jam jau beveik dveji, kalba daug ir aiškiai, tik save labaj juokingai vadina -"Mliumliukas" (Mariukas)

 2. User has not uploaded an avatar
  saulelyte prieš 3 m.

  kiek pazistu mazu vaiku, tai dauguma ju tete pasako anksciau nei mama. Mano dukryte irgi jau veblena tete, ate ate ir pan. Pasako lialia ir papa (o gal baba), o mamos niekaip neistaria. Matosi, kad bando tarti, bet gaunasi cepsejimas vietoj to.

 3. julijagf
  julijagf prieš 2 m.

  Mano kokiu 8men jau "mama bababa tete ir t.t." snekejo, bet va jau 10men mane pamacius jau aiskiai mamama, kai vyras griztq is darbo sako "tiatis", i daiktus rodo pirstu sako "te" (cia), kai kalba telefonu atia (bet cia atia ir aciu gaunasi kai duoda man traputi), ate kai atsisveikina, tciatia (caca kai sau ar kitiem galva glosto), tai jau kaip ir uzskaitau situs, nes suvokia ka sako. Gyvunai visi au au kol kas.

 4. angel22
  angel22 prieš 2 m.

  Musu pirmi zodeliai ( kati, kaka arba tete ;) ) mama pasakom kai verkiam dar daznai bambamba sako arba ba-ba

 5. nilnyhug
  nilnyhug prieš 1 m.

  Maniškė dabar jau 11mėn. Mane vadina vardu (Ada) o tėvelis tai dadady. O daugiau tai visokį atsitiktiniai garsai
Skelbimai

6,00 €
6,00 €
19 | 11,6 cm
370,00 €
38 | 10 | S