Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?

Didžiosios dienos laukiančioms nėščiosioms naudinga susipažinti su artėjančio gimdymo ženklais. Moteris, žinodama, ko tikėtis, bus ramesnė, jaudinsis mažiau ir jausis drąsiau.

 

Paruošiamieji sąrėmiai

Paruošiamuosius arba netikrus sąrėmius nėščiosios pradeda jausti iki gimdymo likus kelioms savaitėms (kartais ir dar anksčiau arba nepajunta visai). Šie sąrėmiai nereguliarūs, trumpi (iki 1 min.) dažniausiai juntami vakare ar naktį, gulint. Jų sukeliamas skausmas gan lokalus, apima tik apatinę pilvo dalį, kartais kirkšnis, tačiau nesklinda „gilyn“ į nugarą. Paruošiamųjų sąrėmių keliamas skausmas ar diskomfortas dažniausiai dingsta truputį pasivaikščiojus.

Reklama:

 

„Nusileidęs“ pilvas

Vienas pirmųjų artėjančio gimdymo ženklų yra „nusileidęs“ pilvas. Maždaug 38-ąją nėštumo savaitę kūdikio galvutė įsistato į dubenį, mažylis ruošiasi gimti! Moteris pajunta, kad pūpsančio pilvo forma pasikeitė, jis pasislinko žemyn, tarp jo ir krūtinės esantis tarpas padidėjo, o atsisėdus pilvas lyg remiasi į kelius.

 

Lengvesnis kvėpavimas

Kartais moterys nepastebi pasikeitusios pilvo formos, tačiau tikrai pajunta didžiulį palengvėjimą. Kūdikiui įsirėmus į dubenį, mažiau spaudžiami plaučiai, todėl tampa gerokai lengviau kvėpuoti.

Reklama:

 

Padažnėjęs šlapinimasis

Pasikeitusi kūdikio padėtis turi ir minusų - stipriau spaudžiama šlapimo pūslė. Šlapinimasis, kuris ir taip buvo labai dažnas, padažnėja dar labiau.

 

Suskystėjusios išmatos arba viduriavimas

Nėštumo pabaigoje veikiantys hormonai prostaglandinai atpalaiduoja lygiuosius raumenis, jų dėka kūdikiui bus lengviau slysti gimdymo takais ir išlįsti per siaurą gimdos kaklelį. Prostaglandinai veikia ir žarnyną, kuris taip pat spaudžiamas padėtį pakeitusio vaikelio. Dėl šių priežasčių moteris pradeda dažniau tuštintis, išmatos suskystėja, likus kelioms dienoms iki gimdymo net gali prasidėti viduriavimas.
 

Gimdymas
Gamintojo nuotr.

Reti vaikelio judesiai

Artėjant gimdymui mažylis tikrai nebėra toks mažas... Jis vos išsitenka gimdoje! Vietos stokojančio vaikelio judesiai vis retesni, o jam įsirėmus į dubenį gali būti beveik nejuntami. Vaikelio judesius norinti pajusti nėščioji turėtų atsigulti ant kairiojo šono (tarp kojų galima pasikišti pagalvę, bus patogiau), uždėti ranką ant pilvo ir skaičiuoti. Normalu, jeigu per valandą vaisius bent truputėlį sujuda penkis kartus arba dažniau. Jeigu vaikelio judesiai retesni, tikėtina, kad jų paprasčiausiai nepajutote, tačiau vertėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.

 

Skausmas, lyg prieš menstruacijas

Hormonų koncentracijos pokyčiai ir dėl pasikeitusios vaikelio padėties padidėjęs spaudimas į dubenį sukelia nemalonų skausmą. Artėjant gimdymui dauguma nėščiųjų jaučia panašų į menstruacijų skausmą, joms maudžia nugaros apatinę dalį, juosmenį, strėnas. Norėdama sumažinti skausmą gulėkite ant kairiojo šono, tarp kojų pasikiškite pagalvę. Galite truputį paklūpoti ant keturių (rankomis remkitės ties pečiais, keliais - ties klubais), lėtai išriesti nugarą į viršų, tuomet pakeisti padėti ir į žemę atsiremti alkūnėmis, turėtų bent trumpam palengvėti.
Iki gimdymo likus vos porai dienų skausmas paaštrėja - pradeda vertis gimdos kaklelis.

 

Išskyros

Reklama:

Maždaug ketvirtadalis nėščiųjų gimdymui artėjant pastebi, kad padaugėja į kiaušinio baltymą panašių, bekvapių išskyrų, kartais jos būna truputį kraujingos. Jeigu išskyros geltonos, žalsvos, putojančios, skleidžia nemalonų kvapą arba kraujavimas gausus, reikėtų kreiptis į gydytoją.

 

Pasišalinęs gleivių kamštis

Besiveriant gimdos kakleliui iš jo pasišalina gleivių kamštis. Gleivių kamštis - dažniausiai skaidrių (bet gali būti kraujo lašelių, siūlelių), lipnių, drebučių konsistencijos, aiškios formos iškyrų sankaupa. Labai dažnai gleivių kamštis išslysta tualete, besišlapinant ar besituštinant, moteris to nė nepajaučia, o greitai nuleidusi vandenį ir nepamato.

 

Nubėgę vaisiaus vandenys

Filmuose dažnos scenos, kuomet vaisiaus vandenys nubėga fontanu yra gerokai nutolusios nuo realybės. Vaisiaus vandenys nubėga dėl vandenmaišio suplyšimo, kartais moterys pajunta pokštelėjimą, tačiau tai nutinka pakankamai retai. Įtrūkus vandenmaišiui vaisiaus vandenys dažniausiai bėga po truputį, nėščioji tiesiog junta drėgmę kelnaitėse, kartais vaisiaus vandenys teka nedidele srovele, rečiau - stipresniais pliūpsniais. Vaisiaus vandenys yra bekvapiai, gali būti vos gelsvi, su gleivėtų išskyrų priemaišomis, jie turėtų pasirodyti ne anksčiau nei 36-ąją nėštumo savaitę.
Jeigu vaisiaus vandenys pasirodo anksčiau nei 36-ąją nėštumo savaitę ir/ arba yra nemalonaus kvapo, žalsvos, rusvos spalvos, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją! Tai gali būti priešlaikinio gimdymo, infekcijos ar kitų komplikacijų požymis.
Vaisiaus vandenys, jeigu vandenmaišis pakankamai tvirtas ir elastingas, gali nenubėgti iki pat gimdymo. Vaisiaus vandenų nuleidimas praplėšus vandenmaišį specialiu įrankiu (amniotomija) yra vienas iš gimdymo skatinimo būdų.

 

Sąrėmiai

Prasidedant gimdymui ir vis plačiau atsiveriant gimdos kakleliui nėščioji pradeda jausti tikruosius sąrėmius. Pradžioje jie trumpi, trunka 20-30 sekundžių, kartojasi kas 10-20 minučių. Pirmųjų sąrėmių skausmas pakenčiamas, primenantis paruošiamųjų sąrėmių ar menstruacijų skausmą, juntamas pilvo apačioje, kiršnyse, strėnose. Moteris, kuriai artėjantis gimdymas nėra pirmasis, jau turėtų keliauti į ligoninę.
Gimdos kakleliui veriantis toliau, pasiekus 3 cm atsidarymą sąrėmiai pailgėja iki 20-40 sekundžių ir ima dažnėti, kartojasi kas 5-10 minučių. Sąrėmiai vis skausmingesni, apimantys didesnį plotą ir keliaujantys „gilyn“. Jau vertėtų skubėti į ligoninę!
Gimdos kakleliui atsivėrus iki 8 cm sąrėmiai gali pailgėti iki 40 sekundžių ar 1 minutės, jie labai dažni, kartojasi kas 2-3 min. Sąrėmių keliamas skausmas apima visą gimdą, moteris jų metu sustingsta, stengiasi greitai ir ritmingai kvėpuoti, tuomet truputį palengvėja.
Gimdos kakleliui visiškai atsivėrus gimda susitraukinėja, t.y. sąrėmiai juntami beveik nepertraukiamai. Laikas stumti ir tapti mama!

Reklama

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.