Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Moteris džiausto skalbinius kambaryje, sausas namų oras Olena Ivanova | Shutterstock.com

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 80 proc. (šaltuoju metų laiku – ir dar daugiau) savo laiko žmonės praleidžia patalpose, todėl jose labai svarbu palaikyti tinkamą temperatūrą ir drėgmės lygį.

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis, tad pirmiausia išsausėja oras. Sausas oras kenkia ne tik odai, bet gali tapti ir alergijų, astmos, sinusito priežastimi, sukelti gerklės perštėjimą.

Oro drėgmės lygį greičiausiai optimizuosite įsigiję patalpų drėkintuvą, tačiau orą visiškai sėkmingai drėkinti galima ir namų sąlygomis.

Koks yra optimalus patalpų drėgmės lygis?

Primename, kad optimalus patalpų drėgmės lygis – 50 proc., nors į normos ribas patenka svyravimai nuo 35 iki 60 proc. Optimali temperatūra gyvenamosiose patalpose – 18–22 °C.

Plačiau skaitykite:

Taip pat atkreipkite dėmesį, kad palaikyti optimalią drėgmę labai svarbu, jei namuose gyvena kūdikis, mažų vaikų, nėščia moteris bei kvėpavimo takų ir alerginėmis ligomis, astma sergančių žmonių.

Plačiau skaitykite:

Paprasti būdai trumpalaikiam patalpų drėkinimui

 • Skalbinių džiovinimas patalpose. Nors ir turite skalbinių džiovyklę, šaltuoju metų laiku, kol šildote patalpas, pravartu skalbinius palikti džiūti natūraliai: garuodama drėgmė šiek tiek drėkins ir kambarius. Beje, patalpos, kuriose džiūsta skalbiniai, turi būti gerai vėdinamos, antraip rizikuojate sulaukti itin nepageidaujamo svečio – pelėsio.
 • Kambarinių augalų auginimas. Kambariniai augalai ne tik drėkina, bet ir valo orą. Užtenka kelių nedidelių augalų patalpoje, ir oras tampa pakankamai drėgnas. Į kambarinių augalų lėkšteles galima papildomai įpilti vandens: efektas bus dvigubas, nes namus drėkins ne tik pats augalas, bet ir vanduo. Augalų lapus retkarčiais taip pat taip pat vertėtų apipurkšti.
 • Radiatorių „įdarbinimas“. Ant radiatorių galima pakabinti specialius keramikinius indus - drėkintuvus vandeniui. Jų galite įsigyti didesnėse namų apyvokos prekių parduotuvėse ar internetu. Tokio drėkintuvo funkciją puikiausiai atliks ir ant radiatoriaus pastatyta lėkštelė ar vazonėlis su vandeniu arba paprasčiausias sudrėkintas rankšluostis.
 • Indaplovės garai. Vienas racionaliausių būdų drėkinti namų orą – įdarbinti prietaisus. Naujesnio modelio indaplovių durelės automatiškai atsidaro, pasibaigus indų plovimo ciklui ir po namus pasklinda vandens garai. Jeigu jūsų indaplovė neturi šios funkcijos, po indų plovimo patys atverkite jos dureles.
 • Vandens garai po maudynių. Po maudynių vonioje ar duše galite palikti atviras vonios kambario duris – drėgmė išsisklaidys po visus namus, nesikaups patalpoje. Neskubėkite iš vonios išleisti vandens.
 • Tekstilės drėkinimas purkštuvu. Vandens pripildytu purkštuvu galite apipurkšti užuolaidas – joms džiūstant drėgmė taip pat pasklis ore.
 • Vandens virinimas ant silpnos ugnies. Ant nedidelės ugnies galite palikti virinti puodą su vandeniu: drėgmė lėtai sklis po namus. Į vandenį galima įlašinti kelis lašelius eterinio aliejaus, įberti cinamono
 • lazdelių, įdėti levandos šakelę ar kitų augalų / prieskonių.
 • Patalpų drėkinimas pastatant stiklinę vandens arba dubenį su vandeniu. Dar vienas itin paprastas būdas norintiems drėkinti orą – ant palangės ar greta radiatoriaus pastatyti stiklinę vandens ar dubenį su vandeniu. Kiekvienoje patalpoje reikėtų pastatyti bent po vieną tokį namų sąlygomis paruoštą drėkintuvą.
 • Įsigykite nedidelį fontanėlį. Dar efektyvesnis ir stilingesnis būdas drėkinti patalpas – įsigyti nedidelį fontanėlį. Nuolat cirkuliuojantis vanduo ne tik drėkina orą, bet ir atpalaiduoja, padeda nusiraminti. Vaikų kambaryje ar miegamajame užtenka mažesnio fontanėlio, svetainėje galima statyti ir didesnį.
 • Įsirenkite akvariumą. Dar geresnis sprendimas nei mažas fontanėlis – akvariumas. Žuvytėms nereikia daug priežiūros, jomis labai džiaugsi vaikai. Akvariumas puošia aplinką ir drėkina sausą patalpų orą.
 • Prisukite radiatorių termostatą. Namuose oras dažniausiai išsausėja per daug šildant patalpas. Taigi, jei tik įmanoma, rekomenduojama sumažinti šildymą.

Tiesa, jei nenorite pasidaryti „meškos paslaugos“, pirmiausia įsigykite drėgmėmatį – prietaisą, matuojantį drėgmės lygį namuose. Jis ir parodys, ar patalpas tikrai reikia papildomai drėkinti.

Susiję straipsniai

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.

15 blogų namų ruošos įpročių: ar nepakenksite šeimos sveikatai?

Tvarką namuose, ypač turint mažų vaikų, palaikyti gana sudėtinga, ir dėl to niekas nesiginčija. Tačiau yra nemažai su namų ruoša susijusių pavojų.