Kaip ilgiau išlaikyti skintas gėles ir jų puokštes?

Gavę dovanų dailią gėlytę ar puokštę, žinoma, nuliūstame, kai žiedas nulinksta, o žiedlapiai ima byrėti. Ką daryti, kad galėtume kuo ilgiau džiaugtis gražiais, šviežiai atrodančiomis gėlėmis? Dalinamės naudingais patarimais!


Gėlių paruošimas. Norėdami ilgiau džiaugtis gėlėmis turėtumėte jų perdėm negailėti ir tinkamai apkarpyti. Atsargiai, minimaliai pažeidžiant, nukirpkite papildomus lapelius, stiebą patrumpinkite, jį nukirpkite įstrižai, maždaug 45 laipsnių kampu. Prisiminkite, kuo trumpesnis ir „plikesnis“ stiebas, tuo ilgiau grožėsitės žiedu.

Vandens keitimas. Ilgiau stovinčiame vandenyje aktyviai veisiasi skintą augalą greitai pažeidžiantys mikroorganizmai, tad nepatingėkite kasdien pakeisti vandens. Vandenyje mirkusius gėlių stiebus kruopščiai apiplaukite, jeigu reikia, tai ir pakirpkite.

Vietos parinkimas. Pamerktą puokštę ar gėles laikykite vėsesniame, tamsesniame kambaryje. Ant palangės pastatytos ir saulės apšviečiamos gėlės atrodo tikrai gražiai, tačiau jomis, deja, džiaugsitės neilgai.

Cukrus. Vazoje ištirpinkite žiupsnelį cukraus ir tuomet merkite gėlės. Vandenį reikėtų keisti ir jame vis ištirpinti truputį cukraus reikėtų kasdien.

Limonadas. Vietoje cukraus galima naudoti ir saldų, bespalvį limonadą. Didesnei vazai prireiks maždaug ketvirčio puodelio saldaus limonado.

Degtinė. Į vazoje esantį vandenį rekomenduojama įlašinti keletą lašų degtinės (ar kito stipraus, skaidraus alkoholinio gėrimo, pavyzdžiui, džino) ir įmaišyti šaukštelį cukraus. Degtinė veikia antibakteriškai, neleidžia daugintis įvairiems mikroorganizmams.

Plaukų lakas. Plaukų lakas sustandina ir palaiko ne tik šukuosenos formą, bet gėles! Saikingai, atsitraukę maždaug per 30-40 cm apipurkškite puokštę, stenkitės purkšti ne ant viršaus, o ant apatinės lapelių ir žiedų pusės.

Obuolių sidro actas. Norint ilgiau išlaikyti dailiai atrodančias ir šviežias gėlės į vazą reikėtų įpilti 2 šaukštelius obuolių sidro acto ir 2 šaukštelius cukraus. Šis „kokteilis“ pamaitins gėles ir pristabdys žalingų mikroorganizmų veisimąsi.

Aspirinas. Vieną aspirino tabletę reikėtų labai gerai sutrinti ir išmaišyti vazoje su vandeniu. Vanduo šiek tiek parūgštės, jame lėčiau veisis žalingi mikroorganizmai.

Audinių baliklis. Keletas lašų audinio baliklio padės vandenį vazoje ilgiau išlaikyti skraidrų, stabdys mikroorganizmų gaunimąsi, tad gėlių žiedais džiaugsitės ilgiau!
 

Ar dažnai gaunate gėlių? Ar jūsų vaikinas kartais jus palepina gėlės žiedeliu ar puokšte? Jei taip, tai jums tikrai pasisekė. Juk taip gražu, kai vyras rankose laiko gležną gėlės žiedą ir paduoda jums, kaip pagarbos, meilės ar draugystės ženklą. Dovanota gėlė kartais gali atsiųsti net slaptą žinutę. Balta rožė reiškia nekaltybę, raudona–meilę, geltona–pavydą, persikinė–aistrą. Kartais apie slaptas gėlių reikšmes mes nesusimąstome ir nesureikšminame to, nes dažnai, gėlės teikimo metu, asmuo pasako tam tikrus žodžius, kurie gėlei suteikia savą ir unikalią reikšmę.

 

Jeigu jau gavote gėlių, tai pateikiame patarimų, kaip padaryti, kad jos ilgiau žydėtų:

1. Patartina į vandenį įmesti porą aspirino tablečių, kad žiedai ilgiau nenuvystų. Jeigu vanduo permatomoje vazoje nėra skaidrus, tai galite įpilti šaukštą skysto baliklio.

2. Apvytusias gėles galima atgaivinti, patrumpinus kotelius ir palaikius juos keletą sekundžių verdančiame vandenyje, o paskui pamerkus iki žiedų į šaltą vandenį.

3. Skintoms gėlėms labai nepatinka etilenas, kurį išskiria vaisiai, todėl nestatykite vazos šalia vaisių indo.

4. Nemerkite gėlių į pernelyg šaltą vandenį. Joms labiausiai tinka kambario temperatūros ir porą valandų pastovėjęs vanduo.

5. Patartina pašalinti visus lapus nuo tos koto dalies, kuri mirks vandenyje, nes kitaip lapeliai vandenyje pradeda pūti, o tai apnuodys vandenį.

6. Kad ir kokias gėles merktumėte, visus jų stiebus patariama patrumpinti. Juos pjaukite vandenyje, kad nepatektų oro, o pjūvis turėtų būti įžambus.

7. Orchidėjų stiebų galiukus trumpai palaikykite degtinėje ir pamerkite į vandenį su priedais: 1 šaukštas degtinės ir cukraus 1 litrui vandens.

9. Narcizus ir vilkdagius geriausia merkti visada atskirai nuo kitų gėlių. Tarpusavyje taip pat nedera pakalnutės ir žibuoklės, rožės ir kvapieji žirneliai bei pakalnutės ir neužmirštuolės.

9. Jei vaza per plati, tai į jos dugną galite įdėti vielos gniužulą koteliams sukaišioti.

10. Jeigu kai kurių gėlių koteliai per trumpi dėliojant puokštę vazoje, tai juos galite prailginti įkišus plastmasinius šiaudelius.
 
 
Parengta pagal užsienio spaudą

Susiję straipsniai

Pavasariniai efemerai: anksčiausiai pražystantys Lietuvos augalai

Ar žinote, kurios gėlės prasiskleidžia pirmosios? Kviečiame su jomis susipažinti!

Pagrindiniai patarimai, kuriuos būtina žinoti naujam šuns šeimininkui

Parsinešti namo pūkuotą padarėlį – miela ir malonu. Bet neverta pamiršti, kad tai gali būti nemenkas išbandymas tiek jums, tiek gyvūnui, tiek šeimai.

Ką daryti, jei šuo bijo vaiko?

Vaikas ir šuo – puikus tandemas. Jei sąlygos tinkamos, jie gali užmegzti stiprią, tvirtą ir ilgalaikę draugystę.