Kaip įpratinti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke?

Labradoro retriverio veislės šuniukas graužia žaislą LauraVl | Shutterstock.com

Pirmoji problema su kuria susiduria kiekvienas šuns šeimininkas - balutės ir krūvelės namuose. Ką daryti, kad jų nebūtų?

Kodėl šuo šlapinasi ir tuštinasi namuose?

Maži šuniukai šlapinasi labai dažnai paprasčiausiai dėl to, kad jų šlapimo pūslė silpna, maža, greitai užsipildanti. Kartais šuniukas apsišlapina iš susijaudinimo (beje, tai gali pasitaikyti net ir 6-8 mėnesių, jau paaugusiam šuniui), pavyzdžiui, grįžus šeimininkams, girdint jų entuziastingą ir laimingą balsą, žaidžiant, gavus ėsti. Nereikėtų pykti, šunelis tai daro nevalingai, nė pats to nesuprasdamas.

Suaugęs, tačiau niekuomet neauklėtas šuo, taip pat gali šlapintis ir tuštintis namuose gerokai dažniau, nei įprasta jo amžiaus gyvūnui, nes jis nėra pratęs pakentėti. Parsivedus namo tokį šunį jį auklėti reikėtų taip pat, kaip ir mažą šuniuką.

Jeigu šuo, kuris seniau puikiausiai iškentėdavo, ėmė šlapintis ir tuštintis namuose, galima įtarti ligą (pavyzdžiui, šlapimo pūslės uždegimą). Taip pat namuose gali imti šlapintis sterilizuota, senyvo amžiaus kalė. Įtariant, kad šuns dergimą namuose lemia sveikatos problemos, būtina apsilankyti pas veterinarą!

Kaip įpratinti šunį atlikti gamtinius reikalus lauke?

Šuns dresūra - malonių ir nemalonių sąsajų kūrimas. Pavyzdžiui, paliepus šuo nušoko nuo lovos - jis giriamas, duodama skanėstų, t.y. kuriama maloni asociacija. Šuo greitai suvokia, kad įvykdyti paliepimą apsimoka.

Tokias pačias malonias asociacijas reikia kurti ir su gamtinių reikalų atlikimu lauke, t.y. šuo turi suvokti, kad šlapintis ir tuštintis lauke apsimoka.

Vesdami šunį į lauką pasiimkite saują šunų maisto, skanėstų ar šuns žaislą. Šuniui nusišlapimus ar pasituštinus lauke, jį labai entuziastingai pagirkite, duokite ėsti, pažaiskite.

Žinoma, tai nereiškia, kad ateinančius 10 ar daugiau metų teks kaskart šerti ir girti lauke gamtinius reikalus atlikusį augintinį. Šuniui augant palaipsniui mažinkite „dovanų“ skaičių, palikite tik pagyrimus, o vėliau ir juos sakykite tik retkarčiais.

Gamtinių reikalų atlikimas lauke šuniui taps visiškai natūralia gyvenimo dalimi, tad jokių pagyrų ir dėmesio jis nė nebesitikės.

Ar pratinti šunį gamtinius reikalus atlikti ant palutės?

Mažų šuniukių tualetą namuose dažnai atstoja palutės ar laikraščiai. Pratinti atlikti gamtinius reikalus ant jų reikėtų lygiai taip pat, kaip ir lauke - giriant, šeriant, žaidžiant.

Vis tik, dauguma dresuotojų jų naudoti nerekomenduoja, nes ant audinio gamtinius reikalus atlikti įpratusiam šuniui gali būti sudėtinga suvokti skirtumą tarp palutės ir sofos ar durų kilimėlio.

Jeigu nusprendėte jas naudoti, vertėtų kuo anksčiau leisti šuniui suprasti, kad gamtinių reikalų atlikimas namuose nėra lygiavertus jų atlikimui lauke. Pavyzdžiui, šuniui nusišlapinus ant palutės jį pagirkite, o tą patį padarius lauke ir pagirkite, ir duokite skanėstą.

Šuniui pradėjus sėkmingai naudotis palutėmis ir nebepaliekant balų bei krūvų niekur kitur namuose, pagyrimus nutraukite, tačiau už gamtinių reikalų atlikimą lauke būtinai tebegirkite, skatinkite.

Ar narvas gali padėti išmokyti šunį nedergti namuose?

Dresuotojai dažnai rekomenduoja auklėjimui pasitelkti narvą ar stipriai atribotą erdvę, pavyzdžiui, kol jūsų nėra namuose šunį palikite tik vienoje, nedidelėje patalpoje, virtuvėje ar prieškambaryje.

Šunys yra švarūs gyvūnai, nelinkę dergti ten, kur miega ir ėda, tad narve paliktas šuo stengsis kuo ilgiau laukti, nepridirbs „po savimi“.

Narvą arba erdvės ribojimą reikia naudoti, laikantis taisyklių, šunį prie narvo pratinant palaipsniui. Narve uždaromas tik pavedžiotas, išsižaidęs, dėmesio gavęs šuo. Šuo į narvą turi ateiti savo noru ir už tai gauti pagyrų bei skanėstų. Svarbu suprasti, kad narvas nėra bausmė, jis gali būti naudojamas tik kaip šėrimo ir poilsio vieta.

Kodėl negalima bausti namuose pridergusio šuns?

Kinologai bei dresūros specialistai primygtinai prašo pamiršti „liaudiškas“ auklėjimo priemones, kuomet šuo baudžiamas už pridergimą, jo nosis badoma į šlapimą ar išmatas, ant šuns rėkiama, jis mušamas. Šuo nesuvokia, kodėl yra baudžiamas už jam fiziologiškai natūralų dalyką (juolab maži šuniukai, kurie dažnai šlapinasi ir tuštinasi nevalingai).

Specialistų teigimu, šuo suvokia tik tai, kad bala ar krūva kambaryje lemia keistą ir agresyvų šeimininko elgesį, tačiau jis nesupranta, kad kad yra baudžiamas už balos palikimą (ypač jei tai nutiko prieš kelias valandas).

Nubaustas šuo arba ir toliau dergs ten pat (nes jis paprasčiausiai nori šlapintis ir tuštintis) arba pridergs nuošalesnėje vietoje (nes suprato, kad šeimininkui nepatinka būti vienoje patalpoje su šlapimu ar išmatomis).

Jeigu šuo pridergė namuose, visų pirma, supykite ant savęs - nespėjote laiku išvesti savęs nebegalinčio kontroliuoti augintinio! Veskite jį dažniau ir nepamirškite pagyrų bei skanėstų!

Susiję straipsniai

Pavasariniai efemerai: anksčiausiai pražystantys Lietuvos augalai

Ar žinote, kurios gėlės prasiskleidžia pirmosios? Kviečiame su jomis susipažinti!

Kaip ilgiau išlaikyti skintas gėles ir jų puokštes?

Ką daryti, kad galėtume kuo ilgiau džiaugtis gražiai, šviežiai atrodančiomis gėlėmis? Dalinamės naudingais patarimais!

Per kiek laiko sudygsta sėklos?

Kiek dienų teks laukti, kol sudygs įvairių daržovių ir prieskoninių žolelių sėklos?