Kaip ir kokį vaiką išsirenka tvirkintojas?

Anot specialistės, dažniausias smurtautojo taikinys – pažeidžiami vaikai Anot specialistės, dažniausias smurtautojo taikinys – pažeidžiami vaikai

Parengėme jums jau 25-ąjį tinklalaidės „Tėvai paprastai“ epizodą. Šįkart Simonas Urbonas, tėtis, laidos vedėjas, „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje susitinka su pašnekovais kalbėti itin skaudžia ir pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje ypač eskaluojama tema.

Tema ir jautri, ir skaudi, sudėtinga, beje, pats Simonas sau kažkada pažadėjęs ja niekada nekalbėti. Visgi jūsų, mūsų ištikimiausių tinklalaidės žiūrovų, laiškai ir prašymai privertė pakeisti numatytas laidas ir reaguoti į pastarųjų mėnesių įvykius. Kalbamės apie seksualinę vaikų prievartą.

Sunku ir skaudu patikėti, bet ne visada apie tai sužino tėvai.

Į laidą pakvietėme kalbėti profesionalus – „SOS vaikų kaimo“ direktorių ir nuolatinės globos vadovą Andrių Zinkų bei Kompetencijų centro vadovę Rūtą Kaminskaitę.

Plačiau skaitykite:

Smurtautojo taikinyje pirmiausia – pažeidžiamas vaikas

Anot Kompetencijų centro vadovės R. Kaminskaitės, dažniausias smurtautojo taikinys – pažeidžiami vaikai, ir pirmiausia tai išduoda vaiko kūno kalba. Taktika paprastai – aiški: vaikas yra pratinamas. Su juo užmezgamas ryšys, jam skiriamas ypatingas dėmesys, daug švelnumo, meilės, kol pripranta.

Anot specialistės, dažniausiai tokios situacijos ištinka mažiau prižiūrimus vaikus – tokius, kurie turi mažiau santykių savo šeimose, kurių tėvai nelabai turi jiems laiko. „Pažeidžiamas vaikas ieškodamas meilės dažnai padarys bet ką.“

Kompetencijų centro vadovė Rūta Kaminskaitė „Tėvai paprastai“ akcentavo, kad dažniausiai prievartautojas pasirenka pažeidžiamą vaiką, kuriam trūksta tėvų dėmesio ir meilės:

Prievartaujami – ne tik „degradavusių“ tėvų vaikai

Tvirkinamas gali būti bet kuris vaikas, nė vienas neapsaugotas. R. Kaminskaitė akcentuoja, kad jai gyvenime teko dirbti įvairiose institucijose, ir su seksualine prievarta susidūrė visur: „Dirbau ligoninėje, mokykloje, „SOS vaikų kaimuose“ kaip psichologė su šeimomis, patiriančiomis sunkumus, dabar dirbu labiau iš tos sisteminės pusės, ir privačiai taip pat dirbau, kur žmonės patys kreipiasi. Absoliučiai visuose sektoriuose susidūriau su ta pačia tema.“ „Istorijos, – sako Rūta, – tikrai labai panašios, tiktai skiriasi socialinė aplinka, kontekstas, aplinkybės, bet nėra apsaugotas niekas.“

Svarbu

Bet kam iš tėvų ir suaugusiųjų svarbu turėti omenyje, kad pirmas žingsnis – patikėti vaiku. „Jei kažką tavo vaikas sako apie tai, jeigu matau kažkokius ženklus, negalvoti, kad „jau čia man taip tikrai neatsitiks, mano šeimoje to tikrai nebus“.“

Apie seksualiai išnaudojamus vaikus, atpažinimo ženklus ir pagalbą jiems kalbame „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:21 – pašnekovų ir temos pristatymas

01:29 – tvirkinimo sąvokos ir statistika

04:05 – kurie vaikai – potencialios aukos?

07:14 – kaip pastebėti ženklus?

13:02 – specialistai, kurie gali padėti

15:43 – ar globojami vaikai buvo prievartaujami

18:39 – smurtavimas tarp vaikų

20:09 – kaip edukuoti vaikus apie galimą grėsmę

25:37 – trauma visam gyvenimui

27:32 – vaikai išsigalvoja?

32:24 – tendencijos: skaičiai auga?

33:30 – gijimo procesas

37:07 – kodėl vaikas gali traukti suaugusįjį

40:24 – kodėl bėga vaikai?

43:55 – žiniasklaidos dėmesys

46:06 – patarimai tėvams