Kaip išmokyti vaiką pastovėti už save?

Pirkdami vaikui dviratį ar riedučius, tėvai pasirūpina ir apsaugomis. O kaip išmokyti vaiką apsaugoti savąjį „aš“ ir pastovėti už save?
Štai kelios taisyklės, kurias svarbu žinoti savimi pasitikintiems ir savimi pasirūpinti gebantiems vaikams.
Nebijok pripažinti savo klaidų ir būk optimistas
Įsivaizduokite situaciją: vaikas darželyje pietaudamas netyčia numeta ir sudaužo lėkštę, visas jos turinys ištrykšta į šalis. Kaip reaguos jūsų atžala? Išsigąs, kad atlėkusi auklėtoja jį išbars? Pabėgs ir įtikinės, kad tai padarė ne jis ar ji? O gal tvirtai prisipažins, atsiprašys ir padės išvalyti netvarką?
Išmokykite vaiką pripažinti savo klaidas, prisiimti už jas atsakomybę ir iš nesėkmių nedaryti tragedijos.
Pozityvus ir optimistiškas požiūris bei gebėjimas prisiimti atsakomybę padės apginti savąjį „aš“ ir rasti išeitį net iš sudėtingiausių situacijų.
Nereaguok į bandymus pažeminti
Nuo pašaipų, patyčių ir erzinimo neapsaugotas nė vienas. Tad svarbu ne tik stengtis užkirsti joms kelią, bet ir išmokyti vaiką tinkamai į jas reaguoti.
Kai kuriuos pavardės iškraipymas gali privesti iki ašarų ir noro slėptis, kiti kaip mat puls į pašaipūnui į atlapus, o tretieji apsisuks ant kulno ir užsiims savo reikalais.
Išmokykite, kad vaikui turi rūpėti, visų pirma, jo paties, o tuomet - jam brangių, gera linkinčių ir autoritetą jo akyse turinčių žmonių nuomonė.
Paprasčiausiai nereaguoti ir koncentruotis į teigiamus dalykus - geriausias kovos būdas. Tik įsivaizduokite, kaip ši paprasta filosofija padės ateityje, kai vaikas girdės daug skaudesnius dalykus, negu bendraamžių pašaipas.
Mokėk pasakyti „ne“
Suolo draugas kasdien prašo panešti kuprinę, o Marytė iš kitos klasės nuolat kemša sausainius ir saldainius, kuriuos įdedate savo vaikui? Gerumas ir paslaugumas - puikios vertybės. Su draugais reikia dalintis, jiems reikia padėti.
Tačiau išmokykite vaiką skirti draugystę nuo manipuliacijos, išmokykite pasakyti „ne“, jeigu jis nenori ko nors daryti. Antraip jis pripras nusileisti ir nemokės pasakyti „ne“, kai draugas pasiūlys surūkyti cigaretę arba primušti kitą vaiką.
Išmokykite atžalą, kad ji visada turi pasirinkimą ir kartais tas pasirinkimas yra kažko nedaryti, neduoti, nebūti.
Būk drąsus ir smalsus
Raginkite vaiką išbandyti naujus dalykus, (šiek tiek) rizikuoti bei nuolat domėtis jį supančiu pasauliu. Žinoma, svarbu, kad netoliese būtų pagalbos ranką pasiruošę ištiesti tėvai (tačiau jie neturėtų stovėti prie šono su pagalve).
Drąsa leidžia vaikui išsakyti savo nuomonę, apginti savo ribas ar net pasipriešinti neteisybei. Smalsumas moko vaiką išvysti pasaulio grožį ir suvokti, kad jis neaprėpiamas ir tęsiasi už klasės, kurioje yra erzinantis pašaipūnas, ribų. Nebijojimas rizikuoti ugdo gebėjimą susitaikyti su nesėkmėmis, mokytis iš jų ir nenustoti bandyti. Vaikas supranta, kad klaidos – tai augimo dalis, o tai stiprina jo emocinį atsparumą bei pasitikėjimą savo jėgomis.
Atrask tai, kas tau patinka
Sportas, šokiai, dailė, skautų būrelis ar bet kokia kita vaikui malonumą teikianti ir bendraminčių susirasti padedanti veikla, žinoma, yra puikus būdas praleisti laisvalaikį. Tačiau taip pat ir vaiko identiteto kūrimas, savojo „aš“ įtvirtinimas ir pasitikėjimo savimi stiprinimas.
Kai vaikas užsiima veikla, kuri jam patinka ir kurioje jis jaučiasi stiprus, jis dažniau patiria pergalės ir tikslo pasiekimo jausmą - tai sustiprina jo tikėjimą savo gebėjimais.
Bendros veiklos sustiprinta draugystė padeda vaikui jaustis svarbiu, įdomiu ir reikalingu, o tvirti socialiniai ryšiai apsaugo jį nuo išorės spaudimo.
Nebijok prašyti pagalbos
Svarbu išmokyti vaiką prašyti pagalbos, nes tai padeda jam suprasti, kad klausti - ne silpnumo, o brandos ženklas.
Mokėdamas kreiptis pagalbos, vaikas jaučiasi saugiau ir tvirčiau, nes žino, kad nėra vienas su sunkumais, todėl drąsiau imasi naujų iššūkių.
Tai stiprina jo pasitikėjimą savimi ir moko atsakomybės - vaikas ima suprasti, kada gali spręsti pats, o kada verta pasitarti. Mokėjimas prašyti pagalbos ugdo gebėjimą už save pastovėti: vaikas mokosi aiškiai išreikšti savo poreikius, jausmus ir ribas bei žino, kad yra žmonių, kurie, esant reikalui, padės tai įtvirtinti.