Kaip išmokyti vaiką pastovėti už save?
Pirkdami vaikui dviratį ar riedučius, tėvai pasirūpina ir apsaugomis. O štai kaip išmokyti vaiką apsaugoti savąjį „aš“, pastovėti už save? Štai kelios taisyklės.
Nebijoti pripažinti savo klaidų ir būti optimistu
Įsivaizduokite situaciją: vaikas darželyje pietaudamas netyčia numeta ir sudaužo lėkštę, visas jos turinys ištykšta į šalis. Kaip reaguos jūsų atžala? Išsigąs, kad atlėkusi auklėtoja jį išbars? Pabėgs ir įtikinės, kad tai padarė ne ji? Išmokykite vaiką pripažinti savo klaidas ir prisiimti už jas atsakomybę, tačiau nedaryti iš tokio įvykio tragedijos. Auginkite optimistą. Šukės neša laimę. Niekas nesusižeidė. Argi tai ne puiku? Optimistą pamėgs bendraamžiai, kas nors būtinai pasidalins ir savo pietumis – juk kartu valgyti smagiau. Kai vaikas paaugs, pozityvus ir optimistiškas požiūris bei gebėjimas prisiimti atsakomybę padės apginti savąjį „aš“, rasti išeitį net iš sudėtingiausių situacijų.
Nereaguoti į bandymus pažeminti
Nuo pašaipų, patyčių ir erzinimo neapsaugotas nė vienas. Klausimas – kaip į visa tai reaguoti. Kai kuriuos pavardės iškraipymas gali privesti iki ašarų mokyklos tualete, kai kurie į tai tik nusišypsos. Išmokykite vaiką ignoruoti pašaipūną ir atsakant neprigalvoti pravardžių kitiems – juk visi turi vardus. Reikia tiesiog priimti šią tiesą, bet „neužsiciklinti“. Jeigu vaikas drebančiomis lūpytėmis pradės kiekvienam pašaipūnui aiškinti „aš turiu vardą!“, tai tik dar labiau prajuokins aplinkinius. Nereaguoti arba atsakyti šypsena – geriausias variantas. Tik įsivaizduokite, kaip ši paprasta filosofija padės ateityje, kai vaikas girdės daug skaudesnius dalykus, negu pašaipas vaikų darželyje.
Nerodyti baimės
Tarkim, vaikas grįžta iš mokyklos, o kelią jam pastoja vyresni vaikai ir pradeda grasinti. Niekas neturi teisės versti veikti prieš savo valią, grasinti ar skaudinti – tai turi suprasti kiekvienas vaikas. Paaiškinkite atžalai, kad reikia mokėti apsiginti – tiesa, ne visada kumščiais. Reikia rasti savyje jėgų užglaistyti konfliktą ir nerodyti, kad bijai, net jeigu iš baimės tirta kojos ir dreba balsas. Svarbiausia – kalbėti užtikrintai. Bet jeigu tai nepadeda, vaikas turi mokėti apsiginti. Labai praverstų kelios savigynos pamokos – dėl visa ko. Jei vaikas žinos, kad prireikus galės atsakyti į fizinį smūgį, jis užtikrinčiau smūgiuos ir žodžiais.
Mokėti pasakyti „ne“
Suolo draugas kasdien prašo panešti kuprinę, o Marytė iš kitos klasės nuolat kemša sausainius ir saldainius, kuriuos įdedate savo vaikui? Gerumas ir paslaugumas – puikios vertybės. Su draugais reikia dalintis, jiems reikia padėti. Tačiau išmokykite vaiką skirti draugystę nuo manipuliacijos, išmokykite pasakyti „ne“, jeigu jis nenori ko nors daryti – antraip jis pripras nusileisti ir nemokės pasakyti „ne“, kai draugas pasiūlys surūkyti cigaretę arba primušti kitą vaiką. Išmokykite atžalą, kad ji visada turi pasirinkimą, ir nereikia bijoti atsisakyti. Reikia būti geram, bet neleisti tuo gerumu naudotis ir manipuliuoti.
Nebijoti prašyti pagalbos
Jūsų vaikui nesiseka padaryti iš plastilino darbelio. Pavargęs stengtis jis meta savo darbą ir prie jo nebegrįžta. Prašyti suaugusiųjų pagalbos jam gėda – jis juk didelis, o bendraamžiai gali užjuokti negyvai – jiems viskas išeina. Išmokykite atžalą nesigėdyti, kad ji kažko nemoka, ir paprašyti pagalbos. Tačiau prašyti pagalbos nereiškia, kad reikia suversti viską kitiems. Parodykite, kaip laikyti plastiliną, kaip jį rutulioti, kočioti, nulipinti vieną iš detalių – visa kita vaikas padarys pats. Taip jis pajus, kad taip pat kažką sugeba, ir nekompleksuos dėl nesėkmių. Jeigu šiandien išmokysite atžalą prašyti pagalbos dėl smulkmenų, rytoj galėsite pagelbėti daug sudėtingesniais klausimais.
Ugdyti meilę sportui
Tai gerai ir vaikui, ir jums. Sportas lavina ištvermę, ugdo kantrybę, motyvuoja siekti tikslų ir veda prie pergalių asmeniniame gyvenime. Vaikas, kuris patirs pergalės skonį sportiniuose užsiėmimuose, bus nugalėtoju ir kitur, mokės pakovoti už save sudėtingose situacijose. Be to, fiziškai stiprų vaiką ne taip jau paprasta nuskriausti, pažeminti ar priversti daryti ką nors, ko jis nenori.