Kaip išmokyti vaiką siekti užsibrėžtų tikslų?
Specialistų teigimu, sėkmingo žmogaus šaknys glūdi tinkamame auklėjime. Kokių principų reikėtų laikytis, jeigu norite, kad jūsų atžala šiame gyvenime pasiektų daugiau?
Pirmas principas: tikslo reikia siekti savo jėgomis
Esmė – išmokyti vaiką savarankiškai siekti rezultatų. Tai visai nereiškia, kad reikia jį palikti likimo valiai – greičiau tiesiog išmokyti įveikti jo kelyje pasitaikysiančias kliūtis.
Jeigu vaikas nori ką nors gauti – nereikia to duoti iš karto. Iš pradžių pasidomėkite, kam jam tai reikalinga, ką jis su tuo darys ir kaip tikisi to pasiekti. Taip padėsite jam realiai įvertinti savo troškimus, pasverti visus už ir prieš.
Nereikia kraštutinumų: vienodai blogai yra tiek neduoti nieko, ko jūsų prašo, tiek duoti viską, pataikauti visiems vaiko norams. Jeigu jūs pildysite visas atžalos užgaidas, ji niekada netaps savarankiška, ir nesupras, kad turi kokį nors potencialą (nesužinos, kad gali pasiekti ir padaryti daug daugiau, negu jam atrodo). Jūs turite palaikyti savo vaiką, tikėti jo galimybėmis, tačiau mokyti veikti savarankiškai.
Antras principas: savo veiksmų pasekmių suvokimas
Mokykite atžalą suprasti jos veiksmų pasekmes. Svarbu, kad ji žinotų, kad klaida – tai netinkamų veiksmų pasekmė, tačiau ją galima ištaisyti.
Elementarus pavyzdys: jeigu vaikas mokykloje gavo blogą pažymį, nereikia bausti ar barti. Geriau tegul pažada, kad jį išsitaisys.
Trečias principas: tikslų išsikėlimas
Sugebėjimas išsikelti tikslą – tai sėkmingo gyvenimo garantas. Išmokykite vaiką išsikelti tam tikrą uždavinį ir suvokti, kiek ir kokių pastangų reikės įdėti, kad svajonė virstų realybe.
Nekelkite už vaiką savų tikslų – jis turi tai padaryti pats. Jeigu jūs kažkada svajojote tapti gydytoju ar advokatu, ir jums nepavyko realizuoti savo troškimų, neužkraukite savo svajonės vaikui. Atžalai pavyks save realizuoti konkrečioje srityje tik tada, jeigu ji pati to norės. Jeigu gi tikslas primetamas – vaikas tik veltui sugaiš laiką.
Neatkalbinėkite ir „nelaužykite sparnų“, jeigu atžala pasirinks, pavyzdžiui, muzikanto kelią. Geriau padėkite siekti tikslo po truputį, judėti nuo vieno punkto prie kito: vieną savaitę užsirašyti į grojimo gitara kursus, kitą – išmokti pagrindinius akordus, po mėnesio – sugroti mėgstamą melodiją ir t.t. Vaikai retai kada mąsto į priekį. Užsibrėžusi tikslą tapti aktoriumi, sportininku ar mokytoju jūsų atžala dar nesuvokia, kokį kelią teks nueiti ir kiek visko padaryti, todėl padėkite jai: kelkite trumpalaikius tikslus ir girkite už pasiekimus.
Ketvirtas principas: teisinga motyvacija
Tai – dar viena būtina sėkmės sąlyga. Padėkite vaikui save motyvuoti, kad galėtų siekti tikslo. Daryti tai reikėtų atsižvelgiant į individualias vaiko ypatybes. Visada skatinkite mažylį už padarytą darbą – tačiau ne pinigais: nueikite į zoologijos sodą, kino teatrą, leiskite pasirinkti, ką valgysite vakarienei, ir pan. Taip vaikas supras, kad judėti užsibrėžto tikslo link yra malonu. Nepamirškite ir pagyrimo žodžiu: motyvuojantys tėvų žodžiai gali būti išties puikiu stimulu.
Penktas principas: konfliktų sprendimas
Konfliktinėse situacijose kartais tenka atsidurti kiekvienam iš mūsų. Ir vaikai – ne išimtis. Nespręskite sudėtingų situacijų už juos – geriau patarkite atžalai, kaip išspręsti problemą savarankiškai.
Paaiškinkite, kad agresija gali būti tik kaip savisaugos forma, bet puolimu. Aptarkite visus įmanomus konflikto (ir apskritai susidariusios padėties) sprendimo būdus, nukreipkite vaiką, bet neveikite už jį ar jo vardu. Vaikai turi patys išsiaiškinti tarpusavyje, be suaugusiųjų įsikišimo – nes tik tai padės ugdyti juose atsakomybę už savo veiksmus.