Kaip išmokyti vaiką tinkamai elgtis su naujagimiu? (11)

Vyresnė sesuo rodo kūdikiui knygelę altafulla | Shutterstock.com

Natūralu, kad mažas vaikas neįsivaizduoja, koks trapus ir pažeidžiamas yra kūdikis, todėl visiškai to neketindamas ir nenorėdamas gali jam pakenkti ar jį sužaloti.

Žinoma, jūs norite kūdikį apsaugoti, tačiau bėda ta, kad nuolatiniai priekaištai vaikui už „neteisingus“ bandymus pasirūpinti naujagimiu broliuku ar sesute ar net draudimas prie jo artintis sukelia vyresnio vaiko pavydą, sumažina vaiko pasitikėjimą savo gebėjimais ir trukdo kurti ryšį su naujuoju šeimos nariu.

Kaip vyresnėlį paruošti brolio arba sesės gimimui?

Sėkmingam vyresnėlio ir naujagimio brolio ar sesės bendravimui labai pasitarnauja tinkamas pasiruošimas.

Vyresnėlį naujagimio atėjimui imkite ruošti dar nėštumo metu:

  • Paaiškinkite vaikui, kad tėvų meilė gimus kūdikiui nepasidalina iš dviejų, ji padvigubėja;
  • Paraginkite vaiką užduoti jam rūpimus klausimus ir į juos atsakykite paprastai, vaikui suprantama kalba, perdėm nesiplėsdami;
  • Aptarkite, ką reiškia būti vyresniuoju broliu ar seserimi;
  • Kalbėkite apie tai, kaip keisis jūsų šeimos kasdienybė;
  • Kurkite su vyresnėliu tradicijas, kurias galėsite tęsti ir gimus kūdikiui (pavyzdžiui, kiekvieną penktadienį eikite į kavinę arba kiekvieną šeštadienio rytą kepkite blynus). Senų įpročių tąsa suteiks vaikui daugiau stabilumo ir saugumo jausmo labai stipriai pasikeitusioje kasdienybėje.

Plačiau skaitykite:

Kaip išmokyti vyresnėlį gražiai elgtis su naujagimiu?

Vaiko gebėjimas ir noras rūpintis mažuoju broliuku ar sesute labai priklauso nuo jo amžiaus, santykių šeimoje ir individualių vaiko asmenybės bruožų. Žinoma, tėvai gali pakoreguoti net ir priešiškiausiai nusiteikusio vyresnėlio požiūrį.

Dalijamės keliais patarimais, padėsiančiais vyresniam broliui ar sesei geriau sutarti ir tinkamai pasirūpinti naujagimiu:

  • Rodykite pavyzdį. Vaikai kopijuoja tėvų elgesį, tad paraginkite vaiką stebėti, kaip rūpinatės kūdikiu: jį maitinate, prausiate, keičiate sauskelnes, kalbinate ir kt. Paaiškinkite vaikui, koks bejėgis ir trapus yra kūdikis ir kad su juo reikia elgtis itin atsargiai. Kai vaikas stebi jus, stenkitės elgtis su kūdikiu švelniau ir atsargiau, nei tai darytumėte nestebimi.
  • Sukurkite aiškias taisykles. Atsižvelgę į vaiko amžių bei individualią raidą, vaikui suprantama kalba paaiškinkite naująsias namų taisykles, kurių privalu visuomet laikytis. Taisykles pasistenkite sukurti ir pateikti taip, kad vyresnėlis jaustųsi kuo mažiau apribotas (kiek tai įmanoma). Pavyzdžiui, kambaryje, kuriame miega naujagimis negalima žaisti su garsiais žaislais, bet galima patriukšmauti užsidarius savo kambaryje.
  • Pasiūlykite dalyvauti naujagimio priežiūroje. Įprastai vaikai entuziastingai sutinka ir noriai prisideda prie naujagimio priežiūros, nes tai padeda jiems atrasti savo vietą bei suprasti, kad „dabar aš esu vyresnysis brolis (sesė), esu svarbus (svarbi), tėvams reikia mano pagalbos“. Vaikas, atsižvelgus į jo amžių, individualią raidą bei norus, gali atnešti švarias sauskelnes, parinkti naujagimiui drabužius, palaikyti ant rankų bei pamaitinti iš buteliuko ir t.t.
  • Neapkraukite vaiko pareigomis. Vyresnėlio pareigos, susijusios su mažylio priežiūra, turėtų būti jam būtų suprantamos, nesudėtingos ir vykdomos laisva valia. Griežta prievolė rūpintis mažuoju broliuku ar sesute ilgainiui gali imti varginti, kelti įtampą tarp vyresnėlio ir tėvų bei trikdyti draugišką brolių ir seserų ryšį. Plačiau skaitykite: Ar vyresni vaikai šeimoje turėtų prižiūrėti mažuosius?
  • Nebauskite suklydusio vaiko. Jei vaikas netyčia ar iš nežinojimo padarė ką netinkamo, nebauskite vaiko ir nešaukite ant jo. Greičiausiai jis ir taip jaučiasi kaltas, tad jam ramiai paaiškinkite, kodėl taip daryti negalima. Jei matote, kad vaikas su kūdikiu pradėjo elgtis netinkamai, jį sudrausminkite, aiškiai ir vaikui suprantama kalba įvardinkite, ką jis padarė netinkamai ir pasiūlykite alternatyvų, tinkamą elgesį. Pavyzdžiui: „Ne, nereikia taip garsiai šaukti, nes pažadinsime kūdikį. Gal gali man parodyti savo patį tyliausią balsą?“ Tačiau gali būti atvejų, kuomet veiksmingiau yra nukreipti vaiko dėmesį nuo kūdikio, pakviečiant pažiūrėti pro langą ar parodant naują žaisliuką, ypač jei vaikas dar yra mažas ir nelabai supranta savo veiksmų pasekmes – tokiu būdu išvengsite „negalima“, kuris tik padidina vaiko priešiškumą.
  • Pagirkite už tinkamą elgesį. Didesnį dėmesį skirkite ne klaidoms, o gražaus elgesio akcentavimui. Itin veiksminga vaiką ne tiesiog abstrakčiai pagirti („oi, koks šaunuolis!“), bet konkrečiai įvardinti, koks elgesys yra gražus, tinkamas ir vertas pagyrų (ypač jeigu vaikas yra mažas ir pats galbūt ne iki galo supranta, ką padarė gerai ir už ką yra giriamas). Pavyzdžiui: „Kaip tu gražiai uždėjai kūdikiui kepurytę, kaip švelniai ir atsargiai, dabar jam nebus šalta, ačiū tau!“
  • Parodykite pozityvias buvimo vyresniuoju broliu ar seserimi puses. Gimus naujagimiui vyresnėliui svarbu atrasti savo rolę, o tėvų pareiga - nukreipti jį tinkama linkme ir padėti suprasti, kad mažylis nėra konkurentas, tėvų meilės ir dėmesio vagis, daiktų pasisavintojas ar žaislų laužytojas. Juk mažasis brolis ar sesuo gali būti puikus vyresnėlio mokinys, žaidimų draugas, žaislų skolintojas ir paslapčių saugotojas.

Pagrindinė taisyklė: niekuomet nepalikite vaiko vieno su kūdikiu. Net jei vaikas yra vyresnis ir žino saugaus elgesio su naujagimiu taisykles, niekada negalite būti tikri, kad vaikas gebės jų nuosaikiai laikytis bei nepasimes netikėtoje situacijoje (pavyzdžiui, naujagimiui pravirkus ar atpylus pieną).

Kaip gali pasikeisti vyresnėlio elgesys gimus naujagimiui?

Jeigu amžiaus skirtumas tarp vaikų yra labai mažas, t.y. vaikai yra pametinukai, tikėtina, kad didelių vyresnėlio elgesio pokyčių nepastebėsite. Vyresnėlis vis tik yra labai mažas ir dar ne iki galo suvokia tapęs broliu ar seserimi, tad ir nebando iš naujo atrasti savo vietos ar konkuruoti. Žinoma, tai nereiškia, kad bus lengva, nes pasirūpinti dviem mažyliais tikrai didelis iššūkis.

Jeigu amžiaus skirtumas tarp vaikų yra labai didelis ir vyresnysis brolis ar sesuo jau yra bežengiantis ar įžengęs į paauglystę, tikėtina, jis tik apsidžiaugs sumažėjusiu tėvų dėmesiu ir didesne laisve. Šioje situacijoje atsidūrusiems tėvams vis tik svarbu prisiminti, kad net ir dideliems vaikams reikia tiek tėvų meilės, tiek ir akylesnio stebėjimo bei nukreipimo eiti teisingu keliu.

Dažniausiai ryškesnių elgesio problemų kyla, jeigu gimus naujagimiui vyresnėliui yra 3 - 10 metų.

Būdingos vyresnėlio elgesio problemos yra:

  • Pyktis, susierzinimas, verksmingumas;
  • Prašymai ar net reikalavimai „grąžinti“ naujagimį, nenoras jo priimti, su juo bendrauti;
  • Elgesio ir įgūdžių regresas, t.y. vyresnėlis gali imti elgtis kūdikiškai. Pavyzdžiui, neaiškiai kalbėti, guguoti, verkti, šlapintis į lovą ar kelnytes, prašytis ant rankų ar į vežimą, užmigti tik supant ant rankų ir t.t.
  • Miego ritmo pokyčiai ir sutrikimai. Vyresnėlis gali atsisakyti miegoti pietų miego, blogiau miegoti, dažniau keltis naktį, prašytis į tėvų lovą ir pan.;
  • Bet kokie įprastos rutinos ir elgesio pokyčiai. Pavyzdžiui, apetitu nesiskundęs vaikas gali tapti nevalgus arba atvirkščiai, tarsi imti ieškoti paguodos maiste;
  • Nedraugiškas ar net agresyvus elgesys. Vyresnėlis gali nemaloniai elgtis ar net smurtauti (pavyzdžiui, žnaibytis, kandžiotis, muštis) prieš tėvus, kitus vaikus ar naujagimį. 

Kaip padėti vyresnėliui gerai jaustis gimus naujagimiui?

Sunku surasti šeimą, kuri nesusidūrė su vienokiais ar kitokiais vyresnėlio elgesio iššūkiais, gimus naujagimiui.

Dalijamės keliais patarimais, kurie gali padėti vyresnėliui pajusti geriau:

  • Praleiskite su vyresnėliu daugiau kokybiško laiko dviese. Pavyzdžiui, naujagimiui užmigus tik dviese pasižiūrėkite filmą, kartu eikite į parduotuvę, paskaitykite prieš miegą ir pan.;
  • (Kiek tai įmanoma) palaikykite įprastą vyresnėliui rutiną;
  • Džiaukitės ir girkite gražų elgesį;
  • Negėdinkite dėl elgesio regreso, bet ir „neužsižaiskite“, o priminkite, koks vaikas jau didelis ir šaunus. Pavyzdžiui, jeigu vyresnėlis vis prašosi ant rankų lyg būtų kūdikėlis, pagal galimybes panešiokite, priglauskite, bet ir priminkite, kad jis jau taip užaugo ir gali bėgti kaip vėjas;
  • Padėkite vaikui įvardinti ir konstruktyviai išreikšti emocijas, jas normalizuokite. Pavyzdžiui: „Suprantu, kad tu pyksti, nes aš turiu išmaudyti naujagimį ir mes negalime eiti į parką. Kokios spalvos tavo pyktis? Gal raudonas? Gal gali nupiešti labai piktą piešinį? Visą raudoną?“;
  • Užtikrinkite vyresnėliui įprastus socialinius ryšius. Vyresnėliui svarbu jam įprastu būdu ir dažnumu (vėlgi, kiek tai įmanoma) bendrauti ne tik su tėvais, bet ir su seneliais, krikšto tėvais, draugais ir kt.;
  • Padėkite vyresnėliui nusibrėžti savo ribas ir jų laikykitės. Pavyzdžiui, normalu, kad vyresnėlis nenori kūdikiui duoti visų savo žaislų, tad „tik mano žaislams“ skirkite dėžę. Joje laikomų daiktų kūdikiui neduokite, o kūdikiui ėmus ropoti ir vaikščioti dėžę laikykite jam nepasiekiamoje vietoje;
  • Išlikite ramūs ir pozityvūs, nes vaikai itin lengvai perima tėvų emocijas ir nusiteikimą.

Jeigu vyresnėlio emocinė būklė ar elgesys kelia nerimą arba pavojų jam pačiam, naujagimiui ar kitiems jūsų aplinkoje esantiems žmonėms, vertėtų nedelsti ir kreiptis į psichologą. Specialistas įvertins konkrečią situaciją ir pasiūlys ne bendrinius, o jūsų šeimai tinkamiausius sprendimus.

Susiję straipsniai

Kaip vyresnėlį paruošti brolio arba sesės gimimui?

Kūdikio gimimas - didelis džiaugsmas, tačiau jeigu šeimoje jau yra vaikų, mažojo brolio ar sesės atėjimas jiems gali kelti įtampą.

Sumažėjęs libido po gimdymo: ar tai problema?

Per pirmuosius 6 mėn. po gimdymo lytinis potraukis sumažėja maždaug nuo trečdalio iki pusės moterų.

Gražina ir Juozas Butnoriai: „Mūsų santykiai – kaip iš vadovėlio“

Pora neįtikėtinai atvira ir pasakoja, kad nors jų santykiai – tarsi iš vadovėlio, tačiau abu – labai impulsyvūs ir ne visada pasveriantys galimybes.

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 13 m.

    na va, mums šiandi jau trys savaitikes vyresnėlis apsiprato, kad dar vienas žmogutis yra namuose. o situacijų būna visokių. kartais labai myli broliuką, mane ir vyrą bara, jei brolis verkti pradeda. kitakart net bendrauti nenori

  2. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 12 m.

    na antras maniškis jau ir nebe naujagimis, tačiau vistiek įdomu, kai vyresnėliai su jais elgiasi. mamytės pasidalinkite patirtimi. šiaip pas mus daug pavydo scenų vis tik būna. kaip geriau tokias situacijas būtų spręsti?

  3. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 12 m.

    mes taip pat ant dienu laukiam antro vaikucio, o sunui nesenai suejo 4men. atrodo paruosem vyresneli mazojo atejimui, bet tiesa sakant abejoju,kad visiskai pavyks isvengti pavydo scenu ar vyresnelio "suleliukejimo siekiant papildomo demesio jam butu idomu,kad mamytes pasidalintu patirtimi

  4. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 12 m.

    tikrai taip, tas „suleliukėjimas" pas mus buvo ir tiutę kišosi ir pampersą prašė uždėti, visokių kurjozų buvo bet kažkaip viskas praėjo o broliuką myli vis labiau ir labiau. turbūt pastebėjo, kad gimus mažyliui, iš tikrųjų, nelabai kas jam ir pasikeitė dėmesio dozę jis gauna, tad nusiramino

  5. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 11 m.

    o mano krikstasunis(1m3men) pamato mano vaika valgant ar su zinduku tuoj atima bet jai miega pats salia atsigula ir aaa daro o jai buna pas mane ant ranku tai vis glosto

Skelbimai

3,00 €
36 | 8 | S
10,00 €
74 | 6-9 mėn.
10,00 €