Kaip išmokyti vaiką tinkamai elgtis su naujagimiu (11)

vaikas ir naujagimis

Natūralu, kad mažas vaikas neįsivaizduoja, koks trapus ir pažeidžiamas yra kūdikis, todėl visiškai to neketindamas ir nenorėdamas gali jam pakenkti ar jį sužaloti. Žinoma, tu nori kūdikį apsaugoti, tačiau bėda ta, kad nuolatiniai priekaištai vaikui už „neteisingus“ bandymus pasirūpinti kūdikiu ir draudimai artintis prie mažylio sukelia vyresnio vaiko pavydą, sumažina vaiko pasitikėjimą savo gebėjimais.

Štai keletas patarimų, kaip galėtum išmokyti vaiką elgtis su kūdikiu ir tuo pačiu užtikrinti jo saugumą (taikydama patarimus, atsižvelk į vyresnio vaiko amžių ir sugebėjimus):

Pagrindinė taisyklė: niekuomet nepalik vaiko vieno su kūdikiu. Net jei vaikas yra pamokytas saugaus elgesio, negali būti tikra, kad vaikas žino apie visus pavojus ir jų galimas pasekmes. Dauguma vaikų net neįsivaizduoja, kad elgdamiesi su kūdikiu kaip su savo žaisliukais gali jam pakenkti.

Išmokyk švelnumo. Kuomet vaikas žaidžia, jam nebūtina elgtis atsargiai – juk žaisliukui neskauda, jei jį numeti ar stipriau suspaudi. Todėl vaiką reikia išmokyti elgtis švelniai: parodyk, kaip tu švelniai glostai kūdikį, paaiškink, kodėl reikia elgtis būtent taip, tuomet pasiūlyk vaikui padaryti tą patį. Šis patarimas, beje, tinka ir mokant vaiką elgtis su naminiais gyvūnais.

Rodyk pavyzdį. Vaikai kopijuoja tėvų elgesį, tad paragink vaiką stebėti, kaip tu rūpiniesi kūdikiu, kaip žaidi su juo, paaiškink jam, koks bejėgis ir trapus yra kūdikis ir kad su juo reikia elgtis itin atsargiai. Kai vaikas tave stebi, stenkis elgtis su kūdikiu švelniau, nei tai darytum jo nestebima – ypač jei esi įgudusi elgtis su vaiku ir keiti sauskelnes ar apiprausi „viena ranka ir užsimerkusi“.

Nebausk vaiko.
Jei vaikas netyčia ar iš nežinojimo padarė ką netinkamo, nebausk vaiko ir nešauk ant jo. Greičiausiai jis ir taip jaučiasi kaltas, tad jam ramiai paaiškink, kodėl taip daryti negalima. Jei matai, kad vaikas su kūdikiu pradėjo elgtis netinkamai, griežtu balsu sudrausmink: „Mušti negalima. Ar pasakysi man, kodėl to daryti negalima?“. Toks klausimas privers vaiką susimąstyti ir kitą kartą elgtis atsakingiau. Tačiau gali būti atvejų, kuomet veiksmingiau yra nukreipti vaiko dėmesį nuo kūdikio, pakviečiant pažiūrėti pro langą ar parodant naują žaisliuką, ypač jei vaikas dar yra mažas ir nelabai supranta savo veiksmų pasekmes – tokiu būdu išvengsi „negalima“, kuris tik padidina vaiko priešiškumą.

Pagirk už tinkamą elgesį. Kaip ir visais kitais atvejais, niekas kitas kaip pagyrimas nepadeda vaikui geriau suprasti, koks elgesys yra tinkamas.
 

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  na va, mums šiandi jau trys savaitikes vyresnėlis apsiprato, kad dar vienas žmogutis yra namuose. o situacijų būna visokių. kartais labai myli broliuką, mane ir vyrą bara, jei brolis verkti pradeda. kitakart net bendrauti nenori

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  na antras maniškis jau ir nebe naujagimis, tačiau vistiek įdomu, kai vyresnėliai su jais elgiasi. mamytės pasidalinkite patirtimi. šiaip pas mus daug pavydo scenų vis tik būna. kaip geriau tokias situacijas būtų spręsti?

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  mes taip pat ant dienu laukiam antro vaikucio, o sunui nesenai suejo 4men. atrodo paruosem vyresneli mazojo atejimui, bet tiesa sakant abejoju,kad visiskai pavyks isvengti pavydo scenu ar vyresnelio "suleliukejimo siekiant papildomo demesio jam butu idomu,kad mamytes pasidalintu patirtimi

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  tikrai taip, tas „suleliukėjimas" pas mus buvo ir tiutę kišosi ir pampersą prašė uždėti, visokių kurjozų buvo bet kažkaip viskas praėjo o broliuką myli vis labiau ir labiau. turbūt pastebėjo, kad gimus mažyliui, iš tikrųjų, nelabai kas jam ir pasikeitė dėmesio dozę jis gauna, tad nusiramino

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  o mano krikstasunis(1m3men) pamato mano vaika valgant ar su zinduku tuoj atima bet jai miega pats salia atsigula ir aaa daro o jai buna pas mane ant ranku tai vis glosto