Kaip išmokyti vaiką tinkamai elgtis su naujagimiu (11)

vaikas ir naujagimis

Natūralu, kad mažas vaikas neįsivaizduoja, koks trapus ir pažeidžiamas yra kūdikis, todėl visiškai to neketindamas ir nenorėdamas gali jam pakenkti ar jį sužaloti. Žinoma, tu nori kūdikį apsaugoti, tačiau bėda ta, kad nuolatiniai priekaištai vaikui už „neteisingus“ bandymus pasirūpinti kūdikiu ir draudimai artintis prie mažylio sukelia vyresnio vaiko pavydą, sumažina vaiko pasitikėjimą savo gebėjimais.

Štai keletas patarimų, kaip galėtumėte išmokyti vaiką elgtis su kūdikiu ir tuo pačiu užtikrinti jo saugumą (taikydama patarimus, atsižvelkite į vyresnio vaiko amžių ir sugebėjimus):

Pagrindinė taisyklė: niekuomet nepalikite vaiko vieno su kūdikiu. Net jei vaikas yra pamokytas saugaus elgesio, negalite būti tikra, kad vaikas žino apie visus pavojus ir jų galimas pasekmes. Dauguma vaikų net neįsivaizduoja, kad elgdamiesi su kūdikiu kaip su savo žaisliukais gali jam pakenkti.

Išmokykite švelnumo. Kuomet vaikas žaidžia, jam nebūtina elgtis atsargiai – juk žaisliukui neskauda, jei jį numeti ar stipriau suspaudi. Todėl vaiką reikia išmokyti elgtis švelniai: parodykite, kaip švelniai glostote kūdikį, paaiškinkite, kodėl reikia elgtis būtent taip, tuomet pasiūlykite vaikui padaryti tą patį. Šis patarimas, beje, tinka ir mokant vaiką elgtis su naminiais gyvūnais.

Rodykite pavyzdį. Vaikai kopijuoja tėvų elgesį, tad paraginkite vaiką stebėti, kaip rūpinates kūdikiu, kaip žaidžiate su juo, paaiškinkite jam, koks bejėgis ir trapus yra kūdikis ir kad su juo reikia elgtis itin atsargiai. Kai vaikas stebi jūs, stenkitės elgtis su kūdikiu švelniau, nei tai darytumėte nestebima – ypač jei esate įgudusi elgtis su vaiku ir keiti sauskelnes ar apiprausi „viena ranka ir užsimerkusi“.

Nebauskite vaiko.
Jei vaikas netyčia ar iš nežinojimo padarė ką netinkamo, nebauskite vaiko ir nešaukite ant jo. Greičiausiai jis ir taip jaučiasi kaltas, tad jam ramiai paaiškinkite, kodėl taip daryti negalima. Jei matote, kad vaikas su kūdikiu pradėjo elgtis netinkamai, griežtu balsu sudrausminkite: „Mušti negalima. Ar pasakysi man, kodėl to daryti negalima?“. Toks klausimas privers vaiką susimąstyti ir kitą kartą elgtis atsakingiau. Tačiau gali būti atvejų, kuomet veiksmingiau yra nukreipti vaiko dėmesį nuo kūdikio, pakviečiant pažiūrėti pro langą ar parodant naują žaisliuką, ypač jei vaikas dar yra mažas ir nelabai supranta savo veiksmų pasekmes – tokiu būdu išvengsite „negalima“, kuris tik padidina vaiko priešiškumą.

Pagirkite už tinkamą elgesį. Kaip ir visais kitais atvejais, niekas kitas kaip pagyrimas nepadeda vaikui geriau suprasti, koks elgesys yra tinkamas.
 

Susiję straipsniai

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Mamų frazių TOP50: ar jūs jas irgi sakote?

Surinkome bene visų mamų vartojamų frazių topą - tikriausiai teko jas girdėti iš savo mamų ar močiučių, o ir pačioms vieną kitą kartą išsprūsta...

Alkoholio vartojimas prie vaikų: ką reikėtų žinoti?

Nemažai tėvų domisi, ar pagal įstatymus prie vaikų galima vartoti alkoholį ir ar už tai negrės jokios sankcijos.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 12 m.

  na va, mums šiandi jau trys savaitikes vyresnėlis apsiprato, kad dar vienas žmogutis yra namuose. o situacijų būna visokių. kartais labai myli broliuką, mane ir vyrą bara, jei brolis verkti pradeda. kitakart net bendrauti nenori

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 12 m.

  na antras maniškis jau ir nebe naujagimis, tačiau vistiek įdomu, kai vyresnėliai su jais elgiasi. mamytės pasidalinkite patirtimi. šiaip pas mus daug pavydo scenų vis tik būna. kaip geriau tokias situacijas būtų spręsti?

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 m.

  mes taip pat ant dienu laukiam antro vaikucio, o sunui nesenai suejo 4men. atrodo paruosem vyresneli mazojo atejimui, bet tiesa sakant abejoju,kad visiskai pavyks isvengti pavydo scenu ar vyresnelio "suleliukejimo siekiant papildomo demesio jam butu idomu,kad mamytes pasidalintu patirtimi

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 m.

  tikrai taip, tas „suleliukėjimas" pas mus buvo ir tiutę kišosi ir pampersą prašė uždėti, visokių kurjozų buvo bet kažkaip viskas praėjo o broliuką myli vis labiau ir labiau. turbūt pastebėjo, kad gimus mažyliui, iš tikrųjų, nelabai kas jam ir pasikeitė dėmesio dozę jis gauna, tad nusiramino

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 m.

  o mano krikstasunis(1m3men) pamato mano vaika valgant ar su zinduku tuoj atima bet jai miega pats salia atsigula ir aaa daro o jai buna pas mane ant ranku tai vis glosto

Skelbimai

1,50 €
36 | 23,3 cm | 3 - 3½
12,00 €
48 | 20 | XL
2,00 €
98 | 2.5 - 3 m.
8,00 €
40 | 12 | M