Kaip išmokyti vaikus tinkamai atsisveikinti su žaislais?

Reklaminis partnerio turinys
Dvi mergaitės žaidžia su tuo pačiu žaislu Oksana Kuzmina | Shutterstock.com

Vienas iš dažniausių netvarkos namuose kaltininkų yra vaikų žaislai. Tuo labiau kad vaikai neapsiriboja savo kambariu – dažnai jų žaislai įkurdinami svetainėje, virtuvėje, vonios kambaryje, tėvų miegamajame.

Žinoma, išvengti netvarkos galima išmokius vaikus tvarkytis ir atsakingai rūpintis savo žaislais, tačiau metams bėgant žaislų namuose daugėja, o išlaikyti tvarką – vis sunkiau.

Tuomet verta pagalvoti, galbūt jau laikas išmokyti vaiką atsisveikinti su žaislais, su kuriais jis nebežaidžia. Kaip tai įgyvendinti?

Su vaiku pasikalbėkite, kodėl reikia atsisveikinti su žaislais

Suaugusiems daiktų išmetimas ar dovanojimas – įprastas procesas, padedantis atsikratyti nebenaudojamų ar sulūžusių daiktų, taip užtikrinant namuose švarą ir tvarką. Tačiau vaikams tai nėra taip lengva.

Kodėl vaikams sunku atsisveikinti su žaislais? Nors gali atrodyti, kad vaikas jau ilgai nebežaidžia su kai kuriais žaislais, jis gali prisiminti teigiamas emocijas, kurias patyrė, kai juos gavo.

Be to, kartais vaikai yra linkę pamiršti žaislus ir su jais pradeda žaisti tik po kurio laiko. Būtent todėl jų išmetimas slapta ar dovanojimas kitiems – prastas sprendimas.

Geriausias būdas įtikinti vaiką atsikratyti senų ir nebenaudojamų žaislų – nuoširdus pokalbis. Papasakokite vaikams apie gerus darbus: apie šeimas, kurios negali sau leisti turėti tiek žaislų, pabrėžkite dovanojimo kitiems džiaugsmą, kodėl tai svarbu. Papasakokite, kad nenaudojami, giliai stalčiuje ar lentynos kertėje paslėpti žaislai vieni liūdi, jiems reikia vaiko rankų. Žinoma, vaikas gali nusiminti, tačiau socialinio ir emocinio vaikų ugdymo specialistas Linas Slušnys teigia, kad „vaikams būtinas tinkamas atsisveikinimas ir tėvai turėtų padėti šias skaudžias emocijas išgyventi“.

Žaislų atranką paverskite žaismingu ir smagiu procesu

Tiesa, atsisveikinimas su žaislais taip pat gali būti žaismingas. Viso tvarkymosi metu pasistenkite vaikus įtraukti į procesą. Būtinai parodykite, kad jie – svarbūs žaislų atrankos dalyviai. Kaip tai padaryti?

Patarimas

Galite surengti smagių žaidimų, kurie padės lengviau atsisveikinti su nenaudojamais žaislais. Pavyzdžiui, atrinktus žaislus sukraukite ant pledų ir surenkite turgų. Kartu su vaikais paruoškite etiketes su kainomis, kuriomis gali tapti apkabinimai, bučiniai, pakutenimai, saldainiai ir pan. Pirkėjai gali būti tėvai, seneliai, vyresni broliai ar seserys. Vaikas ne tik lengviau su žaislais atsisveikins, bet taip pat smagiai praleisite ir popietę.

Leiskite vaikams patiems nuspręsti, kuriuos daiktus jie nori dovanoti ar parduoti

Galite pastebėti, kokius žaislus jūsų vaikai mėgsta labiausiai ir su kuriais dažniausiai žaidžia, tačiau vaikai gali būti prisirišę visai prie kitų žaislų, nei jūs manote. Todėl patys neturėtumėte nuspręsti, kurių žaislų vaikams jau nebereikia. Pavyzdžiui, gal vaikas norės pasilikti ne kelias dešimtis eurų kainavusią lėlę barbę, o pigų plastikinį žaisliuką.

Kad išvengtumėte pykčio ir ašarų, leiskite vaikams jaustis taip, lyg jie čia būtų svarbiausių sprendimų priėmėjai: tegul jie patys atrenka nebepatinkančius žaislus.

Turėkite kantrybės ir neskubinkite proceso

Duokite vaikams laiko, kad jie galėtų ramiai nuspręsti, su kokiais žaislais laikas atsisveikinti. Daugeliui vaikų tai nėra lengvas pasirinkimas, todėl kuo ilgiau leisite jiems pagalvoti, tuo mažiau jie vėliau gailėsis ar verks. Keli naudingi patarimai:

  • Nenaudojamiems žaislams atrinkti galite skirti net keletą dienų.
  • Jei vaikas ilgai dvejoja, nerodykite neigiamų emocijų ar pykčio.
  • Supraskite, kad vaikams sunku atsisveikinti ir išsiskirti su kai kuriais jiems patinkančiais žaislais, nors jie ir senokai nebenaudojami.
  • Šio proceso imkitės lėtai ir pasikaustę kantrybe. Jeigu jausite, kad kantrybė senka, pagalvokite, kaip jūs jautėtės vaikystėje praradę ar netyčia sulaužę mėgstamą žaislą.

Žaislų neišmeskite, laikykitės pažado žaislus dovanoti kitiems vaikams

Neišmeskite nenaudojamų žaislų, ypač jei su vaikais susitarėte, kad juos parduosite ar padovanosite. Vaikai, šiukšlių dėžėje pamatę savo mylimą žaislą, kuris turėjo džiuginti kitą vaiką, gali supykti ir pradėti jumis nepasitikėti.

Skatinkite dovanoti arba padėkite parduoti

Žaislų dovanojimas. Gana svarbu vaikus išmokyti dalytis gerumu. Tai galima padaryti ir dovanojant nenaudojamus žaislus. Paaiškinkite vaikams, kad yra tokių šeimų, kurios negali savo vaikams nupirkti tiek daug žaislų, kiek turite jūs, todėl tų šeimų vaikams patiktų gauti bent kelis naujus žaisliukus. Paskatinkite vaikus pagalvoti, ką jie norėtų padovanoti, ir įtraukite juos į visą procesą – nuo pakavimo iki pristatymo.

Svarbu

Leiskite vaikams patiems nuspręsti, kaip jie supakuos žaislus, pasidalykite žiniomis apie saugų daiktų transportavimą. Kartu pasitarkite ir apgalvokite, kokios pakavimo medžiagos bus reikalingos. Jei namuose ko nors trūksta, pavyzdžiui, dėžių, granulių, lipnios juostos, apsauginio popieriaus, tų priemonių nupirkite. Žaislus supakuokite ir padovanokite kartu.

Žaislų pardavimas. Vyresni vaikai dažnai apsidžiaugia galėdami nenaudojamus žaislus parduoti. Galite padėti jiems tai padaryti. Kartu įdėkite skelbimus ir leiskite vaikams patiems žaislus supakuoti bei išsiųsti (jei reikia, padėkite tai padaryti). Už gautus pinigus vaikas galės papramogauti ar nusipirkti gardėsių: tai puiki motyvacinė priemonė.

Išsaugokite prisiminimus apie ypatingus žaislus

Vaikams gali būti sunku atsisveikinti su brangiausiais, visada šalia jų buvusiais žaislais. Tad siekdami sumažinti netekties liūdesį ypatingus žaislus nufotografuokite, nuotraukas atspausdinkite, įrėminkite ir pakabinkite vaikų kambaryje. Taip vaikas visada matys savo mylėtus žaislus ir išsaugos prisiminimą, todėl išgyventi atsisveikinimą bus daug lengviau.

Kita vertus, vieną kitą vertingą ir malonias emocijas suteikiantį žaislą verta pasilikti: tikrai nebūtina atsisveikinti su visais „išaugtais“ žaislais.

Ribokite naujų žaislų skaičių

Pagalvokite apie žaislų ir kitų daiktų, kuriuos gauna jūsų vaikai, kiekį. Galbūt reikėtų bet kiek apriboti vartojimą? Rekomenduojama taikyti „vienas į namus, vienas iš namų“ taisyklę. Jeigu vaikas nori naujo žaislo, paprašykite jo, kad atlaisvintų vietos padovanodamas seną žaislą kitam vaikui. Tai padeda vaikams mokytis priimti sprendimus, išvengti žaislų kaupimosi.

Taigi, nesvarbu, kokį žaislų kiekio sumažinimo būdą pasirinksite, nepamirškite į procesą įtraukti vaikų ir suteikti jiems galimybę rinktis bei patiems nuspręsti. Viską darykite lėtai ir kantriai: taip vaikai jausis svarbūs ir atsakingi, o jums nereikės šluostyti liūdesio ašarų.