Kaip išsirinkti tinkamiausius maisto papildus nėščiosioms?

Nėščia moteris saujoje laiko maisto papildus MVelishchuk | Shutterstock.com

Tam, kad organizmas tinkamai funkcionuotų, turime gauti pakankamai maisto medžiagų, o nėštumo metu kai kurių iš jų poreikis išauga net du kartus. Vitaminai svarbūs tiek ir gerai mamos sveikatai, tiek ir vaisiaus vystymuisi.

Plačiau skaitykite:

Pirmą kartą besilaukiančios mamos gali sumanyti vartoti visus įmanomus papildus, tačiau tai nėra pats geriausias spendimas, nes optimalus būdas gauti visų organizmui būtinų vitaminų, mineralų ir maisto medžiagų yra subalansuota mityba.

Tačiau, deja, ne viską, ko reikia būsimoms mamoms, pavyksta gauti vien iš maisto, ypač turint omenyje, kad nėščiąsias dažnai pykina ir jos negali valgyti tam tikrų produktų. O net jei ir maitinatės pagal visas sveikos mitybos rekomendacijas, kai kurių vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, folio rūgšties, rekomenduojamą paros normą (RPN) gauti su maistu – labai sudėtinga.

Plačiau skaitykite:

Įvairių nėščiosioms skirtų maisto papildų galime rasti vaistinių, prekybos centrų lentynose ir net elektroninėse parduotuvėse, todėl tinkamo papildo pasirinkimas gali prilygti spėlionių žaidimui. Taigi dalijamės aktualia informacija, kuri, tikimės, padės išsirinkti tinkamiausius vitaminus nėščiosioms.

Kokių vitaminų ir mineralinių medžiagų ieškoti papildo sudėtyje?

Visų pirma nėštumo pradžioje dėl mitybos ir papildų vartojimo pasikonsultuokite su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju. Atsižvelgdamas į jūsų poreikius, jis rekomenduos tinkamiausius maisto papildus.

Nėštumo metu būtini vitaminai, mineralinės ir kitos medžiagos bei jų paros normos:

  • folio rūgštis (bent 400 mcg);
  • kalcis (250 mg);
  • DHR (dokozaheksaeno rūgštis, bent 250–300 mg);
  • geležis (27 mg);
  • vitaminas B6 (2 mg);
  • vitaminas C (50–80 mg);
  • vitaminas D (~600 IU (15 mcg);
  • cinkas (15 mg);
  • varis (2 mg);
  • jodas (150 mcg).

Kitos svarbios maistinės medžiagos. Į papildų nėščioms moterims sudėtį dažnai įtraukiamos ir kitos maistinės medžiagos: vitaminas E, kiti B grupės vitaminai: riboflavinas (vitaminas B2), niacinas (vitaminas B3), cholinas (vitaminas B4), pantoteno rūgštis (vitaminas B5), biotinas (vitaminas B7 arba H), kobalaminas (vitaminas B12), magnis, fosforas ir kt.

Maisto papildai nėščiosioms: kurie pasirinkimo kriterijai – patys svarbiausi?

Nustatykite savo asmeninius poreikius ir gerai išnagrinėkite papildo sudėtį

Pavyzdžiui, gal turite kokių nors alergijų? Gal esate vegetarė ar veganė, todėl ieškosite vitaminų be gyvūninės kilmės priedų (pavyzdžiui, želatinos)? Galbūt jums diagnozuota anemija, o gal kenčiate nuo vidurių užkietėjimo ir kaip tik dėl to ieškosite papildo be geležies? Renkantis papildus reikia atsižvelgti į šiuos ir daugelį kitų veiksnių.

Ieškokite maisto papildų, pagamintų iš aukščiausios kokybės ingredientų, be dirbtinių priedų ir konservantų (juk jų – ir taip apstu maiste, kurį valgome).

Atkreipkite dėmesį į papildo vartojimo rekomendacijas, formą

Kaip numatyta Maisto papildų ženklinimo atmintinėje, ženklinant papildus nurodomi maistinių ar kitų medžiagų, turinčių mitybinį arba fiziologinį poveikį, kiekiai, esantys per parą siūlomame suvartoti maisto papildo kiekyje. Taip pat etiketėse nurodoma, kokį referencinės maistinės vertės (RMV) procentą nurodyti kiekiai sudaro.

Priklausomai nuo gamintojo ir papildo tipo, kasdien gali tekti vartoti nuo 1 iki 6 kapsulių ar tablečių per dieną. Žinoma, patogiau, jei papildą reikia gerti tik kartą per dieną, o ne, pavyzdžiui, 3 kartus.

Jei piliulę ar kapsulę sunku nuryti, ieškokite slidžia danga dengtų papildų. Taip pat galite rinktis papildą be kalcio, kuris dažniausiai sudaro nemažą dalį piliulės.

Atminkite, kad vartojant mažesnę negu rekomenduojama dozę gali padidėti maistinių medžiagų trūkumo rizika. Taip pat nevertėtų papildų perdozuoti, nes tai taip pat nėra saugu nei nėščiajai, nei vaisiui, be to, kai kurių vitaminų ar mineralų perdozavimas gali užmaskuoti kitų maisto medžiagų trūkumą.

Palyginkite kainą

Nors kai kurie maisto papildai nėščiosioms iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti brangesni, iš tikrųjų jų gali užtekti 2–3 mėnesiams, todėl dažnai jie – ekonomiškesnis pasirinkimas. Gali pasitaikyti ir atvirkščiai: prenataliniai vitaminai gali būti labai brangūs, o pakuotėje esančio kiekio, atsižvelgiant į RPN, gali užtekti vos 2 sav.

Be to, kai kurių maisto papildų nėščiosioms sudėtyje gali būti itin svarbios Omega-3 rūgšties – DHR, todėl papildomai neprireiks vartoti žuvų taukų.

Dar prieš keliaudamos į vaistinę ar užsisakinėdamos papildus internetu, pirmiausia atidžiai išsistudijuokite papildų informacinius lapelius: tik taip rasite sau tinkamiausią papildą, visiškai atitinkantį kainos ir kokybės santykį.

Nors skamba neįtikinamai, bet ir geros kokybės papildai nėščiosioms (1 mėn. kursas) gali kainuoti vos per 10 eurų.

Daugiau nereiškia geriau

Nėštumo metu svarbūs daugybė vitaminų ir mineralinių medžiagų. Jei jūsų mityba nėra subalansuota ir jos trūkumus norėsite kompensuoti papildais, ir dar atskirais, gali tekti išgerti visą saują piliulių. Tačiau to daryti visiškai nereikia: išsirinkite vieną kokybišką papildą.

Rekomenduojama rinktis vitaminus, patenkinančius daugelio svarbiausių medžiagų poreikį, o ne tuos papildus, kuriuose esančių medžiagų sąrašas yra kuo ilgesnis. Be to, turėkite omenyje, kad kuo papildo sudėtyje esančių medžiagų sąrašas ilgesnis, tuo galimai mažiau jų organizmas įsisavins.

Pasidomėkite, ar vitaminai buvo testuoti ir yra sertifikuoti

Patikimų gamintojų papilduose niekada nebus nėščiosioms kenksmingų ingredientų. Jų gali pasitaikyti iš trečiųjų šalių atgabentuose ir nesertifikuotuose papilduose.

Puiku, jei išsirinksite papildus, kurių grynumą ir stiprumą testavo nepriklausomos organizacijos. Papildų gamintojai savanoriškai gali pateikti savo produktą trečiosios šalies sertifikavimui. Sertifikavimo metu papildai yra kruopščiai tikrinami, analizuojami laikantis itin griežtų kriterijų. Sertifikavimas užtikrina, kad maisto papilde nėra kenksmingų medžiagų (pesticidų, anabolinių steroidų, sunkiųjų metalų ir kt.), etiketėje nenurodytų priedų.

Mamų atsiliepimai

Pasidomėkite, ką apie tam tikrus papildus sako kitos nėščiosios. Kokius papildų privalumus ir trūkumus jos mini? Ar tai esminiai trūkumai, o gal labiau asmeninė nuomonė?

Daug vertingos ir patikimos informacijos iš pirmų lūpų galite rasti ir „Tėvų darželio“ forume.

Kada reikėtų pradėti vartoti nėščiosioms skirtus vitaminus?

Vienos nuomonės, kada tiksliai reikėtų pradėti vartoti maisto papildus, nėra. Idealiu atveju prenatalinius vitaminus, o ypač folio rūgštį, reikėtų pradėti vartoti dar gerokai prieš pastojant. Folio rūgšties atsargos organizme sukaupiamos ne taip greitai.

Tačiau dalis medikų apskritai pirmuosius nėštumo mėnesius rekomenduoja vartoti tik folio rūgštį, o kompleksinius vitaminus pradėti vartoti įžengus į antrąjį nėštumo trimestrą ar maždaug nėštumo viduryje, kai vaisius pradeda augti intensyviausiai ir medžiagų poreikis ženkliai išauga.

Jūsų nėštumą prižiūrintis gydytojas prenatalinius vitaminus gali rekomenduoti vartoti net ir po gimdymo. Papildai gali padėti mamai greičiau atgauti jėgas ir teikti naudą tiek jai, tiek kūdikiui visą žindymo laikotarpį.

Susiję straipsniai

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.