Kaip pagerinti santykius su vaiku? 5 aktualūs tėvystės konsultantų patarimai

Tėvai išdykauja kartu su vaikais fizkes | Shutterstock.com

Jei domitės sąmoninga tėvyste, esate teisingame kelyje ir dėl savo vaikų darote daugiau nei standartiniai tėvai. Paruošti ir į dėžutę tvarkingai sudėti pietūs, sulankstyti ir gražiai spintoje surikiuoti drabužiai, vaikų pavėžėjimas bet kur ir bet kada... Atrodo, esate tobuli tėvai, tačiau kaip padėti atsiskleisti tikrajam vaikų potencialui, išvaryti „ožiukus“ ir apskritai pagerinti santykius su vaiku?

Skirsite laiko, vadovaukitės šiaip 5 patarimais ir netrukus tikrai pastebėsite teigiamus pokyčius.

1. Kasdien šiek tiek laiko skirkite kiekvienam iš vaikų

Žinoma, su vaikais praleidžiate daug laiko, tačiau daugiausia jo vis tik skiriate tuo pačiu dirbdami daugybę darbų iš, atrodo, niekada nesibaigiančio sąrašo. Norite tikėti ar ne, tačiau skirdami individualaus laiko ir dėmesio vaikui, visapusiškai dalyvausite jo gyvenime ir įsiliesite į jo pasaulį. Tai galingiausia strategija, kurią galite pritaikyti norėdami, kad vaikai taptų geresni, o jūsų tarpusavio ryšys sustiprėtų.

Į veiklą su vaiku turite įsitraukti visu protu, kūnu ir siela: tuo metu netikrinkite telefono, neatlikinėkite dar kelių užduočių, net mintyse pasistenkite atsiriboti nuo savo nesibaigiančio darbų sąrašo.

Visiškai užtenka vaikui kasdien skirti apie 10–15 minučių kokybiško laiko. Tegul pats vaikas imasi iniciatyvos ir sprendžia, ką norėtų drauge nuveikti. Ir nors su visa šeima praleistas laikas taip pat yra puikus, vis tik individualus pabuvimas patenkina vaiko individualaus dėmesio ir emocinio ryšio poreikį. Taip vaikai skatinami elgtis pavyzdingiau, o šeimos ryšys tampa harmoningesnis.

2. Leiskite vaikams priimti sprendimus, primeskite daugiau atsakomybės

Ką dėti priešpiečiams? Ką rengtis? Kada baigti ruošti namų darbus? Tai sprendimai, kuriuos (žinoma, atsižvelgdami į konkretų amžių) savo vaikams turime leisti priimti savarankiškai. Taip jie jausis atsakingi. Juk šaunu, kai patiems galima nuspręsti tiek daug dalykų. 

Vaikai, jaučiantys, kad valdo savo gyvenimą, kartu bus labiau linkę bendradarbiauti ir srityse, kurių jie patys negali kontroliuoti (pavyzdžiui, valytis dantis ar atlikti namų darbus). Tai reiškia, kad vaikai mažiau kovos dėl valdžios, kils mažiau ginčų.

Tėvų užduotis – nustatyti ribas, tačiau jas nubrėžę taip pat aktyviai leiskite vaikams nuspręsti, kaip tam tikrose situacijose elgtis. Kai pastebėsite, kad vaikai moka tinkamai pasirinkti, pajusite didžiulį pasitenkinimą, palengvėjimą ir didžiuositės jų sumanumu.

3. Pagyrimo neužteks: verčiau vaiką padrąsinkite

Ar matote skirtumą tarp šių frazių: „Gerai padirbėta, koks tu protingas!“ ir „Tiek daug mokeisi, ir tai atnešė puikių rezultatų, turbūt didžiuojiesi savimi“?

Vaiką sužavės mintis, kad tėvai įvertino jo sunkų triūsą ir nepaisant to, kad nepavyko gauti 10-uko, jie vis tiek teigiamai įvertino pastangas.

Padrąsinimas yra daug galingesnis nei pagyrimas. Drąsindami vaiką mes tarsi signalizuojame, kokios puikios savybės yra atkaklumas, gebėjimas nenuleisti rankų užklupus pirmai nesėkmei ar komandinis darbas. Tai puikiausias būdas jas ugdyti. Tuo tarpu pagyrimai mažai kuo susiję su intelektu ar įgimtais gabumais.

Skatinami vaikai yra labiau linkę konkretų veiksmą pakartoti ateityje, išsiugdyti vidinę motyvaciją, vedančią į sėkmę. 

4. Vietoje bausmių – efektyvesnis problemų sprendimas

Kai mūsų vaikai elgiasi blogai, tam visuomet yra priežastis. Atskleidę negatyvaus elgesio priežastį ir padėdami jiems spręsti problemas, galime suteikti vaikams galimybę kitą kartą pasirinkti tinkamesnę elgesio alternatyvą.

Labai dažnai vaikai netinkamai elgiasi dėl to, kad yra alkani, pavargę, patiria stresą arba tiesiog jų niekas nemokė elgtis kitaip. Arba jie gali neturėti neurologinių gebėjimų ir pakankamai emocinės brandos priimti tinkamus sprendimus ir reguliuoti savo veiksmus. Kartais jie tiesiog nori, kad kažkas juos pakontroliuotų.

Spręsdami problemas, su vaiku tapsite viena komanda, bausdami – tik dar labiau jį nuo savęs atitolinsite. Galite lavinti tam tikro elgesio įgūdžius arba tiesiog ieškoti būdų, kaip tam tikros problemos išvengti ateityje – ir visa tai darykite kartu.

5. Reguliariai organizuokite šeimos pasimatymus

Apie šeimos susitikimus galvokite kaip apie dar vieną būdą glaudiems ryšiams megzti ir palaikyti. Nebūtina organizuoti kažkokių grandiozinių veiklų: tiesiog patiekite užkandžių, pažaiskite žaidimą ir papasakokite įdomių istorijų. Jei įdėsite darbo į šeimos pasimatymų turinį, jei jų metu visiems bus gera ir linksma, pastebėsite, kad šio savotiško ritualo laukia visi.

Galite aptarti savaitės įvykius, kažkokius svarbius šeimos reikalus. Šeimos pasimatymai – tai ir puiki galimybė spręsti problemas, ne tik smagiai praleisti laiką.

Atminkite, kad visko tikrai nebūtina imtis iš karto: pokyčius inicijuokite po truputį. Laikui bėgant tikrai pastebėsite rezultatus: mažiau žalingo vaikų elgesio ir tvirtesni ryšiai.

Susiję straipsniai

Tėvystės pripažinimas civilinėje metrikacijoje

Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojo supaprastinta tvarka, kuomet tėvystę galima pripažinti pateikiant prašymą civilinės metrikacijos įstaigai.

Rūta Elžbieta Mazurevičiūtė – pirmą kartą mama: „Kaltindavau save, kad esu netikėlė“

Mis Lietuva Rūta Elžbieta Mazurevičiūtė-Pitkauskienė sako, kad tapus mama pirmą kartą, neturi jokio supratimo, kaip viskas bus.

Amžiaus įtaka vyrų vaisingumui

Manoma, kad vyrų vaisingumo kreivė intensyviau leistis žemyn pradeda sulaukus 40+ metų.