Kaip palengvinti kasdienybę ir planuoti finansus? Patarimai vienišoms mamoms

Mama sėdi susimąsčiusi vaikų kambaryje Photographee.eu | Shutterstock.com

Statistikos duomenimis, per ketvirtadalį namų ūkių Lietuvoje sudaro vieniša mama arba tėtis su vaikais. Daugiau vienišų tėvų ES yra tik dviejose valstybėse: Estijoje ir Danijoje.

Mūsų šalyje vaikus vienos dažniausiai augina moterys. Joms tenka daugybė iššūkių: vienoms palaikyti tvarką, rūpintis vaikais, auklėti juos, tinkamai paskirstyti finansus ir tuo pačiu pasirūpinti savimi. Taigi kaip su viskuo susitvarkyti sėkmingiau?

Kruopščiai planuokite biudžetą

Auginti vaiką ar net kelis vaikus iš vieno asmens pajamų – išties sudėtinga. Todėl būtina planuoti pajamas ir išlaidas. Stebint, kam išleidote pinigus, nuolat nereikės užduoti klausimo: „Kur dingo pinigai?“ Fiksuodamos, kiek pajamų gavote ir kiek išleidote, geriau suvoksite, ar reikia pasispausti, ar liks pinigų taupymui ar neplanuotam pirkiniui.

Pagrindinis patarimas – pirmiausia sumokėti mokesčius, atsidėti pinigų būtinosioms išlaidoms (maistas, transportas ir kt.).

Jei kiekvieną mėnesį turite nekintančių išlaidų, galite mokėjimus automatizuoti.

Mokykitės pasakyti „ne“ net ir vaikams

Natūralu, kad vieniša mama negalės nupirkti visko, ko tik užsimanys vaikai. Liūdna vaikams pasakyti „ne“, tačiau būtų kur kas blogiau nupirkti brangų žaislą, o po to neturėti iš ko sumokėti nuomos mokestį ar pritrūkti pinigų maistui.

Negavęs trokštamo žaislo čia ir dabar, vaikas išmoks pirmenybę teikti svarbiems dalykams, nuo mažų dienų supras pinigų vertę ir, tikėtina, ateityje juos racionaliau leis. Jei vaikas kažko labai nori, jis gali tam daiktui taupyti arba paprašyti jo gimtadieniui / Kalėdoms.

Susipažinkite su kitomis vienišomis mamomis

Susipažinusios su kitomis vienišomis mamomis susirasite naujų draugių, tad galėsite ne tik pasidalinti sunkumais ir vargais, paprašyti patarimo, tačiau ir paprašyti pagalbos prižiūrint vaikus. Analogiškai kita mama galės pasikliauti jumis. Jeigu jūsų ir kitos mamos vaikai – panašaus amžiaus, kartais jie gali nakvoti pas jus, ir atvirkščiai.

Kita vieniša mama supras jūsų situaciją geriau nei bet kuris kitas asmuo.

Nebijokite prašyti pagalbos kitų šeimos narių

Vienišai mamai motinystę ir darbą ypač sunku suderinti vaikams pradėjus lankyti darželį, kai mažyliai nuolat serga, bei vaikams pradėjus lankyti mokyklą. Pamokos baigiasi anksti, tad vaikus reikia parvesti / parvežti namo ir su jais pabūti iki vakaro. Gal tame pačiame mieste gyvena vaikų seneliai ar jūsų teta? Paprastai artimieji, ypač nedirbantys ar dirbantys ne visą darbo dieną, mielai sutinka prižiūrėti vaikus, kol jų mama dirba.

Susikurkite kasdienę rutiną ir laikykitės jos

Planuokite ne tik biudžetą, bet ir įvesite gana griežtą šiokiadienių rutiną: kol visi jos laikysitės, pavyks išvengti netikėtumų. Ypač svarbu veiksmų planą turėti rytais, antraip vaikai gali likti be pusryčių, pavėluoti į mokyklą ir t. t. Labai dažnai bloga dienos pradžia sujaukia visos dienos darbus ir planus. Ir nors kartais vaikai paprieštaraus sprendimui keltis anksčiau, jiems patinka nuoseklumas ir aiškių gairių nustatymas.

Planuokite meniu

Vienišai mamai vienai reikės gaminti ir pamaitinti vaikus, todėl taupant laiką pravartu iš anksto susidaryti savaitės ar mėnesio meniu (kažkas panašaus į darželių ar mokyklų meniu). Idėjų galite rasti ir internete.

Beje, meniu po kurio laiko vėl galima kartoti. Nuėjusios į parduotuvę ar apsipirkinėdamos internetu taip pat sutaupysite laiko, nes žinosite, kiek ir kokių produktų prireiks konkretiems patiekalams pagaminti.

Namų ruošos darbus paskirstykite ir vaikams

Nuo mažų dienų mokykite vaikus įvairių darbų. Jie mokysis, kad kiekvienas turi dirbti ir prisidėti prie šeimos gerovės. Net ir pradinukai ruošdamiesi ar grįžę iš mokyklos jau gali pasigaminti paprastus patiekalus (pavyzdžiui, išsikepti kiaušinienę), tad mama sutaupys laiko.

Vaikams augant sugalvokite naujų darbų, labiau atitinkančių jų amžių.

Užsisakykite viską, ką tik galite

Vienišos mamos laikas – labai brangus, tad gal bent kartą per mėnesį galite pasisamdyti namų tvarkytoją, o kelis kartus per savaitę – ir valandinę auklę? Jei liko atliekamų pinigų, pagalvokite, kaip protingai juos investuoti, kad palengvintumėte savo kasdienybę. Tai reiškia, kad jums liks daugiau laiko sau arba tą laiką galėsite praleisti su vaikais.

Beje, vienišoms mamoms būtinas laikas tik sau ir poilsis be vaikų.

Susiję straipsniai

Nedarbo dienos ir ilgieji savaitgaliai 2024 metais

2024 m. džiaugsimės 11 su savaitgaliais nesutampančių šventinių (nedarbo) dienų ir net 6 ilgaisiais savaitgaliais.

Darbas mamoms iš namų – misija įmanoma? (Daugiau nei 60 idėjų, ką dirbti!)

Dirbančios mamos – dažniau taisyklė negu išimtis. Maždaug 3 iš 4-ių mamų dirba visą darbo dieną. Motinystę ir darbą suderinti – įmanoma.

„Vyriški“ ir „moteriški“ darbai: realios šeimų patirtys

Darbų skirstymas į „vyriškus“ ir „moteriškus“ šeimoje, atrodo, niekur nedingsta. Jeigu vyras kala vinis, remontuoja, tai moteris stovi prie viryklės.