Kaip pasirinkti tinkamas sauskelnes ir kas slepiasi jų sudėtyje? (440)

Mama renkasi sauskelnes parduotuvėje PERO studio | Shutterstock.com

Sauskelnės – dar vienas motinystę teigiama kryptimi apsukęs faktorius: mamoms nebereikia skalbti vystyklų, tad palengvėja buitis ir kasdienybė. Tačiau tinkamų sauskelnių atradimas mamai prilygsta 8-ajam pasaulio stebuklui.

Sauskelnes kūdikiams kiekviena šeima renkasi atsižvelgdama į skirtingus kriterijus. Vieniems tėvams labai svarbi ekologija, kitiems – kokybė ir patogumas, tretiesiems – kaina, ir t. t.

Įdomus faktas

Yra šeimų, pirmaisiais kūdikio auginimo metais sunaudojančių net iki 6 000 vnt. sauskelnių (t. y. net iki 17 vnt. per dieną)!

Taigi, ką apskritai svarbu žinoti apie sauskelnes ir kaip jas išsirinkti?

Daugkartinio naudojimo sauskelnės

Daugkartinės sauskelnės paprastai sudarytos iš dviejų dalių: neperšlampamų kelnaičių ir įklotų. Jos gali būti „du viename“, kai įklotas iškart sukomplektuotas su drėgmės nepraleidžiančiu sluoksniu, arba gali būti iš atskirų dalių. Šis variantas – kiek praktiškesnis, nes greičiau išdžiūsta.

Drėgmei nelaidžios kelnaitės paprastai būna su spaudėmis arba su velcro lipdukais. Įklotai paprastai yra gaminami iš skysčius sugeriančio audinio, pavyzdžiui, medvinės (flanelės), kanapių, bambukų pluoštų ir kt.

Daugelis įklotų po skalbimo pradeda kietėti, todėl patariama skalbimui naudoti specialius vilnos skalbiklius.

Įgudus daugkartines sauskelnes taip pat patogu naudoti, kaip ir vienkartines, o pagrindiniai privalumai – sutaupoma pinigų, šios sauskelnės yra daug draugiškesnės gamtai.

Pagrindinis trūkumas – jog daugkartines sauskelnes reikia skalbti. Tačiau turint skalbimo mašiną ir džiovyklę ir tai nesukelia daug vargo.

Nors nemažai tėvų nori naudoti daugkartines sauskelnes, jos tinka ne visiems vaikams.

Vienkartinės sauskelnės

Vienkartinio naudojimo sauskelnės sudarytos iš vandeniui atsparaus išorinio sluoksnio, ypač gerai sugeriančių cheminių medžiagų sluoksnio ir vidinio pamušalo. Jas renkantis svarbūs keli esminiai kriterijai:

 • Kūdikio svoris. Norėdami pasirinkti tinkamo dydžio sauskelnes turite žinoti, kiek mažylis sveria. Pagrindinė „avarijų“ priežastis – netinkamo dydžio sauskelnės.
 • Medžiagos. Kūdikių ir naujagimių oda – itin jautri, todėl norisi švelnių, mažiau odą dirginančių sauskelnių.
 • Tamprus audinys kojyčių ir juosmens zonose. Naujagimiai daugiausia laiko praleidžia gulėdami ant nugaros, todėl jei sauskelnės prastai apgaubia užpakaliuką, šlapimas ir išmatos dažnai prateka. Svarbiausia – kad kūdikis jautųsi patogiai.
 • Drėgmės indikatorius. Patirties dar neturintiems tėveliams specialus indikatorius parodys, kada jau metas keisti sauskelnes: gelsva juostelė virs mėlyna.
 • Sauskelnes, ypač pirmaisiais mažylio gyvenimo mėnesiais, teks dažnai keisti, tad daugelis tėvų ieško ekonomiškesnių sprendimų. Tiesa, pigios sauskelnės dažniausiai yra prastesnės kokybės, mažiau laidžios orui, tad gali paskatinti odos iššutimus, tačiau ir didelė kaina ne visada garantuoja kokybę. Tiesiog reikia išbandyti daugiau sauskelnių ir atrasti tinkamiausias.
 • Bambutės apsauga. Pirmąsias kelias savaites zona aplink virkštelę bus jautresnė, todėl reikėtų paieškoti sauskelnių, kurios nedirgintų šios srities.

Vienkartinių sauskelnių sudėtis

Sauskelnių išoriniai sluoksniai

Atrodo, jog vienkartinių sauskelnių sudėtyje tikrai neturėtų būti kažkokių neįprastų sudėtinių dalių. Tačiau svarbu žinoti, kad gamintojai ant pakuotės netgi neprivalo atskleisti, kas įeina į sauskelnių sudėtį, todėl tėvai turėtų būti budrūs.

 • Išorinis sluoksnis paprastai gaminamas iš polietileno plėvelės. Kai kurie gamintojai renkasi ne naftą, bet bioplastiką, pagamintą iš atsinaujinančių išteklių, pavyzdžiui, augalinio aliejaus.
 • Vidurinis sauskelnių sluoksnis, besiliečiantis su kūdikio oda, pagamintas iš polipropileno – medžiagos, naudojamos ir termodrabužių gamyboje.

Abi šios medžiagos laikomos saugiomis kūdikių odai.

Sugeriamasis sauskelnių sluoksnis

Vienkartinių sauskelnių sugeriamasis sluoksnis dažniausiai gaminamas iš medienos masės (kuri balinama chloru), ypač gerai drėgmę sugeriančių polimerų, dažniausiai natrio poliakrilato – junginio, galinčio sugerti net iki 30 kartų daugiau svorio, nei sveria pats. Natrio poliakrilatas turėtų likti sauskelnių viduje, tačiau kartais jis prasiskverbia per pamušalą, palikdamas ant kūdikio odos skaidrius smulkius kristalus. Ši medžiaga nelaikoma toksiška ir nedirgina odos, vis tik nedidelė alerginių odos reakcijų tikimybė išlieka.

Medžiagos, esančios sugeriamajame sauskelnių sluoksnyje:

 • Dažikliai

Daugelio sauskelnių išorėje esantys animacinių filmukų herojai ir kiti piešiniai atspausdinami naudojant dažus.

 • Kvapiosios medžiagos

Kvepiančiose sauskelnėse tarp sugeriamojo ir išorinio sluoksnių dedama kvapiųjų medžiagų. Paprastai naudojamas citralis – citrusų kvapo junginys, dažnai aptinkamas citrinų ir apelsinų aliejuose.

Kai kurie kūdikiai yra jautrūs sauskelnių gamyboje naudojamiems kvapikliams, tačiau alerginės reakcijos kyla retai.

 • Dioksinas

Balinant sauskelnes susidaro cheminė medžiaga dioksinas. Tai kancerogenas, siejamas su didesne vėžinių ligų, apsigimimų, odos, kepenų ligų rizika, dioksinas gali slopinti imuninę sistemą. Tačiau daugelyje sauskelnių dioksinų kiekis yra labai mažas. Viename tyrime nustatyta, kad vaikai su maistu gauna tūkstančius, o gal net milijonus kartų daugiau dioksinų, nei jie gauna iš vystyklų. Negana to, pavojingiausių dioksinų rūšių – formų, galinčių sukelti vėžį ir kitas ligas – sauskelnėse apskritai nėra. Daug didesnį nerimą kelia tai, kad dioksinai iš sauskelnių gali užteršti gruntinį vandenį šalia sąvartynų.

 • Kitos medžiagos

Kai kurie gamintojai į vidinį sauskelnių sluoksnį deda alavijo ir vitamino E – odai nekenksmingų junginių, dažnai aptinkamų kūdikių odelės priežiūros kremuose.

Išvada

Norėdami išvengti sudirgimo rizikos ieškokite chloru nebalintų sauskelnių be dažiklių ir kvapiklių. Idealus sprendimas – rinktis žmogui ir gamtai draugiškesnes ekologiškas vienkartines sauskelnes, tačiau, deja, pastarosios taip pat tinka ne visiems mažyliams.

Ką apie sauskelnes sako pediatrai?

Pediatrai teigia, kad šiuolaikinės vienkartinės sauskelnės – išties kokybiškos, o sauskelnių dermatitas dėl jų naudojimo pasireiškia vis rečiau.

Tačiau net ir pasirinkus tinkamas sauskelnes dažnai neišvengiama odos problemų ir išsivysto odos dermatitas. Jo išsivystymą skatinantys veiksniai – drėgmė ir trintis, šlapimo bei išmatų poveikis (veikiant išmatose esantiems fermentams šlapalas virsta amoniaku, lemiančiu pH pokyčius ir odos sudirgimus), mikroorganizmai, mityba, cheminiai dirgikliai, antibiotikų vartojimas, viduriavimas bei šlapimo takų sutrikimai.

Taigi, net ir pasirinkus tinkamas sauskelnes ne visada įmanoma išvengti odos iššutimų. Efektyviai su jais kovoti padeda specialūs kremai su cinko oksidu ir lanolinu. Pastebėjus pirmuosius odos sudirgimo požymius pastarąsias priemones reikia pradėti naudoti nedelsiant: taip problemą nuslopinsite dar jai neįsisenėjus.

Patarimas

Pastebėję, kad kūdikio užpakaliuko oda lengvai sudirgo, dažniau keiskite sauskelnes, o kremą nuo iššutimų tepkite ant visiškai sauso užpakaliuko.

Jei pastebėsite, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių sauskelnės jūsų kūdikiui tiesiog netinka, išbandykite kito prekės ženklo sauskelnes. Taip pat galite išbandyti daugkartines sauskelnes, kurios, nors ir sugeria mažiau drėgmės, tačiau yra be jokių priedų.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.

Naujausi komentarai

 1. Treite
  Treite prieš 2 m.

  asimona parašė:
  Dabar kaip tik Eugesta.lt akcija, užsipirkom.
  Pasidalinkit savo šaltiniu

  Tas pats šaltinis 😅😁

 2. 7Sofia
  7Sofia prieš 5 mėn.

  Sveiki!
  Gimus kūdikiui nusipirkau Haggis Elite Soft. bet kai vaikas paaugo perejau i Pampers, nes jie pigesni ir perku is globy.com prekyvietės

 3. Karlee
  Karlee prieš 5 mėn.

  Na mano pirmajam sunui is lt lt tiko tik moony, bet moony man nepatiko nes tokia drėgmė jausdavosi iš išorės. Tai geriausiai buvo imti iš parvežėjų libero touch, mamia, bleier☺️

 4. Smilga.E prieš 5 mėn.

  Lupilu is Lidl. Puikios, nealergizavo, nebrangios.