Kaip paskatinti savo ikimokyklinuką padėti atlikti namų ruošos darbus?
Dauguma tėvų laikosi nuomonės, kad vaikai turi padėti atlikti buities darbus. Deja, realybė kitokia: užsiėmę, nuolat skubantys tėvai pasidaro juos patys.
Esą taip paprasčiau: susitaupo daug laiko, nereikia nuolat priminti ir bartis, be to, lengviau pasidaryti pačiam, nei keliskart aiškinti savo atžalai, kaip atlikti darbą tinkamai.
Retas tėtis ar mama susimąsto, kad tokiu būdu auga ištisa karta, ateityje nežinosianti, kaip savarankiškai atlikti elementariausius dalykus.
Namų ruoša – (ne)malonus rūpestis
Viena dažniausių tėvų klaidų – nesąmoningas vaikų mokymas, kad namų ruošos darbai yra nemalonus rūpestis. Juk vaikai iš prigimties nežino, kuris darbas yra geras, o kuris – blogas. Jie daro tą, ko mes juos mokome, o jų požiūris formuojamas iš pačios artimiausios aplinkos.
Įkvėpti, vaikai mokosi noriai
Anot specialistų, vaikai iš prigimties yra praktiški, greitai besimokantys ir jiems patinka daryti aktyvius darbus. Jie yra puikūs pagalbininkai jau ankstyvajame amžiuje. Mažyliai mėgsta laistyti augalus, spręsti galvosūkius ir tvarkyti aplinką. Jeigu taip nėra, galimai tam tikru momentu tėvai „privėlė“ auklėjimo klaidų.
Maži žingsniai link didelio tikslo
Geriausia yra pratinti vaiką prie darbų pamažu. Pavyzdžiui, mokant mažylį sutvarkyti stalą, pirmiausia jam parodant, kaip nuo jo surinkinėjami indai. Tada – kaip valomas stalas. Ir taip toliau.
Vaikas mokosi savarankiškumo
Žinoma, laukiant, kol vaikas įvaldys visą procesą, prireiks nemažai kantrybės. Bet, anot specialistų, laukti tikrai verta. Juk tokiu būdu mokote savo atžalą savarankiškumo, o kartu – ir pasitikėjimo savimi. Galbūt jis dar nemoka pats išsiskalbti drabužių, bet, patikėkite, jei darote viską teisingai, jis jau yra „pakeliui“.
Vidinė vaiko motyvacija
Anot ekspertų, didžiausias sunkumas šiame kelyje yra vaiko vidinės motyvacijos ugdymas. Jei tiesiog piešime būtinų darbų diagramas ir reikalausime tuos darbus atlikti, mažylis gali daryti pavestą jam užduotį nenoromis, vien tam, kad gautų „lipduką“, „saldainį“ ar „pliusą“, bet tai nėra derama išeitis.
Visų pirma, vaikas nesistengs darbo atlikti kokybiškai. Antra, turime ugdyti jo vidinį pasiekimo ir pasitenkinimo jausmą dėl jo darbų rezultato, pavyzdžiui, švarios erdvės.
Vaikas turi didžiuotis savo darbo rezultatais
Kad vaikas augtų pilnavertiška asmenybe, jis turi matyti savo darbo rezultatus ir jais didžiuotis. Taip yra ugdomi teigiami vidiniai įsitikinimai, suteikiantys jam „vidinį kompasą“ gyvenime.
Anot specialistų, jokie „lipdukai“ ar apdovanojimai nepagerina vaiko darbų atlikimo. Jis turi išmokti, kad visi atlieka darbus kartu, kiekvienas įneša savo indėlį. Kad taip yra rūpinamasi vienas kitu.
Kaip motyvuoti mažąjį pagalbininką
- Vartokite nuoseklius ir motyvuojančius teiginius. Pavyzdžiui: „kai sutvarkysi savo LEGO, galėsime eiti užkąsti“; „kai sutvarkysi savo kambarį, galėsime eiti į parką“.
- Meskite vaikui iššūkį. Įjunkite muziką ir sakykite: „mesk visus žaislus į šį kibirą, kol daina pasibaigs“.
Ikimokyklinio amžiaus vaiko pareigos
Žinoma, šiuo atveju nekalbame apie tokias pareigas, kaip apsipirkimas, nuėjimas į paštą ar mokesčių mokėjimas. Bet ikimokyklinio amžiaus vaikai jau sugeba atlikti elementarius namų ruošos darbus. Jie gali padengti stalą, susitvarkyti žaislus, sudėti nešvarius drabužius į jiems skirtą vietą ar nukasti sniegą.
Padėkite jam laikytis tvarkos
Kad vaikai galėtų deramai atlikti savo pareigas, palengvinkite užduotis: pasirūpinkite, kad drabužių lentynos ir kabliukai būtų pakankamai žemai, kad jie galėtų patys pasikabinti savo paltus. Po kriaukle padėkite mažą šluotą ir šiukšliadėžę, kad vaikas galėtų savarankiškai jas pasiekti.
Dvi svarbios taisyklės
- Niekada neperkraukite vaiko – tai gali sukelti neigiamą reakciją ir visiškai demotyvuoti, o grįžti prie „senos tvarkos“ bus ir labai sunku, ir vėl reikės pastangų.
- Neatlikite už vaiką jo darbų, net jeigu vėluojate, skubate ir neturite kantrybės. Jei tėvai nuolat daro vaiko darbus už jį, jis pradeda tikėti, kad yra visiškai nepajėgus arba kad neprivalo jų atlikti. Tokiu būdu ugdote vaiko suvokimą, kad jos darbus nuolat gali atlikti kas nors kitas.
Vaikų darbai – pasiruošimas ateičiai
Anot specialistų, bėgant metams, darbai teikia vaikams socialinę, emocinę ir ugdomąją naudą. Juk tai, ką jie išmoksta namuose, vėliau persikelia į klasę, žaidimų aikštelę ar net direktoriaus posėdžių salę.
Vaiko užimtumo nauda – akivaizdi
Moksliniai tyrimai parodė, kad žmonės, kuriems jau 3–4 metų buvo duodami atlikti namų ruošos darbai, emocionaliai turi geresnius santykius ir aukštesnį akademinių pasiekimų rodiklį, palyginti su tais, kuriems tokie darbai skiriami nebuvo arba buvo skiriami jau vyresniame amžiuje.