Kaip prakalbinti ir sutarti su paaugliu?

Mama bara paauglę dukrą VGstockstudio | Shutterstock.com

Į suaugusiųjų pasaulį žengiančios merginos ir vaikinai ima abejoti tėvų autoritetu, jiems pradeda gerokai labiau rūpėti draugai, jie jaučiasi subrendę ir savarankiški.

Kita vertus, tėvų dėmesio ir meilės paaugliams tikrai reikia. Kaip jį suteikti? Kaip prakalbinti paauglį? Kaip padėti jam nenutolti nuo šeimos ir išsaugoti tvirtą ryšį?

Kodėl pasikeičia paauglio elgesys?

Augančiam jaunuoliui didžiulę įtaką daro, visų pirma, natūralūs fiziologiniai procesai.

Paaugliams būdingas impulsyvus elgesys, perdėtas emocionalumas, pykčio protrūkiai ir pan. elgesio pokyčiai siejami su lytine branda, kintančia hormonų koncentracija ir smegenyse vykstančiais pokyčiais, kurie tęsiasi net iki 20-30 metų amžiaus.

Pavyzdžiui, paauglystėje intensyviai vystosi prefrontalinė smegenų žievė, be kita ko, atsakinga už sudėtingų sprendimų priėmimą, jų racionalų įvertinimą, planavimą. Mokslininkų teigimu, kadangi ši paauglių smegenų dalis dar neveikia tobulai, priimant sprendimus ir reaguojant į susidariusias situacijas intensyviau dalyvauja migdolinis kūnas - smegenų dalis siejama su emocijomis, baimėmis, agresija.

Paauglių elgsenos pokyčiai siejami ir su socialine aplinka. Į suaugusiųjų pasaulį žengiantys jaunuoliai raginami būti savarankiškais, prisiimti atsakomybę, mąstyti apie ateitį, ieškoti savęs.

Kaip išlaikyti darnius santykius su paaugliu?

  • Domėkitės paauglio veikla. Savęs ieškantys paaugliai dažnai išbando naujas veiklas, pakinta jų skonis filmams, muzikai, knygoms, jie pradeda eksperimentuoti su išvaizda. Kalbėdami apie paauglio interesus, jį išklausydami ir nuoširdžiai besidomėdami tikrai suartėsite, nejučia imsite kalbėti ir apie santykius, nerimą dėl ateities kelio, studijų pasirinkimo, problemas mokykloje.
  • Suteikite (ribotos) erdvės. Bręstančiam jaunuoliui svarbu suteikti pakankamai erdvės, tačiau būtina nustatyti aiškias taisykles. Pavyzdžiui, susitarkite, kad paauglys gali eiti į vakarėlį, tačiau turi grįžti nustatytu laiku. Iš anksto aptarkite, kokios bus pasekmės, jeigu vaikas sulaužys susitarimą.
  • Supraskite draugų svarbą. Paaugliai ieško naujų autoritetų ir bendraminčių, kuriais dažniausiai tampa bendraamžiai, draugai. Tai natūralu ir įprasta. Leiskite vaikui megzti pažintis, domėkitės ne tik juo, bet ir jo draugais, paklauskite, kaip jiems sekasi, skatinkite vaiką draugus pasikviesti namo, susipažinkite su jų tėvais.
  • Atraskite kasdienių akimirkų pokalbiui. Retas paauglys (ypač jeigu jau atsiradę bendravimo problemų) sutiks susėsti prie arbatos puodelio rimtam pokalbiui, jis gali jaustis puolamas, užsisklęsti. Bendraukite natūraliai ir kasdieniškai. Pavyzdžiui, paprašykite pagalbos perkant maisto produktus šeimai, o pabaigus apsipirkimą pasiūlykite „apdovanojimą“ - drauge suvalgykite ledų.
  • Puoselėkite šeimos tradicijas. Tradicijų ir šeimos įpročių kūrimas stiprina tarpusavio ryšius, padeda suprasti, kad šeima yra stabili, tvirta, nekintanti, visuomet pasiūlanti ramybę ir užuovėją. Pavyzdžiui, kartą per savaitę organizuokite šeimos vakarienę. Jeigu paauglys priešinasi, galite pasiūlyti kompromisą - vakarienės pakviesti draugą.
  • Išlikite suaugusiuoju. Bičiuliškas bendravimas su vaiku yra svarbu, tačiau nekelkite sau tikslo tapti geriausiu paauglio draugu. Paauglys yra kelio viduryje tarp suaugusiųjų ir vaikų pasaulio. Jam, kaip ir kiekvienam suaugusiam žmogui, svarbus savarankiškumas, asmeninė erdvė ir pagarba, tačiau, lygiai taip pat, jam, kaip ir kiekvienam vaikui, reikia mamos ir tėčio.

Susiję straipsniai

Vaida Bernatavičė apie sūnaus virsmą paaugliu: „Ne iki galo supratau motinystę“

Vaida, pagimdžiusi vos 22-jų, praktiškai paauglė, iki vaiko gimimo nesuvokė, ne iki galo suprato motinystę. „Skaičiau, domėjausi, kūriau vaizdą.“

Vaida Poderytė-Bernatavičė stengiasi kurti ypatingą ryšį su vaiku

Vaida sako, kad augdamas vaikas ypač turi justi tėvų dvasinį palaikymą. Pirmiausia, ką moteris taiko, palaikydama sūnų, – kalbasi.

Vaikų talentai ir perdegimas: kaip palaikyti paauglį?

Laura Šukienė sako, kad vaikų mokymosi sistema – perkrauta. Anksčiau nei tėvai, nei mokiniai neturėjo tokio ligoto požiūrio į mokslus.