Kaip saugiai pasigaminti šlykštuką ir kokio vieno ingrediento nereikėtų naudoti?

Šlykštuko gamyba kartu su vaikais Pressmaster | Shutterstock.com

Šlykštukai vadinami labai įvairiai: tai ir gleivių masė, ir slime’as, ir net emocijų sugertukas. Ir pastaruoju vardu jis vadinamas visai ne veltui: kažką spaudant, minkant, tąsant tarp pirštų neigiamos emocijos tikrai greičiau išgaruoja.

Šlykštukus ir šiaip vaikams patinka liesti, visaip formuoti, o jų gamybos procesas suteikia daug džiaugsmo ir paįvairina laisvalaikį, ypač kai tėvai nežino, kuo niūriais ir tamsiais vakarais užimti nuobodžiaujančius vaikus, paskatinti jų kūrybiškumą. Šlykštukus vaikai gamina įvairių edukacijų metu, stovyklose, būreliuose, per darbelių pamokas mokyklose ir t. t. Tai tik įrodo, kokie jie populiarūs ir kaip vaikai juos mėgsta.

Šlykštukų galima įsigyti ir parduotuvėse, tačiau jie kainuoja bent kelis eurus, o kartais – ir daugiau (ypač brangūs – jau paruošti šlykštukų gamybos rinkiniai), o, antra, jų sudėtyje gali būti ir ne visai saugių sudedamųjų dalių (apie tai – šio straipsnio pabaigoje). Tad dalijamės netoksiškų šlykštukų gaminimo instrukcijomis.

Taigi, kaip pasigaminti šlykštuką?

1 namuose gaminamo šlykštuko variantas

Šlykštuko gamybai reikės:

  • 100 g PVA klijų („Lipalo“);
  • ~1 arbatinio šaukštelio maistinės sodos;
  • kontaktinių lęšių skysčio;
  • muilui dažyti skirtų dažų, blizgių klijų arba birių blizgučių;
  • priemonių gamybai: dubenėlio, pagaliuko maišymui, šaukšto ir sandaraus indelio šlykštukui laikyti.

Kaip gaminti?

Į indelį supilkite klijus, tuomet berkite dažų ir blizgučių, arbatinį šaukštelį sodos ir masę gerai išmaišykite medine lazdele. Tuomet pilkite 1–3 a. š. kontaktinių lęšių skysčio. Maišykite ir stebėkite, ar masė – ne per sausa ir ne per skysta. Maišant masė po truputį virs gleivėmis ir atšoks nuo indo sienelių. Minkyti masę baikite rankose. Šlykštukas pagamintas!

 -------

2 namuose gaminamo šlykštuko variantas

Šlykštuko gamybai reikės:

  • ~4 arbatinių šaukštelių miltų;
  • ~50 ml plaukų šampūno;
  • nedidelio vienkartinio indelio ir lėkštelės (jei neturite, tinka ir įprasti indai);
  • blizgučių;
  • guašo.

Kaip gaminti?

Į indelį berkite 4 šaukštelius miltų, tuomet pilkite 50 ml šampūno. Miltus ir šampūną sumaišykite, gautą masę perkelkite į lėkštelę ir ilgai bei kruopščiai minkykite, kol masė taps vienalytė, be gumuliukų. Į masę įmaišykite guašo, blizgučių. Viskas: jau galite minkyti ir formuoti šlykštuką, kaip tik patinka. 

Kokio ingrediento gaminant šlykštukus patartina nenaudoti?

Tiesa, tai – ne vieninteliai šlykštuko gaminimo receptai, jų yra ir daugiau. Daugelyje internete esančių instrukcijų pastebėsite, kad vienas iš būtinų ingredientų gaminant šlykštuką – boraksas ar boro rūgštis.

Europos sąjungos reglamentas (EB) Nr. 1272/2008 dinatrio tetraborato dekahidratą, bevandenį dinatrio tetraboratą, dinatrio tetraborato pentahidratą, bevandenį dinatrio oktaboratą, dinatrio oktaborato tetrahidratą ir dar kelias boro rūgšties natrio druskas, o taip pat ir pačią boro rūgštį priskiria 1B kategorijos toksiškai reprodukciją veikiančioms medžiagoms, kurios gali pakenkti vaisingumui ir dar negimusiam kūdikiui. Pagal minėtą reglamentą šių medžiagų etiketėse turi būti įspėjamasis ženklas ir tekstas apie toksišką poveikį.

Šlykštukų gamyboje naudojamo borakso neigiamas poveikis reprodukcijai yra įrodytas laboratoriniuose tyrimuose su eksperimentiniais gyvūnais. Boro rūgšties natrio druskos ypač pakenkė vyriškos lyties gyvūnams. Taigi minėtosios medžiagos gali pakenkti vaisiaus sveikatai, jei sąlytį su minėtomis medžiagomis turi nėščioji. Dėl borakso neigiamo poveikio vaisiui gali pasireikšti įgimtos stuburo slankstelių, akių, kraujotakos ar centrinės nervų sistemos anomalijos.

Plačiau skaitykite:

Taigi, jei tik įmanoma, visas nesaugias medžiagas iš namų, kuriuose yra mažų vaikų ir nėščiųjų, būtina eliminuoti.

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.