Kaip šeimai išgyventi ir taupyti infliacijos kontekste? Šeimų išbandyti patarimai

Šeimos maketas tarp rankų LookerStudio | Shutterstock.com

Pastaruoju metu infliacija šoktelėjo į rekordines aukštumas. Ir nors gera žinia – ta, kad kainos daugiau kilti neturėtų, daugeliui šeimų tenka ieškoti būdų, kaip taupyti ir net išgyventi.

Šiame straipsnyje dalijamės patarimais, kaip sumažinti išlaidas, ypač kai pagrindinės jų (maistui ir komunaliniams mokesčiams) taip ženkliai išaugo.

Racionalūs sprendimai perkant maisto produktus ir gaminant maistą

Meniu derinkite prie akcijų

Kaskart užuot keliavę į parduotuvę su tiksliu prekių sąrašu verčiau būkite lankstūs: jei šiuo metu akcija taikoma vištienos krūtinėlei ir kopūstams, tuos produktus ir pirkite bei iš jų gaminkite.

Ieškokite alternatyvų

Tikrai nebūtina kasdien valgyti mėsos. Keiskite ją grybais, pupelėmis, kitais ankštiniais.

Taip pat galima varijuoti ir su ingredientais: puikų „Pad Thai“ patiekalą paruošite ir su pačių gamintu, o ne pirktiniu padažu (kuris atsieis bent pustrečio euro).

Taip pat vietinių prekių ženklų produktai neretai nenusileidžia žinomų tarptautinių prekių ženklų produktams, bet yra gerokai pigesni.

Raskite būdų, kaip panaudoti maisto likučius

Sunaudokite viską, kas liko iš vakarykščių pietų ar vakarienės. Pavyzdžiui, orkaitėje kepta vištiena puikiai tiks kesadilijoms: prireiks tik tortilijų papločių ir daržovių.

Venkite pirkti pusgaminius

Daugelis tėvų paklausti, kaip jie taupo infliacijos kontekste, kaip vieną svarbiausių biudžeto planavimo paslapčių minėjo maisto gaminimą namuose. Vienas dažniausių patarimų – ne pirkti pusgaminius, bet maisto pasiruošti iškart daugiau, dalį jo užšaldant.

Pradėkite auginti daržą

Jei net ir neturite nuosavo kiemo, kažkas tikrai leis naudotis nors ir nedidele lysvele, tad užsiauginsite gėrybių, kurių nereikės pirkti.

Valgykite daugiau šaldytų daržovių

Pramoniniu būdu šaldomos visiškai šviežios daržovės. Taip išsaugomos visos maistinės medžiagos (vitaminai ir mineralai), skaidulos ir kt. Paprastai šaldytos daržovės yra pigesnės, nei šviežios ne jų sezono metu. Be to, šaldytos daržovės nespėjus suvartoti nesuges, tad nešvaistysite maisto.

Pradėkite kepti duoną namuose

Gal pirminės investicijos į viską, ko prireiks naminei duonai kepti, ir bus nemažos, tačiau vėliau ne tik sutaupysite, bet ir valgysite skanią, sveiką naminę duonelę.

Mokykitės pirkti urmu

Mažyčiai krekerių ar kabanos dešrelių pakeliai, atskirai supakuoti javainių batonėliai ir pan. – labai patogūs turėti po ranka. Tačiau jie dažnai kainuoja daugiau, lyginant su panašių gaminių didesnėse pakuotėse kilogramo kaina, be to, sukuriame daugiau atliekų, nei pirkdami didesnę pakuotę. Tereiks užkandžių įsidėti į daugkartinius maišelius ar dėžutes.

Rečiau lankykitės parduotuvėse: verčiau užsisakykite maisto į namus arba atsiimkite prekes

Rečiau lankydamiesi parduotuvėse sutaupysite laiko, išvengsite impulsyvių pirkinių, kai kažką perkate vien todėl, kad tam produktui ar daiktui taikoma akcija ir tas daiktas tarsi bado akis padėtas lentynoje, be to, išvengsite vaikų zyzimo prašant nupirkti vieną ar kitą niekutį.

Kaip sutaupyti šeimos pirkiniams?

Vaikams dažniau pirkite iš antrų rankų

 Kūdikiai ir maži vaikai labai greitai išauga drabužius, jiems greitai atsibosta žaislai, tad vieni tėvai išlošia parduodami naudotus daiktus, kiti – juos įsigydami net keliskart pigiau. Populiariausios platformos – „Vinted“ ir „Facebook Marketplace“.

Nedvejodami priimkite išaugtus draugų ar artimųjų vaikų drabužius ar avalynę

Tokiu būdu galima „paveldėti“ net ir viso sezono garderobą.

Pirkite tik kokybiškus daiktus

Šiais laikais galima įsigyti ir labai pigių vaikiškų drabužių, tačiau niekas nenori, kad kelnės suplyštų vos po dviejų skalbimų. Tad čia verčiau netaupykite: rinkitės kokybiškus drabužius, ypač jei šeimoje yra jaunėlis, kuris galės dėvėti vyresnėlio išaugtus drabužius (ir avalynę, jei ji dar geros būklės). Be to, kokybiškus drabužius vėliau dar galėsite ir patys parduoti.

Užsukite ir į atiduotuvių grupes socialiniuose tinkluose

Jei prireikė kokio nors daikto, neskubėkite jo pirkti: gal kaip tik kažkas tvarkosi namus ir mielai jums jį atiduos? Atiduotuvėse galima rasti praktiškai visko: nuo drabužių ir avalynės iki baldų ir net maisto. Tik būkite budrūs: kokybiški ir paklausūs daiktai išgraibstomi akimirksniu.

Visada įsigykite ir turėkite lojalumo korteles

Jei tuo metu ir nebus ženklių nuolaidų, tai kortelėje, pavyzdžiui, susikaups bent 1 proc. nuo pirkimo sumos ar gausite kitų naudų.

Kaip sumažinti transporto ir laisvalaikio išlaidas?

Degalų taupymas: atkreipkite dėmesį, kaip vairuojate

Laikas nustoti viršyti greitį, greitai įsibėgėti ir intensyviai stabdyti paskutinę sekundę. Planuokite maršrutus, užuot ieškodami reikiamos vietos ir sukdami ratais, geriau tiesiog iškart įsijunkite navigaciją.

Kaip sutaupyti šeimos pramogoms?

Ar dažnai lankotės bibliotekose? Jose galima ne tik pasiskolinti knygų į namus ar paskaityti žurnalų: čia vyksta ir daugybė kultūrinių tiek suaugusiesiems, tiek vaikams skirtų renginių. Kai kurios bibliotekos leidžia skolintis net ir stalo žaidimus bei suteikia nemokamą prieigą prie elektroninių knygų, tad užsukti į jas tikrai verta.

Prisijunkite prie savo kaimo, miestelio ar rajono bendruomenės: čia taip pat vyksta įvairių įdomių, dažnai net nemokamų renginių.

Rinkitės pigesnį belaidį internetą

Viena iš paslaugų, už kurią daugelis šeimų permoka – tai belaidis internetas. Taigi, peržvelkite, koks esamas interneto planas, paieškokite, gal yra pigesnių alternatyvų (čia konkurencija nuolat auga), gal taikomos kokios nors akcijos ir t. t.

Susiję straipsniai

Šeimą išlaiko vyras ir jaučiatės finansiškai nesaugi? Sužinokite, ką daryti

Vaiko priežiūros atostogų dažniausiai išeina mamos, o joms pasibaigus priima sprendimą dar kuriam ar net visam laikui pasilikti namuose su vaikais.

Ar tikrai vaikai nevertina pinigų? Pagrindinės priežastys, kodėl taip yra

Šiuolaikiniai vaikai gyvena visokeriopos gausos amžiuje, kai viskas, ko tik jie užsimano, tarsi paduodama ant sidabrinės lėkštutės.

Kodėl nėra paprasta išmokyti vaiką elgtis su pinigais ir finansinio raštingumo?

Dar prieš kelerius metus lietuviai buvo finansiškai neraštingiausia tauta visoje ES, o jų šios srities žinios buvo įvertintos vos 4-uku iš dešimties.