Kaip sėkmingai tvarkytis su mamos pareigomis ir namų ruoša?

Mama tarp buities darbų apkabina dukrą fizkes | Shutterstock.com

Ne viena dabartinė mama galėtų prisiminti, kokių žygdarbių vaikystėje ar jaunystėje ji yra padariusi vardan namų tvarkos.

Pavyzdžiui, gal esate sunumeravusi ir tvarkingai pagal žanrus sudėliojusi šimtus vaizdajuosčių, kompaktinių diskų ar knygų, o gal padarėte mamai staigmeną ir išblizginote virtuvę bei smulkmeniškai sutvarkėte visas spinteles? Gal būtent jūs ilgą laiką buvote namų fėja, kuriai stebuklingai paklusdavo dulkių siurblys?

Tvarka ir maži vaikai: misija (ne)įmanoma?

Daugeliui patinka tvarkingi namai, tvarkingas kiemas ir automobilis bei apskritai gyvenimas be chaoso. Deja, turint mažų vaikų idealią tvarką ir švarą bent kuriam laikui tenka pamiršti. Pirmiausia naujai iškeptos mamos pastebi, kad namuose skalbinių atsirado daugiau, nei reikėtų visai futbolo komandai aprengti, o mažyliui pradėjus vaikščioti pagaliau tapo aišku, ką iš tiesų reiškia frazė „namai – kaip po karo“. O jei auginate pametinukus, triukšmas, purvas ir išmėtyti žaislai taps nuolatiniais kasdienybės palydovais.

Žinoma, tikėtis, kad ant veidrodžių ir langų stiklų nebus mažylių pirštų antspaudų – naivu, tačiau daugelis mamų vis tik jaučia, kad yra ta riba, kai chaosas ir betvarkė namuose tampa nebepakeliami ir tiesiog kiša koją viskam.

Taigi, kaip išlaikyti bent kiek švaresnius namus, kai juos nuolat siaubia mažieji išdaigininkai ir kai niekam kitam, apart jų priežiūros, nelabai lieka laiko?

Susidarykite tvarkymosi tvarkaraštį

Mamoms pravartu turėti namų tvarkymosi planą / tvarkaraštį, kad kasdien galėtų sutelkti dėmesį į tos dienos tvarkymosi tikslus. Neturint grafiko daug laiko sugaištama namams tvarkyti ir valyti, tačiau rezultatai neatneša naudos ir tvarkytis tenka be atvangos.

Taigi, pagrindinis namų valymo grafiko tikslas – išlaikyti pakankamai švarius namus, neinvestuojant laiko tamsiems, giliems kampeliams, šaldytuvo ar spintelių viršui nuo dulkių išvaduoti. Namuose turi būti tokia tvarka, kad draugei pranešus, kad užsuks į svečius, greitai galėtumėte apsitvarkyti per 15 min.

Taigi, ruošiant tvarkymosi planą, pirmiausia reikia sudaryti pagrindinių darbų sąrašą ir apylygiai pagal trukmę darbus paskirstyti per 5 ar 6 dienas. Rytą atsikėlus tereikia žvilgtelėti į tvarkaraštį ir, radus laisvą minutėlę, dirbti tos dienos darbus.

Tvarkymosi tvarkaraščio pavyzdys:

 • Pirmadienis – savaitės meniu planavimas, šaldytuvo valymas, virtuvės spintelių aptvarkymas.
 • Antradienis – vonios kambario / tualeto tvarkymas.
 • Trečiadienis – skalbimo ir miegamųjų tvarkymo diena.
 • Ketvirtadienis – virtuvės tvarkymo diena.
 • Penktadienis – grindų ir dulkių valymas.
 • Šeštadienis – baigiami darbai, kurių nesuspėjote, tvarkymasis kieme ir kt.
 • Sekmadienis – poilsis.

Nuspręskite, kiek laiko kasdien norite ir galite skirti tvarkymuisi ir namų priežiūrai. Pradėjus tvarkytis galima netgi nusistatyti laikmatį 20-čiai minučių. Dėl laiko limito tos 20 min. bus kur kas produktyvesnės, po 20 min. baikite tvarkytis ir užsiimkite kitomis veiklomis. Jei nepavyko visko suspėti, dienai bėgant vėl tvarkykitės, bet vėlgi ne ilgiau nei tas pačias 20 min.

Tvarkydamosi trumpais intervalais nepavargsite net ir tuomet, kai reikės atlikti grandiozinius darbus, pavyzdžiui, išvalyti visų namų langus ar sutvarkyti drabužinę.

Daugiau apie konstruktyvesnę namų ruošą skaitykite:

Atsikratykite nereikalingų daiktų

XXI a. knygų lentynas užkariavo garsiosios tvarkymosi ekspertės Marie Kondo knyga „Tvarkingų namų stebuklas: japonų menas tvarkytis“. Žinoma, joje aprašytas paslaptis kiek sudėtinga pritaikyti vaikų turinčioms šeimoms, tačiau pagrindinė knygos mintis – jog namuose reikia turėti tik džiaugsmo teikiančius daiktus – išties verta dėmesio. Kuo mažiau daiktų turite, tuo lengviau tvarkytis. Jei tvarkydamosi suprantate, kad kokiam nors daiktui namuose nėra vietos, suraskite jam nuolatinę vietą arba išmeskite. Atsikratykite visų daiktų iš serijos „gal kada prireiks“.

Pusė sėkmės – kasdien paklota lova ir švari plautuvė

Yra dvi žmonių grupės. Tie, kurie sako:

 1. „Pasiklojusi lovą galiu padaryti bet ką.“
 2. „Kam tą lovą kloti? Vis tiek vakare vėl reikės į ją gultis ir ji vėl bus sujaukta.“

Tačiau vis tik patariama vadovautis pirmąja filosofija. Miegamasis – mamos šventovė, vieta, kurioje paprastai nesimėto žaislai ir nėra lipnių vaikų pirštų antspaudų. Lovos klojimas, trunkantis vos maždaug 1 min., gali tapti naujos puikios produktyvios dienos pradžia.

Analogiškai ir švari plautuvė – tarsi atskaitos taškas visos virtuvės tvarkai ir švarai.

Į tvarkymąsi įtraukite ir vaikus

Jau 3– 4 m. vaikas sėkmingai gali prisidėti prie namų ruošos ir atlikti šiuos darbus:

 • padėti lankstyti ir rūšiuoti skalbinius;
 • iškrauti indaplovę (dalį indų ar įrankių);
 • sudėti žaislus į dėžes ar lentynas;
 • nuvalyti stalviršius, spinteles, duris ir kt.

Daugiau apie tai, kokius darbus galima deleguoti skirtingo amžiaus vaikams, skaitykite:

Vaikus įtraukti į namų ruošos darbus naudinga dėl dviejų pagrindinių priežasčių:

 1. Vaikai ruošiasi gyvenimui, sužino, kad kiekvienas šeimos narys turi prisidėti prie bendros tvarkos, jaučia didesnį dėkingumą mamai ir tėčiui, laikantiems keturis namų kampus.
 2. Vaikai ilgesnį laiką būna užimti, tad mažiau laiko lieka nuobodžiauti ir siaubti namus. Su vaikais, pavyzdžiui, susitvarkiusios iki jų pietų miego, mažyliams snaudžiant bent porą valandų turėsite kitoms veikloms.

2–3 kartus per dieną su vaikais susitvarkykite žaislus

Kelis kartus per dieną, geriausia prieš pietų miegą, prieš vakarienę ir prieš gulantis nakties miegui, su vaikais susitvarkykite žaislus. Tai turi būti kasdienės rutinos dalis: tik tuomet vaikai mokysis disciplinos. Kaskart susitvarkius žaislus greičiau išsiurbsite grindis – pačioms sukandus neteks rankioti iš pakampių vaikų žaislų, o namai neatrodys kaip po karo.

Daugiau patarimų, kaip mokyti vaikus tvarkos, rasite:

Kiekvieną vakarą tvarkai skirkite papildomas 10 min.

Kiekvieną vakarą po vakarienės ar paguldę vaikus abu su antrąja puse bent 10 min. skirkite greitam apsitvarkymui. Tuo metu:

 • išskalaukite puodelius;
 • sudėkite į spintelę indus, kurie liko džiūti prie plautuvės;
 • peržiūrėkite vaikų piešinius, sąskaitas ir kitus popierius;
 • iš po sofos ištraukite mašinėles, kitus ten likusius nepastebėtus žaislus;
 • surinkite nešvarius skalbinius;
 • sudėkite į spintą išdžiūvusius skalbinius ir t. t.

Vėlgi laiko limitas padidins produktyvumą.

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.