Kaip sudaryti šeimos biudžetą ir sutaupyti pinigų? (5)

Rožinė kiaulė taupyklė šeimos narių rankose Syda Productions | Shutterstock.com

Šeimos biudžeto sudarymas yra ne tik puikus būdas sutaupyti pinigų, bet ir naudinga finansinio raštingumo pamoka mūsų vaikams.

Kaip pradėti stebėti šeimos biudžetą?

Šeimos biudžetas yra visų šeimos gaunamų ir išleidžiamų pinigų suvestinė, tad norėdami jį sudaryti, turėtumėte sekti savo pajamas, išlaidas ir taupymui atidedamus pinigus. Duomenis patogiausia surašyti į kompiuteryje ar telefone vedamą „Excel“ skaičiuoklės lentelę arba naudotis mobiliosiomis programėlėmis, pavyzdžiui, „Spendee“, „Fast Budget“ ir pan.

Pajamos. Į pajamų laukelį įrašykite gaunamus atlyginimus, motinystės ir tėvystės išmokas, vaiko pinigus ir bet kokius kitus į jūsų kišenę subyrančius pinigus.

Išlaidos. Skirtingų išlaidų bus gerokai daugiau, nei pajamų, todėl jas suskirstykite į kategorijas - kuo kategorijos bus smulkesnės, tuo aiškesnį vaizdą apie išleidžiamus pinigus pavyks susidaryti. Į savo išlaidų skiltį galite įtraukti tokias kategorijas:

 • Paskolos. Jas papildomai galite išskirstyti į būsto paskolą, vartojimo paskolą, įmokas už išsimokėtinai įsigytus daiktus ir t.t.
 • Komunalinės paslaugos. Jas galite išskirstyti į išlaidas už vandenį, elektrą ir t.t.
 • Abonementiniai mokesčiai už mobilųjį ryšį, internetą, televiziją ir pan.
 • Maistas. Valgymus kavinėse ar maisto į namus užsakymą rekomenduojame pasižymėti atskirai.
 • Asmeninės higienos ir buities prekės: šampūnai, muilas, dantų pasta, skalbimo milteliai, įvairūs plovikliai ir valikliai.
 • Transportas: automobilio priežiūra ir draudimas, kuras, viešojo transporto bilietai, taksi paslaugos.
 • Vaikų išlaidos. Pavyzdžiui, sauskelnės, mišinėliai, mokesčiai už būrelių lankymą, korepetitorių paslaugas, vaikų dienpinigiai ir pan.
 • Sveikata ir sveikatinimas. Prie šių išlaidų priskirkite gydymuisi, dantų taisymui, vaistams, vitaminams ir maisto papildams, sporto klubui, baseinui ir pan. dalykams išleidžiamus pinigus.
 • Drabužiai, avalynė. Vaikai greitai auga, tad naujų drabužių ar batų gali prireikti kone kiekvieną mėnesį.
 • Pramogos, grožis. Šiame laukelyje turėtų atsirasti išlaidos kino, teatro, koncertų bilietams ir kitoms pramogoms, kirpyklai, manikiūrui, pedikiūrui bei kitoms grožio procedūroms skiriami pinigai.
 • Augintinių priežiūra. Jeigu laikote naminius gyvūnėlius, į biudžetą įtraukite ir išlaidas jų pašarui, sveikatos priežiūrai, dresūrai...
 • Smulkios išlaidos. Labai dažnai nebrangūs pirkinukai „suvalgo“ didelę šeimos biudžeto dalį. Pavyzdžiui, net ir toks, atrodytų, nekaltas malonumas, kaip rytinė kava degalinėje pakeliui į darbą abiems tėveliams per mėnesį atsieina apie 80 eurų!

Didžiąsias arba kiekvieną mėnesį pasikartojančias išlaidas galite suvesti mėnesio gale, o smulkesnes ir nepastovias vertėtų sekti kuo dažniau (kasdien ar kas porą dienų), tuomet mažesnė tikimybė, kad kažką praleisite.

Jeigu itin tikslus ir dažnas išlaidų surašymas ne jums, galite kiekvieną dieną (kas kelias dienas ar kas savaitę) skirti sau nedidelį biudžetą, pavyzdžiui, į piniginę įsidėti 20 eurų kupiūrą maistui ir smulkioms išlaidoms. Tikėtina, kad mėnesio pabaigoje nustebsite, kiek daug tokių dvidešimtinių dingo nepastebėtos ir nuspręsite žymėtis detalesnę išlaidų suvestinę.

Taupymas. Taupymui skiriamą pajamų dalį žymėkitės atskirai ir į šį laukelį įtraukite ne tik tuos pinigus, kuriuos atsidedate „tiesiogiai“ (pavyzdžiui, kaupiate atskiroje banko sąskaitoje), bet ir pensijų ar kitiems kaupiamiesiems fondams skiriamus pinigus.

Kaip paskirstyti šeimos biudžetą?

Sudarę savo pajamų, išlaidų ir taupymui skiriamų pinigų suvestinę, visų pirma, pasiskaičiuokite, kiek procentų pinigų išleidžiate, o kiek - sutaupote.

Antras žingsnis, yra išlaidų pobūdžio įvertinimas. Visas išlaidas padalinkite į būtinąsias ir nebūtinas:

 • Būtinosios išlaidos yra jūsų finansiniai įsipareigojimai bei pragyvenimui reikalingi pinigai, pavyzdžiui, išlaidos būsto paskolai arba nuomai, mokesčiai už komunalines paslaugas, maistui skiriami pinigai, automobilio išlaikymas (su sąlyga, kad automobilis jums absoliučiai reikalingas nuvykti į darbą, nuvežti vaikus į ugdymo įstaigas) ir t.t.
 • Nebūtinos išlaidos yra visos kitos išlaidos, skiriamos pramogoms, laisvalaikiui, kelionėms, naujiems drabužiams, t.y. mums laimę teikiantiems, bet gyvenimui nebūtiniems arba palaukti galintiems dalykams.

Susipažinę su dabartiniu biudžetu turėtumėte jį įvertinti, į tai atsižvelgę išsikelti sau tikslus ir paskirstyti kito mėnesio (ar kito ateinančio pasirinkto laikotarpio) biudžetą. Pavyzdžiui, jeigu apskaičiavote, kad taupymui pavyksta skirti tik 5%, galite užsibrėžti sutaupyti 10% arba kiekvieną mėnesį atsidėti konkrečią sumą šeimos atostogoms. Sutaupyti pavyks atsisakius dalies nebūtinų išlaidų (pavyzdžiui, nebeperkant kavos išsinešimui) arba dėmesingai peržvelgus būtinąsias išlaidas (pavyzdžiui, galbūt labai daug pinigų išleidžiate maistui).

Biudžeto skirstymo formulė 50, 30, 20. Įvertinę savo biudžetą ir pramokę efektyviau taupyti, galite išbandyti populiarią ir finansų valdymo ekspertų neretai rekomenduojamą biudžeto skirstymo formulę 50, 30, 20, kuomet 50% sudaro būtinosios išlaidos, 30% - kitos išlaidos, kurios nėra absoliučiai būtinos, bet suteikiančioms mums laimę, o 20% lieka taupymui.

Kaip sutaupyti pinigų: praktiški patarimai kiekvienai šeimai

Tikslios taupymo strategijos yra individualios ir labai priklauso nuo kiekvienos šeimos gyvenimo būdo ir įpročių, tačiau egzistuoja ir keli universalūs, finansų ekspertų kartojami patarimai:

 • Išsikelkite savo taupymo tikslą. Jeigu norite susitaupyti konkrečiam, brangiam pirkiniui, paskirstykite reikiamas išlaidas ir stenkitės kiekvieną mėnesį atidėti nustatytą sumą. Jeigu toks pirkinys šiuo metu nėra reikalingas, remkitės daugumos finansų ekspertų patarimu ir taupymui atidėkite bent 10%.
 • Taupymui skirtus pinigus atidėkite iškart, vos gavę atlyginimą ar kitų pajamų. Dažnai pasitaikanti klaida yra taupymui skirtų pinigų atidėjimas mėnesio pabaigoje, kuomet reikiamos sumos gali nebebūti.
 • Nuolat sekite savo išlaidas. Išlaidų stebėjimas labai svarbus pačioje pradžioje, kuomet reikia įvertinti, kam išleidžiate pinigus, tačiau naudinga jas nuolat „profilaktiškai“ apžvelgti - tikėtina, rasite, kur pasitempti ir kaip sutaupyti.
 • Planuokite savaitės meniu. Vidutines pajamas gaunanti šeima daugiausiai išlaidų skiria maistui, tad dėmesingai jas planuojant galima sutaupyti pinigų (arba įpirkti kokybiškesnius, įvairesnius maisto produktus).
 • Planuokite didesnius pirkinius, pirkite sąmoningai. Venkite kompulsyvaus apsipirkinėjimo, o reikalingus pirkinius arba kitas išlaidas aptarkite su šeimos nariais, apgalvokite, ar jie tikrai reikalingi, nuspręskite, kada ir kur juos įsigysite.
 • Lyginkite kainas. Apsisprendę dėl reikalingo pirkinio, patikrinkite jo kainą keliose parduotuvėse, galbūt net paieškokite padėvėto daikto skelbimų portaluose.
 • Naudokitės akcijomis. Jeigu konkretus pirkinys nėra reikalingas čia ir dabar, galite palaukti akcijos ir jį nusipirkti truputį vėliau bei pigiau. Tačiau svarbu pabrėžti, kad akcijos nėra priežastis pirkti nereikalingus daiktus!
 • Ieškokite nebrangių arba nemokamų alternatyvų. Paskaičiavus, kiek kainuoja visos šeimos apsilankymas kine ir pietūs kavinėje po to, norisi susiimti už galvos... Gerai, kad kūrybingumas padeda puikiai praleisti laiką ir sutaupyti! Pavyzdžiui, ryte su šeima kepkite namines bandeles, į termosą prisipilkite arbatos ir aplankykite pasirinktą pažintinį taką. Vaikštinėdami gamtoje galite žaisti gamtos dovanų ieškojimo žaidimą, kuris nieko nekainuoja ir tikrai patiks vaikams.
 • Jeigu negalite atsisakyti, sumažinkite. Taip, gerti kavą namuose tikrai pigiau, tačiau kartais puodelio kavos ir pyrago gabaliuko kavinėje suteikiama laimė yra tiesiog neįkainojama! Kiekvienas turime nebūtinųjų, tačiau malonumą teikiančių išlaidų ir jeigu šeimos finansinė padėtis yra pakankamai gera, nebūtina jų visiškai atsisakyti, galbūt pakaks jas sumažinti. Pavyzdžiui, jeigu kartą per savaitę užsisakote maisto į namus, užsakymus praretinkite iki karto per mėnesį ar karto per du mėnesius.
 • Nepirkite ne vien iš taupymo sumetimų. Pasaulyje vis labiau plinta ekologijos, vartojimo mažinimo, kuo retesnio daiktų pirkimo, antrinio žaliavų ir daiktų panaudojimo bei panašios idėjos. Jos dažniausiai padeda sutaupyti, bet svarbiausias jų tikslas yra gyventi sąmoningiau, tvariau, be to jos suteikia daug naudingų pamokų vaikams.

Susiję straipsniai

Kodėl nėra paprasta išmokyti vaiką elgtis su pinigais ir finansinio raštingumo?

Dar prieš kelerius metus lietuviai buvo finansiškai neraštingiausia tauta visoje ES, o jų šios srities žinios buvo įvertintos vos 4-uku iš dešimties.

Finansinis raštingumas skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais

Nesvarbu, kokio amžiaus vaiką auginate: niekada ne per anksti pradėti jį mokyti finansinio raštingumo ir supažindinti su pastarojo svarba.

4 vaikų mama Reda apie šeimos finansus: „Reikia pinigų, ir jie atsiranda“

Redos istorija atskleis, kaip kartais nemokėjimas valdyti laiko ar nesikalbėjimas gali griauti šeimos santykius. Visos šeimos panašios.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  urb.aurelija prieš 4 m.

  Sveiki,gal kas nors zinote ar yra kokia nors programele,kurioje seima galetu tureti bendra acounta,tai yra per du telefonus vesti duomenis i ta pacia programele?

 2. Islansadii
  Islansadii prieš 4 m.

  urb.aurelija parašė:
  Sveiki,gal kas nors zinote ar yra kokia nors programele,kurioje seima galetu tureti bendra acounta,tai yra per du telefonus vesti duomenis i ta pacia programele?


  1Money, tik kainuoja full versija 1,99 berods. Siaip esu labai patenkinta, labai patogu

 3. User has not uploaded an avatar
  urb.aurelija prieš 4 m.

  Islansadii parašė:
  1Money, tik kainuoja full versija 1,99 berods. Siaip esu labai patenkinta, labai patogu

  Aciu labai

 4. kibiriukas
  kibiriukas prieš 4 m.

  Mes 1 money vedam atskirai, o mėnesio gale vistiek suvedu į excel, nes metų gale patinka išvedinėti visokius vidurkius ir metines išvadas pasidaryt kad nebūtų biudžeto vedimas vien dėl vedimo

 5. Gabrielepilic
  Gabrielepilic prieš 3 m.

  Labai geri patarimai! Daugelį jų su savo vyru naudojam, labiausiai patiko - "planuokite savaitės meniu" Visiems rekomenduoju pabandyti! O šnekant apie stebėjimą savo išlaidų, tai stengiames mažinti komunalinius mokesčius. Pakeitėme savo elektros tiekėją į https://perlasenergija.lt/ Nors truputi užtruko laiko apie visus tiekėjus pasiskaitinėti, susiskaičiuoti, bet buvo verta - rekomenduoju jums padaryti tą patį Bet prisiminkit, kad visiem yra skirtingi poreikiai elektros energijos ir nuo to priklauso kokį planą rinksitės.