Kaip taikiai išspręsti šeimyninius konfliktus?

Lietuvių liaudies išmintis byloja, kad nėra namų be dūmų. Tiesa. Dviems, skirtingai auklėtiems, skirtingą požiūrį ir skirtingas patirtis turintiems žmonėms kartais būna sunku rasti sąlyčio taškų. Reikia suprasti, kad trinties ir nesutarimų pasitaiko kiekvienoje poroje, tačiau svarbu mokėti taikiai išspręsti šeimyninius konfliktus. Kaip tai padaryti?


Nekaupkite pykčio

Namuose mus dažnai erzina galybė smulkmenų - neišplauti indai, ne vietoje besimėtančios kojinės ar lubas siekianti skalbinių krūva. Susiduriame ir su mums nepatinkančiu partnerio elgesiu - dėmesio trūkumu, perdėm ilgais pasisėdėjimais su draugais, iškreiptu darboholizmu. O kur dar nuovargis, vaikų ligos, įtampa dėl finansinių ir buitinių problemų... Kantrybės taurė gali greitai persipildyti.

Nekaupkite pykčio ir iškart viską išsiaiškinkite. Susitarkite, kad būsite atviri, išsikalbėsite ir pasisakysite, kas jūsų netenkina. Ieškokite konstruktyvių sprendimo būdų ir pašalinkite erzinančias smulkmenas. Pavyzdžiui, jeigu jus vargina buitis, tai susidarykite sąrašą ir sąžiningai pasidalinkite darbus. Jeigu jaučiate bendravimo stoką, numatykite pasimatymo dieną, kurią praleisite drauge - pasivaikščiosite, pavakarieniausite restorane ar tiesiog lovoje pasižiūrėsite filmą.

Nepriekaištaukite dėl praeities

Deja, tačiau žmonės mokosi tik iš savo klaidų, kurių per gyvenimą padarome ne vieną ir ne dvi. Klystame tiek mes, tiek ir mūsų mylimieji, o tai, žinoma, nuvilia. Blogiausia, ką galite padaryti, tai eilinio konflikto metu iškrapštyti jau dulkėmis pasidengusias nuodėmes. Partneris, tikėtina, nenusileis bei primins jūsų praeitį. O tuomet neišskalbtos kojinės gali ir skyrybomis pakvipti...

Jeigu išsprendėte iškilusius nesklandumus, susitaikėte ir toliau kuriate bendrą gyvenimą, tai nebesižvalgykite atgal. Žinoma, praeities skriaudas pamiršti sunku (galbūt ir neįmanoma), tačiau neleiskite joms temdyti šviesaus rytojaus.

Aiškiai įvardinkite problemą

Tikriausiai kiekvienam teko susidurti su situacija, kuomet dėl neišplautos lėkštės prasidėjęs ginčas užsitęsia ir lyg nuo kalno riedanti sniego gniūžtė susisuka į milžinišką kamuolį.

Išmokite labai aiškiai, keletu sakinių įvardinti problemą. Pasisakę suteikite progą išsikalbėti savo partneriui, jo nepertraukinėkite, ramiai išklausykite. Išsikalbėkite, tačiau stenkitės nesivelti į nesibaigiančias diskusijas, klausimus spręskite tikslingai, po vieną.

Nurimkite

Supykus reikia suskaičiuoti iki 10 ir tik tuomet pradėti kalbėti. Galbūt tai skamba vaikiškai ar juokingai, tačiau šis patarimas yra labai naudingas! Supykę prikalbame dalykų dėl kurių vėliau labai gailimės, o pasakytų žodžių juk nebesusigrąžinsi...

Neleiskite pykčiui užtemdyti proto, nepradėkite diskusijos suirzę. Susitarkite, kad nurimsite, galbūt valandėlei išeikite pasivaikščioti atskirai, tik tuomet susėskite prie puodelio arbatos ir ramiai išspręskite kamuojančius klausimus.

Būkite paprastesni

Norint iš degtuko galima vežimą malkų priskaldyti, tik ar to reikia? Negi laikini finansiniai nesklandumai, atvėsusi vakarienė ar negrįžtamai suteptas megztinis yra tokios milžiniškos problemos?

Jūs visada turite pasirinkimą - galite pradėti konfliktą ir jį tęsti iki skyrybų, tačiau galite ir kartas nuo karto užsimerkti, bėdas spręsti su dosnia humoro doze, padėkoti likimui ir pasimėgauti tuo, ką turite. Juk pasaulyje gyvena tiek daug vienišų žmonių, o jūs bent su kuo pasipykti galite! Turite ir stogą virš galvos, kur tai darote ir pakankamai laiko bei sveikatos konfliktavimui.

Mokykitės tolerancijos

Svarbu suprasti, kad jūsų antroji pusė - asmenybė, kuri (kaip ir jūs) turi savitą požiūrį ir patirtis. Normalu, kad tas pačias situacijas judu vertinate visiškai skirtingai.

Tolerancija ir pagarba santuokoje tokia pati svarbi, kaip ir meilė ar aistra. Labai svarbu išmokti vertinti savo partnerį, kaip unikalią asmenybę, ieškoti darnos ir bendrų susitarimų, tačiau nesistengti pakeisti kito žmogaus.

Nugalėkite asmenines ambicijas

Kilus ginčui privalote aiškiai nustatyti prioritetus - jums svarbu taikiai, greitai ir draugiškai išspręsti ginčą, rasti jūsų šeimai geriausiai tinkantį sprendimo būdą, o ne „laimėti“ ginčą. Prisiminkite, kad tikra pergalė yra tik tuomet, kai ja gali džiaugtis visa šeima.

Diskutuodami nepataikaukite savo asmeninėms ambicijoms, mokėkite nusileisti, kruopščiai atsirinkite žodžius, gerbkite tiek savo partnerį, tiek ir judviejų šeimą.

Įsimylėkite savo partnerį

Kilus rimtam ginčui ir nusvyrant rankoms prisiminkite, kodėl jūs esate su šiuo žmogumi. Pagalvokite apie jūsų pirmuosius pasimatymus, romantiką, sau įvardinkite jo geriausias savybes, bent mintyse padėkokite už pagalbą, globą sergant ar reikiamą akimirką parodytą dėmesį.

Gražūs prisiminimai padės į savo žmogų vėl pažvelgti su švelnumu ir meile, nuramins mintis, o tuomet ir pykčių bei konfliktų bus mažiau arba juos išspręsti taps gerokai lengviau.

Susiję straipsniai

Urbanovičiai apie stereotipus, persileidimus ir darną santykiuose

Evelina sako, kad žodyje „motinystė“ jai asmeniškai telpa labai daug: viskas sukasi aplink du vaikus, kurie į šeimą atėjo labai sunkiai.

Viktorija ir Laurynas Suodaičiai apie tėvystę, santykius ir kasdienybę

Laurynas juokauja, kad gimęs sūnus pakeitė ne kasdienybę, o „kasnaktybę“. Viktorija sako neatsistebinti kontrastu tarp dukters ir sūnaus.

Šešių vaikų mama atskleidė, kodėl išsiskyrė po 20 metų santuokos

„Kiekvienas turi teisę daryti tą, ką jis nori. Tobulėti ten, kur jis nori tobulėti ir veikti tas veiklas, kurios yra jam pašaukimas.“