Kaip tėvų neištikimybė atsiliepia vaiko emocinei sveikatai?

Tėvai pykstasi prie vaiko, vaikas verkia BearFotos | Shutterstock.com

Vaikai – labai intuityvios ir įžvalgios būtybės, todėl nesantuokiniai santykiai gali būti žalingi, net jei vaikui apie juos nepasakoma.

Pakitęs tėvų elgesys vaikams gali kelti nerimą, nes įprastai nuklydęs sutuoktinis pradeda mažiau laiko ir dėmesio skirti šeimai.

Kai vaikas sužino apie tėvų romaną

Jei vaikas sužino apie vieno iš tėvų romaną, traumą galima palengvinti kalbantis, perimant emocinę kontrolę į savo rankas. Kai kurių tyrėjų nuomone, blogiausia, ką gali padaryti tėtis ar mama – prašyti romaną nuslėpti (jei partneris apie jį dar nežino). Vaikui ši našta – sunkiai pakeliama. Tai gali atitolinti vaiką nuo kito tėvo ar kelti pasipiktinimą.

Vaikas gali jausti spaudimą tapti „nuskriaustojo“ tėvo globėju ar gynėju, o tai dar labiau didina emocinę įtampą. Vaikai gali jausti gėdą, prarasti pasitikėjimą, būti pasimetę, pikti, jausti dviprasmiškus jausmus, ypač išdavusiojo tėvo atžvilgiu.

Šeimos problemos paliečia bet kokio amžiaus vaikus

Nors įprasta manyti, kad skaudžiausiai tėvų santykių krizę išgyvena paaugliai, išties daug didesnę žalą tai gali padaryti mažiems vaikams. Maži vaikai gali atsiriboti, kenkti sau, nustoti progresuoti. Ateityje vaikams kuriant santykius gali būti sudėtinga pasitikėti partneriu. Taigi vieno iš tėvų užmegzti romanai vienaip ar kitaip neišvengiamai paveikia bet kuriuos santykius, o kartu – ir šeimos narius.

Neatsižvelgiant į tai, ar pora liks kartu, ar suks skirtingais keliais, būtina išsiaiškinti, ką jaučia vaikas. Pirmenybę teikite vaiko emocinei gerovei, padėkite vaikui susitvarkyti su emocijomis, nes jis dar nepajėgus problemas išspręsti savarankiškai.

Kaip neištikimybė paveikia vaikus?

Vaikas gali jaustis apleistas

Vienam iš tėvų nuklydus į kairę, savaime susitelkiama į poros santykių aiškinimąsi, problemas, dėl to apleidžiami vaikai. Apleistumo jausmas verčia nepasitikėti suaugusiaisiais, ypač tuo, kuris paliko šeimą, ir labiau prisirišti prie jį auginančio vieno iš tėvų.

Vaikams netgi gali atrodyti, kad jie privalo „atkovoti“ neištikimą tėtį ar mamą

Nors vaikas neturi nieko bendro su neištikimybe, jis gali jausti tam tikrą atsakomybę padėti susigrąžinti jums ir partneriui buvusius santykius. Tad įsitikinkite, kad jūsų vaikas neprisiima šios bereikalingos atsakomybės ir sutelkite dėmesį į pagalbą jam šiuo sunkiu laikotarpiu.

Vaikas gali pradėti viskuo abejoti

Kai vienas iš tėvų yra neištikimas, vaikas gali suabejoti stabilumu, kurį jautė iki tol. Tad turėsite pasistengti, kad vaikas vėl pajustų tvirtai stovintis ant kojų, kad vėl jaustųsi mylimas tiek jūsų, tiek partnerio. Nevenkite atsakymų į vaiko užduodamus klausimus, duokite vaikui laiko viską apdoroti: juk tai didelis iššūkis net ir suaugusiems.

Vaikai ateityje patys gali būti linkę į neištikimybę

Pašalinis ryšys su kitais partneriais gali ne tik sugriauti šeimos santykius, bet ir daryti įtaką būsimiems jūsų vaiko santykiams. Tyrimai rodo, kad vaikai iš šeimų, kuriose vienas ar abu iš tėvų suko į kairę, du kartus dažniau būna neištikimi ir patys.

Vaikas gali tapti prislėgtas ar net susirgti depresija

Kai vaikas staiga sužino, kad jo tėvų gyvenimas nėra idiliškas, dažnai jis suabejoja viskuo, kas šeimoje, jo manymu, buvo tikra ar teisinga. Vaikas gali tapti prislėgtas, gali sumažėti jo motyvacija, jam gali pradėti prasčiau sektis mokykloje, taip pat vaikas, norėdamas išreikšti vidinį pyktį, gali pradėti tyčiotis iš bendraamžių. Būtinai stebėkite, ar neatsirado depresijos požymių, asmenybės pokyčių, pasistenkite, kad vaikas jaustųsi mylimas ir saugus.

Neištikimybė gali padėti vaikams mokytis efektyviau bendrauti

Jei pora planuoja likti kartu, tikriausiai partneriai neišvengiamai kalbėsis apie buvusį romaną ir santykių krizę. Tai padeda vaikui suprasti, kaip bendraudami partneriai dirba kartu ir sprendžia problemas. Pavyzdžiui, jei tai – partnerio giliai dar nespėjusi įklampinti emocinė neištikimybė, gal ji kaip tik paskatins partnerius daugiau bendrauti, kreiptis į šeimos psichologus ir imtis kitų panašių priemonių. Nors ir labai retai, tačiau neištikimybė gali sustiprinti šeimos ryšį, nulemti sutuoktinių emocinę brandą.

Apibendrinimas

Taigi, apibendrinant, neištikimybė slegia visus, o vaikus – ypač. Tad būtinai skatinkite vaiką kalbėtis, išreikšti emocijas, išgirskite ir palaikykite jį. Net jei partneriams tenka sukti skirtingais keliais, neverskite vaiko rinktis tarp mamos ir tėčio, vaikas neturėtų tapti ir tėvų santykių aiškinimosi įkaitu ar priemone pasiekti tikslą.

Gali būti naudinga pasikonsultuoti su psichologu, kaip su vaikais bendrauti neištikimybės tema, neužkraunant jiems papildomos emocinės naštos.

Susiję straipsniai

Ar sloguojantį vaiką galima leisti į darželį?

Sloga – bene dažniausia vaikų liga. Darželinukui suslogavus mamos nežino, ką daryti: ar leisti vaiką į darželį, ar likti su juo namie.

Atviras sąkandis: kas tai?

Atviras sąkandis – vienas iš netaisyklingo dantų sąkandžio tipų. Sukandus dantis tarp priekinių ir šoninių dantų lieka atviras tarpas.

Sukilusios vaiko emocijos – ženklas, jog trūkinėja jūsų tarpusavio ryšys

Dažnai, vaikui perlipus į trečius gyvenimo metus, pradeda daugėti emocingų epizodų, ir tai yra natūralu. Visgi šie emociniai epizodai skiriasi.