Kaip tinkamai įrengti ir paskirstyti pagrindines vaiko kambario erdves?

Mėlynų atspalvių vaiko kambarys ImageFlow | Shutterstock.com

Vaiko kambarys – tai jo mokymosi, žaidimų ir poilsio vieta. Kad vaikas kasdien būtų gerai nusiteikęs ir produktyvus, svarbu jo erdvę suskirstyti į tris pagrindines erdves – miego, namų darbų ir žaidimų. Atskyrus, kuri kokia veikla vykdoma, vaikas bus labiau motyvuotas ir įkvėptas.

Mokslų erdvė

Kad vaikui būtų patogu atlikti namų darbus, parinkite jam komfortišką stalą, kėdę ir apšvietimą. Tai svarbiausia.

Patogus stalas ir kėdė

Labai svarbu, kad vaikas, sėdėdamas prie rašomojo stalo, nesikūprintų. Jo nugara turi būti tiesi, visiškai atsirėmusi į kėdę, o smakras ir galva – pakelti. Kai vaikas dirba prie kompiuterio, atkreipkite dėmesį, kad monitorius būtų jo akių lygyje. Tai apsaugos vaiko stuburą ir laikyseną. Jei nenorite dažnai keisti baldų, galite pasirinkti reguliuojamo dydžio lovą ir stalą.

Tinkamas apšvietimas

Kitas svarbus elementas – tinkamas apšvietimas. Jis turėtų būti ryškus (nevarginantis ir negadinantis regėjimo). Jei vaikas linkęs lengvai susikaupti, įrenkite jo rašomąjį stalą prie lango. Šitaip jis matys daugiau dienos šviesos.

Ant sienos galite pakabinti žemėlapį arba su mokslais susijusių plakatų, kurie padės jūsų mokiniui dar geriau įsiminti datas, taisykles, kitą informaciją.

Patarimas

Įrengiant mokslų erdvę, be galo svarbu atsižvelgti į individualius savo vaiko bruožus: ar jis yra ramesnio būdo, o gal, priešingai − nenustygstantis vietoje? Ar vaizdai už lango neblaškys jo dėmesio? Ar jis greitai įsimena informaciją? O gal jam reikia daugiau išorinės pagalbos – pavyzdžiui, asociatyvių paveiksliukų, kitų daiktų greta?

Miego erdvė

Tinkamai įrengta poilsio vieta gali gerokai pagerinti vaiko miegą, o kartu – ir jo efektyvumą. Šiuo atveju svarbu viskas: patogi lova, pagalvė, apšvietimas.

Pasirūpinkite tinkamu čiūžiniu: jis turi tikti vaikui pagal dydį ir būti patogus, reikiamo kietumo.

Rinkitės švelnių, pastelinių atspalvių patalynę. Per ryškūs akcentai gali sužadinti nervų sistemos darbą, blaškyti, trukdyti vaiko miegui. Ši vieta turi būti maloni akiai, jauki, geriausia – pastelinė.

Kad vaikas gerai išsimiegotų, svarbu į šoną atidėti visas technologijas: likus kelioms valandoms iki miego, nereikėtų leisti naudoti nei kompiuterio, nei naršyti telefone. Taip pat vertėtų vengti ir televizoriaus, kompiuterinių žaidimų. Visa tai aktyvina nervų sistemos darbą, o tai reiškia, kad greitai užmigti ir tinkamai pailsėti nepavyks. Be to, ryški įrenginių šviesa trukdo miego hormono – melatonino – gamybai organizme.

Likus kelioms valandoms iki miego, tėveliams derėtų prislopinti vaiko kambario apšvietimą. O kad vaikui būtų įdomu ir jauku, galima pakabinti įvairių švieselių, „žvaigždžių dangų“, girliandų.

Patarimas

Jei įmanoma, įrenkite miego erdvę kuo toliau durų – tai suteiks vaikui stiprų saugumo jausmą.

Žaidimų erdvė

Ši erdvė yra ne mažiau svarbi už mokslų ir miego erdves: juk vaikai geriausiai mokosi žaisdami.

Svarbiausias žaidimų erdvės elementas – ji turėtų būti saugi ir įdomi jūsų atžalai, traukti dėmesį, kad jis norėtų joje būti ir pramogauti.

Žaidimams puikiai tinka vieta kambario centre. Svarbu, kad ji nebūtų apkrauta žaislais, būtų atvira vaiko fantazijai ir kūrybai. Galite pakloti kilimą (tai suteiks išskirtinio jaukumo, mažyliui bus nešalta sėdėti ant grindų), padėti kelias minkštas pagalvėles ir įrengti staliuką, prie kurio vaikas galėtų lipdyti, piešti, žaisti lavinamuosius stalo žaidimus, dėlioti dėliones. Kuo daugiau pramogų pasirinkimo jam paliksite, tuo labiau skatinsite jo vaizduotę. Palikite šią vietą atvirą vaiko fantazijai!

Įrenkite skaitymo erdvę

Pakabinkite knygų lentynas matomoje vietoje. Sudėkite ten vaikiškas knygutes. Linksmi, spalvoti knygų paveiksliukai sužadins vaiko dėmesį, privers paimti vieną ar kitą knygutę į rankas, pavartyti, paskaityti. Ant grindų gali būti padėta minkštų pagalvėlių – tai suteiks vaikui galimybę jaukiai įsitaisyti su knyga.

Patarimas

Vaiko kambario sieną arba baldus galite padengti kreidos plėvele arba specialiais dažais, ant kurių galima piešti ir rašyti. Tai gali puikiai pasitarnauti vaiko moksluose ir padėti ugdyti jo kūrybingumą. O pridėjus magnetinę juostą, galima kabinti magnetus su mokomaisiais paveiksliukais ar skaičiais, raidelėmis!

Daugiau apie vaiko kambario įrengimą ir teminius akcentus skaitykite: