Kaip vaikams išrinkti kalėdines dovanas, kurios juos džiugintų?

Didelė kalėdinė staigmena / mažas vaikas stebisi / visos dovanos RonTech3000 | Shutterstock.com

Kasmet tėvai susiduria su gana sunkia užduotimi – atlikti Kalėdų Senelio vaidmenį ir išrinkti vaikams (žinoma, ne tik jiems) tinkamas dovanas.

Kiek paprasčiau, jei vaikas jau gali išgryninti savo norus ir išdėstyti juos laiške Kalėdų Seneliui. Tačiau kartais tai nė kiek nepalengvina tėvų dilemos, nes jūsų atžala gali užsiprašyti nematerialių dovanų: pavyzdžiui, daug sniego per šventes arba broliuko ar sesutės.

Kasmet vaikai su jauduliu klausosi istorijų apie Kalėdų Senelį, kuris atneša dovanas ir naktį jas padeda po eglute. Visas šis procesas vaikams – kažkas magiško. Būtent dėl to pirkti kalėdines dovanas niekada nebūna lengva.

Jas renkant laukia begalė iššūkių: kalėdiniams pirkiniams reikia būti susitaupius pinigų, ir nemažai, būtina atsižvelgti į žaislų kokybę ir saugumą, reikia išrinkti amžių atitinkančią kalėdinę dovaną ir t. t. Tėvai tikisi, kad mažieji dovanas pakuos entuziastingai, nuoširdžiai jomis džiaugsis ir bus dėkingi. Reikalavimų sąrašas – gana netrumpas, todėl kalėdinių dovanų paieškų jokiu būdu negalima atidėti paskutinei minutei.

Plačiau skaitykite:

Taigi, keli patarimai, padėsiantys į kalėdinių dovanų pirkimą, dovanojimą ir patį šventimą pažvelgti kiek kitaip.

1. Vaikams nebūtina pirkti brangių žaislų

Jei jau pirmąsias vaikų Kalėdas aukštai užkelsite kartelę, vaikai gali pradėti prašyti vis didesnių ir brangesnių dovanų. Ikimokyklinio amžiaus vaikams dar sudėtinga suprasti dovanų, o kartu – ir pinigų vertę. Tėvų užduotis – ne pirkti brangius žaislus, bet išmokyti vaiką branginti kiekvieną gautą žaislą nepriklausomai nuo to, kiek jis kainuoja. Atminkite, kad žaislo kaina dar negarantuoja, kad vaikas ilgai ir noriai su juo žais, o mėgstamiausi vaiko žaislai nebūtinai yra brangūs.

Geras pasirinkimas – paprasti, kokybiški ir įdomūs žaislai, kuriais žaisdamas vaikas išmoksta kažką naujo. Be žaislų, galite dovanoti ir praktiškus daiktus, kurių vaikui iš tikrųjų reikia. Mokykite vaikus dėkingumo ir džiaugtis tuo, ką turi.

2. Įsiklausykite į vaiko norus, atsižvelkite į pomėgius

Atminkite, kad niekada nebus dviejų vienodų vaikų, o universali dovana, kuri patiktų visiems vaikams, neegzistuoja.

Tinkamiausią dovaną jums pasufleruos pats vaikas: įsiklausykite į jo norus, stebėkite, ką labiausiai jis mėgsta veikti laisvalaikiu, kokie jo pomėgiai po truputį išsikristalizuoja. Pavyzdžiui, viena mergaitė labai mėgsta rankdarbius ir net nežiūri į lėles, kita – tiesiog pamišusi dėl grožio ir svajoja būti panaši į princesę Elzą, todėl nuolat puošiasi. Aktyviam berniukui patiktų koks nors sporto rinkinys, kruopščiam – konstruktorius, ir t. t. Taigi, kuo daugiau laiko su vaiku praleisite, tuo lengviau bus perprasti jo norus ir svajones. Jūsų dovana vaikui – ir dėmesys, tik jam skirtas laikas, o to neatstos jokie daiktai. 

3. Nepersistenkite: dėl kalėdinių dovanų gausos vaikai galiausiai atbunka

Prasidėjus kalėdinei karštinei prekybos centruose galima sutikti dovanų skyriuose mindžikuojančių tėvų, senelių, tetų, dėdžių ir kitų giminaičių, ieškančių lėlių, mašinyčių, konstruktorių ir kitų žaislų, kurie, jų nuomone, vaikams patiks. Todėl labai dažnai po eglute mažieji randa tiesiog per daug dovanų. Jie tikrai bus laimingi ir džiaugsis matydami šią galybę žaislų, skirtų tik jiems.

Tačiau kai vaikas randa daugiau nei vieną dovaną, jis nekreipia dėmesio į ją, iškart puola prie kitos, neįvertindamas anksčiau išpakuotosios. Niekas nenori, kad taip nutiktų. Todėl vaikams per vieną dieną nereikėtų dovanoti daugiau nei dviejų dovanų, net jei dovanas jiems perka daug žmonių. Pasistenkite, kad vaikai visą tą gausybę gėrybių galėtų išpakuoti per kelias dienas.

4. Parinkite vaiko amžių atitinkančius žaislus ir kitas dovanas

Vaikams patinka žaislai, kuriuos jie gali „įvaldyti“, ir kurie atitinka jų konkretų vystymosi etapą. Keli pasiūlymai, kokio tipo žaislai naudingiausi įvairaus amžiaus vaikams:

 • 0–6 mėn.: barškučiai, prie lovelės tvirtinami ar pakabinami ryškių spalvų žaislai, muzikiniai žaisliukai ir karuselės, interaktyvūs žaidimų ir lavinamieji kilimėliai.
 • 6–12 mėn.: muzikiniai žaislai, mobilieji telefonai, knygelės iš medžiagos arba storais lapais, įdomesni vonios žaislai, traukinukai ir mašinėlės berniukams, pliušinės lėlės ir kiti žaislai mergaitėms.
 • 1–2 metai: stumdomi / traukiami žaislai, kaladėlės, kamuoliai ir kamuoliukai, smėlio žaislai, dėlionės, žaisliniai muzikos instrumentai, iliustruotos knygos, žaisliniai indai ir kt.
 • 2–3 metai: LEGO konstruktoriai, medinės kaladėlės, galvosūkiai, balansinis dviratis ar kita transporto priemonė, knygos, virtuvėlės žaidimų rinkiniai, kiti namų ruošą iliustruojantys žaislai, metalofonas, žaislinis pianinas ir pan.
 • 3–5 metai: knygos, kreidelės, spalvinimo knygelės, modelino rinkiniai, dviratis, piešimo ir tapybos, įvairūs lavinamieji rinkiniai, stalo žaidimai.

Plačiau skaitykite:

5. Būtina atkreipti dėmesį į žaislo saugumą

Net jei ir pirksite brangų bei gerai žinomo prekių ženklo žaislą, tai dar nereiškia, kad jis bus saugus.

Svarbu:

 • Jei vaikas vis dar linkęs viską dėti į burną, žaislų rinkiniuose neturi būti smulkių detalių, kuriomis mažylis galėtų užspringti.
 • Mažesnės dalys, pavyzdžiui, akys ir mygtukai, turi būti tinkamai pritvirtinti.
 • Jei žaislas pritvirtintas prie virvelės, ji neturėtų būti ilgesnė nei 30 cm.
 • Vizualiai apžiūrėkite žaislą ir patikrinkite, ar jis neturi aštrių briaunų, kraštų, į kuriuos vaikas galėtų susižeisti.
 • Žaislai turėtų būti pagaminti iš tvirtų, netoksiškų, lengvai nelūžtančių medžiagų.
 • Minkštų žaislų užpildas turėtų būti neapdirbtas kenksmingomis medžiagomis.
 • Saugiausi – iš natūralių medžiagų, pavyzdžiui, medienos, pagaminti žaislai. Jie labai tinka mažiems vaikams.

6. Svarbiau – ne pati dovana, bet idėja

Dovana yra meilės ir prieraišumo išraiška, kažkas, ką būtina įvertinti. Visgi daugeliu atvejų dovanojimas labiau susijęs ne su pačia dovana, bet su visu procesu, išpakavimu. Todėl į dovanas įdėkite kuo daugiau širdies: originaliai supakuokite, papuoškite, užrašykite ar net patys pagaminkite kalėdinį atviruką, pridėkite asmeniškų smulkmenų ir t. t. 

Dar svarbiau – padėti savo vaikams atrasti tikrąjį dovanojimo džiaugsmą. Įsitikinkite, kad dovanos – ne vienintelis Kalėdų simbolis jūsų šeimoje. Nors šiais laikais sudėtinga nukreipti dėmesį nuo vartojimo aspekto, vis tiek būtina mokyti vaikus kur kas labiau branginti ne dovanas, bet laiką, praleistą su šeima.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.