Kaip vaikams išrinkti kalėdines dovanas, kurios juos džiugintų?
Kasmet tėvai susiduria su gana sunkia užduotimi – atlikti Kalėdų Senelio vaidmenį ir išrinkti vaikams (žinoma, ne tik jiems) tinkamas dovanas.
Kiek paprasčiau, jei vaikas jau gali išgryninti savo norus ir išdėstyti juos laiške Kalėdų Seneliui. Tačiau kartais tai nė kiek nepalengvina tėvų dilemos, nes jūsų atžala gali užsiprašyti nematerialių dovanų: pavyzdžiui, daug sniego per šventes arba broliuko ar sesutės arba perdėm brangių ar, jūsų manymu, vaikai pagal amžių dar netinkamų dovanų: pavyzdžiui, naujo žaidimų kompiuterio ar televizoriaus vaikų kambariui.
Taigi, keli patarimai, padėsiantys į kalėdinių dovanų pirkimą, dovanojimą ir patį šventimą pažvelgti kiek kitaip.
1. Vaikams nebūtina pirkti brangių žaislų
Jei jau pirmąsias vaikų Kalėdas aukštai užkelsite kartelę, vaikai gali pradėti prašyti vis didesnių ir brangesnių dovanų. Ikimokyklinio amžiaus vaikams dar sudėtinga suprasti dovanų, o kartu – ir pinigų vertę. Tėvų užduotis – ne pirkti brangius žaislus, bet išmokyti vaiką branginti kiekvieną gautą žaislą nepriklausomai nuo to, kiek jis kainuoja. Atminkite, kad žaislo kaina dar negarantuoja, kad vaikas ilgai ir noriai su juo žais, o mėgstamiausi vaiko žaislai nebūtinai yra brangūs.
Geras pasirinkimas – paprasti, kokybiški ir įdomūs žaislai, kuriais žaisdamas vaikas išmoksta kažką naujo. Neretai vaikus (ypač mažylius) džiugina didesnis skaičius daiktelių, kuriuos vaikui bus smagu išpakuoti, pavyzdžiui, galite atskirai supakuoti plaukų segtukus, pieštukus, lipdukus ir panašias smulkmenas. Be žaislų, galite dovanoti ir praktiškus daiktus, kurių vaikui iš tikrųjų reikia. Mokykite vaikus dėkingumo ir džiaugtis tuo, ką turi.2. Įsiklausykite į vaiko norus, atsižvelkite į pomėgius
2. Įsiklausykite į vaiko norus, atsižvelkite į pomėgius
Atminkite, kad niekada nebus dviejų vienodų vaikų, o universali dovana, kuri patiktų visiems vaikams, neegzistuoja.
Tinkamiausią dovaną jums pasufleruos pats vaikas: įsiklausykite į jo norus, stebėkite, ką labiausiai jis mėgsta veikti laisvalaikiu, kokie jo pomėgiai po truputį išsikristalizuoja. Pavyzdžiui, aktyviam vaikui patiktų koks nors sporto rinkinys, kruopščiam – konstruktorius ir t. t. Taigi, kuo daugiau laiko su vaiku praleisite, tuo lengviau bus perprasti jo norus ir svajones. Jūsų dovana vaikui – ir dėmesys, tik jam skirtas laikas, o to neatstos jokie daiktai.
3. Viena bendra, tačiau didesnė dovana
Prasidėjus kalėdinei karštinei prekybos centruose galima sutikti dovanų skyriuose mindžikuojančių tėvų, senelių, tetų, dėdžių ir kitų giminaičių, ieškančių lėlių, mašinyčių, konstruktorių ir kitų žaislų, kurie, jų nuomone, vaikams patiks. Todėl labai dažnai po eglute mažieji randa tiesiog per daug dovanų. Jie tikrai bus laimingi ir džiaugsis matydami šią galybę žaislų, skirtų tik jiems.
Tačiau kai vaikas randa daugiau nei vieną dovaną, jis nekreipia dėmesio į ją, iškart puola prie kitos, neįvertindamas anksčiau išpakuotosios. Galbūt prasmingiau visiems vaiką mylintiems žmonėms susitarti ir padovanoti vieną, bet didesnę ir tikrai labai geidžiamą dovaną? Daugelis vaikų apsidžiaugtų veiklos staliuku, žaisline virtuvėle ar dviračiu.
4. Parinkite vaiko amžių atitinkančius žaislus ir kitas dovanas
Vaikams patinka žaislai, kuriuos jie gali „įvaldyti“, ir kurie atitinka jų konkretų vystymosi etapą. Keli pasiūlymai, kokio tipo žaislai naudingiausi įvairaus amžiaus vaikams:
- 0–6 mėn.: barškučiai, prie lovelės tvirtinami ar pakabinami ryškių spalvų žaislai, muzikiniai žaisliukai ir karuselės, interaktyvūs žaidimų ir lavinamieji kilimėliai.
- 6–12 mėn.: muzikiniai žaislai, mobilieji telefonai, knygelės iš medžiagos arba storais lapais, įdomesni vonios žaislai, traukinukai ir mašinėlės berniukams, pliušinės lėlės ir kiti žaislai mergaitėms.
- 1–2 metai: stumdomi / traukiami žaislai, kaladėlės, kamuoliai ir kamuoliukai, smėlio žaislai, dėlionės, žaisliniai muzikos instrumentai, iliustruotos knygos, žaisliniai indai ir kt.
- 2–3 metai: LEGO konstruktoriai, medinės kaladėlės, galvosūkiai, balansinis dviratis ar kita transporto priemonė, knygos, virtuvėlės žaidimų rinkiniai, kiti namų ruošą iliustruojantys žaislai, metalofonas, žaislinis pianinas ir pan.
- 3–5 metai: knygos, kreidelės, spalvinimo knygelės, modelino rinkiniai, dviratis, piešimo ir tapybos, įvairūs lavinamieji rinkiniai, stalo žaidimai.
Plačiau skaitykite:
5. Būtina atkreipti dėmesį į žaislo saugumą
Net jei ir pirksite brangų bei gerai žinomo prekių ženklo žaislą, tai dar nereiškia, kad jis bus saugus.
Svarbu:
- Jei vaikas vis dar linkęs viską dėti į burną, žaislų rinkiniuose neturi būti smulkių detalių, kuriomis mažylis galėtų užspringti.
- Mažesnės dalys, pavyzdžiui, akys ir mygtukai, turi būti tinkamai pritvirtinti.
- Jei žaislas pritvirtintas prie virvelės, ji neturėtų būti ilgesnė nei 30 cm.
- Vizualiai apžiūrėkite žaislą ir patikrinkite, ar jis neturi aštrių briaunų, kraštų, į kuriuos vaikas galėtų susižeisti.
- Žaislai turėtų būti pagaminti iš tvirtų, netoksiškų, lengvai nelūžtančių medžiagų.
- Minkštų žaislų užpildas turėtų būti neapdirbtas kenksmingomis medžiagomis.
- Saugiausi – iš natūralių medžiagų, pavyzdžiui, medienos, pagaminti žaislai. Jie labai tinka mažiems vaikams.
6. Svarbiau – ne pati dovana, bet idėja
Dovana yra meilės ir prieraišumo išraiška, kažkas, ką būtina įvertinti. Visgi daugeliu atvejų dovanojimas labiau susijęs ne su pačia dovana, bet su visu procesu, išpakavimu. Todėl į dovanas įdėkite kuo daugiau širdies: originaliai supakuokite, papuoškite, užrašykite ar net patys pagaminkite kalėdinį atviruką, pridėkite asmeniškų smulkmenų ir t. t.
Dar svarbiau – padėti savo vaikams atrasti tikrąjį dovanojimo džiaugsmą. Įsitikinkite, kad dovanos – ne vienintelis Kalėdų simbolis jūsų šeimoje. Nors šiais laikais sudėtinga nukreipti dėmesį nuo vartojimo aspekto, vis tiek būtina mokyti vaikus kur kas labiau branginti ne dovanas, bet laiką, praleistą su šeima.